XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 07.05.2020 13:01:12

Тенарес
Блокиран

Регистриран: 20.11.2016

Кой е най-удачния начин за палене на огън в буша?

По какъв начин да запалим най-лесно огън в дивото?

Evil never die's.it's only wait's to be reborn!

Офлайн

0

#2 07.05.2020 14:39:52

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Отг: Кой е най-удачния начин за палене на огън в буша?

На този въпрос не може да се отговри еднозначно, защото иска още конкретика. Да запалим огън в дивото при какви обстоятелства? Когато сме на пикник? Когато оцеляваме, или?
Много от поредиците в Дискавари и Нат Джио, дават как са оцелявали хора изпаднали в реална ситуация. В едната имаше аптечка с калиевперманганат и дамска чанта с червило. А ако говорим да си развееш дирника до някоя поляна да пекнеш нещо, естествено ще запалиш с каквото имаш, кибрит, запалка и др. . Ако си сам в нищото и без нищо, ще търкаш клечки. Ако имаш цайси, ще палиш с тях. Идеята е да се обмени опит и познание, за да сме по-подготвени в дадена ситуация, а не да кършим пръсти и да се вайкаме.
Благодаря, че изслушахте кратката лекция. Надявам се да Ви е била полезна. smile
С Уважение Професор и Дървен филосов, не доцент на науките  Seeker  lol

Последно редактиран от Seeker (07.05.2020 14:43:03)

Офлайн

5

#3 07.05.2020 22:33:31

kyshe
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Професор Seeker е майстор на паленето на огън с ферород и брезова кора. Прави го да изглежда лесно и се справя по-бързо от  някои хора, които използват много хартия и кибрит. Мога да те уверя, че изобщо не е лесно. Сещам се и за други съфорумци, които го могат с кремък и чакмак. И все пак трябва да уточним при какви условия в дивото. Дали си ранен, премръзнал, закъсал с кола или други подобни. С какво разполагаш в момента. Най-важното при всяка ситуация е опита на всеки както и уменията да импровизира. От колегите съм научил много неща, които съм смятал за невъзможни. Поздрави!
Между другото съм виждал хора, които не могат да запалят огън с газов котлон и съчки. Тук пак става въпрос за умения.

Последно редактиран от kyshe (07.05.2020 22:36:35)

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

0

#4 08.05.2020 12:31:06

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

А мястото не е ли от значение? В пустинята ще ползваш фъшкия от камила / ако имаш / в Арктика мас от тюлен или морж / ако си си утепал /, на тропика от распалки / стига да си набавиш сухи / на пустинен остров с какво? Ако си корабокрушенец и нямаш нищо? Въпросът е толкова странен и всеобхватен колкото и други подобни въпроси. Примерно: Кой е най -добрия нож, най- добрата брадва, най-икономичната кола, най-благата ж....на? tongue

Офлайн

3

#5 08.05.2020 13:30:29

kyshe
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Okdalf написа:

А мястото не е ли от значение? В пустинята ще ползваш фъшкия от камила / ако имаш / в Арктика мас от тюлен или морж / ако си си утепал /, на тропика от распалки / стига да си набавиш сухи / на пустинен остров с какво? Ако си корабокрушенец и нямаш нищо? Въпросът е толкова странен и всеобхватен колкото и други подобни въпроси. Примерно: Кой е най -добрия нож, най- добрата брадва, най-икономичната кола, най-благата ж....на? tongue

Мога да отговоря на някои въпроси.
Най-добрият нож е този, който ти е под ръка когато ти потрябва.
Най-икономичната кола е служебната.
Най-благата ж**а е собствената.
Виж за брадвата някой от колегите ако знае да помага tongue

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

0

#6 08.05.2020 14:48:40

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

За мен най-лесен начин е спиртник за еднократна употреба (бирен примус). Паля спиртника, слагам съчките отгоре и не го мисля повече. Вярно, че спиртника вече за нищо не става, ама кенчета и свободно време колкото щеш. Даже от известно време обмислял как да го направя да си седи в багажа готов зареден със спирт, ама имам други проекти на главата.

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#7 08.05.2020 19:16:01

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Пичове, обмислям да направя един конкурс, или по-скоро състезание. smile Плене на огън по иновативен, креативен, стандартен и др. начини. С награден фонд, кукса изработена от мен. Като условията, най- вероятно ще бъдат- 1. да не е опасно, 2. да не взривиш себе си или нещо друго. big_smile 3. Да е напълно безопасно и др. Участниците кандидатстват с клип. И после всички гласуват. Ма, това е само предложение. Ако набере ентусиасти ще го направя.  smile

Офлайн

5

#8 08.05.2020 20:28:38

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Подкрепям!

Офлайн

0

#9 08.05.2020 20:45:05

Тенарес
Блокиран

Регистриран: 20.11.2016

Най добрата брадва е ако ти я направи ковач.най добрия нож е този дето ми остана от бащата.6 и 50 на 100 мисля е икономично за кола.А това за палене с очила на огън ме заинтригува и ще го опитам.Гаврата иначе е прав за спирта колко му е да сложиш половинка в багажа.

Evil never die's.it's only wait's to be reborn!

Офлайн

0

#10 08.05.2020 21:10:42

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Значи аз съм го спечелил, НО се отказвам от наградата. Нека да остане за Фтория. Това кУето ще ползвам са го ползвали и ползват много хора. Ма никой не му е дошло на акъла за палене на огИн. big_smile  И кога е началото на кОн кУрса.:P
пп Ники чаената свещ е евтина и почти без пари. Спокойно може да си я носиш в Жоба. smile Пък спиртника е време и ...... пиене на бира.

Последно редактиран от Okdalf (08.05.2020 21:16:48)

Офлайн

1

#11 08.05.2020 21:50:59

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Тенарес написа:

Най добрата брадва е ако ти я направи ковач.най добрия нож е този дето ми остана от бащата.6 и 50 на 100 мисля е икономично за кола.А това за палене с очила на огън ме заинтригува и ще го опитам.Гаврата иначе е прав за спирта колко му е да сложиш половинка в багажа.

Колега, ако нямаш цайси, то за лупа може да се ползват и др. неща. Като; презерватив, торба, стреч. А, може да се напълнят с прозрачни и бистри течности като вода, пикня и др. Успех smile

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff