XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 01.03.2013 01:23:24

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Отг: Примитивни или конвенционални начини за старт на огън ... Дискусия

Петър написа:

... Нека се разделим без лоши чувства *DRINK* .

Стой бе не си тръгвай. Що да се разделяме. big_smile

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#32 01.03.2013 10:57:46

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

Ще ми се да видя как се пали точно огън със газова запалка на МИНУС сундурнайсе градуса. Явно на мен ми куца техниката и не успявам. Може и да съм много глупав. Знам ли smile

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#33 01.03.2013 10:59:24

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

Според мен, който иска да си пали огън по по.традиционни методи, да си го пали така. Макар че кибритът си е достатъчно традиционен, ама въпрос на гледна точка. Ама ми е малко странно твърдението, че ферородът и магнезиевата запалка минават за традиционно-примитивни методи, заради искрата. Дали искрата на чакмака е същата като искрата, получавана от продуктите на съвременната технология? Намсиколкостотин градуса, които се получават от магнезия май не са същото като искра от чакмак и кремък. Поправете ме, ако греша.
От друга страна, ако ще се ползват само традиционни технологии, защо се обсъждат дрехи от нам си какви мембрани, защо се скача срещу шаяка и други традиционни материи. форумът е пълен с теми за ултрамодерна екипировка. Развиват се предимствата на изкуствените материи пред естествените. Не е ли леко абсурдно да се облече някой с якета с мембрани, да се обуе с модерни туристически обувки и да пали огън с триене на пръчки или да си извади феророда, за да имитира примитивни технологии? Стоян призова да се изхвърли кибрита и запалката. Ами тогава да изхвърлим всички други продукти на съвременните технологии...
Колкото до това дали палането на огън с кибрит е бушкрафтърско или не... Сещам се за онзи пич от "Щастливи хора". Не си спомням да го видях да вади чакмак или ферород да си пали огън. Май кибрит си ползва. Или той не е истински бушкрафтър? Защото по скромното ми мнение по по-голям бушкрафтър от всички в този форум взети заедно, плюс още един двама телевизионни експерти.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#34 01.03.2013 11:15:33

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Определено не се чете и осмисля това, което казвам... Давайте, продължавайте с вятъра... Тоя път караницата лично ще я прекъсна при първия симптом...

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#35 01.03.2013 11:26:55

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

Братчеди, що обръщаме всичко на това срещу онова? Тоя нож срещу оня нож, запалки срещу чакмаци, гортекс срещу вълна и пр. Тук се занимаваме с бушкрафт за кеф, затова нека всеки използва каквато екипировка му е кеф. Обсъждането на техники и екипировка е едно, стремежът на всяка цена да обърнем събеседника в нашата "права вяра" е съвсем друго... и невъзможно според мен wink
Моите 2 стинки относно тоя род "дискусии".

Офлайн

0

#36 01.03.2013 11:27:02

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Оф, няма да се сдържа, ще си помислят хората, че просто няма какво да кажа, или че се заяждам:

samotniq valk написа:

Ама ми е малко странно твърдението, че ферородът и магнезиевата запалка минават за традиционно-примитивни методи, заради искрата.

Всъщност казах, ЧЕ СА ЕДНА КРАЧКА КЪМ ТРАДИЦИОННИТЕ!

samotniq valk написа:

От друга страна, ако ще се ползват само традиционни технологии, защо се обсъждат дрехи от нам си какви мембрани, защо се скача срещу шаяка и други традиционни материи.

"Подскачането" ми не е срещу кибрита и запалката, а срещу отхвърлянето на ферородните и магнезиевите запалки, респективно останалите традиционни методи!

samotniq valk написа:

Стоян призова да се изхвърли кибрита и запалката.

Всъщност АБСОЛЮТНО НЕВЯРНО!

samotniq valk написа:

Колкото до това дали палането на огън с кибрит е бушкрафтърско или не... Сещам се за онзи пич от "Щастливи хора". Не си спомням да го видях да вади чакмак или ферород да си пали огън. Май кибрит си ползва. Или той не е истински бушкрафтър? Защото по скромното ми мнение по по-голям бушкрафтър от всички в този форум взети заедно, плюс още един двама телевизионни експерти.

А това тука въобще няма връзка, и е в така познатия стил на създаване на интрига с останалите членове!

Ша ме извиниявате, ама всяко следващо появило се мнение от тоя тип (невнимателно четене и изказване) може да донесе на потребителя си ползотворна почивка.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#37 01.03.2013 11:37:26

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

"Съветът, който аз ще дам: Всеки уважаващ себе си "аутдоорсмен" (или поне желаещия да стане такъв), да забута кибрита и запалката си във възможно най-дълбокия и труден за достъп джоб на раницата. "

Признавам, моя е грешката. Не изхвърляне, а забутване надълбоко.
Другото... ми това си е твое тълкуване за създаване на напрежение. Не знам защо. Просто споменах един факт. Ако съм в грешка... ще приема всякакви аргументи, че пича не е истински бушкрафтър;)
п.п. Честита Баба Марта на всички

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#38 01.03.2013 11:39:13

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Стояне, що не удариш един ключ на темата? Съвсем сериозно го казвам всички си имаме своите виждания и мнения а темата и без това се изражда. Всеки да си пали както иска аз лично по скоро бих пуснал нова тема "Как лесно да запалим огън? Съвети и трикове за лесно запалване спрямо наличните средства и околна  среда. " Вчера се мъчих да правя клипче ама не ми стигна времето и се отказах.  Как то писах мисля че крайния резултат е важен. Настоящата  тема замина по дяволите вече.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#39 01.03.2013 11:52:06

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Абе не е точно така с крайния резултат Миро. Аз мисля, че дадох ценни съвети, които кой-знае защо не бяха разбрани правилно. Викаш като ти били премръзнали ръцете, не ти се занимавало със феророди и т.н. , цъкаш бик-а и готово. Ми па ако бика ти метне валячето и изстреля камъчето някъде из треволяка? Или па ти се е спукал или дюзата издишала дорде си се катерил? Ко прайм? Чак тогава вадиш бекъпа ферород (ако въобще си го взел де), и почваш да се учиш?! Добре ще е тогава да се разминеш само с измръзнали ръце. Всичко това е хипотеза, разбира се, и вие също така хипотетично можете да ме оборите. Който има очи, ще разбере какво съм искал да кажа.

Та с две думи - не е важен крайния резултат! Важни са познанията и уменията да го постигнеш дори когато избрания джобен оксиженов апарат, с който може да запалиш и мокър камък, сдаде багажа (щото апаратите рано или късно го правят!).

Офлайн

0

#40 01.03.2013 12:04:01

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

моето мнение: изместваме акцента върху несъщественото. по-важно е да запалиш огън, не е толкова важно как. същото се отнася и за почти всичките спорове "за" и "против". крайният резултат може да се постигне по различни начини. въпрос на лични предпочитания и удовлетворяване на някакви вътрешни потребности е кой точно ще избереш.
[merge_posts_bbcode]Added: 01.03.2013 09:04:01[/merge_posts_bbcode]

xenos написа:

Абе не е точно така с крайния резултат Миро. Аз мисля, че дадох ценни съвети, които кой-знае защо не бяха разбрани правилно. Викаш като ти били премръзнали ръцете, не ти се занимавало със феророди и т.н. , цъкаш бик-а и готово. Ми па ако бика ти метне валячето и изстреля камъчето някъде из треволяка? Или па ти се е спукал или дюзата издишала дорде си се катерил? Ко прайм? Чак тогава вадиш бекъпа ферород (ако въобще си го взел де), и почваш да се учиш?! Добре ще е тогава да се разминеш само с измръзнали ръце. Всичко това е хипотеза, разбира се, и вие също така хипотетично можете да ме оборите. Който има очи, ще разбере какво съм искал да кажа.

Та с две думи - не е важен крайния резултат! Важни са познанията и уменията да го постигнеш дори когато избрания джобен оксиженов апарат, с който може да запалиш и мокър камък, сдаде багажа (щото апаратите рано или късно го правят!).

мисля, че си противоречиш. та нали трупаш знания и умения точно за да ти послужат при нужда,
за да постигнеш  крайния резултат. значи все пак той е важния!

Офлайн

0

#41 01.03.2013 12:15:36

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Принципно гледам да не пиша, когато почвам да се изнервям, и ето че има защо. Разбира се, че целта е успешен краен резултат. В случая по-точно беше да кажа, че не трябва да се осланяме на един единствен начин (в случая най-лесния), за да го постигнем, понеже той винаги досега е сработвал. Важни са всички останали умения и знания за огъня, които най-добре се постигат чрез палене на огън по по-традиционни методи. И тук наистина приключвам с участието си, защото ОЧЕВАДНО не говорим на един и същ език. Понякога имам чувството, че ако продавах ноу-хау-то, а не го давах безплатно, щеше да се цени повече.

П.П. Случайност ли е, че точно застъпниците на кибритите и запалките нещо не съм ги виждал да палят огън по друг начин?!

Офлайн

0

#42 01.03.2013 13:45:21

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

mchervenkov написа:

Стояне, що не удариш един ключ на темата? Съвсем сериозно го казвам всички си имаме своите виждания и мнения а темата и без това се изражда.

Прав си! Само едни заключителни думи от мен:

Виждали ли сте какво правят майсторите лъкоправци? Обикновено те се занимават с направата на т.нар. character лъкове. Работят със всякакви изкривени, чепати, и неподходящи за лъкове дървесини, които почти всеки би изхвърлил. Защо го правят ли? Защото са ексцентрични, нямат си работа, или тъй просто им е кеф?!  Защо Друида е един от най-ценените майстори във форумите за лъкоправство в Палеопланет? Защо не са някои от ония, дето мерят с линийки, отпечатват щампи, изрязват с шлосерска прецизност и лепят разни ламинати от фибростъкло? Защо наричат майстор Друида и някои други като него, а не тях? Аз ще ви кажа: защото точно тия трудности ги изкачват нагоре в уменията им, и ги превръщат в истински и уважавани майстори. Ако можеш да направиш перфектен лък от абсолютно невъзможното дърво, познай какво ще направиш с перфектното! Ето защо аз няма да ви задължавам (аз и не мога!) да изучавате по-трудните традиционни методи за палене на огън. Палете с каквото си пожелаете - всеки има право да е посредствен! Ако искате обаче да направите една крачка по-нагоре (нали за това претендираме!) - тогава би било добре да ме послушате, и да надвиете мързела си!

Сигурно си мислите, че тук налагам мнението си, и не зачитам чуждото? В книгата за Юстас Конуей имаше точно такъв пасаж - другите винаги го упрекват, че не се съобразява с чуждото мнение, и че не допуска, че може да има и друг начин. Отговорът му е: "Защото знам, че съм прав, и защото знам, че това Е начина!" Споделям го!

И друго, което вероятно си мислите: "Тоя па Стоян сигурно си няма работа и му е скучно, жена му не му дава, (попълни тук) и т.н. Кво са напъва като глист на суха буца..." Знаете ли, най-ми е лесно да си млъкна, и да ви оставя да си лансирате каквито искате идеи, да си се занимавам само със блога, и така... Да, обаче аз заставам зад форума с името си, така че няма как да го направя! Съжалявам!

Темата се заключва! Аз така и не видях смислен довод от застъпниците на "конвенционалните" средства за палене, освен просто мързела!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff