XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 02.11.2010 17:53:13

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Throwing stick

windwarrior

Интересна идея на която попаднах в нета докато разглеждах кании за ножове - throwing stick. Въпреки че едва ли ще се възползвам от нея, ми се стори интересна опция.

Nikolay

Теорията е интересна(вече ще знам от коя позиция да метна пръчката, когато ме подгони някой пес [:D] ), но ако ми се наложи да оцелявам(малко вероятно)едва ли бих тръгнал да замерям горските животни с дървета.

Господин инструкторът казва, че пръчката можело да се използва за малки животни, но малките животни не стоят вързани и не чакат да им видиш сметката. Я се замислете, колко пъти сте виждали зайци сред природата? Аз лично - нито веднъж. Следи и изпражнения - да, но самите зайци никога. Катерици е по-вероятно да видите по боровете в Борисовата градина, отколкото в някоя борова гора. Не че ги няма просто не са свикнали с хора като софийските.

Птиците се виждат(и чуват) по-често, но според мен трябва доста късмет, за да уцелиш нещо летящо с пръчка... Ако, разбира се, преди това успееш да се приближиш.

Използването на пръчката изисква доста опит. Първо опит в хвърлянето и после опит в намирането и издебването на самите животни. Но си мисля, че ако някой е достатъчно опитен да издебне заек, катерица или дива патица, то този някой със сигурност ще знае, че има други, много по-надеждни начини(пушки, лъкове, капани, примки и т.н.) за хващане на дребни животни.

Стоян Стоянов

Ами аз ще коментирам като човек, който практически всеки път вижда зайци, когато е сам из пущинаците. Ето малко доказателства. Едната снимка е от разстояние 10-тина, а втората - от 3-4 метра:
0009-Shumen%20Plateau-Rabbit.jpg
plateau-17-07-09-rabbit.jpg

Зайците са едни от най-... как да кажа... други биха използвали думата "тъпи" животни, но аз имам други обяснения, в които няма да изпадам. Та някои техни особености ги правят много лесна плячка. Те много лесно могат да се измамят и да попаднат в обсега ти на действие. Примерно замръзване на място, вървене по спирала към заека в храстите, осветяване с прожектори и т.н. Тия прийоми ти позволяват да достигнеш на много малка дистанция от заека - 3-4 метра, и тогава тая пръчка ще е повече от достатъчна. Мога да го докажа на всеки, но има много причини, по които не искам да го правя. [:)]

Nikolay

Готини снимки. Може би пък там, където ходя аз зайците са особено срамежливи [:wink:] , но факта си е факт - аз и до сега зайци сред природата не съм виждал. Само следи от присъствието им.

BPetrov

И аз не съм виждал много, но това е защото не ходя достатъчно.

mechkolis

Има и зайци, и катерици и всякакъв такъв дивеч. Дори веднъж един заек прегази лагера ни преследван от куче - страшно събуждане няма що smile
Обаче с това сапче не бих се целил в кучетата по добре да го стискам здраво в ръката.

Христо Дипчиков

Честно казано зайци само заради мигване не съм виждал - изпускал.Но лалугери и малки гризачи колкото щеш.Там е работата че много по-често съм влизал в контакт със змии, гущери и котки...Те наистина са лесни за улавяне с пръчка или камък [;)]

Black Wolf

Някой експерт по оцеляване се е сетил в един момент, че индианците от Големия басейн (Невада) и някои други части на Америка са използвали такъв бумеранг за лов на зайци. Защото това е всъщност вид бумеранг (само малка част от различните видове бумеранги по света са връщащи се).
И така е тръгнало това нещо сред "сървайвалистите" и "бушкрафтърите". [:wink:]

Да си призная, макар че отдавна знам за този уред, не ми е хрумвало, че може да се използва като техника за оцеляване. [:P] Според мен това е доста специфично оръжие, което изисква определени навици и практика за използването му.

Както и да е, ето малко информация (истинските trowing sticks все пак не са недодялани парчета дърво [:P] ):
http://anthro.amnh.org/anthropology/dat … tfolio=yes

http://www.woodcraftwanderings.org/hunt … owingStick

http://shilohtv.com/?p=3880

http://www.kumeyaay.info/la_huerta.html … ticks.html

mechkolis

Mда... Тези вече по-приличат на ловно оръжие, не са като сопата на падуана от първото линкче. Като малък имах един пластмасов "бумеранг" [:D] Доста се упражнявах на село (естествено сега нищо не е останало от тренинга [:lol:] ) зарибих се да си издялам следващия път в гората един бумеранг и да възвърна забравените умения.
Сега като се замисля сигурно специфичната извивка оказва голямо влияние върху силата на удара. Както и тези топузи в краищата. Ама има да си развиваме теории до безкрай, още в сряда ще го пробвам на яз. Жребчево дали става за лов на риби... Или бракониери [:lol:]

Black Wolf

Ето тук се вижда извивката
http://www.kumeyaay.info/la_huerta.html … bbitsticks

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 16.09.2011 14:09:36

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Отг: Throwing stick

Още малко по въпроса за бумерангите и пръчките за хвърляне - ЛИНК.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 16.09.2011 15:13:07

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

А малко повече информация за геометрията на самата пръчка къде може да се намери ? Най вече за профила - доколкото разбирам е двойновдлъбнат, за да създава подемна сила за сметка на разлика в наляганията - приблизително като самолетно крило.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 16.09.2011 15:16:24

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Най-често профилът е двойноИЗПЪКНАЛ (лещовиден), като точната форма се докарва чрез много хвърляния, и корекции в рамената. Другите видове профили са плоско-изпъкналия, и изпъкнало-плоския. Има и съвсем плоски, но тогава самите рамена се усукват чрез нагряване или варене.

Абе има доста за обяснение, ама айде да е в друга публикация! wink

Офлайн

0

#5 16.09.2011 17:20:20

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Тези с усуканите рамена не са ли от типа "връщащ се бумеранг"?

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#6 16.09.2011 18:34:36

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Не е задължително! Ако са усукани така, че да се елиминира въртящият момент, бумеранга става невръщащ се. smile При връщащите се цели обратното.

Офлайн

0

#7 16.09.2011 19:50:04

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Но пък тогава няма ли да се върти освен около оста си(точката където се събират двете рамена) и в още една посока, нещо като мини спирали по пътя си? Или аз нещо грешно си представям... roll

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#8 16.09.2011 20:26:32

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Може и така да се получи, но ще е минимално. Всъщност все още не съм такъв експерт, че да коментирам.  roll

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff