XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 11.04.2019 21:57:39

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

По-бушкрафт от това това - здраве!

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

3

#2 12.04.2019 12:31:09

bafama
Редови

Регистриран: 01.09.2017

Отг: По-бушкрафт от това това - здраве!

Това е бушкрафт,а ние с пълните раници и скъпите ножове си играем само на индианци...

Офлайн

1

#3 12.04.2019 14:41:04

Кольо
КорифееЦ

Много неща ме изненадват в този репортаж. Гледал съм много филми за хора живеещи сами или в общности извън системата, но никъде не съм виждал такова примиренческо и робско вписване в средата, без дори намек как да я оптимизираш и пригодиш към себе си, та малко от малко да облекчиш усилията си, дето ти взимат всичките сили. Не си прекарал една тръба, канавка или маркуч или каквото и да е водопроводно съоръжение до къщата. Не си си направил труда да проучиш как хилядолетия хората живеещи примитивно са съхранявали месо и продукти без хладилник. Не си засадил няколко стръка царевица. Не си питал някой как да направиш една перка да я върти вятъра или не си сложил един слънчев панел да ти зарежда една крушка да ти свети.
Как си прекършил съдбата на един човек и си го вързал там да те гледа на старини, но не му даваш шанс той да създаде потомство, което да гледа него...
Абе, подтискащо ми подейства филма.
Какво ще кажете да се пробваме да им купиме няколко чувала сол, брашно, грис, юфка, боб и да идеме до там. Да поседим няколко дена и да видим знае ли и ли по друга причина не може да си направи сушилня за месо, да го питаме знае ли за ветрогенератор, за соларен панел и да видим дали не можем по такъв начин да им помогнем.
Подхвърлям го като идея и ако има навитаци да почнем да умуваме какво и как да правим.
Ще говоря с Куман, който, според мен, ще е най-наясно как да помогнем.

Последно редактиран от Кольо (12.04.2019 14:50:26)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#4 12.04.2019 15:05:44

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Абе, че не е бушкраф - не е... най-малкото по понятие. Наказия си е това... и мизерия ...точно каквото е само оцеляването (истинското и физическо). Но пък филмчето е и доста отрезвяващо за романтиците... smile

П.С. Бай Кольо, в общи линии едно и също сме си мислили като гледаме филмчето. Включително частта с помощта... макар да ми идва малко далечко и в момента да не мога да предлагам много физическа такава...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#5 12.04.2019 15:42:49

Кольо
КорифееЦ

И аз си пък си мислех това за отрезвения романтизъм. Сещам се за няколко човека дето задължително трябва да го изгледат филма. А пък помощта може да се изразява в много неща - не е задължително да е с присъствие. Въпросът е да решим какво и как. Щото въпреки него не можем да му помогнем. Както каза Куман: "Не можеш да помогнеш на някого дето не иска да му се помогне". И е прав. Животът им не можем да променим, ама може да го облекчим поне за малко.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#6 12.04.2019 16:55:04

rossko
Редови

Регистриран: 06.12.2009

За това село има много репортажи, имаше и дарителска акция и група във ФБ.

https://www.dw.com/bg/%D0%B5%D0%B4%D0%B … a-17641114

а романтиката .. стане ли ежедневие и борба за насъщния ..

Офлайн

1

#7 12.04.2019 19:45:49

Кольо
КорифееЦ

Е, все пак сложили са соларни панели. Мислех, че бурканите ще са им ценни, сега видях и буркани с месо във мас. Имат джиесеми, ако решим да ходим ще намерим контакти и ще ги питаме за конкретни неща, които да занесем - лекарства, консерви, такива работи.

Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#8 12.04.2019 20:16:45

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Да, и аз късно видях, че репортажа е от миналата година. Мислех, че е нещо ново, понеже не го бях засичал. Предполагам доста неща са се променили от тогава. Щом е имало и акции...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#9 12.04.2019 21:19:45

desi chobanova
Редови

От: Гр. Русе
Регистриран: 22.01.2017

А има толкова пустеещи къщи по селата... в села, в които живеят не малко хора! Може би, този репортаж не е видян от точният човек все още...

Офлайн

1

#10 13.04.2019 11:20:01

bafama
Редови

Регистриран: 01.09.2017

Друг е въпроса според мен,какво ги е накарало тези хора да живеят по този начин в това забравено село-безизходицата ли или нещо друго?Тъжно е като се гледат тези хора,тъжно е като се гледа това рушащо се село/а не е само това/,нещо си отива...

Офлайн

0

#11 13.04.2019 13:21:22

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Верно стар репортаж и тогава не го изгледах цялия и сега не го изтърпях . Първо интервюиращата задава много "така" въпросите . За мен умишлено се старае да искара положението от мизерно по мизерно . А на интервюирания май само това му трябва . Някой да го пита и той да се жалва .
Най добрата помощ за мен е пазар . Като сте решили да помагате, купете от тях месо . Хем е истинско и екологично . По цени от Соф магазини . Така хем няма да е подаяние хем ще е помощ .

Офлайн

8

#12 08.11.2019 14:53:46

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Какво стана? Някой ходи ли им на гости?

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer