XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#871 07.12.2016 11:58:59

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Отг: Обсъждане на предложения, модификации и уточнения за форумния нож

Слави, много яко е станало, човек! Браво на теб или на който го е правил! Гекона е станал много готино.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#872 07.12.2016 12:21:03

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Благодаря ,като за първи плах опит съм сравнително доволен. Е все пак не съм Стоян да ми се получават нещата пИрфектно от първия път. Да с медни проводници го правих, но се убедих,че е по-добре с шина от колкото с фи. Другия път ще опитам с плоско.

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#873 07.12.2016 12:33:55

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Слави, тука като гледам резултата, май вече не съм единствения с тоя талант (за получаването!)! big_smile "пИрфектно" е меко казано! smile
Иначе мерси за хвалбата, ама кажи и едно "пу-пу", че да не ми свърши късметя! smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#874 07.12.2016 12:37:26

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

slaf40 написа:

Да ми е честита чисто новата дръжка ! Тази година дръжка , до година кания..

Ми да си вземем инструментите и кожите и да спретнем един уъркшоп по Нова година. Че и аз имам да правя кания.

P.P. Дръжката е страхотна. Ще споделяш опит и знания, че и аз имах предвид нещо подобно за един друг проект.

Последно редактиран от Галимунди (07.12.2016 12:38:18)

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#875 07.12.2016 21:58:44

Niki
Редови

От: Перник, но живее в София
Регистриран: 29.06.2015
Уеб-сайт

Е ти изби рибата с тази дръжка. Уникална е.

Работа ли е, не ми го хвали...

Офлайн

1

#876 08.12.2016 20:06:04

Razorblade
Редови

Регистриран: 16.02.2011

Браво, Слави. Набивките се правят с плоско винаги, да. Тази пролет на сбирката в Сопот го видях и на живо. Ако имаш бижутер да ти разточи на валци малко тел ще е идеално. Другия вариант е да си намериш тънък лист месинг или мед и да си режеш лентички с ножица за ламарина. Острието патинирал ли си го или така ми изглежда от светлината?

Офлайн

0

#877 09.12.2016 11:22:50

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Razorblade написа:

Браво, Слави. Набивките се правят с плоско винаги, да. Тази пролет на сбирката в Сопот го видях и на живо. Ако имаш бижутер да ти разточи на валци малко тел ще е идеално. Другия вариант е да си намериш тънък лист месинг или мед и да си режеш лентички с ножица за ламарина. Острието патинирал ли си го или така ми изглежда от светлината?

Благодаря!
Острието само изглежда матово на снимката , не съм го барал .
Мислих си и аз за нещо като валове, но не си заслужава  едва ли ще направя 5-6 дръжки или нещо друго през осатъка от живота си  smile Другия вариант , с чукчето, но няма да успея да го направя равномерно. Ще му мислим другия път .
А между другото ножа е страхотен, как остри моливи само, тва не е шега big_smile

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#878 13.12.2016 17:50:35

Zagy
Редови

От: София
Регистриран: 12.03.2013

Нещо ново за останалите ножове?

С добра дума и с пистолет в ръка се постига много повече, отколкото само с добра дума. - Ал Капоне

Офлайн

0

#879 13.12.2016 19:45:12

SpirovTS
Редови

Регистриран: 02.03.2014

Ако дядо Коледа не ми донесе ноФче,нема да му налеем чашата с винце.

Офлайн

0

#880 14.12.2016 08:02:32

Razorblade
Редови

Остриетата са вече за надписване всичките. Почнах да подготвям материалите за дръжките на чирени и да лепя фибърчета. Много сте smile

Офлайн

0

#881 29.12.2016 21:13:36

Razorblade
Редови

Имам камара с нарязани чирени от които поне 8 комплекта са с фибър. Може хората, които искат само остриета да ми пишат на лични за да ми дадат адреси за да им ги изпратя. Минал съм ги на кече за да държи повече режещият ръб.

Офлайн

0

#882 01.01.2017 20:38:10

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

След три прасета тази коледа, съм леко разочарован от ножа. Не от изработката, тя е перфектна. Разочарованието ми идва от цялостната концепция. Ножът е прекалено дебел и тежък. 4 мм са много за това късо острие. Трудно задира, ръката се уморява докато се дере. С дебелото острие има затруднение и при работа по ставите. Върши работа, разбира се, но не му е стихията и с повече усилия. Освен това е прекалено твърд. Вече писах за щръбките, които получава. Точи се трудно. Примерно циганските ми касапски ножове с няколко движения по един врачански камък и са готови за работа. С разфасоването на месото също се справя със затруднения.
Въпреки изказаното леко скептично мнение, се радвам, че имам форумен нож.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#883 01.01.2017 21:22:22

Razorblade
Редови

Честита да ви е новата година.
Така е, Самотен вълк, съгласен съм. Концепцията не е като за касапски, ловен нож. Идеята му е за дълга работа по дърво с дялане. Тоя тип заточки си е специфичен за определени дейности, не е универсален и според мен. Предложих при обсъждането ако е висок скос, да бъде с вторичен режещ ръб или висок изпъкнал скос. Според мен висок конвекс щеше да е още по-универсален вариант скос, но това се прие в крайна сметка. По тънък, да речем 3мм според мен щеше да поддава за батонинги и по-големи усилия.  Ножа не е лош като концепция, просто е специфичен инструмент с тази си заточка и твърдост. За ловни ножове правя само плосък скос до горе или висок конвекс. Скандито не ми е от любимите скосове. Ножа който ползвам и за дране и за в гората е плосък скос с конвексен вторичен режещ ръб, на гърба е 5мм дебелак обаче. Малко ми дебелее, но с тънък плосък скос и вторичен конвекс се държи прилично и не заклинва, а и работи добре на тясно. Ако трябва да избирам от всички видове скосове, може би скандито щеше да в задните редици. Ето това по-долу е с което работя като фикс. Стоманата е неръждаема Latrobe 14-4CrMo на 58 единици. Един от първите ножове които съм правил с моя термообработка. Нямам времето да прекарвам толкова време в гората, но засега не съм видял зор в никакви задачи. Със скандито единствено според мен се дяла по-удобно, усещането ми е като дялане с ренде. За дране не мога да кажа, не съм драл повече от две животни на ден и не съм бил единствен дерящ, но определено не бих взел форумния бушкрафтер за интензивна дълга работа по дране и разфасовка.

нож

Офлайн

6

#884 02.01.2017 14:28:50

Звяра
Редови

Регистриран: 24.09.2014
Уеб-сайт

samotniq valk написа:

След три прасета тази коледа, съм леко разочарован от ножа. Не от изработката, тя е перфектна. Разочарованието ми идва от цялостната концепция. Ножът е прекалено дебел и тежък. 4 мм са много за това късо острие. Трудно задира, ръката се уморява докато се дере. С дебелото острие има затруднение и при работа по ставите. Върши работа, разбира се, но не му е стихията и с повече усилия. Освен това е прекалено твърд. Вече писах за щръбките, които получава. Точи се трудно. Примерно циганските ми касапски ножове с няколко движения по един врачански камък и са готови за работа. С разфасоването на месото също се справя със затруднения.

Концепцията си е много правилна. Това е бушкрафт нож. А ако някой ми обясни къде се вписват в бушкрафта трите прасета с дрането и работата по стави ще съм много благодарен. Това е нож за типичните дялания по дърво, федърстици, културен банотниг, палене с магнезиева запалка и по изключение някоя дребна животинка. За това е оптимизиран. Сравнението с циганските ножове и врачанския къмък няма да коментирам. Това, че не можеш да го заточиш лесно просто означава, че ти не можеш, а не че по принцип не може. Аз си го заточих много лесно и бързо. Стоманата е изключително непретенциозна в това отношение, така че търси проблема другаде. Продължава ползването на ножа не по предназначение и после - ама що така? Ако ти трябва касапски нож, формите и скосяванията са други. Сравняваш домати с банани и видиш ли едното не става за шопска салата, значи за нищо не става. wink

Офлайн

6

#885 02.01.2017 20:16:13

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Звяра написа:
samotniq valk написа:

Концепцията си е много правилна. Това е бушкрафт нож. А ако някой ми обясни къде се вписват в бушкрафта трите прасета с дрането и работата по стави ще съм много благодарен. Това е нож за типичните дялания по дърво, федърстици, културен банотниг, палене с магнезиева запалка и по изключение някоя дребна животинка. За това е оптимизиран. Сравнението с циганските ножове и врачанския къмък няма да коментирам. Това, че не можеш да го заточиш лесно просто означава, че ти не можеш, а не че по принцип не може. Аз си го заточих много лесно и бързо. Стоманата е изключително непретенциозна в това отношение, така че търси проблема другаде. Продължава ползването на ножа не по предназначение и после - ама що така? Ако ти трябва касапски нож, формите и скосяванията са други. Сравняваш домати с банани и видиш ли едното не става за шопска салата, значи за нищо не става. wink

Ако не виждаш трите прасета в бушкрафта... лошо. Нарича се осигуряване на прехрана. А си мисля, че това е най-важно за едно продължително пребиваване в пущинака. Говоря принципно, да не почне сега някой да се хване за бракониерство. Ако не вярваш на мен - питай якути, масаи... или който друг полуцивилизован народ си избереш. Може и Михаил Тарковски да питаш. Горкият три месеца в тайгата през зимата дялка федърстикове и пали с магнезиева запалка. Ма ти, ако искаш, може и гладен да стоиш, докато си дялкаш пръчки.
И айде стига с това ползване по предназначение. Като казах Тарковски, да не мислиш, че професионалните ловци в тайгата носят по един сак с ножове - един за дране, друг за дялане, трети за нещо друго...
Всъщност къде казах, че ножа за нищо не става?
П.П. Нямам претенции за майстор точилар, но се справям общо взето. Все успявам да докарам нож до бръснеща острота, но с този ми е трудно. Може и при мен да  е проблема, само споделям.

Последно редактиран от samotniq valk (02.01.2017 20:24:19)

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

5
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff