XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 13.10.2010 10:14:03

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Училище за планински водачи

Black Wolf

Спомняте си, че преди време се започна едно дърляне на тема за обучението по "оцеляване" в бълг. армия, неговто качество и ефикасност.

Сетих се, че у нас се води обучение за планински водачи и даже имам такива приятели, които се занимават и с тази работа (това е епизодачна заетост за повечето от тях).

На "зелените дни" в София, които минаха наскоро, на изложението видях такъв повилион и намерих информация.
Това обучение се осъществява от асоциация "Планини и хора"
http://www.planini.eu/planini/index.php
http://www.planini.eu/planini/center.php

Пак във връзка с това наскоро ми поподна една книга - "Планините отблизо"
и тук.

windwarrior

Обучение за планински водачи се извършва и в Начално училище за планински водачи в село Черни Осъм, Троянско. Хубавото е, че вече 5 години всяка година се намират по 30-40 деца (и техните родители) от цяла България, които да искат да се занимават с това.

Криси

Това обучение е подходящо за хора, на които им трябва диплома за водач.
Там не се учи "оцеляване" (споменава се това-онова на теория).
Изкарала съм такъв курс преди три години и не съм започнала да оцелявам по-добре поради това. [:)]

Black Wolf

Криси, и аз така разбрах от двамата ми приятели, които се занимават чат-пат с водене на групи. Там се изкарва тапия. [:mrgreen:]

Добре, обаче какъв есмисълат на цялото занимание, имам предвид тези курсове? Доколкото разбрах, човек трудно може да се прехранва по този начин. Групите (предимно чужденци) са малко, от миналата година съвсем били намалели (криза!), трябва да си си създал контакти и пр.
Така че работата за пранински водачи явно е значително по-малко, отколкото бройката им. Ако е просто да ходиш по планините, не е ли по-добре да ходиш без група туристи, които само създават проблеми и капризничат, както съм чувал? [:P]
Ако Криси иска, може да сподели впечатления. [:wink:]

Криси

Ами далавера е, ако примерно принципно учиш някъде, а водиш групи през лятната ваканция. Има и такива, които работят като ски учители. Къде зимуват останалите нямам идея.
Преди имаше повече групи, най-вече френски. Сега е суша.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff