XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 10.09.2015 10:05:12

GoldenRatio
Редови

Регистриран: 20.06.2013

Полеви котлон от консерва, восък и картон (предимства и недостатъци)

Изкарах уикенд в рила на палатка с приятели. Заради статута на тази планина не се позволява да се пали огън и планинарите ползват разни полеви котлони за готвене и затопляне. По тази причина си направих така известния полеви котлон от консерва, картон и останал восък от свещи. Има много алтернативи за полеви котлони, но за този ми допада и останах с добри впечатления. Не са нужни разходи, за да го имате и с малко боклук, котлона е готов. Другото предимство е, че не е на газ или други течности за гориво, които ще заемат допълнително място и тежат. Добре е ако ползвате такъв, да си подготвите някаква капак, защото като го върнете в багажа си, ще цапа и ще се разрушава "горивото" от съприкосновение с други предмети. Аз използвах една пластмасова капачка от консерва, има ги на консервени кутии с кафе, детски храни и др. Освен това се оказа и доста калоричен, с една доза (консерва) два дни топлих храна, правих кафе, чай и дори сготвих грах с гъби и домати smile Единствен недостатък е, че след употреба е нужно да се изчака известно време, за да се постегне восъка. Иначе може да се изсипе из багажа. Иначе както обикновено не ползвах раница, а си носих вързоп от брезент с въже и освен платнището и родопското одеяло, бях сложил и палатката в него. Но понеже котлона е компактен и се събира в чантичката ми за неща с бърз достъп, не беше необходимо да седи във вързопа. С друг по-обемист газов или алкохолен полеви котлон, нямаше да ми се получи. За това за спецификата на моята екипировка, смятам това решение за много практично. Позволява ми по време на преход да ползвам котлона, без да се налага да развързвам вързопа. Целта ми е във вързопа да държа едър багаж, който е нужен за лагеруване и нощуване.

Ето и някой снимки по темата:
img

Pocket stove

Pocket stove

Pocket stove

Офлайн

7

#2 10.09.2015 13:04:14

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Полеви котлон от консерва, восък и картон (предимства и недостатъци)

Идейно. Ползвал ли си с няколко чаени свещи пак в плитка консервена кутия? Също става при това не се притесняваш за разсипване и повреда а не тежат никак. За готвене не стават, но за топлене на консерви и завиране на вода за кафе и чай са перфектни. Пробвай.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#3 10.09.2015 16:31:04

GoldenRatio
Редови

Да...благодаря, интересна идея Коле, не пречи да се пробва. А този вариант тук е доста силно калоричен и хич не е тежък, става за готвене. smile

Офлайн

0

#4 10.09.2015 17:20:35

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Още едно предимство: като слезеш от планината го изхвърляш в първата кофа. smile

Офлайн

0

#5 10.09.2015 21:25:21

GoldenRatio
Редови

Да, добро допълнение, което забравих да споделя. След като приключи горивото, вътре остана само овъглен картон. Както каза братко Okdalf, изхвърля се на подходящото за целта, но само изгорелия пълнеж от картон. Това съдържание изпада с лекота от корубата само с изтърсване. Консервата и капака са напълно функционални. После се намотава нов картон във формата на спирала, след това в друг съд се разтопява восък и залива положения вътре картон. Това може да се повтори, докато течния восък или парафин достигне максимума на съда. След като се охлади, обема на съдържанието пада малко под максималното равнище. Продукта е готов за експлоатация и може да бъде добавен към екипировката.

п.п. Ако съм изглеждал твърде подробен на някой, да ме извини. Не описвам всичко на тези, които знаят, пробвали са и може да имат повече опит. Целта е темата тук да е полезен за тези, които за първи път срещат описание за това. wink

Последно редактиран от GoldenRatio (10.09.2015 21:28:55)

Офлайн

3

#6 11.09.2015 09:21:48

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

мисля, че е редно да се спомене, че горенето е съпроводено с МНОГО пушек и сажди. съдовете се цапат здраво. не е препоръчително да се ползва в затворени помещения.

Офлайн

2

#7 11.09.2015 21:48:46

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

то със саждите и за сухия спирт вАжи.. уж 3 вида от убафф по убафф си накупих.. и все яко димят с черен дим.. и не стаат за в хижа :-( консервите за подгряване на храна по ресторантите, дето ги ползват за шведските маси  били добри... така и не ги изтествах от пролетта на сам sad а са за по 6-8-12 часа горене и с размер малко по-голям от океан-риба тон

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#8 11.09.2015 21:57:28

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

bubachco написа:

мисля, че е редно да се спомене, че горенето е съпроводено с МНОГО пушек и сажди. съдовете се цапат здраво. не е препоръчително да се ползва в затворени помещения.

Проблема със саждите и цапането на съдовете се разрешава с домакинско алуминиево фолио. Ако дъната на съдовете се обвият с 1-2 слоя от това фолио няма никакви грижи след това с цапането и измиването  им ... wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#9 12.09.2015 00:04:21

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Кал върши същага работа.

Офлайн

1

#10 12.09.2015 08:21:29

1zabludena
Редови

Регистриран: 16.02.2012

smile Едно изпитано ефективно гориво, което не цапа - сухо гориво CAO на таблетки
http://www.tashev.bg/shop/product_info. … icles=2317

Офлайн

0

#11 12.09.2015 11:07:30

GoldenRatio
Редови

Има известно димене и само на няколко сантиметра над пламъка, но за ползване на вън, няма никакви проблеми.....даже и не съм обърнал внимание. Идеята не беше да предложа нещо, дето не цапа канчетата. А да споделя опит с метод, който е максимално евтин, самоделка и се прави от боклук. Аз нямам драма с моите канчета, забърсвам ги с пръст и трева, за да не ми цапат дрехите, като ги закача обратно на екипировката, иначе целите са черни. Излагам ги непрестанно на огън, където веднага почерняват. А от някой видове дървен материал от гората, даже хващат и един особен налеп. Но нямам драми с този факт, от време на време ги търкам с пясък или пръст, малко трева и само на вид са черни, не цапат ръце и дрехи smile Как да го кажа......не очаквам да ходя из шубрака и да спя, ям и пребивавам с каквото намеря, а и да съм с лъскав нож, чисто канче и не-димящ огън. tongue

Последно редактиран от GoldenRatio (12.09.2015 11:10:12)

Офлайн

3

#12 12.09.2015 14:38:17

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Здравко, тия консерви за подгряване на ресторантска храна са скапани за навън, купих си една да я пробвам и нищо не става. Лесно гаснат от лек вятър и много трудно завира канче с вода. Те са направени вече топла манджа да я поддържат топла по шведските маси. Има пак такива консерви, ама с читав гел, които стават за навън и даже си имат стойка за канче, която при транспортиране се разтваря леко и консервата влиза в нея за да пести място. Последно такава консерва видях да ползва един приятел и каза че си я донесъл от Сърбия, май е армейска.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#13 12.09.2015 16:59:51

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Бачо имаше в предвид че джаджата пуши и да не се използва в затворени помещения! Но дискусията ме върна във времето когато тръгвах по планините през 80-те, и как нарочно използвах иглолистни дърва за огъня за да ми потъмнеят по-бързо съдовете, че да изглеждат "бойни"... Ееех, младост...:D
Дето вика Ванката, пепел от огъня, кал и пясък и са готови.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

1

#14 26.09.2018 11:47:41

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

Здравейте. Готина тема, а бързо е замряла. Да допринеса и моите 5 стотинки...
Преди време намотания и напоения с восък картон изплозвах за разпалки. Сега за разпалка ползвам спиртник "за еднократна употреба".
Та за въпроса с "Полеви котлон от консерва, восък и картон". В тубата гледах една мацка да ползва подобно нещо освен за готвене, също и за отопление. Незнам реално как е, но на клипа изглеждаше практично. Докато готви парафина се разтопява, после зе затваря с капачката и кутията се пъха в спалния чувал. Парафина бавно изстивал и през цялото време котона излъчвал топлина. Струва ми се, че ако се използва парафина от чаени свещи, ще се избегне пушенето.
Ето и клипа:

Последно редактиран от gavra74 (26.09.2018 11:49:22)

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

3
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff