XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#76 07.06.2016 12:59:39

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Отг: Химични методи за палене на огън

Okdalf написа:

Друже не се пали щото има несъответствия в писанията ти, а и Явор е един от най - кротките сред нас.

Вярно е има. Но не му прави чест да се ебава. Можеше още веднага да даде пояснение.
Както и да е.
Ето интересна информация от мрежата.
https://www.reddit.com/r/electronic_cig … now_about/
А тук има и малко видео:
https://www.e-cigarette-forum.com/forum … uide.4848/
Умишлено не копирам информацията тук за да няма излишни спорове.
На който му е интересно почти всичко необходимо е написано. Беше грешка да давам лично мение. Всеки сам си преценява.
Както и във всички останали случай, важно е да имаме необходимата информация по въпроса.

Последно редактиран от Orlov (07.06.2016 13:08:47)

Офлайн

0

#77 10.06.2017 17:59:27

plamenvolodiev
Редови

Регистриран: 21.12.2015

Друг химичен опит за палене на огън :калиев перманганат и захар - удряне.

Flash required

Don't panic be prepared
ВИДЕО КАНАЛ - https://www.youtube.com/channel/UCmCdly2pZ_6qIHQ2I3KMUUg
ФЕЙСБУК СТРАНИЦА - https://www.facebook.com/BgAdventureTime/

Офлайн

2

#78 05.05.2020 18:19:09

Тенарес
Блокиран

Регистриран: 20.11.2016

колко заар и калиев пергамаман са слага?

Evil never die's.it's only wait's to be reborn!

Офлайн

0

#79 05.05.2020 18:25:16

Тенарес
Блокиран

Момчета вземете си една пачка кибрит 50 стотинки 10 броя са.Не са правете на химици.Тука чета палене на огън с антифриз хахаха.С антифриз работя 19 години и никога не са е палил.Нито ми е известно да може да се запали.Даже и съставките му не знаете.Или пък флаконче газ и запалка.Ще има да палите....Представете си химията да се смеси в раницата кво ще стане.

Офлайн

-2

#80 05.05.2020 19:15:35

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ако мааааалко се постараеш и прочетеш, ще разбереш. То и желязото не гори, ма като се запали става страшно. big_smile

Последно редактиран от Okdalf (05.05.2020 19:18:21)

Офлайн

1

#81 05.05.2020 22:14:46

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Тенарес написа:

Момчета вземете си една пачка кибрит 50 стотинки 10 броя са.Не са правете на химици.Тука чета палене на огън с антифриз хахаха.С антифриз работя 19 години и никога не са е палил.Нито ми е известно да може да се запали.Даже и съставките му не знаете.Или пък флаконче газ и запалка.Ще има да палите....Представете си химията да се смеси в раницата кво ще стане.

За глицерина в антифриза става въпрос. И да знам, че няма глицерин във всички антифризи.
И никой не те кара да носиш менделеевата таблица в раницата, че да се взривиш чак до космоса, а само KMnO4. Ето ти и със захар
А става от за дезинфекция на вода до накисване на хемороиди!

Офлайн

0

#82 06.05.2020 13:26:22

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

Чудя се човека като си пада по кибрити кво прави у този вид форум!? от 9 мнения само 1 е що-годе информативно!

Офлайн

1

#83 06.05.2020 20:14:36

Aht1
Редови

Регистриран: 04.10.2017

Здравейте.
Дребни химически бележки от мен:
-калиевият перманганат се разлага частично с времето. Може би някой от колегите е забелязал, че паленето на огън е по-успешно с купен наскоро, отколкото със стар. Даже и с просто око се вижда, че има разлика - кристалите на пресния перманганат са по-лилави и по-червеникави от тези на стария, които са по-тъмни.
-по-вероятно е реакциите с калиев перманганат да са по-успешни, ако преди употреба го стриете - може да стане в полеви условия върху парче хартия, поставена на твърда подложка като го мачкате с твърд предмет, например речно камъче. Аз най-често съм ползвал плоската глава на болт, дълъг 3-4 см. (Ех, като си спомня какво търсене падаше на такива болтове, като бях малък. Пак беше свързано с "огнени работи", от които сега малко недочувам.) Захарта също трябва да е стрита, а не на едри кристали.
-смеси на калиев перманганат с органичи вещества са неустоичиви - могат да си взаимодействат тихо и кротко, но бавно, но при мокрене могат да се замозапалят. Т.е. сместа от захар и перманганат трябва да се приготви точно като сте събрали съчките за огъня.
-преди време експериментирахме с колеги - напоявахме парче хартия, примерно вестник, с нитрат (калиев, натриев, но с амониев не става) и след сушене го удряхме с две метални топки с диаметър няколко сантиметра, като поставяхме хартийката между двата камъка. Топките бяха извадени от една топкова мелница за руда. Та при удара хартийката се пали и  гори досто устойчиво - не й пречи вятър. С тази "технология" не съм експериментирал - къде ще намериш две топки сред природата?! big_smile Въжможно е да стане с два подходящи камъка с равна повърхност и подходяща форма, но това е само предположение. Ето тук е показан метада с двете топки - човекът ползва алуминиево фолио, което се "запалва":

-по-добре е да се ползва глицерин, отколкото антифриз. Глицеринът е нетоксичен и се продава почти безводен, докато токсичният етиленгликол, който е активната съставка на антифриза, обикновено е разреден с доста вода, което е предпоставка за засечка, т.е. липса на запалване.
Лично мнение - ни бих разнасял калиев перманганат с мен за палене на огън по споменатите причини. Има окислители, които издържат десетилетия, не се влият от влага, а смесени със захар или друго гориво (дървени стрърготини, нишесте, въглен и т.н.) се палят само от триене. Умишлено няма да ги споменавам, за да не влизам в спорове с модераторите.
Поздрави!

-

Офлайн

4

#84 07.05.2020 12:42:53

Тенарес
Блокиран

Честно казано се учудих на антифриз в който има етилен ,пропилен,алкохол и глицерин.Аз за такъв не знам.Разликата между пропилена и етилена е, че единия е отровен другия не.Вярно е че са летливи,но в крайна сметка знаете ,че тези дето се самозапалват не ползват антифриз.В никакъв случай не мове да се запали огън с антифриз.Аз работя 20 години в химията такова нещо нито съм виждал нито съм чувал.Както казах и преди майка ми е инженер-химик от старата школа има 50 години стаж.Работила е за военните с бойни отровни вещества била е и главен технолог на лепилото ,което всички знаете -каноканлит и в последствие циалит и др.Тя твърди ,че с антифриз огън няма как да се запали.И туй то.

Офлайн

0

#85 07.05.2020 15:54:08

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Така взеха да се изясняват нещата, та първо вземи и прочети цялата тема БАВНО. После е хубаво да прочетеш и правилата на форума.
И на края неща за гледане.
пп Ако имаш въпроси задай ги към автора, той е сред нас демек вътре във форума.

Последно редактиран от Okdalf (07.05.2020 15:57:12)

Офлайн

2

#86 08.05.2020 20:49:10

Тенарес
Блокиран

Изчел съм я цялата и доста теми още.Интересни са.Ще опитам със син антифриз и перманганат да видим какво ще стане.Този клип го гледах но не мисля че е антифриз това.хммм.Или си е чист глицерин.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff