XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 15.02.2012 20:23:54

LIONSIO
Редови

От: Бургас
Регистриран: 04.02.2012

Тиган в гората

Като малък четох книгите за треперите в Северна Америка- сред основните им "инструменти" за оцеляване в прериите и горите е Тиганът. Странно не тенджера а тиган!
Та плюсовете на тигана- Може да се ползва като сач (плоча-скара), по- бързо приготвяне на храната, повече калории(като сметнем и олиото), по-компактен от тенджера,  по- вкусно от вареното, става за самоотбрана хе-хе... и др.
Основни минуси - Необходимо е да си носите и мазнина, пърженото е "вредно", трудно се приготвя храна за голяма група, на тиган трудно се приготвят сухи храни и др...
Аз лично като отивам на 10-15 дневна палатка край Морето си нося един тиган 32см. чиста стомана и е дълбок 7-8 см. е мъкна и една тендера 5л.
Един истински случаи от преди две години. Седим си 3-4 пича на един пуст бряг по южното черноморие и си караме лятната отпуска на палатка. Пържим някакви риби и ги изяждаме с "малко" бира. Тигана съответно след употреба се захвърля в храстите (отработеното олио го ползваме за газена лампа), та сутринта ставаме и тигана го гледаме излъскан! На следващата вечер изследвахме  случая - оказаха се два таралежа които буквално с грапавите си езици остъргваха загорялото. Та им зачислихме тигана за цялата почивка.
Споделете какво ползвате в гората за пържене, и рецепти давайте!

Последно редактиран от LIONSIO (15.02.2012 20:25:52)

Риба отровна ... с острие...

Офлайн

0

#2 15.02.2012 20:58:48

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Тиган в гората

за мен лично тигана има повече минуси сякаш  *SCRATCH*
и в тенджера можеш да изпържиш яйца или картофи ама в тигана супа не може  smile
естествено тези сметки се правят ако ги мъкнеш на гръб...
за къмпинг и ние носим едни тиганчета които са в същност част от цял комплект къмпинг посуда

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 15.02.2012 21:13:37

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Затова компромиса е дълбок тиган.
За мазнина се ползва естествената мазнина на Бекона примерно.

Офлайн

0

#4 15.02.2012 21:22:31

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

LIONSIO написа:

...Аз лично като отивам на 10-15 дневна палатка край Морето си нося един тиган 32см. чиста стомана и е дълбок 7-8 см... Споделете какво ползвате в гората за пържене, и рецепти давайте!

@LIONSIO, точно с това трябваше да започнеш. Тигана, който ползвате може би не е стоманен, а чугунен и точно това позволява да се ползва за всичко, без по дъното да загаря мазнината, защото метала е с еднаква дебелина по цялата повърхност и не се получава прегряване само по дъното, а равномерно разпределение на температурата. Представлява някакъв естествен тефал. Предполагам че е много стар? С много голям успех такива тигани се ползват и като сач, за печене без мазнина на всякакви тестени пикантности, като палачинки, катми, пици, тиганички и т.н.

Много полезно нещо, но само за къмпингуване.  *THUMBSUP*

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#5 15.02.2012 21:25:39

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Да не става за керамичен плот. Обаче става за газов котлон. Нямах късмет да ми направят и на мен. Бях много зелен, когато отляха серията и за мен нямаше.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 15.02.2012 21:52:56

LIONSIO
Редови

Стомана е! По-дебел от нормалното, но е стомана. И да стар е, жената си пази нейните тигани...
Една побългарена рецепта за горки пикник- нещо като пилешко Жулиен:
Нарязвате тарелка пилешки филенца, буркан кисели краставички, глава лук, 2 скилидки чесън в тигана и запържвате с малко мазнина като бъркате постоянно. След 10 минути добавяте 3 супени лъжици лютеница и щипка мащерка.  след още 5 минути е готово.

Офлайн

0

#7 16.02.2012 10:37:15

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Буркан кисели краставички! В гората! Трилитров ли?

Офлайн

0

#8 16.02.2012 11:20:53

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

slu4ajna написа:

Напоследък започнаха да продават трушийки в пликчета. Удобни са за носене в гората. Обаче вкуса им не е като едно времешните буркани на баба.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#9 16.02.2012 11:55:45

LIONSIO
Редови

slu4ajna написа:

Хе -хе нося си ги в пласмасов буркан, който после ползвам за купичка. Също си нося и мариновани люти чушки!

Офлайн

0

#10 16.02.2012 23:04:44

riboulovec
Редови

Регистриран: 16.06.2011

LIONSIO написа:
slu4ajna написа:

Хе -хе нося си ги в пласмасов буркан, който после ползвам за купичка. Също си нося и мариновани люти чушки!

Колега,само кажи лятото къде си  и какво да нося,там съм!!Само се опасявам че с бирата ще е сложно,трябва и магазин на близо, иначе ще се ходи с бус най малко wink .Такива неща много ме радват,аз по далече от скара и картофи-царевици на жарта не съм стигал *WALL*

Офлайн

0

#11 16.02.2012 23:17:26

LIONSIO
Редови

Такива хора търся, ще се обада! Обещано!

Офлайн

0

#12 10.03.2013 09:29:12

freako
Редови

От: Видин
Регистриран: 13.01.2013

khao-laam-sticky-rice-in-bamboo-01-b.jpg

А това е за който няма съдове, но има бамбук smile
Това го видях в последния епизод на SURVIVOR. 1 туземец учеше US келешите как да си готвят ориза, а също така в бамбук може да се готви всичко, което успееш да намериш.
РЕже се 1 секция от бамбук, прави се дупка на дългата страна за пълнене с ориз, наливаш вода и слагаш над огъня.

Офлайн

0

#13 10.03.2013 12:41:50

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Това  е добра идея за следващия път като ходя към Петрич където у нас има бамбук или в Азия smile.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff