XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#2986 29.04.2020 20:01:59

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Вашите ножове, мултитуулове и т.н.

Поръчах, ще видим кво ше дойде.

По отношение за какво става или не, по принцип - следва да имаме правилни очаквания към екипировката си. Говорим за микро мултитул, на цена колкото дюнер с картофки. Ясно е че едва ли ще можем да направим основен ремонт на Камаз с него.

За по сериозна употреба си има пълноразмерни мултитулове, със сменяеми битове и т.н. Ама не струват колкото дюнер с картофки. Уейв е 200+ лв, Сърдж е 300+, а Чардж ТТи е 400 +, и тва без комплекта битове. Има известна разлика.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

1

#2987 30.04.2020 07:18:10

Zagy
Редови

От: София
Регистриран: 12.03.2013

Мнооого готина глезотийка! Отдавна ми се върти в главата идеята за едно такова - мерси.

И аз поръчах smile

С добра дума и с пистолет в ръка се постига много повече, отколкото само с добра дума. - Ал Капоне

Офлайн

0

#2988 12.05.2020 11:12:29

Петър
Редови

От: София
Регистриран: 29.05.2012

Привет! Исках да пусна един бърз туториал за "протектор" за нож и мисля, че тази тема е подходяща, за да не отварям нова единствено за това. Вероятно доста от вас са виждали този тип традиционни "калъфчета", най-чесно направени от кора.
IMG-20200510-121958.jpg

Това наистина играе ролята само за протектор на острието, но аз го намирам изключително удобно за ножчета като тези на снимката - това са ножчета, които съм си направил специално за дялане и работа с дърво, не ги нося в гората, съответно нямат нужда от цяла кания, стоят ми на тезгяха в работилницата, за да са ми винаги под ръка, и намирам за удобно да имат такова малко и лекичко калъфче, което освен всичко друго се прави за минути и не струвва нищо.
Калъфчето на десния нож е правено от брезова кора и ми върши чудесна работа при почти ежедневно ползване вече повече от година, сега ще покажа накратко в снимки направята на калъфчето за левия нож на снимката.
Какво ни трябва - въпросният нож, ножица за изрязване на материала и, естествено - материал.
IMG-20200509-172405.jpg

В случая аз използвам много тънка лента от ясен (като фурнир на практика), останала ми от друг проект, брезовата кора работи перфектно за целта, както и други гъвкави кори - от череша например, също и вътрешната кора от много дървета - ясен, бряст, липа, може разбира се да се ползва и някаква синтетична лента или дори картон.

За основата на калъфчето ни трябва лента с ширинатна на ножа, четири пъти по-дълга от острието, която сгъваме по следния начин - с краищата навътре към средата.
IMG-20200509-172555.jpg
IMG-20200509-172712.jpg

Може да изрежем лека извивка по формата на острието, не не твърде много, защото после няма да можем да "оплетем" добре калъфа.
IMG-20200509-172836.jpg

След това ни трябва една тънка лентичка, с която ще "оплетем" всичко. За да зпочнем я изрязваме под ъгъл, за да даде начало на спираловидното навиване, и подпъхваме края в процепа, който се образува между двата слоя на калъфчето.
IMG-20200509-173152.jpg
IMG-20200509-173420.jpg

И след това просто навиваме спираловидно нагоре - една врътка от външната страна на калъфчето, една врътка от вътрешната (подпърхваме между двата слоя на "стените"). Достатъчно лесно е да се схване като го пробваме (ако не от първия, то от втория път wink ).
IMG-20200509-173514.jpg
IMG-20200509-173900.jpg

Накрая обикновено остава съвсем малко място за последно подпъхване на ленатата, като ще трябва да я изрежем, за да е по-тясна към върха. Промушваме за последен път между слоевете, отрязаваме това което стърчи и калъфчето е готово!
IMG-20200509-174904.jpg
IMG-20200510-121932.jpg

Последно две думи за завършване на калъфчето. В случая това от снимките, тъй като е от фурнир (който трябваше да накисвам във вода преждевременно, за да остане гъвкав) стана доста здраво и твърдо като изсъхна накрая и със сигурност няма да се "разплете" или нещо такова. На другото калъфче от кора завърших последната намотка с малко лепило, за да подсигуря края, тъй че преценяваме според ситуацията. Накрая може да го промажем с масло, восък или нещо друго по избор.
Този "кратък" туториал пак излезе по-дълъг, отколкото планирах, но се надявам да го намерите за полезен smile .

"Stepping forward from where ordinary survival training ends, wilderness bushcraft is the detailed knowledge that can enable us to experience nature in a more indigenous way: a way that demands we open our eyes and other senses, and pay the closest attention to the world around us" - Ray Mears

Офлайн

16
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff