XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 09.02.2013 12:01:15

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Морални аспекти на лова с капани (дребни вредители, домашни животни)

Щото се получи малко - КОТКИ И КУЧЕТА ВРАГ НАРОДЕН!
- ПО БЕСИЛО ЗА ВСЕКИ ВРАГ... smile

Да не стане като историята с Китай и камионите врабчета... Някой болен мозък решава, че нямат място в екосистемата...
Избиват врапчетата... И после гледай кво шоу...

Офлайн

0

#2 09.02.2013 13:07:33

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Морални аспекти на лова с капани (дребни вредители, домашни животни)

Пичове, направо сте невероятни. Просто се кефя, как от една най-обикновенна дискусия можете да спретнете кавга. Ако живеехте всички заедно в едно село сигурно щеше да прилича на Бейрут. Щото котката на Бобъра изяла зайчето на 88, а той я обесил с примка. Почне ли се по този начин изравянето на томахавките е просто неминуемо. Верно е че в някои села съществуват такива, да ги наречем пообтегнати отношения между някои съседи, но положението не е чак толкова страшно, колкото звучи от постовите ви.

П.П.

BPetrov написа:

...- Наистина ми е любопитно кой тръгва без храна към гората от вас? Кой реално отива в гората с реалната мисъл да хване диво куче с примка и да го изяде?...

Борка, никой от нас не тръгва и без кибрит/запалка в гората, ама се учим да палим огън с боудрил и пр. Ние не сме туристически форум. Изучаваме техники които биха ни били полезни при екстремни условия. В такива случаи ние ще се конкурираме със същите животни на равна основа. Или моя по-развит мозък ще ми позволи да хвана нещо и да го изям, или неговия развит инстинкт ще му позволи да избяга, а аз да умра от глад и то да излапа мен. Всичко е съвсем честно. Разбира се надявам се това да си остане само една хипотетична ситуация.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#3 09.02.2013 13:23:25

BPetrov
Хун

Галимунди - ти и в града се бориш за оцеляване, ама срещу други животни и други правила...

Никъде не съм казал, че чисто информативно няма смисъл да се опиташ и да направиш капан... Даже напротив. Хубаво е да се изучат разни капани. Обаче не смятам, че е етично с тези капани да се убиват домашни животни под предтекста, че са подивели. Също така - няма ситуация в България която да те принуди да убиеш животно по този начин за да се нахраниш. Всички живеем в общество и взаимно се грижим един за друг като специализираме в определени "градски" умения за които получаваме пари и си купуваме хляб с тях за да отидем някъде в гората и да подишаме чист въздух и да хапнем храна на открито...
При увеличаване на населението на света за последното столетие - представи си какво става, ако всички тръгнат да слагат примки в гората, за да си стимулират самочувствието на ловци...
oo_1190440.jpg

Ако приемем, че с увеличаването на населението се увеличава и броя на хората които не са добри стопани на домашните си любимци...
Смятате ли че избиването на изоставените любимци ще е решение на проблема, при положение, че причината за съществуването му не е отстранена? Хората които не са добри стопани, ще се увеличават, с тях ще се увеличава и броя бездомни животни... Ако избием животните а не накажем хората - не става ли малко чесане на краста... Дай да трепем животните, пък тва, че ние сме ги изоставили като общество няма значение - поне ще има по какво да стреляме и да си задоволяваме ниските страсти... Или още по-зрелищно - ще ги оставим да се мъчат в примки и да мрат от гангрена животните...

А примера с Дейв не е удачен, щото той не лови с примки домашни животни както настояваше 88. И това че пуска част от животните е ок... това че част от животните не са пострадали е още по-добре... АМа пича има дългогодишен опит... Ся някой ще каже... ами аз как да натрупам опит?

АМи нали гледате зайци - пускате зайците на двора... залагате им капани и ги трепете после... За да не посягате на диви животни... Вие зайците нали затова ги гледате? да ги убиете? Ама става едно такова малко противоречие... Що да трепя мойте зайци като мога да удавя котката на съседа... smile

Офлайн

0

#4 09.02.2013 14:04:21

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Аз предлагам някой модератор да мине с голямата метла и всички постове, които не коментират техниките за ловене с капани, а техните морални и етични аспекти директно да се затрият. Не да ми ги местите в "Ушафа", да ми разваляте хубавата тема.

Може пък да се отвори тема за "спорове и охлабване на напрежението". Преместете ги там. Може да назнаите Борко-мърморко за неин модератор.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#5 09.02.2013 14:17:57

BPetrov
Хун

АХХАххаа smile Така ли излиза? По същата логика - махнете всички постове свързани с убийството на домашни животни, ако и да са подивели.... smile Ама не ги слагайте в друга тема, щото изобщо няма смисъл да се обсъждат smile

Офлайн

0

#6 09.02.2013 14:37:44

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

За да внеса необходимата яснота по темата предлагам всички внимателно да прочетат цитираните текстове от ...

ЗАКОН ЗА ЛОВА И ОПАЗВАНЕ НА ДИВЕЧА

Чл. 65. При ловуване се забранява използването на следните средства и методи:
1. (изм. - ДВ, бр. 6 от 2009 г.) огнестрелни оръжия, неотговарящи на изискванията на чл. 56, ал. 1 и 2 и арбалети;
2. капани, примки и мрежи, лепила и ями (трапове), ако се прилагат за неизбирателен лов или за убиване;
3. отровни или упойващи вещества, както и стръв с такива вещества;
4. (изм. - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) електрически звуковъзпроизвеждащи устройства и изкуствени източници на светлина, както и приспособления за осветяване на целта;
5. огледала и други заслепяващи предмети;
6. електрически уреди, способни да убиват или да зашеметяват;
7. (доп. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) живи животни, използвани като примамка, както и слепи или осакатени;
8. експлозиви, обгазяване или опушване;
9. приспособления за нощна стрелба, съдържащи електронен преобразувател или увеличител на образа;
10. моторни превозни средства;
11. летателни средства;
12. ловни соколи и други грабливи птици, независимо от вида и произхода им, както и ловни хрътки;
13. (нова - ДВ, бр. 79 от 2002 г.) моторни плавателни съдове, които се движат със скорост над 5 км/час, а в Черно море - над 18 км/час;
14. (нова - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) огнестрелни оръжия с монтирани заглушители;
15. (нова - ДВ, бр. 60 от 2012 г.) сачми с диаметър над 6 мм при провеждането на групов лов на дива свиня с гладкоцевно оръжие; при провеждането на групов лов на дива свиня с гладкоцевно оръжие се разрешава употребата само на боеприпаси тип "куршум".

Чл. 86. (1) (Изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който убие или улови дивеч, без да притежава редовно заверена членска карта и билет за лов, или с билет за лов и редовно заверена членска карта, но без разрешително за лов, или извън определените в него дата, място на ловуване, брой и вид дивеч, се наказва с глоба:
1. за дребен дивеч - от 300 до 1000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета;
2. за едър дивеч - от 2000 до 5000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който убие или улови дивеч в забранено за лов време, в забранено за лов място или със забранени средства или методи, се наказва с глоба:
1. за дребен дивеч - от 600 до 2000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета;
2. за едър дивеч - от 1000 до 10 000 лв., но не по-малко от трикратния размер на причинената щета.
(3) (Нова - ДВ, бр. 79 от 2002 г., изм. - ДВ, бр. 91 от 2008 г.) Който убие при подборно ловуване или като ловен водач позволи отстрела на едър дивеч, различен от вписания в разрешителното за лов, се наказва с глоба от 50 до 400 лв.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#7 09.02.2013 14:47:06

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

При цялото ми уважение към всички съфорумници, нека се направи филосовска тема без тематика.
Сори ама така се получава, тръгваш нещо да следиш и хоп в мушмулите.
Спокойно може да ме сложите ф Ушафя. Ми така де.
Започва се тема, появява се / невизиръм никого/ Философ съответно Упонент и темата фаща заядлива нотка.
В края на краищата темата отива у думатито щот на мудерастите им писва.
Започвъм да си мисла, че има другари дет не са ни другари. Да драченето е хоби, но МОЛЯ не и тук.
Събрали сме се хора с общи интереси нек да спрем да осираме нещата.

Офлайн

0

#8 09.02.2013 15:08:59

BPetrov
Хун

Ок... Ако приемем, че домашни кучета и котки не са ни целта...
Може ли да направим списък с животни които:
1. Стават за ядене
2. Не са защитени от някакъв закон
3. Могат да бъдат хванати с капан или примка (от към възможност, не от към законосъобразно - в момент на хипотетична ситуация на оцеляване)
4. Могат да бъдат използвани за дрехи, инструменти или примамка, ако не са годни за ядене

После да покажем за кое животно какъв капан е подходящ. Така темата ще е градивна. Само ще помоля изришно - просто да изключим домашните животни щото мен лично идеята да си изям кучето или котката не ми се струва оправдана... "Като пилешкото е" не ме устройва също...
А домашни говеда, птици, прасета и зайци се колят по определен начин в определени дни от годината...

Последно редактиран от BPetrov (09.02.2013 15:10:18)

Офлайн

0

#9 09.02.2013 20:44:37

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Колеги много сте оспамили темата . Тя си е хубава и си е за капани ,примките също са вид капан . Нека да се съсредоточим върху тях .
  Също така апелирам за модераторска корекция ,много излишни постове се натрупаха .
Сещам се че не сме дискотирали и капаните мрежи . А също и големи капани за едри копитни животни тип корал . Можем да споменем и възможно най-опасните ,тип самострел . Всъщност АК 47  е идеален за такава цел . Просто освен техниката на залагане да обясним подробно какво причинява на обекта и възможните негативни последици за други видове включително и хора .
  Петре, аз на видео ли да вярвам или на собствения си опит . Нали знаеш че от Телевизора най-много лъжат ?
Галимунди в малките села е по лошо от Бейрут , повярвай говоря от опит .

Последно редактиран от кочевой (09.02.2013 20:51:46)

Офлайн

0

#10 07.02.2013 21:03:02

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Хората са измислили стрихнин , цианид и ланат , вие примки и капани -отживелици . Това е анти хумор .  абе данеби да има някъкъв келепир от кожите или сте намерили канал да им изнасяте месото за Виетнам та стесе напънали да ги ловите ?  Я споделете , наши хора сме си и аз нещо да намажа . Ако ги ловите само заради спорта или за кеф не ме бройте ,без келепир това за мен си е перверзия и извращение .

Офлайн

0

#11 07.02.2013 21:20:19

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Според мен трябва да се направи така,че да има келепир,това зависи от държавата.Трябва да се легализира лова с капани на лисици,чакали,бездомни кучета и котки,да се разрши на всеки който иска да ги ловува с капани целогодишно,без значение ловец или не и да се плаща за всеки убит екземпляр.А не както е сега,само отделни колеги по дружинките имат право да ловуват хищници през цялата година и се плаща само за чакал.
Точно стрихнина и другите отрови не трябва да се прилагат,защото не са селективни,и засягат и грабливи птици и др.Доказано е че чрез лов,независимо с пушки или капани не може да се унищожи популацията на лисицата и чакала,единствено се подържа в някакви по-нормални граници.След изтравянето на вълците през 20ти век в почти цяла европа,човека е единствения естествен враг и регулатор на лисиците и чакалите.

Офлайн

0

#12 07.02.2013 21:24:44

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Според мен дискусията тук е по-скоро с теоретична и хипотетична насоченост. Съмнявам се участниците да са бракониери. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#13 07.02.2013 22:36:24

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Момчета, темата ще тръгне в друго русло. Но... като, така или иначе, стана дума, да си кажа и аз какво мисля.
Ловът отдавна не е средство за препитание (за простолюдието), нито тренировка за бойни умения (за благородниците). В момента, освен индустрия, е извратено удоволствие от отнемането на живот и средство за демонстрация на възможности. Прощавайте, знам, че тук има ловци, но в основната си част сте носители на известни, да го наречем, екологични дефицити. Не можеш да гледаш на  животните като на "дивеч" и да ги делиш на "полезен" и "вреден" съобразно с това дали става за ядене или не и да твърдиш, че си природолюбител. А пък убийството като спорт е неморално! В това число и риболовът като състезателен спорт.
В природата Господ е поставил всяка живинка на мястото й в много деликатна връзка помежду с всички други живини. Пипнеш ли едното пипаш всичко - пример връзката между стадата сърни и елени или овце - височината на тревата по планинските пасища - наличието на лалугери - популацията на царския орел.
В случая идеята е, че тези примки ще се използват за нашето оцеляване в критична ситуация. Нали? Т.е. от улавянето на птичката ще зависи собственият ни  живот. Според мен в такава ситуация не може да става и дума за незаконен лов – т.е. бракониерство.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#14 07.02.2013 22:48:25

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

88,единия минус..от мен ти е.абсулютно никой няма право да се разпорежда с живота на друго живо същество.аз имам 4 кучета и 3 котки.
живея в къща,кучетата няма как да избягат но котките обикалят из селото(нормално е)изкаш да ми кажеш че не трябва да ме притеснява факта(хипотетичния)че всеки педал от селото може ЗАКОННО да ми убие "дете" с капан..така ли?
да не говорим че 2 от кучетата са ми осиновени(улични)
едното прилича малко на нещо средно м/у чакал и хиена...
401024_319182174769569_1424098622_n.jpg
та...ако докато ги разхождам извън селото и се заиграе на някъде или подгони чужда котка(свикнали са с котки и никога няма да я удуши,но се заиграва да ги гони)пак същия този педал,може да ми убие и кучето?!?!?

за отровите изобщо няма да подхващам даже  ]:->

пс капан за хищник не се връзва на закотвено въже...връзва се за нещо което животното да може да дърпа,НО да оставя диря...примерно клон.така животното не се чувства толкова застрашено че да си прегризе крайник.

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#15 07.02.2013 23:02:46

BPetrov
Хун

Да не говорим, че домашните любимци си остават животни. Колкото и внимателен да е един стопанин, на всеки може да се случи да избяга животинката... В момента в който избяга животното става улично... Стопанина му го търси... И намира обесено... Ако аз съм на негово място първата ми работа ще е да причакам човека с примките и да му туря една на неговия врат...

Ние сме около 7 милиона души... Ако ми кажете, че в цяла България има 7 милиона елена за всеки един от нас по един...
За колко време ще ни стигнат, ако ядяхме само еленско?

От лисицата кво ще ядеш? От заек как да е... Ами на чакала какво ще му ядеш? На Вълка?
Пилета бол... добре... ама колко врабчета ще ти трябват, че да направиш едно нормално ядене?
Ами ако вместо врапче хванеш рядък вид птица?

Реално няма човек в този форум, който има пари да си плаща интернета, да си плаща тока, пари да има компютър и да няма пари за храна... Ще ме извинявате ама ако има такива - момчета - нещо не е наред - продавайте компютъра и си купете хляб... Пилетата и домашните кучета не са подходяща плячка...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff