XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#286 08.07.2017 14:39:40

anasazi
Редови

Регистриран: 16.05.2012

Отг: Flintknapping

Рядко се отбивам във форума, но явно не съм само аз, в този раздел няма движение напоследък. Затова реших да поместя тези творения:

IMGP6484.jpg

Взех, че счупих една чиния, и за да успокоя жената, казах й, че ще й направя супер подарък. Тя не се впечатли особено, ма те кво ли разбират жените! big_smile
То и аз не съм много доволен, но горе-долу стават.

Офлайн

10

#287 08.07.2017 15:52:25

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Еей... Браво! Чудесна работа - суперлативи!  smile

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#288 08.07.2017 19:54:33

anasazi
Редови

Благодаря за комплимента, да не си харесва човек работата е белег на истински майстор или пък може и да си има причини, тоест наистина да не е за харесване!:)
В случая има още какво да се желае, а осбено тези странични жлебчета още не мога да ги правя като хората. Като се пробвам на произволни пластини за тренировка - става, а като е на крайния продукт, често се излагам. Засега се самоуспокоявам, че материалът не е на ниво, а не аз!:)

Офлайн

0

#289 09.07.2017 10:37:48

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

@anasazi много добре ги правиш и толкова е достатъчно.
За разлика от моето първо острие без да го обработвам:

DSC_0927.jpg

DSC_0928.jpg

DSC_0929.jpg

DSC_0930.jpg

Не съм обработвал острието, направих разцепване на пръчката, сложих смола,
мушнах острието и завързах с тънко въже и се получи здраво копие
- дълго ~ 60см. Направих копието тази година и още си е здраво и
го държа на закрито далеч от дъжда и Слънцето да не се развали.
един път го оставих на дъжд и малко се разтека.
Първоначално го направих за набучване на жаби,
но не съм опитал нито една жаба и не съм трепал,
защото не се налага. ;d

DSC_0926.jpg

Може да е много трудно, но аз не се предавам.

Офлайн

0

#290 09.07.2017 19:54:21

anasazi
Редови

Всяко начало е трудно, но е важно да се действа, майсторлъкът идва с времето. Хубаво е, че това копие е оцеляло досега, пази го.
Често се препоръчва човек да си пази първите творения, за да ги разглежда с умиление после а и за да проследи пътя, който е изминал.

Офлайн

2

#291 21.03.2019 19:12:43

fathersteve
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.12.2018

Обширна тема. Иска ми се да кажа 2-3 думи, ама незнам дали има аудитория. Някой друг занимава ли се с (приложим) флинткнаппинг? Ползвате ли сечивата които правите? Изпитвате ли някакви трудности, какви са ви впечатленията? Побутвам темата един вид. smile

Офлайн

0

#292 21.03.2019 19:17:50

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

аз като кифла.. си чекам от Стоен острието да си направя каменна ножка.. (за следващия, по-следващия РД, нема припиране, да напомня) ;-) Иначе обсидиановия си реже мезе добре, нищо, че не е мега изкусурен и е по-скоро за копие. Ама ми е малко свиващо сърцето да го нося с пиеници, да не са строши ;-)
Стоян се занимава, та давай инфо и опит, други основно следим.. ентусиазирано, без да си режем и удряме пръстите(поради кьпавост) smile

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

1

#293 22.03.2019 09:18:14

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ех, Здравко... не съм те забравил, ама... За съжаление вече май не ми стигат пръстите на ръцете за хората, на които съм обещал по нещо, и все не мога да го свърша. sad Ти времето остави, не че го имам, ама от миналото лято закъсах нещо с раменете и гръдните мускули. От нищо и работа ме болят, та се къса. Една стрела не мога да направя, лък не смеех да опъна половин година. Омръзна ми и да се оплаквам и оправдавам вече...
С много усилия и постоянство (и мазила и хапчета, разбира се!) сякаш започнах да закрепвам положението, но още не смея много да се натоварвам. А флинтнапинга (особено pressure flaking-a) доста натоварва точно рамена и гърди, щото много се натиска. Една сурия "проекти" (демек съм архитект! smile ) ми стоят на трупчета по същите причини, а ме сърбят ръцете да ги почна, ама... Дано до лятото всичко да се оправи!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

3

#294 22.03.2019 21:29:52

fathersteve
Редови

Нямам кой знай къв опит, предполагам защото не се занимавам с изискани остриета. Знанията ми са горе-долу на ниво, главно заради многото гледане на клипчета в интернет. Имах късмета да съм от Русе, тука има много кремък, играта не спира. Просто е въпрос на време и нерви при мене, чупя наред и изпробвам различни техники. Pressure flaking-а и правенето на малки неща като стрелички иначе тепърва започвам да развивам.

Аз нямам ножове от стомана за хобито, а ползвам само кремък. Като ми потрябва сечичо, грабвам някой камък, чупя, и ако някое малко парче ми хареса, по най-небрежния начин го правя тънко и назъбено, и бам, сечивото готово. После карам с него докат ми писне, а то писва само когато го разваля от скука или омажа със смола. Та така си карам с прости сечива от доста време, малки и големи, нищо наподобяващо ножове или истински сечива, просто някви прости камъни с по 1-2 назъбени страни по тях. Главно поради тая причина, и мързела ми, до сега не съм се задълбочавал в правенето на сложни/изчанчени сечива, просто не са ми притрябвали, щото дори и най-малкото/простото парченце кремък ми върши същата работа. Е, не същата, ама нали, свършва работата.

Иначе постепенно се опитвам да отсявам кремъка който ползвам, да е високо качествен, та и сега се уча да правя ядра. Ще видим кво ще стане с туй мое флинткнаппинг приключение. Имам нужните материали, но не и времето. Желанието малко ми куца също. Що да губя часове в някое страхотно изглеждащо острие, като мога да ползвам някое произволно отчупено парче, назъбено от мен за 30 секунди, с близо 90% от същата ефективност. Ех, дилеми.

Мисля че на флинткнаппинг се отделя твърде много внимание, има и други примитивни начини да се правят полезни инструменти или постигат определени цели, като стържене, очукване, горене, термично шокиране. Уви много хора незнаят за тях, или поне не осъзнават колко са полезни, като техники, които човек може смислено да прилага и усъвършенства. Не става само с рязане и цепене според мене, предполагам това е една от причините да не приемам флинткнаппинга толкова на сериозно, макар че от него си добивам повечето сечива. Като трябва да свърша нещо, първо се опитвам без инструменти, ако не стане то опитвам с дърво, обикновен камък, кост, или рог, и ако нищо не се получи, то най-накрая опирам до кремък. Не че си слагам лимити, просто ми е по-лесно например да намеря паднала клонка, вместо да я отчупвам с голи ръце, или да я реже с кремък. Наречи го мързел, наречи го мъдрост, незнам.

Радикално мислене като цяло, ама тръпката си я бива. А и приложението на някои от тези инструменти/техники не е за подценяване. Назъбените ми кремъчни остриета минават през 1см дърво за 10-15 секунди с лениви движения. Няма да обръщаш захвата, да правиш прорез тук, прорез там - реже като трион. Абе кефи ме тази шашма да си правиш ти сам ножа, релаксиращо е - особено ако не влагаш много усилия и мисъл, аз лично карам на freehand и дробя кремъка безразборно, много малко pressure-flaking, никва работа по коленете, никви кърпи, най-много една ръкавица на лявата ръка.

ОК финални думи, че гледам се отнесох. Готино занимание с много поле за изява, но човек не бива да се увлича. Съветвам който иска да се занимава с флинткнаппинг да не го прави на закрито - ще ви отидат дробовете, особено ако разфасовате големи късове - работете на открито, възползвайте се от вятъра, движете се докато кнапвате, абе не дишайте прахта като цяло.

Някои от тези дни като намеря време ще направя 1-2 снимки на сегашните ми сечива, макар че те никак не са красиви. big_smile

Последно редактиран от fathersteve (22.03.2019 21:58:47)

Офлайн

3

#295 02.04.2019 18:17:05

fathersteve
Редови

Снимки от днешния дебитаж. Редукция на кремък в шаблони за сечива и стрели. Живот и здраве ще излезе нещо красиво от това всичкото.

SpJMFkt.jpg

Няколко произволни снимки от самото кнапване:

AgQStSc.jpg
mdpVMyC.jpg
Z1vRF1K.jpg
kRTSN67.jpg
4MVx5L2.jpg
XPupPc1.jpg

Цялостна снимка, с 2-та използвани инструмента в ляво:

QKx3ZmN.jpg

Последно редактиран от fathersteve (02.04.2019 18:40:08)

Офлайн

8

#296 02.04.2019 18:47:18

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Кремъкът изглежда хубав! Ама внимавай с пръстите!  Слагай някоя дебела кожена ръкавичка. Знам, че истинските майстори рядко ползват, ама ние още не сме такива... smile Тая люспа, дозасилена от удара на инструмента, знаеш ли колко лесно минава не само през кожата, ами и през мускули и сухожилия! Да не си докараш някоя беля...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

4

#297 02.04.2019 18:58:03

fathersteve
Редови

xenos написа:

Кремъкът изглежда хубав! Ама внимавай с пръстите!  Слагай някоя дебела кожена ръкавичка. Знам, че истинските майстори рядко ползват, ама ние още не сме такива... smile Тая люспа, дозасилена от удара на инструмента, знаеш ли колко лесно минава не само през кожата, ами и през мускули и сухожилия! Да не си докараш някоя беля...

Да, имаш право, трябва да съм по-внимателен. Обикновено слагам кожена ръкавица на лявата ръка (уви тънка), но в случая я забравих. Казах си карай, ама 10 минути по-късно гледам цялата ми длан в кръв, а аз заради еуфорията дори незнам къде и как се порязах. И това не е за пръв път... За щастие до сега не съм имал сериозни рани, само драскотини от типа дето зарастват за час, но това последното ти изречение малко ме вкара обратно в реалността, благодаря за което.

Офлайн

0

#298 04.04.2019 11:49:51

стефан чаков
Редови

Регистриран: 23.12.2010

Готов съм да почерпя няколко пъти ако ми донесеш 4-5 (може и повече) големи ядра от тоя кремък.:)

Който разбира,разбира и от свиренето на комара,който не разбира и от магарешки рев няма да разбере.

Офлайн

0

#299 21.04.2019 18:29:20

fathersteve
Редови

Един бърз съвет за хората които се интересуват от флинткнаппинг, но нямат (достатъчно много) кремък. Огледайте града или селото в което живеете обстойно, със сигурност ще намерите нещо. Лично от мой опит, най-много кремък се намира около кръчми и барчета - повечето от тези заведения, тук в България, или имат, или са имали навремето, традиционен облик, а обикновено това се изразява във външни каменни декорации, оградки от камък и прочие. Шефа иска да си направи заведението да изглежда уютно, струпва половин тон камък около кръчмата, и всичко 6, ама след няколко години се сменя собственика, и облика на заведението с него - в резултат на това камъните се захвърлят настрани като боклук, защото естествено никой няма да се хване да извозва толкова много камък ей така за бог да прости. big_smile

Точно тези камъни ви интересуват вас, сред тях обикновено има кремък, че и по 10-20кг буцата.

Други добри места за търсене са около кейове и ЖП релси. Хайде късмет!

Последно редактиран от fathersteve (21.04.2019 18:37:12)

Офлайн

2
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff