XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 21.03.2014 14:56:28

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Къща от стиропор и дърво

За Фсичко що има покриФ трябват документи. Даже май без договор от ВиК и енерго няма да получиш разрешителни. Ако обаче има макар и малка постройка пущаш документи за разрешително за ремонт ремонт. После е по лесно.

Офлайн

0

#17 25.03.2014 20:23:02

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

smile А генералната тема е извън системата... И както сме извън системата и разговора преминава как да си в системата. smile Мисля, че е време за отделна под-тема за ПРАВНИ ВЪПРОСИ... Там да разискваме чисто формалните изисквания и регламенти за това какво имаме право да правим извън системата и в каква степен.

Ако смятаме да сме извън всички регистри - отиваме в гората и правим каквото си искаме до момента в който не ни хванат. После бягаме от там и отиваме на друго място и правим същото. Ако обаче искаме да сме легални следва да съпоставим въпросите - Кое е ОФФ Дъ Грит и кое е Ин Дъ Грит... smile И Което офф дъ грит трябва ли да бъде офф дъ law smile

ОНТОПИК

Къщата от стириопор и дърво е толкова трайна колкото е носещата конструкция. Стириопора няма механични функции, а изолационни. Респективно - къщата ще е толкова здрава колкото здраво е дървото.
Основни недостатъци на изкуствените изолационни материали е влажността която се получава в помещението.
За да се поддържа подходяща влажност (която за сухо помещение мисля, че беше 55%) трябва да се измисли и подходяща вентилация. Ако мястото където се строи къщата е със студен климат трябва вентилацията да е и климатизация. smile Та... Дали си струва - евентуално...
Друг недостатък е отдаването на влага. Всички естествени материали поемат и отдават влага с определена скорост. Когато дървото е обработено с замаска на няква варова основа има риск от напукване поради различната скорост на отдаване на влага (съхнене) на материалите. По-добре е когато се строи с изкуствени материали - всичко да е от синтетика и то съобразено с технологичните процеси на всеки един от елементите. Ако се комбинират естествени и изкуствени материали, рискът от кофти влажност в помещенията, мухъл и други подобни (включително и напукване на замаски, мазилки и шпакловки) е голям...

Аз напоследък се кефя на няколко алтернативи - Модулно строителство с контейнери (специално преработени нови контейнери за жилища, офиси и бунгала) или чисто метални конструкции построени пак на модулен принцип с добре изолирани с пяна панели.

Ако ще е гарга да е рошава. Опита да се постигне компромис между чисто естествени материали и синтетични материали води до незадоволителни резултати. Затова и често като погледнете реставрирани стари къщи с нови материали успеваемостта не е дългосрочна. (То не може да му кажеш и реставриране). Когато пък строиш ново и искаш да има нови материали - ползвай изцяло нови материали. Термодървото (TERMOWOOD) също е интересна нова алтернатива. Няма същите механични характеристики, но пък за сметка на това се удължава живота на материала и устойчивостта на паразити. Е не е еко, ама то и стириопора не е много еко...

Офлайн

0

#18 25.03.2014 22:15:55

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

BPetrov написа:

smile...
Къщата от стириопор и дърво е толкова трайна колкото е носещата конструкция. Стириопора няма механични функции, а изолационни. Респективно - къщата ще е толкова здрава колкото здраво е дървото.

Тука вече Боре не съм съгласен. Нека се позова на принципа на веригата и най-слабото и звено. Освен всичко друго, къщата трябва да предлага поне минимална защита. Не е нормално циганин въоръжен с мотика да е в състояние да влезе у вас за 3 мин. по часовник. Лично мнение или както е модерно напоследък ИМХО.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#19 29.03.2014 11:39:13

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Прав си! Но в случая коментирахме трайността на материалите. Затова и изобщо не се замислих, за сигурността като аспект в цялата работа в избор на подходящ материал...
Тогава и дървената къща не е сигурна, щото може да се запали или да бъде запалена... Без значение от кого...

Офлайн

0

#20 29.03.2014 12:02:15

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

images?q=tbn:ANd9GcQevqrTBI6844ETe36S9jM20RZOmWX9k3Hs741X1Tk_trWDc-QJ

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#21 29.03.2014 16:10:38

steff_s
Редови

Регистриран: 13.07.2012

Мда, приказката за трите прасенца и лошият вълк трябва пак да я припомним, за да установим че иновациите в строителството често са за сметка на здравината и трайността:)

Пардон, колегата по горе ме е изпреварил

Последно редактиран от steff_s (29.03.2014 16:11:27)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff