XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 23.11.2011 23:34:12

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

Camping and woodcraft by Horace Kephart

Здравейте,

попаднах на тази книга в мрежата и мисля, че ще бъде интересна за всички.

Книгата е издадена през 1921 (!) година и поне това, което прочетох от нея е актуално и днес. Човекът подробно описва всичко свързано с живота сред природата - облекло, екипировка, изграждане на подслон, полева кухня и т.н.

Линк към книгата: http://www.archive.org/details/campingw … 00kephrich
можете да я свалите в най-различни формати, но само на английски

Малко думи за автора:
Horace Kephart е роден в през 1862 в Пенсилвания, израства в Айова. В края на 19 и началото на 20 в. решава, че иска да живее сред дивата природа. Както сам казва - взел една карта, очертал местата с населени места и отишъл да живее в празното място, където нямало нито едно селище.

Един от големите му приноси е в основаването на Great Smoky Mountains National Park, който м/у другото е в списъка на ЮНЕСКО днес.

Написал е няколко книги, в които описва опита си, най-известната е тази, чието първо издани е е в далечната 1906.
По всичко личи бушкрафтът не е от вчера  smile

Офлайн

0

#2 23.11.2011 23:51:17

velio
Bushman

Регистриран: 16.02.2011

Отг: Camping and woodcraft by Horace Kephart

f(x)dx написа:

Това е пределно ясно - нещото дето ние му викаме ,,бушкрафт", за много хора преди нас /смея да кажа дори баби и дядовци на нашето поколение/ е било ежедневие wink

Иначе мерси за книгата  *THUMBSUP*

Офлайн

0

#3 24.11.2011 00:04:56

f(x)dx
Редови

Регистриран: 21.05.2011

velio написа:
f(x)dx написа:

Това е пределно ясно - нещото дето ние му викаме ,,бушкрафт", за много хора преди нас /смея да кажа дори баби и дядовци на нашето поколение/ е било ежедневие wink

Иначе мерси за книгата  *THUMBSUP*

под бушкрафт имам предвид не живот сред природата като древните ловци и овчари, а точно това, което практикувате в този форум. Да се ходи сред природата и да се практикуват бивакуване, лагеруване, биро-скаруване и всеки както си го разбира.

Честно казано останах като гръмнат като прочетох как започва първа глава: "За много от градските жители настъпва момент, когато големият град го изтощава. Омръзват му обстановката, миризмите, шумотевицата. Върши всяка работа по задължение, а хората, с които общува го отегчават. Започва да мечтае за зелени поля и безкрайни хълмове, гъсти гори и бързи ручеи....."

И така нататък, и така нататък. Всичко това написано преди повече от сто години!
Малко ми е нескопосан преводът, щото английският е доста архаичен, ще прощавате

Последно редактиран от f(x)dx (24.11.2011 00:05:31)

Офлайн

0

#4 24.11.2011 07:14:33

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Абе ако я преведеш цялата за онли бълагарознаещите! Че аз на английски знам само най важното: Донт фак маи есс! big_smile  *DRINK*  тоест основата на езика *YAHOO*

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#5 24.11.2011 08:45:50

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Книгата (в двата й тома) съм я чел, и наистина е доста добра. Съдейки по времето, когато е писана и издавана, и нещата описани в нея, мисля, че е била настолно четиво на много от сегашните "светила" в бушкрафта. smile Всъщност части от нея вече съм ползвал в блога, и за напред също ще има такива. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff