XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 01.06.2019 00:30:06

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Няколко часа в рая на Челопечене.

Всъщност то няма какво толкова да се говори, а за съжаление батерията ми падаше и не можах да снимам достатъчно, но толкова исках да споделя с вас преживяването, че съм готов да поема всички пасиви и да ви направя съпричастни на прекрасното усещане да си сред природата и да се потопиш в един съвсем различен свят от този в който ни се налага да пребиваваме по задължение... Възползвайки се от обещаващо добрият ден, с един дългогодишен приятел и мой ментор в бърдуочинга – професор Любо Профиров, направихме чудесна разходка с цел ежемесечният мониторинг на Челопеченските блата. 
Утрото беше прекрасно, Челопечене е наблизо а сезонът един от най-добрите за наблюдение на птици.
Още с навлизането в джунглата от тръстики се почувствах като дете в Джъмбо! Навсякъде кипи живот и изтормозените ми, изпилени сетива направо тържествуваха! Първото, което ме грабва са почти девствените масиви от тръстика и върби. Незнам колко нюанса на зеленото могат да се преброят но очите ми ликуват и не могат да се наситят на простор и зеленина. Миризмите на сгазените треви и билки ме замайват и в един момент почвам да не мога да разбера точно на какво ми мирише, но най-впечатляващото за мене бяха звуците – огромно множество пеещи, цвърчащи, жужащи  и непредаваеми звуци ни заливат от всякъде и всичко това се слива в някаква прекрасна музика като мехлем за слуха.
Сезонът е такъв, че сега птиците извеждат на обучение за оцеляване първото си потомство за тази година и навсякъде е пълно с малки, опърпани създания трепкащи с крилца и просещи храна. Зеленоногите водни кокошки, домашните червеноопашки, зеленоглавите патици, синия синигер и кой ли още не, мъкнат сюрия от току що облечени с пера дребосъци искащи внимание и кльопачка. Не можех да откъсна поглед от гладката вода и кипящият живот. Мястото предполага към съзерцание и в такова време можеш да прекараш с часове седейки на едно място поглъщайки жадно тая омая. В такщива моменти и невярващ да си, не можеш да не възклинеш : "Чудни са делата ти Господи, всичко си направил премъдро"!
Няколкото часа минаха бързо и дори обедната жега и комарите не можаха да ни попречат да се насладим в пълна мяра на преживяването.
Петя се обади и ме пита:” Къде си бе, Злато?!” “ В Рая” й викам. “В рая”...
Видяхме трийсет и кусур вида птици, свършихме и доста работа и удовлетворен и малко уморен, надран от тръстиката и ожаркан от копривата се прибрах тъкмо за да си взема детиняка от детската градина, където възпитателите и добре облечените и припряни родители ме гледаха меко казано странно. Нека! 
thumb-51B1_5CF199A9.jpg
thumb-0B70_5CF199A9.jpg
thumb-0080_5CF199A9.jpg
thumb-079F_5CF19AD7.jpg

Най-интересните снимки не можах да кача заради голям размер, а гледам, че повечето от качените са килнати на една страна, но надявам се, че атмосферата се улавя. Ако на някой му се занимава, нека да ги оправи, моля.
Снимката с лилията не е моя, и я включвам само за илюстрация. Взех я от сайта на фирмата, която е взела блатата на концесия.

Последно редактиран от Кольо (01.06.2019 00:58:42)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

10

#2 18.05.2020 16:56:31

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Няколко часа в рая на Челопечене.

Скоро с едни приятели ходихме до блатата за да гледаме птици и настроението ни помръкна... Там където преди съм снимал снимките от първия пост сега е това:
20200509-124526.jpgviber-Chelopechene1.jpg20200509-124532.jpgviber-Chel4.jpgviber-Chel3.jpgviber-Chel2.jpg

Звъннах на човекът от Министерство на околната среда и водите, който отговаря за концесиите на кариерите и му казвам: "Абе, така и така, тук е лунен пейзаж! Всичко е съсипано. А от среща с леко неудобство в гласа ми се казваV
- А, бе не е точно така. Там след 15-20 години ще е страхотно място, с много езерца.
- Ами дайте да садим тогави върби и елши. Сега му е момента.
Тия съвсем са се забравили, ега ти!
Ще видя дали не можем да направим една кампания за засаждане на дървета в кариерата и да говорим с концесионерът да купи засадителен материал пък после, от хората от "Зеленият охтопод" ще се изгърбим да садим и "усвояваме грантове" в тинята.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

2

#3 19.05.2020 09:29:37

krasid
Редови

Регистриран: 03.10.2019

Отг: Няколко часа в рая на Челопечене.

Ужас. Ей т'ва човека е най голямото "чудо".
Всичко трябва да е съсипано.:|

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff