XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#301 05.04.2020 22:59:24

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016

Отг: Как да се подготвим за "Краят на Света"?

Емос написа:

Аз съм все още тук. Моят Интернет приключва след 15 дена.

Слава Богу smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

0

#302 15.04.2020 17:05:17

Л. А.
Новодошъл

Регистриран: 18.02.2020

Здравейте! Нов съм,  само четях и сравнявах опита ми с Вашият... Ще споделя ако за някой е полезно... Работата ми е такава , че пътувам...много и постоянно ,дори и сега съм на път към Белгия. Може да е параноя или много четене на апокалиптични публикации . Аз и жената сме в града /Видин/ , сина и снахата на село , дъщерята и зета в друго село, опция трето село за мен и жената ако нещата излязат от контрол... . И всичко това от малко преди нова година. Сега засаждат разсади за градинки . Само аз съм бос на тема земеделие но затова пък имам три пушки smile . Да кажем ,че съм добър и с трите, не се хваля просто-хоби . В средата на януари ощасливих няколко търговеца , като се запасих с дълготрайни продукти вкл. консерви ,някои лекарства, дезинфектанти и превързочни.Тогава бях обявен за луд от домочадието , сега просто нямат нужда да се разхождат до Кауфланд всеки ден. Съвет/за който го иска /засадете си градинки , който колкото може. Ако имате възможност вземете си някакви дребни животни, зайци или кокошки/ винаги можете да ги приберете в хладилник smile /. Моето мнение от това ,което виждам по другите страни е ,че кризата още не се е разразила  интересното предстои . Вината няма да е на вирОса пряко , а по скоро от не адекватните решения на управляващите като цяло ,за евросъюза говоря .Сега върви изкупуване на всякакъв вид хранителни стоки и то не на дребно а по-скоро на държавно ниво...дано не съм прав...

Офлайн

3

#303 15.04.2020 20:48:34

Емос
Редови

От: Доброто
Регистриран: 17.06.2016

Честно казано сега предпочитам да играя на истинска ферма симулатор. Вече не играя игрички в Интернет от една година. Всички игри ми станаха скучни. Освен любимата ми игра Jump Jupiter която беше изтрита през 2014г. Ще има и друга като нея в бъдеще. Такави виртуални игрички като нея създават приятелства. Сега се фокусирам да играя на истинска ферма симулатор.
Знам че не е свързано с темата текста по горе. Исках да си призная на какво съм маняк. Само нея бих играл в Интернет, тази игричка Jump Jupiter.
В сравнение с миналата година градината ни е повече засята. Имаме си кокошчици, две кончета, гълъбчета, пчелички, диви торни червеи и зайчета. Смятах да затривам зайците, защото имахме само женски, но баща ми намери мъжки заек и ще продължа да гледам зайчета. Та те могат да се гледат безплатно.
Имаме 1-2 тона конска тор ( не обгоряла ). Смятам да правя био тор със диви торни или калифорнийски червеи. Веднъж от една малка кутийка с 50 калифорнийски червеи ги пуснахме в конската тор и се размножиха хиляди червеи за една година. Като малък се смеех че кончетата правят най-вкусните торти. После си мислих че чистенето на оборска тор не е лесно, а сега си мисля че чистенето на оборска тор е по леко от 8 / 8+ часова работа. Сега нямам работа с шеф. Не се притеснявайте за мене.
Февруари месец отидох на борсата за подпис и като отидох ми казаха че закъснявам. Учудих се за какво и ме пратиха в една стая за 6 часова консултация или лекция за как да си намерим работа. Понеже не ме предупредиха че ще има такива глупости, стоях там половин час и си хванах пътя по дивашки и ми казаха че ще ме отпишат от борсата. Зарадвах се че няма да ходя повече на такиви подписи и Март месец ми звъннаха да отида на подпис през Април -.- Също така и днес ми звъннаха да отида на подпис чак на 27 Май. Сега разбирам че положението не е на шега big_smile
Не ги разбирам тези кризи. Ние винаги сме живяли в криза. Не знам вече е много объркващо. Аз не усещам никаква промяна, все още и баня нямаме. Ако го прочетат това последното родители ми съм мъртъв не от вируса. Ще се оправим някой ден. Да сме живи и здрави!

Орел пазител

Офлайн

3

#304 15.04.2020 21:39:23

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Края на Света може да настъпи при космическо явление което да ликвидира планетата . Подготовката за такъв край е : Или програма за нова планета / космическа система , или си спомняте всички молитви с надежда като се изправите пред Твореца да ви прати при праведните .
Разпад на общество и цивилизация е малко по друга бира .
Може ли да се случи вследствие от епидемия ?
Да , така е загинала цивилизацията на Стрителите на могили . Само че , cov19 неможе да постигне 60% смъртност . Поне засега ако не мутира нещо .
Може ли икономически срив да го постигне ?
Да , една хиперглобална инфлация и .... Една локална хиперинфлация не е страшна , но глобална много . Не само че ще разруши икономиката б но и ще доведе разпад на държавноста . Просто няма да има кой да я подържа защото тези които трябва да го правят  няма да ивма кой да им плати . Помните когато Катрина удариНю Орлиинс как се наложи да се изтеглят войски от ирак за справятнето с мародерите . През 2018 когато ВМЗ Сопот даваше над 1500 лв заплати 30 % от Стрямската бригада си дадопха оставките и отидоха там . Обаче много хора и малко ресурси са много лош сценарий .

Офлайн

0

#305 15.04.2020 21:52:47

кочевой
Редови

Кой ще си го отнесат първи ?
Мегаполисити , при работеща икономика не е проблем да бъдат снабдявани , при разпад нито ще има кой да го извърши нито ще има с какво . Лошото е непосредствено до нас има такъв , Истамбул са между 12-14 милиона .
При такъв разпад ще има няколко вълни от " банди "
Първите ще са случайните тълпи , без лидер и организация , просто на принципа на стадото ще са помели магазини и складове и после ще се насочат извън мегаполисите . Ще нападат много яростно при слаба съпротива ще следват изтъпления . При силна и жертви от тяхна страна ще се разбягват .

Офлайн

0

#306 15.04.2020 21:59:02

кочевой
Редови

Втората вълна ще са организираните , служители от бившите силови структори , армия,  полиция , частни охранители . Хора свикнали да работят в строга йерархия и силово . С тях донякъде ще може да се преговаря , просто няма да се натискат да губят хора безмислено . Но ще са много по въоръжени и органирани .
Третите , те ще са произлезли от първите банди . Ще са натрупали опит , оръжие , ще имат лидери .
Въобще гаден сценарий ....

Офлайн

2

#307 15.04.2020 22:19:35

кочевой
Редови

Оцеляването
Едната възможност е групиране , подобна стратегия ползват по време на " Кърджалийските времена " населените места изграждат защитни стени и подържат стража . Слабите банди отблъскват от силните се откупват .
Единично , подобна стратегия ползват колибарите в същия период . Понеже са единично и пръснати въобще не са напади от големите групи , не си е заслужавало да бият из чукарите за мижава плячка .

Офлайн

0

#308 15.04.2020 22:41:07

кочевой
Редови

Лошото в моя случай е че груповата тактика е невъзможна , 59 жители повечето над 62 г . А още по - лошото е че Средна гора е малка и се кръстова от пеш човек за ден .

Офлайн

0

#309 15.04.2020 23:50:14

кочевой
Редови

А какво е хиперинфлация ? Това е когато не само монетите и банкнотите са обезценени,  но и " ценности " които сме свикнали да са ценни.  Например злато, сребро,  диаманти.  При хиперинфлация ценни са моментните суровини.  Пример за локална такава е похода на Ф Писаро в Перу.  След като завладяват тонове злато се оказва че им липсват елементарни суровини,  стига се до момент да леят и коват клинци и подкови от сребро,  защото им липсва стомана.  Сребро което просто се изтърква по камънаците на Перуанските Анди. 
Друг пример за съвсем локална такава е група златотърсачи по р Фрейзър.  Губят част от припасите си и оловото.  За да достигнат отново цивилизация леят златинки на куршуми и ловуват с тях. Тоест в единия случай стоматата става по скъпа от сребро,  в другия месото от злато.

Офлайн

3

#310 16.04.2020 09:00:48

кочевой
Редови

Другия ефект на хиперинфлацията е търсето и ценноста на момента суровина и обеценяването на първичната.
Тоест дрехи и готов текстил ще са търсени и скъпи,  но прежда и суровини за прежда не. Това се дължи на факта , че обработката изисква технологично време, специфични мощности и работна ръка. Но няма да ги има, тъй като няма как да бъде заплатено на момента нещо което вероятно ще бъде реализирано след месеци.  Това постепенно ще довежда до снижаването на първични суровини,  но търсенето на моментни ще се увелива.

Офлайн

0

#311 16.04.2020 11:53:18

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

кочевой написа:

Лошото в моя случай е че груповата тактика е невъзможна , 59 жители повечето над 62 г . А още по - лошото е че Средна гора е малка и се кръстова от пеш човек за ден .

Сложих ти плюс за удачните примери, но иначе не си прав. Не ти четох всички постове, но от това дето прочетох ще си позволя да направя някои уточнения.
Всъщност ортографски погледнато Средна гора почва от София и свършва при Ямбол. Само за протокола, де... smile
А хиперинфлацията е термин касаещ обезценката на местна валута спрямо чужди валути. Стоките променят само номиналните си цени а не реалните си спрямо други валути.
Термините означават конкретни неща.

Последно редактиран от Кольо (16.04.2020 12:12:21)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#312 26.05.2020 00:32:44

Кольо
КорифееЦ

Тенарес написа:

Не може да отречеш ,че военните са най подготвени за апокалипсиса.

Мога. Има военни и военни. Това, че някой носи фуражка не значи, че е готов за каквото и да е било в контекста на това за което говорим. Ще ти разширя малко хоризонта като те провокирам да помислиш върху факта, че всъщност най-подготвени за Апокалипсиса (разбери какво значи думичката) са монасите отшелници, защото те живеят в условията на доброволен и преднамерен ресурсен дефицит и целият им живот (вътрешен и външен) е подчинен на това очакване. И ако за повечето от нас, оцеляването е мотивирано от страха от смъртта, то за някои хора това не е КРАЙНАТА ТОЧКА и техният фокус е в нещо и в Някой отвъд това.
Факта, че ми отговаряш по подобен начин ме кара да бъда сигурен, че въобще не си си направил труда да намериш информация от първа ръка от хора преживели ужаса на разпаднатата държава и продължаваш да си теоретизираш в паралелна реалност.
Минусите и плюсовете в този форум отразяват полезността на постовете и горещо ти препоръчвам да помислиш върху това и да преразгледаш настройките си към форума, идеята му и хората, които пишат тук.
Оценявам потенциалът ти и ще се радвам да си намериш мястото сред нас. Всички тук сме бам башка и се приемаме такива, каквито сме, така, че дерзай, ама някак си по-ксеноски, ако ме разбираш... smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

6

#313 26.05.2020 08:53:11

krasid
Редови

Регистриран: 03.10.2019

Хм, това за монасите наистина не се бях замислил.
Доста точно казано!

Офлайн

0

#314 26.05.2020 09:14:36

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Тенарес написа:

Коле не познавам съфорумците ти знам само Владко......Американците казват че е най добре да имаш дизелов автомобил за апокалипсиса за нашите условия е удачно.Нафтата може да се съхранява дълго време.....Не ми пука,че ми слагате минуси то си е за вас.Господ гледа.

Нямаш никаква идея кой пише под името Владко. Американците казват много работи: даже и да пият дезифектант. При един Апокалипсис да не става, Все някой е натиснал копчето. А там вече какво става, никой не знае. Няма компютър, няма телефон, можеш да запалиш само кола с бобина.
......Минусите и плюсовете в този форум отразяват полезността на постовете и горещо ти препоръчвам да помислиш върху това и да преразгледаш настройките си към форума, идеята му и хората, които пишат тук......
Защо в/у клипчето на Релакса за паленето на огън с антифриз имаше минус.
......ВОС (военно-отчетена специалност) придобита има всеки успешно отслужил в редовете на БА/БНА. Включително и тиловите плъхове, дето не знаят от кой край се държи какалашката......
  Аз мога да си призная, че при 7 автомата в подводницата съм изстрелял повече торпеда от колкото патрони. За две години и половина съм служил  и на ЧЕТИРИТЕ подводници, защото такава ми беше специалността. Така че, съм си пострелял добре. За справка, една торпедна атака се провежда за време ПО-малко от минута. А ако с/у противникова такава говорим за 7 до 30 секунди. За това време на много хора ще им е трудно да свалят автомата, да залегнат, да освободят предпазителя прицелят и стрелят.
Това за монасите може леко да се поспори, защото на голяма част от тях. Ако не им се подаде, ще си умрат от глад. Било е на времето когато са живяли по пещери и землянки. Аз по скоро бих погледнал към клошарите, те могат да оцелелеят при доста лоши условия. Имат и приспособимост.

Последно редактиран от Okdalf (26.05.2020 09:19:33)

Офлайн

1

#315 26.05.2020 10:13:45

Кольо
КорифееЦ

За клошарите гласувам с две ръце. Явно не само за блуса ни съвпадат мненията! big_smile И на мен ми са ми любим обект на изследване, и имаше период в който доста разговарях с хора от тоя контингент и от тях съм научил някои хватки... А за монасите съм написал, че става дума точно за отшелниците, тоест точно тези дето живеят на килия или в пещери. В България такива няма но на Света гора познавам такива. Разликата с клошарите е в доброволният избор на начина на живот и в полагането на целенасочен труд- земеделска работа, събирателство на плодове, корени и билки.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff