XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 10.06.2012 17:38:09

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

Отг: Има ли място модерната екипировка в бушкрафта?

velio написа:

Нещо ми се струва, че много народ във форума са прекалено изнервени. Ебати - само сръдни и караници за глупости в последно време. Като некаква детска градина е станало. Един се обижда и се цупи за най-малкото нещо, друг вири нос и се кани, че повече нема да пише... ташак работа... Времето навън вече е хубаво, вместо да седите да пишете глупости - излезте малко на въздух. Дори 1 разходка в парка след работа добре действа. Даже много добре. Айде наздраве на всеки, който ще се почувства засегнат след като ми прочете поста  big_smile  *DRINK*

Подкрепям, стига се държахте кЪт ощипани моми! И стига сте разваляли боя с кавги. *ROFL* 
*DRINK*

Последно редактиран от Aloo (10.06.2012 17:38:28)

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0

#32 10.06.2012 18:25:00

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Само да се поясня, понеже виждам, че оставям погрешни впечатления - няма да пиша повече в тази тема, какво и във всяка друга такава, където някой да налага собственото си мнение като истина последна инстанция. Щом като за някой е въпрос на чест и на его да бъде "отгоре" - let it be.

Не е поза и вирене на нос, просто малко съм дрът вече за борба с вятърни мелници. Както казах и в предишният си пост - имам все по-малко и по-малко време за хобитата си, дори и виртуално (писане във форума), така че не смятам да го хабя в безмислени спорове с хора, за които "лепенето на етикети" е нещо нормално, дори подразбиращо се. Мисля, че мога да го оползотворя (времето) далеч по полезно, и най вече - приятно.

За известно време се оттеглям от ролята на гадното копеле, хейта на моменти ми идва в малко повече, дори и гьонсурат като мене си има своите лимити на търпение и лично достойнство.

Чиърс  *DRINK*

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#33 10.06.2012 20:09:17

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Или аз напоследък съм в прекалено добро настроение, или си мисля, че тия неща вече ги надживяхме?! Историята имала цикличност. Явно периодично ще идват такива моменти. Само се надяваме след отминаването им, всички да сме още заедно, и без лоши мисли един към друг.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#34 11.06.2012 05:52:24

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

а ве пичуе,сакате си по един песник и тва е

времето беше приказно,аз и щерката бяхме на единия от язовирите до селото три дена на типи...като баща и дъщеря
прикарахме си супер,бяхме с най-модерната екипировка аз само по гащи а тя и тва нямаше.плувахме,садихме цветя(осили) после ги поливахме,ловяхме сълнчаци с капан от бутилка....
Бях приготвил два палета и много празни бутилки,наредих бутилките отдолу и ги вързах,получи се добър понтон(издържа мен и слафчо)с който обикаляхме в язовира,слафчо греба с лопатата която беше гребло и на сала....
Накрая закотвих понтона на брега като напрзвих мост от стара талашитена врата която беше във водата...не знам от колко време(има къщичка до язовира и като дойдат пет момчета и момичета се почва едно мъжкареене....докато не бутнат къщата)
идеята беше да играе кей за лодки....
И ТОЧНО когато се прибрахме в пет следобед,комшийката каза че имала лодка от дваесе годин...102рубли
та я надухме на двора да я видим и малката като гракна....до 8часа сме били пак в язовира хахаа

не се обиждайте но мисля че съм си прекарал по-добре от спорещите(даже не е и спор тва)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#35 11.06.2012 05:57:47

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Пичове, прав е Вельо! Стига сме спорили за глупости. И модерната екипировка, както и скъпият нож... както и брадвата с извита дръжка big_smile внасят повече комфорт в пребиваването ни сред природата. Но не са задължителни!!! В крайна сметка нали отиваме в дивото да търсим един друг вид изживяване и усещане. Нека се концентрираме над него. Иначе за удобството - спор няма... Макар, че ако тръгнем да разсъждаваме на там, то по-добре да помъкнем фотьойлите и телевизорите от в къщи - още по-удобно ще ни е big_smile  *DRINK*

Memento mori

Офлайн

0

#36 11.06.2012 09:31:53

slaf40
Редови

Регистриран: 15.08.2010

bobber написа:

а ве пичуе,сакате си по един песник и тва е

времето беше приказно,аз и щерката бяхме на единия от язовирите до селото три дена на типи...като баща и дъщеря.............
прекарахме си супер,бяхме с най-модерната екипировка аз само по гащи а тя и тва нямаше.
не се обиждайте но мисля че съм си прекарал по-добре от спорещите(даже не е и спор тва)

Ето доказателство  е тука момата е с рокля , ама то щото посреща гости  big_smile 027505125.jpg?r=0
За съжаление не съм снимал кея-сал  :[

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#37 11.06.2012 09:36:26

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Мда-а-а... Пак се почна.  big_smile

Според мен нещата имат две старни. Едната е ефикасността. Явно е, че много неща от съвременната екипировка са ефикасни и дават по-добра защита и пр. от старите.

Другото е ЖЕЛАНИЕТО. Да пробваш как е било. Напр. има исторически реконструктори (т. нар. "жива история" или Living history), ориентирани към индианци, трапери (mountainmen), които по време на свои събирания, лагери, походи с коне или кану използват само технологии, дрехи и всякаква екипировка от съответната епоха. Даже съвременни храни не употребяват.

Според мен едно от предимствата на традиционната екипировка (нашенска шаячно-ямурлучена или съвсем "примитивно-кожена" big_smile ) е, че ако нещо се повреди може да се поправи на място с подръчни средства или да се набави замяна "у горътъ". Докато като се прецака нещо от модерната екипировка обикновено няма как да се оправи - в природна среда пък хептен няма как.

Сещам се за една серия на батко Рей (оцеляване в Аризона и Ню Мексико), където разказва за мокасините на апачите, цитира мемоарите на един американски офицер, който през 19 в. си е имал раота с тях, как ценели и пазели мокасините си, колко са важни в пустинята и пр. И най-важното - показа как се поправят такива мокасини, как си носят влакна за шиене и поправка и пр.
А сега си представете, че сте с някакво хай-най-тек обуща в пустинята. Ако по някаква причина дадат фира шанс да се оправят - нулев. Оставате боси с всички произтичащи от това последствия.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#38 11.06.2012 23:11:29

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

А да не помислите ,че пък съм от най модерните . Ходя си обут с пирдопски гумени цървули , несмятам да ги сменям , много са ми удобни и си ме кефят . Признах си .

Офлайн

0

#39 12.06.2012 06:35:15

bobber
Редови

Регистриран: 17.12.2010

как да не са модерни,просто в англоговорящите страни са по-известни като....булгериън рабър мокасинс wink

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#40 12.06.2012 08:35:02

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Един познат ми разправя как някой си Миша миналото лято качил три седемхилядника, и то пръв от експедициите, със едни скъсани вълнени чорапи, едноместна еднослойна палатка и чувал с комфорт -3 градуса.
За справка, човекът, който ми го каза е Иван Томов- млад български алпинист, а Миша е Михаил Вещагин. Тук са списъците с алпинистите качили седемхилядниците в Киргизтан. http://www.ak-sai.ru/alpinizm/spiski2011

Офлайн

0

#41 12.06.2012 10:19:20

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Този наистина е екстремен тип! А обувки имал ли е? wink

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#42 12.06.2012 10:45:57

torah
Редови

От: София
Регистриран: 23.06.2011

Ами кроксовете не са ли съвременни гумени цървули. smile)))

6751109_3_585x461.jpg

Офлайн

0

#43 12.06.2012 11:01:19

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Цървули .... ама съвременни ! tongue

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff