XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 13.06.2018 16:41:42

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Странно ухапване

Интересна статия по въпроса за идентифициране на ухапванията от различни насекоми.
https://saveti.framar.bg/%D0%BA%D0%B0%D … 0%BC%D0%BE

Последно редактиран от Кольо (13.06.2018 16:42:19)

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

6

#17 19.06.2018 21:15:24

Странджалия
Редови

Регистриран: 28.11.2011

Старите хора по селата в Странджа имат един много изпитан и дори животоспасяващ метод в определени моменти при тежки ужилвания от стършели примерно...В Странджата, тази гад я има в изобилие, но хубавото е ,че рядко жили по принци.
Един възрастен човек ми разказа, как, когато е бил дете на р.Резовска го ужилват два стършела по едната ръка и след като го вижда възрастен, той му заравя цялата ръка в кал на брега на реката за около 2 часа.
Станало му изключително лошо ,но прескочил трапа и се оправил. И от други възрастни хора съм чувал ,че този метод много помага.
Това с калта си го обяснявам аз ,че впръсната отрова е белтък, а като всеки белтък се влияе от околната температура и съответно при налагането с кал се постига бързо охлаждане на наложеното място, като това веднага повлиява на инжектираната отрова и я сгъстява, донякъде можеби неутрализира и спомага за по-бавното и абсорбиране от организма.
А, друг доказано ефикасен и полеви метод е бързото натъркване на ухапаното или ужилено място със скилитка чесън! Методът беше изпитан многократно лично от дядо ми /вечна му памет/, който редовно се трудеше на лозе,овошки,градина и беше много чувствителен към ухапвания и ужилвания и винаги носеше в джоба си 1-2 скилитки чесън.

Последно редактиран от Странджалия (19.06.2018 21:20:27)

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

2

#18 19.06.2018 21:37:29

Кольо
КорифееЦ

Аз пък четох някъде, че поради белтъчният състав на всички подобни отрови, те се разлагат при високи температури. При ухапване върху мен пробвах да приближа запалена цигара до мястото на разстояние на търпимо парене. Правех кръгчета или я държах неподвижна над ухапаното. При мен ефект имаше и се разминах със зачервяване, без отоци и усложнения.
След време съсед го ухапа оса и се поду. Пак приложихме тоя метод ама той понеже шоп и седи като бордюр под цигарата, го изгорихме и се получи мехур от изгарянето. Като го питахме що не казва, че вече го горим с цигарата той измуча: "Оти моем а търпим!"
Та и той се размина с отоци ама ходеше с пришка.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#19 19.06.2018 22:26:04

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Преди няколко години ме ужили стършел. Адски много болеше и чуствах две седмици рамото си  да стърже все едно имах артрит. Остана малък кръгъл белег. А си спомням как в казармата един електротехник го ужили и цялата му дясна страна на тялото се поду. Явно е бил алергичен но в болницата го оправиха. После ги уморихме с димка. Имаха много интересно гнездо. Беше сякаш направено от хартия беше по-скоро конусно като питите от горе на доло се смаляваха.
А сега за странните ухапвания. Много хора около мен се оплакват от такива ухапвания и всички с подуване, отоци и сърбеж. Всички обвиняват някаква малка черна муха. Но така и неразбрах каква е тая гад.

Офлайн

0

#20 19.06.2018 23:21:15

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

При нас в полето ги има тези мушици. Черна с дължина около 3мм. Викаме им "вампирите".

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

0

#21 20.06.2018 16:12:05

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

Онзи ден майка ми беше ухапана от комар по крака, мястото се зачерви и излезе оток. Вчера и мен ме ухапа комар, на пет сантиметра до ужиленото място от пчелата. Сърбеше ме, но скъсах клонка от растението змийско мляко и намазах сърбящото място с оражевия сок от самото растение. Сърбежа веднага спря и без зачервявания и отоци. Преди това си измих крака с вода. По принцип змийско мляко расте при каменисти, влажни и сенчести места в най-различни гори. Незнам дали можете да го откриете при Вас. Виждал съм змийско мляко да се развива по плочки, асфалтови пътеки и циментови плочи.

Може да е много трудно, но аз не се предавам.

Офлайн

6

#22 20.06.2018 16:58:35

Кольо
КорифееЦ

Емо, това ли е растението?
thumb-CE0F_5B2A5CF2.jpg
Много полезна информация. Мерси!

Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#23 20.06.2018 19:03:29

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Кольо написа:

Аз пък четох някъде, че поради белтъчният състав на всички подобни отрови, те се разлагат при високи температури. При ухапване върху мен пробвах да приближа запалена цигара до мястото на разстояние на търпимо парене. Правех кръгчета или я държах неподвижна над ухапаното. При мен ефект имаше и се разминах със зачервяване, без отоци и усложнения.
След време съсед го ухапа оса и се поду. Пак приложихме тоя метод ама той понеже шоп и седи като бордюр под цигарата, го изгорихме и се получи мехур от изгарянето. Като го питахме що не казва, че вече го горим с цигарата той измуча: "Оти моем а търпим!"
Та и той се размина с отоци ама ходеше с пришка.

Потвърждавам. В Турция жена ми настъпи най-вероятно риба дракон, закопана в пясъка на плиткото. За няколко минути докато се добере със сърфа до караваната адската болка и стигна по нерва нагоре до кръста и започна да и изтръпва крака. В съседния кемпер немски хирург ведната учтиво, но твърдо отклони дошлите на помощ познати с лед и други методи, загря тенджера вода на газовия котлон и за много кратко топене в колкото може да издържи гореща вода, болката и мина и изтръпването изчезна. Човека обясни за белтъчната основа на отровите и разграждането им при високи температурен зи бите.

Офлайн

7

#24 21.06.2018 12:56:58

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff