XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#556 22.03.2020 02:31:36

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Тема за интересни и любопитни неща

кочевой написа:

Само да попитам
Дезификтантите акцизна стока ли са ?
Може ли всеки в домашни условия да си дестилира дезификтанти свободно и безакцизно ?

C2H5OH си е акцизна стока. Независимо дали си го дестилираш за пиене или разтривки.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#557 23.04.2020 23:36:00

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

поредния БУШ дизаинерски сандал-Жапанка.

Офлайн

4

#558 24.04.2020 20:12:07

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Това ще държи къде-къде повече от китайските аналози.

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#559 25.04.2020 17:54:42

Okdalf
Сръчко

.......ЧОРАПИ

ден 1: Прани чорапи - меки и миришат на омекотител - мразя ги.
ден 2: Чорапите нямат никакъв мирис...така е по добре.
ден 3: Като се събуя и доближа чорапите до носа понамирисват - няма да ги сменям.
ден 4: Като си махна обувките моментно ме лъхва "приятна" миризма на спарено - няма да ги сменям.
ден 5: Като се събуя майка ми пита дали нещо не е умряло в къщи...нещо си въобразява.
ден 6: Прибрах се и още от вратата баща ми извика "Да не си настъпил някое лайно?"...какво му стана на тоя човек.
ден 7: Котката се доближи до кракът ми, подуши го и припадна....?!?!?
ден 8: Майка ми отвори прозореца на стаята ми и започна да си мърмори нещо.
ден 9: Кучето на съседите като ме видя и избяга.
ден 10: Сестра ми започна да се задушава и се наложи наще да я карат в болница. В 3 през ноща дее*а само ми разбиха сънят!
ден 11: Приятелката ми дойде, отворих вратата да я посрещна и тя избяга (получих sms, че ме напуска)...това пък защо?
ден 12: Родителските тела ми заплашват - отвориха всички прозорци в къщи.
ден 13: Майка ми си събра багажа и се махна .... даже не разбрах кога е станало, още спях.
ден 14: Баща ми излезе за работа и вечерта се обади да ми каже, че отиват с майка ми на дъъъълга почивка...
ден 15: Съседите се оплакват, че от нас мирише на лошо.... така ли? аз не усещам нищо.
ден 16: Уличните кучетата избягават района около блока.
ден 17: Съседите до, под и над нас отидоха на почивка заедно ... абе какво им става на тия хора само забягват на накъде.
ден 18: Звъняха от ХЕИ, казаха ми, чеполучили множество оплаквания и щели да дойдат на проверка ако продължат...сигурно са сбъркали номера.
ден 19: Цветата в апартамента увяхнаха... странно вчера ги полях.
ден 20: Хората от входа масово се изнизват кой на вилата, кой на село....тука става нещо странно.
ден 21: Хлебарките напуснаха блока... такова изселение не бях виждал.
ден 22: Дойде пощальонът да ми връчи призовка... не го видях да излиза от блока. По новините вечерта видях, че бил в болницата според лекари от натравяне... горкия сигурно е ял нещо развалено.
ден 23: ХЕИ позвъни на вратата. Отварям и гледам двама души лежат в безсъзнание. Извиках бърза помощ. По новините нищо не казаха.
ден 24: Гражданска защита отцепва района... ха да не съм луд да тръгвам на някъде.
ден 25: Нещо ми е тежко в корема. Драйфа ми се.
ден 26: Тука нещо мирише на лошо... продължавам да драйф...
ден 27: .......
ден 28: .......
ден 29: .......
ден 30: Събудих се в някаква бяла стая завързан за леглото. Огледах се и видях как група хора с противогази разглеждат чорапите ми които стояха изправени до стената.

След няколко седмично обеззаразяване на блока и околностите, шокова терапия и тонове заплахи се върнах в къщи при семейството ми. Убийте ме не знам защо беше цялата тая идилия, е поне съм си у нас. Дойде лятото и нашите ме изпратиха на лагер за един месец в планината.

Офлайн

0

#560 30.05.2020 13:43:51

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Освен бай Кольо други орнитолози имаме ли във форума?
Трябва ми човек от Пловдив. Вчера докато се загледах в една уж статуетка на бухал на един покрив и той взе ,че мръдна . И бях изумен,  сова и кукумявка са урбанизирани , съжителстват си с хората, ама бухал?!
Ако има някой желаещ да провери ще му кажа квартала и адреса да огледа за погадки.

Офлайн

0

#561 30.05.2020 17:09:20

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

А снимка? Може да е Ушата сова. И тя е с "уши ", но е по - малка от бухала. Не е особено социализирана, но и не се плаши от човешко присъствие.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#562 30.05.2020 17:20:36

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Нямам снимка за съжаление. Може и ушата сова да е, същото ми казаха и едни познати от града.
Макар, че на мен ми се стори доста едро животно, но пък слънцето беше срещу мен и неможах да го видя хубаво в цветове.

Офлайн

0

#563 30.05.2020 21:31:57

Кольо
КорифееЦ

Ми те нощните грабливи не се отличават с особена цветност. Всичките са охристо-кафяво- бежови. Очите им са различни.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#564 30.05.2020 22:10:30

Okdalf
Сръчко

Днес попаднах на статия за разпространение на совите в градовете, но някъде се загуби. Та нормално било, по лесно се намирала храна и т.н. smile Животинки и те се борят за оцеляване.

Офлайн

0

#565 01.07.2020 17:30:14

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

За любителите на историята.
По материали в нета.

Статията обяснява събитията запечатани на тази ретро снимка.
attachment.php?attachmentid=104892&d=1593447844

През 1906 г. варненци отказват да допуснат в града си новоназначеният варненски митрополит от гръцки произход - Неофит.В края на деня параходът отплава за Сулина, отвеждайки със себе си и Неофит. Ентусиазмът на тълпата се проявява в оглушителни викове “Ура!”и “Долу!”, но е на път да се обърне срещу гърците, които също са се събрали на кея, за да посрещнат своя владика. Налага се полицията да се намеси, за да се спре саморазправата на българите с тях. Тогава някой се сеща, че при посрещането на българския доростоло-червенски митрополит Григорий през 1872 г. гърците увенчават едно магаре като български владика. По този случай българите намират едно магаре, слагат му брада и черно покривало, окичват го с чирози, лимони и маслини (символите на елинизма в очите на българите) и с надпис “Митрополит Гайдури, Неофит ефенди Йоану” го развеждат предизвикателно из Гръцката махала. Накрая го връзват пред гръцката митрополия и се снимат за спомен с него.

Офлайн

1

#566 02.07.2020 00:18:06

Кольо
КорифееЦ

Това е прелюбопитна снимка, но доколкото те познавам не би я постнал просто така. А понеже си сред любителите на историята, ще е интересно да ни обясниш защо гърците са облекли магарето като български владика през 1872 г . Историята е много интересна - верно е. Кажи обаче защо? smile Давай. Ако дадеш правилен отговор ще има награда. wink
Ето ти сламка.

Галатяни 3:26-29 BG1940

Защото всички сте Божии чада чрез вяра в Исуса Христа. Понеже всички вие, които сте се кръстили в Христа, с Христа сте се облекли. Няма вече ни юдеин, нито грък, няма роб, нито свободен, няма мъжки пол, ни женски; защото вие всички сте едно в Христа Исуса.

Последно редактиран от Кольо (02.07.2020 00:20:18)

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#567 02.07.2020 08:38:40

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Статията я  качих защото ми се стори интересна.
Наистина не знам отговора на въпроса който питаш.
Това което се сещам е, че по времето когато е направена снимката, в Македлния България, Гърция и Сърбия водят битка за преразпределение на останалите под турска власт територии.
https://bg.m.wikipedia.org/wiki/%D0%90% … 0%B8%D1%8F

Последно редактиран от Orlov (02.07.2020 08:40:56)

Офлайн

1

#568 02.07.2020 10:01:50

Кольо
КорифееЦ

Ясно. Наистина е много интересен, но и многоаспектен защото повдига въпроси от различно естество - канонични, правови, верови, емоционални и т.н....
Предисторията е, че неканонично и против църковното право и догмати, църковна независимост ни се дава не от Вселенската патриаршия  потвърдена и призната от останалите поместни православни църкви а с ферман а султан Абдул Азис. Това автоматично ни поставя в изолация от всички останали поместни църкви и всички последващи действия на Екзархията се обявяват за недействителни и без правни последици. Така изборът и назначаването на Доростоло-червенски митрополит Григорий през 1872 г. е лишено от легитимност и гърците се възползват от това за да го илюстрират с приравняването му с магаре.  Демек: "Колкото едно магаре може да го обявим за владика толкова и всеки друг." В интерес на истината са прави а Българската православна църква е в изолация още близо 80 години.
Проблемът с Македония е вторичен по отношение на случая а нашите толкова са пресолили манджата, че почваме погроми над гърците в България, стига се до горене на "гръцки" (пълен абсурд) църкви и човешки жертви. За пореден път се оказваме "варвари" и хора незачитащи закон и ред. Имиджът а България пострадва страшно много и затова не се радваме с особена подкрепа по време на Априлското възстание. Всички ни имат за нещо като бунтуващи се обитатели на Столипиново.
А по това време е имало мого силно лоби нещата да се случат канонично и всичко да си дойде по реда. Хора като Стефан Богориди който по това време е Имперски съветник и член на Танзиматския съвет на Абдул Хамид и Гаврил Кръстевич, княз - губернатор на остров Самос са почти на финала да издействат Църковна независимост и дори автономия на България в рамките на империята по примера на Сърбия и Влахия. Богориди е един от хората "издействал" независимостта на Гърция. Уви! Гласът на разума за пореден път отстъпва на юрушкия импулс на хора на действието а не на мисълта.
Та така с магарето.
Хубава тема.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

3

#569 02.07.2020 10:14:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Така става винаги... както и сега - аха-аха да успееш по правилния начин и - юруушшшш.... 80-те процента...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#570 02.07.2020 10:33:10

Кольо
КорифееЦ

xenos написа:

Така става винаги... както и сега - аха-аха да успееш по правилния начин и - юруушшшш.... 80-те процента...

Абсолютно! Перфектна аналогия, Тяна.  Кратко и ясно! Браво!

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff