vanjo
От доста време обмислям този пост и ето, че сега имам малко време за това.
Какво е необходимо да се знае за тях ?
От какво са произведени:
1. Метални - марковите обикновено са неръждаеми
2. Алуминиеви сплави
Видове маркировки:
UIAA (Международната алпийска асоциация) - гарантират определена минимална сигурност, извършват се тестове в лабораторна и реална среда.
СЕ ISO 9002 - много строг европейски лабораторен стандарт, задължително са придружени от инструкция за експлоатация.
Издръжливост на карабинерите
Издръжливостта на карабинерите се означава в kN и варира в диапазон от 10 до 55 kN
това е здравината в затворено положение, нормално производителите дават 3 маркировки:
1. Обозначава здравината в затворено положение по дължината на карабинера
2. Обозначава здравината при отворен палец ма карабинера
3. Обозначава здравината при странично натоварване.
Ето как изглежда една спецификация на карабинер:
Weight: 49 g
Material: hot-forged aluminum 7000
Color: gray frame, orange gate
Breaking strength:
- major axis: 23 kN
- open gate: 9.5 kN
- cross-loaded: 10 kN
Gate opening: 20 mm
CE EN 12275 type B / UIAA
3-year guarantee
За какво се ползват - употребата им е изключително разнообразна (за фиксиране на въжета, за прикрепване на друго оборудване, ключодържатели и тн). Намират приложение в алпинизма, пещерното дело, прашутизъм, бънджи и още много други свери на човешката дейност.
Тяхната форма и размери направо не подлежи на описване, но се различават 3 основни типа карабинери:
1. Карабинери с муфа - във всички случаи,които не бива да се отварят при никакви обстоятелства, обикновено са на резба.

2. Карабинери с автоматично заключване - предназначението е същото като на тези с муфа, но затварянето е автоматично.Същесвуват различни автоматични системи изработени от метал или пластмаси.

3. Обикновенни карабинери - на масово ползвани, най-полезната им функция е възможността за отваряне с една ръка.

И на края как да се грижим за карабинерите:
1. Пазете ги от изпускане - могат да се появят микро пукнатини
2. Пазете ги от солена вода.
3. Почиствайте редовно своите карабинери - случайно попаднали дребни частици могат да повредят или задръстят ключалките или пружините на карабинерите.
Почистването става като ги измиетете със сапунена вода и най- добре да се подсушават със сешоар. За смазване на подвижните части ползвайте силиконови смазки.
Публикувано преди 8 месеца # 212.91.167.158 Редактиране Изтриване Върни Спам Предупреждение
OXYGEN
Много добро описание.
Само бих допълнил, че "истинските" карабинери са винаги от дуралуминий и задължително имат гравирани данни за издръжливост в kN.
Другите, които са от обикновен метал (обикновено са с крушовидна форма) и се продават по железарии и т.н. имат някакво измислено обозначение в килограми. Аз лично, не бих поверил живота си на такъв, колкото и голям и тежък да изглежда. То и си пише обикновено на опаковките им, че не са за висене/катерене!
Стоян Стоянов
Тия последните са идеални за окачване на хамак. Слагат се и от двете страни, близо до самият хамак. Лошото нещо на хамака е, че когато вали дъжд, независимо че си под навес, въжетата с които е вързан за близките дървета отвеждат стичащата се по ствола вода директно в постелята ви! [:)] Тия карабинери (може и други де) й пречат да се стече по цялото въже, и стигнала да извивките им, тя започва да капе към земята. Естествено трябва и те да са под покривалото [:)]
vanjo
Карабинерите не са само дуралуминиеви, както и металните не само крушовидни, а има и титанови. От металните може да срещнеш и half moon, и триъгълни и овални карабинери. Ето един много добър стоманен карабинер:

В повече от случаите производителите на карабинери за спортна употреба, произвеждат и такива за работни нужди като този от снимката обикновено те са стоманенени. Поради спецификата на европейското законодателство, някои части от личната екипировка за безопастност се ползват продукти от стомана (завишени изисквания за здравина).
ops
Ваньо, сушенето със загрят въздух от сешоар го забрави или просто изхвърли карабинерите.
Kent
Лошото нещо на хамака е, че когато вали дъжд, независимо че си под навес, въжетата с които е вързан за близките дървета отвеждат стичащата се по ствола вода директно в постелята ви!
/Мини/хамака на Ферино има от двата края по един метален пръстен, за който по идея се закачва въжето /помощното/ за дървото. Хамака е много добър, но помощнште въженца бяха абсолютно измислено нещо. Външно приличаха на дрипав сезал и затова тутакси бяха изхвърлени. С два прусика по метър и нещо и два стари карабинера кьонг-бонати работата просто заспа. [:-)]
vanjo
И защо да забравя сешоара ?
ops
С горещия въздух, просто казано охлабваш /отпускаш/ метала.
vanjo
Да съм писал горещ въздух
най- добре да се подсушават със сешоар
ops
Дали някой няма да реши, че просто ги сушиш на горещ въздух?
vanjo
Възможно е, дали пък ако е -18 -20 градуса няма да си спести карабинер щото метала се уморява ? Много повече се амортизират от кал, прах, падания от високо на твърди повъхности. Обикновено карабинери се ползват като част от някаква система в комбинация с въже или лента най-малкото и е препоръчително да се подменят след изтичане на гаранцията или малко след това (струва пари обаче). В крайна сметка това е помощно средство и не е задължителен атрибут за отцеляването. Хората които ползват карабинери в системи от които зависи живота им (алпинизъм, спелеология, парапланеризъм, височинна работа и тн), са наясно как се ползват и подържат карабинери.
ops
Ами пробвай някой път добре изсуше с горещ въздух нов карабинер колко ли се е охлабил на скъсван и отваряне. Дали ще разчиташ на такъв вариант?
А и действително не е основно средство за оцеляване, въпреки че за някои е!
purulent
Хубав пост.Кратко и синтезирано.Браво Ваньо.
vanjo
Обещавам да пробвам твоето предложение ops, надавам се скоро и ако имам възможност (останах без фотоапарат [:cry:] ) ще го документирам и кача във форума.
kalata
В курса по катерене ни казаха да бягаме като дявол от тамян от несертифицирани карабинери.
Ако на човек не му пречи допълнителното тегло, няма да проблем да използва железарките. Алуминиевите сплави са с цел олекотяване.. което никак не е за подценяване ако катериш някой отвес, имаш един куп джаджи на инвентарника и водиш въже [;)]
Бтв... това че със сешоар може да се повреди карабинер ми се струва леко казано невъзможно. От една страна че закаляването се прави на дооооста по-високи температури и от друга че е напълно възможно някой карабинер да бъде така добре напечен на някоя скала че да не може да се пипа
.
vanjo
@kalata от не сертифицираните е редно да бягаш.
Този на поледната снимка сигурно е на най-сертифицираният метален карабинер на PETZL модел ОК, нарочно го избрах защото е видно, че няма щампи по него
. НА този карабинер се доверявам във всяка ситуация. Не зная за другите от форума, но лично аз притежавам едно доста внушително количество карабинери с различно предназначение около 250-300 бр. скоро не съм правил инвентаризация и не по-малко от 1500 въжета (динамични и статични).