XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#121 12.03.2019 17:44:23

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

Отг: Компактни и бързи походни храни

Такова нещо едва ли ще ям, но като идея за съхранение - вакуум машинката, с която си съхранявам сушените меса. За проба вече четвърти месец парче кашкавал е в хладилника. Няма следа от мухъл.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

3

#122 12.03.2019 20:36:25

VeNtSiTo
Редови

От: Русе
Регистриран: 17.06.2018
Уеб-сайт

Абе то и аз така си мислех, но се оказа вкусно... smile
П.П Ако може да ми разгадаеш тайната на големите снимки във форума ще е супер smile smile

Офлайн

1

#123 13.03.2019 11:00:05

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

Сложих ти ръководство в ушафа:
https://forum.xenos-bushcraft.com/viewt … 625#p86625

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

3

#124 08.05.2019 20:47:55

kyshe
Редови

Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

ПУКАНКИ
Смятам, че това е една компактна, бърза и лесна походна храна, която засища, приготвя се бързо, не се разваля и запълва добре стомаха.Освен това теглото е пренебрежимо малко. Освен това има доста полезни вещества. Не става въпрос за пуканки от пакет за микровълнова, а за пуклива царевица. Аз си намирам българска от една баба на пазара на смешна цена. Това количество царевица IMG-20190508-182510.jpg нарочно съм снимал този вид чаша, за да добиете представа се превръща в  това IMG-20190508-183534.jpg
Всъшност това е половината царевица. Цялото  количество се превръща в това  IMG-20190508-184431.jpg
Количеството, което се получава е достатъчно за двама души. Наистина засища. Аз съм над 90 килограма и над 180см и не  мога да изям повече от половината наведнъж. Купата е с размери 7/27см.  Пълни се с връх. Могат да бъдат приготвени във фолио, кенче от изпита бира и т. н.  Варианти много. Само са нужни няколко супени лъжички олио и малко сол. Освен това е и много вкусно покрай лагерния огън. Аз консумирам с напитка, която съдържа  хмел за по-добри резултати:)

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

5

#125 09.05.2019 14:33:53

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Миро, и да не забравяме че пукливата царевица е изходния продукт за едно друго "ястие", благодарение на което дадени народи са оцелявали с векове ---> пиноли

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#126 09.05.2019 14:54:27

kyshe
Редови

Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Вярно е, Гальо. Просто реших, че след като аз съм позабравил може да напомня за тази храна. Не съм видял някой от колегите да си носи, а децата я харесват. Определено има доста предимства във всичките си форми.

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

0

#127 09.05.2019 19:46:24

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Само имай едно наум за пуканките - не са храна. Нискокалорични, предимно целулоза са, засищат, но енергия няма, няма калории. wink По-добре изпий 2 литра вода с малко сол и глътка олио - повече енергия ще имаш, щото няма да се хаби енергия за разграждане на пуканките, пък и без тва от хилядолетия апендиксът ни не работи и целулоза не усвояваме, за разлика от преживните животни. smile

Офлайн

4

#128 09.05.2019 21:18:41

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

От едно известно време им се каня на тия - omeals.com

Основните им предимства са, че храните са самоподгряващи се, с химическа грелка, подобно на американските MRE или руските ИРП. За да си приготвите топла храна не са ви нужни огън и посуда, а само 100-150 мл вода (даже не е нужно да е питейна, става и вода от някоя локва). И за разлика от армейските рациони дето смърдят на химия от три метра - използват качествени продукти, или поне така се хвалят де.

Основни минуси - доста ограничена гама, за момента предлагат само 11 продукта. Е, и цената де - 8$ на порция. За три-членно семейство като моето, един пълен ден с храна стъпва на 72$. Та за основно ядене идва малко скъпо, но като авариен рацион си е ОК.

Мисля да поръчам няколко бройки за ходенето на Беглика, да ги пробваме.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#129 09.05.2019 22:40:54

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Абе, чудел съм се това пиноли не може ли да се замести с царевичен грис. Бутването на темата ме провокира и ще утре ще го пробвам. Вместо сурешните ми овесени ядки ще изджуркам едно ГРИСоли.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#130 10.05.2019 01:59:13

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Коле, то е същото само в различните кулинарии по народите носи различни имена. При румънците е мамалига, при нас е качамак, а жабарите го наричат полента ... все си е царевично брашно(едро смлян царевичен грис), ко/й/ето се залива с подслена гореща вода и след енергично разбъркване до желаната консистенция се получава крайният продукт...

Може да се подправи /овкуси/ с различни екзотични сирена /кашкавал/, пушен черен пипер, черен пипер и други подправки по собствено желание и индивидуален вкус

Само дето северо-американските индианци не са имали тези условия, а са приготвяли храната пиноли със студена вода от потоците и реките, когато ги намерят - и така са зареждали батериите за нови преходи и изпитания ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#131 10.05.2019 08:44:37

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ludipipo написа:

Само имай едно наум за пуканките - не са храна. Нискокалорични, предимно целулоза са, засищат, но енергия няма, няма калории. wink По-добре изпий 2 литра вода с малко сол и глътка олио - повече енергия ще имаш, щото няма да се хаби енергия за разграждане на пуканките, пък и без тва от хилядолетия апендиксът ни не работи и целулоза не усвояваме, за разлика от преживните животни. smile

Не е баш така...
Царевицата е основно въглехидрати - 30-80% от сухото тегло е нишесте. Което ще рече около 380 калории (1591 kJ) на 100 грама сухо вещество.
А иначе ето хранителните стойности за сурова, варена царевица (при сухата, респ. пуканки и пиноли, естествено стойностите са доста по-високи):

Nutrition Facts: Corn, yellow, boiled - 100 grams

• Calories    96

• Water    73 %

• Protein    3.4 g

• Carbs    21 g

• Sugar    4.5 g

• Fiber    2.4 g

• Fat    1.5 g

Колкото до фибрите (споменати като целулоза) - в царевицата са между 9 и 15% от сухото тегло. Иначе казано, в един стандартен пакет пуканки за кино (~112 g), има около 16 грама  целулоза, което е около половината от нормалната доза целулоза, която храносмилателната система може да преработи без проблем.

Последно редактиран от xenos (10.05.2019 08:46:53)

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

5

#132 10.05.2019 11:42:45

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Ясно, Гальо че базовата суровина е една и съща, но технологията за крайният продукт е различна. Едва ли им е проблем на индианците да си сварят каша от царевично брашно, щото са си ползвали огъня, така или иначе. По-скоро са открили, че ако приготвят тая царевична супа със студена вода печелят време и демаскиращи признаци / и едното и другото страшно полезно по време на война и лов, щото миризмата от огъня и пушека ще развалят ефекта от изненадата и в двата случая/, а освен това от опит са установили, че тази супа им дава сили и им е по-леко на стомасите от сварената предварително каша. Така си мисля като чета мненията на европейците сблъскали се с пиноли и производните му в бита на индианците.
Иначе, моят дядо, Бог да го прости ми е разказвал, че като служил на сръбската граница преди 9-ти, порционът им е включвал страшно много месо. Толкова голям е бил, че не са можели да си го изядат. В същото време на патрулните кучета е бил от царевично брашно. И войниците масово са давали месото на кучетата а са яли качамак. От него знам, че качамакът и просеникът много засищат но са нож с две остриета и ако преядеш можеш да си предизвикаш сериозни проблеми, включително преплитане на червата.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

3
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff