XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 18.03.2014 12:55:03

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: Интересна къща от Дърво и Бетон

xenos написа:
BPetrov написа:

Дървото всъщност доста добре провежда топлина и се превръща в мост

Само с това тук не съм съгласен. wink

http://web.ornl.gov/sci/buildings/2012/ … rs/028.pdf
https://www.google.bg/search?q=wood+the … 13&dpr=0.9
smile На термо снимките се вижда от къде къщата отдава най-бързо топлината. Именно там където има дървени греди. Защото там се получава Термомост.

За да се избегне термомостът, трябва да се изолира и дървото - това оскъпява като цяло строителството. Затова когато се налага използването на дървесина при строенето на пасивни къщи се намалява (доколкото е възможно) сечението на всички дървени части.

Не откривам топлата вода, просто споделям какво съм прочел...

Офлайн

0

#17 18.03.2014 12:58:48

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Но на снимките, които показваш, Къщите според мен не са тухлени, а някакъв сандвич с изолационни материали. Стиропора естествено ще е по-лош топлопроводник от дървото. Но като гледам тия къщи с бетон и дърво, мисля, че точно дървото е изолатора.
Пробвай да си направиш на тигана дървена дръжка, после я замени с бетонна, и вероятно ще имаш ново мнение. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#18 18.03.2014 13:09:07

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

smile ИМа по-добри естествени изолатори от дървото. Например разни тръстикови рогозки и панели които вършат тази работа. Или измазване с кал примесена със слама и животински косми.
Но дървото не е най-добрият изолатор!
Вярно е, че е около 15 пъти по-добър изолатор от бетона... Но при този тип строителство бетонът също ще бъде мост... Та представи си бетона червен дървото синьо... Резултата би следвало да е че въпреки наличието на дърво - този тип строителство без външна и вътрешна изолация няма да е ефективно. Или поне не и в места с големи температурни разлики през зимата и лятото...

Офлайн

0

#19 18.03.2014 14:18:53

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

BPetrov написа:

smile ИМа по-добри естествени изолатори от дървото....

Да Борка - въздуха. Именно за това реших, че в онази къщичка от дърво и бетон правят две стени свързани със дърво, т.е. между двата слоя мазилка остава въздух. Може и да греша. Та точно за това тръстиката е по-добър изолатор, защото има големи естествени кухини пълни с въздух.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#20 18.03.2014 20:47:33

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

Дървото също задържа доста въздух,щото във водата си плува спокойно особено ако е добре изсушено.
  Не вярвам хората в Аляска да строят къщите си от дърво само заради това,че няма друг достъпен материал.Вярно,че има други природни ресурси с много по-добри изолационни качества.Конкретно за тая къща,ако заменят бетона с кирпич няма да има грешка. smile

Офлайн

0

#21 18.03.2014 21:48:14

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

верно че въздуха е изолацията,но важното е да има повече въздушни и малки камери отколкото една но голяма...и при прозорците тройния стъклопакет е по-добър от двойния
дървото има множетво въздушни камери в себе си и от там идват топлоизолационните свойства...при стиропора е същото wink
не съм много сигурен че рогозката ще има по-добри изолационни качества от плътното дърво...както казах при рогозката има няколко големи отколкото много малки въздушни камери

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#22 18.03.2014 22:26:54

bgpanev
Редови

Напълно съгласен.Най качествената(скъпа)дограма не случайно е дървената.

Офлайн

0

#23 18.03.2014 23:16:00

Галимунди

bgpanev написа:

Напълно съгласен.Най качествената(скъпа)дограма не случайно е дървената.

Ами аз пък не съм съгласен напълно. Не и докато не сравним по спецификации Ср-то на дограмите. Колкото е по-голям обема на кухината, толкова е по-голяма топлоизолационната способност. Разбира се има значение и от какъв материал е термомостът. Начи колкото е по плътно дървото, толкова по-слаб изолатор е. От там и простата логика извежда, че тръстиката е по-добър изолатор от дряна примерно. А разни залитания от типа на -  ми те в Юкон що са си правили къщите от дърво а не от тръстика са губене на време.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#24 19.03.2014 09:52:28

Галимунди

Тази сутрин, докато си пушех цигарата и зяпах през прозореца се замислих отново по проблема. Начи има логика за по-малките въздушни камери. Предполагам че много от вас са забелязали, как вътрешното стъкло се замъглява от долу на горе. Причината очевидно е, че студения въздух слиза надолу. При големи обеми се получава конвективно движение на затворения въздух, което разваля цялата работа със изолацията. Именно за това се правят три и четирислойни стъклопакети. Значи трябва да се търси баланс между влиянието на термомостовете и конвекцията.

Офлайн

0

#25 19.03.2014 11:22:59

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

3-4 слойни стъклопакети, за да се ганатира топлоизолацията. Пълни или не с инертен газ - топлообмен винаги има. Също така има и пренасяне на енергия, която е толина, под формата на лъчения: инфрачервени, във видимия спектър и т.н. отвътре навън и отвън навътре. Повечето камери в дограмата затрудняват тези лъчения поради елементарно пречупване, последващо от отражение в някой от слоевете... От тука почват и екстрите за матови стъкла, за разни покрития на метална основа и т.н.

Последно редактиран от homedreamer (19.03.2014 11:27:06)

Офлайн

0

#26 19.03.2014 11:49:56

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Всяка къща която не е топлоизолирана си има термомостове ... Бетон,желязо,дърво - различни материали с различни свойства и топлотехнически коефициенти. Аз бих ги подредил така : Стиропор,тръстика,дърво,бетон,желязо .... Една тераса примерно е също термомост . Инак за дограмата - алуминиевата и ПВЦ изолира по-добре от дървената , а пък стъклопакетите с повече от две стъкла също не са много ефективни , защото отразяват слънчевите лъчи в по-голяма степен .
  Има и естествени изолации с не по-лоши свойства от фибран и стиропор . Примерно още римляните са използвали смес от суха кравешка тор  , кал и кръв (ако правилно съм запомнил от едно филмче) за мазилка на вилите си . Вероятно ще е по дебел слой , но кво от това - не са скъпи материали .
  Истината е в пасивните къщи , за които спомена по-горе Борката . Проблема е винаги съхраняването на енергията и частност топлината .  wink
[merge_posts_bbcode]Добавено: 19-03-2014 10:49[/merge_posts_bbcode]

ПП- Кирпича също изолира по-добре от тухла и бетон, защото вътре има слама . Не съм сигурен дали тухлите с дупки само не се справят по-добре .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#27 19.03.2014 16:42:47

bobber
Редови

а бе не знам дали алуминиевата и пластасовата дограма имат по добри изолационни свойства но лятото махнах старата дървенса д две крила да стане стъклопакет и сложих пвц със стъклопакет и тая зима се събуждаме на 13 градуса сутрин а не беше студена зима.ебал съм ти и певецето старата дървена изолираше повече

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#28 19.03.2014 17:51:26

Галимунди

Бобъре, старата дървена с двоен прозорец ли беше или със стъклопакет?

Офлайн

0

#29 19.03.2014 19:33:34

bobber
Редови

двоен прозорец беше...което даже се води по-не добрето

значи кофти стъкла с кофти дървена рамка изолират повече от пвц с незнам си колко камери и стъклопакет с четирисезонни стъкла и ...утките му майни
дограмата съм я взимал от "наши хора" та не са ме излъгали относно стъкла камери и тн.

единствения плюс до момента от това че махнах дървената дограма е тая че от шишовете за заклюване по вертикала,си направих дръжката за холандската фурна,листенцето и закачалката....

Офлайн

0

#30 19.03.2014 19:35:32

bgpanev
Редови

В PVC профилите за дограма слагат едни П-образни поцинковани профили за да я стабилизират затова толкова тежи.В долната част на дограмата правят едни отворчета,за да изтича конденза който се образува в камерите така,че PVC-то не е много за хвалене.
  И аз сутринта седя и си пия кафето на спокойствие(сам) и се сетих,че фибран 2см. отговаря на 5см.стиропор пък стиропора е по-рехав и би трябвало да задържа повече въздух.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff