XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 08.06.2012 20:34:17

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Има ли място модерната екипировка в бушкрафта?

BPetrov написа:

Не съм искал да прозвуча като последна инстанция...

Еми, сори, ама на мен точно така ми прозвуча. Туристи = пържоли и бира. Ако носиш нещо по-модерно от шаячни потури върху себе си, губиш правото да се наричаш истински, суров и мъжествен бушкрафтър, и т.н.

BPetrov написа:

Ама всъщност - това е моето виждане за бушкрафта.

Лошо няма, но предлагам да оставим и останалите участници тук да имат и свое мнение за бушкрафта, туризма, планинарството и т.н., без непремено те да се покриват с твоето ?

Че се сещам за едни времена (преди 25 години), дето се разхождах със синя/червена връзка на врата, и разни чичковци и лелички ми обясняваха какво точно трябва да си мисля и защо точно това, което си мисля, не е правилно. Та от тогава имам ярко изразена алергия към хора, които се опитват да ми налагат императивно собственото си мнение, било то по въпроса за екипировката която САМ си купувам и САМ си нося, или по отношение на правилното съотношение вода/сол/оцет/чесън в подправката за шкембе чорба.  Апропо - ако беше започнал поста си именно с това изречение "Това е моето виждане за...", нямаше да го водим този спор сега.

Та моето разбиране по темата е - независимо дали ще изляза на разходка с ямурлук, потури и платнена торба, или ултрамодерни обувки, дрехи и раница, аз съм си аз. Нито поведението ми сред природата, нито отношението ми към нея ще се промени.

Един виц по темата. Каубой отива в големия град, влиза в бар, и приближава млада симпатична девойка на бара. Заговаря я, но тя го отрязва "Глей ся пич, нема да ти върже, аз съм лесбийка". Каубоя даже не е и чувал какво е това, и се ококорил. Мадамата му обяснява, като за бавно развиващи се "Начи глей ся, харесвам жени, обичам да правя секс със жени, през цялото време си мисля само за жени и секс". Мадамата си тръгнала, каубоя си поръчал едно голямо.

След 10 минути в бара влизат туристи с дете. Детенцето вижда каубоя и казва "Мамо, мамо, виж - каубой, дай да се снимаме с него". Каубоя тежко въздъхнал и казал "Еееех, детенце... И аз цял живот съм си мислел че съм каубой, пък чак днес разбрах че съм лесбийка..."

Та така с лепенето на етикети и определения...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#17 08.06.2012 21:55:33

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

хехе поредната  @= фъф форума. При заплата 580 лв. какво ще заделиш за екепировка. За последните десет години съм си купил десет карабинера за едното хоби. Ами за другите. пак ли да събиръм десет години. *WALL*

Офлайн

0

#18 08.06.2012 22:06:32

windwarrior
Зла Гад

Въпроса не е във финансовите ограничения.

Както е казал и Момчо, при желание и добро стечение на обстоятелствата, прилична екипировка може да се намери и на съвсем бюджетни цени. Ей го Миро колко линкове е пуснал из форума.

Дразни ме лепенето на етикети, и отричането на еволюцията от лудистите насам. Което обаче е съвсем избирателно - иначе не ни пречи да ползваме благинките на цивилизацията (PC например, за да пишем по форумите), но щом като си купиш полиестерна тениска - започва мятането на камъните.

П.С. Стоян хубаво го беше казал за форума на "шаячната истина", започвам да получавам дежа вю...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#19 08.06.2012 22:33:30

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Да прав си. Но има друг момент. Чисто човешки. Екипировката ще я оцениш, тогава когото я ползваш по предназначение. Само тогава си струва високата и цена. Три годишна височинна паладка ползвана за сефте на 3000 м височина не върши работа. Мога много примери да дам. Не ме разбирайте погрешно. Копувам само това което ми трябва в момента. Няма смисъл да се трупа манекенщина. Да имам височинна паладка за до 3000 м тежи 1.9 кг. Но вече е на десет години. Извода е, че нямам височинна паладка.
пп Какво е бушкрафт, и има ли място съвременните технологии. Май пак почваме да си чешем езиците. Е ако пък чак толкова ви влече няма лашо. Давайте. Но пак ще има неразбрани и бамнати. *JOKINGLY*

Офлайн

0

#20 08.06.2012 22:40:36

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

@ Momchil, Windwarrior & Okdalf, проблема идва изконно от това че се смесва идеологията на бушкрафта, с тази на конвенционалният турист ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#21 08.06.2012 22:57:02

windwarrior
Зла Гад

Аз лично спирам да пиша по темата, от тук нататък ще се намесвам само ако има нужда от модериране. Даже съжалявам че се включих, хем се бях зарекъл повече да не влизам в безмислени спорове тип "Левски - ЦСКА", "The purpose of the meaning & so on".

Малко в повече ми идват усилията да обяснявам, че всъщност не съм камила - не виждам смисъл да си хабя енергията и времето, които мога да си оползотворя по значително по-приятен начин.

Приятно спорене.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#22 08.06.2012 23:34:48

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Само да поясня ,че за толкова години с добитъка да съм обул само 3 пъти шаячен армейски въшкарник -клин .При температури под -10 камуфлаж с подплата или дънки и памучни панталони . Въобще кво го дъвчем тоя шаяк от кога го изядоха молците.

Офлайн

0

#23 09.06.2012 02:39:38

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Мерси на Галимунди за добрата дума,драма не съм замислял при започването на темата,съжалявам че дискусията прие негативен облик. Колкото юзъри,толкова и мнения във форума,проблема идва като почнем да се поучаваме и проповядваме.
Аз както не ги дразня колегите примитивисти(освен на майтап в чата),така и те могат да не са закачат  big_smile  tongue

Офлайн

0

#24 09.06.2012 16:28:49

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

windwarrior написа:

Апропо - ако беше започнал поста си именно с това изречение "Това е моето виждане за...", нямаше да го водим този спор сега.

Не е ли напълно логично пишейки във форума да изказвам собственото си мнение? Нима всеки път трябва да пояснявам като малоумник, че това е мое лично мнение? За чуждите мнения си има цитати и посочване на източник.

Еми, сори, ама на мен точно така ми прозвуча. Туристи = пържоли и бира. Ако носиш нещо по-модерно от шаячни потури върху себе си, губиш правото да се наричаш истински, суров и мъжествен бушкрафтър, и т.н.

Идеята ми е, че идеалният вариант, визията, химера, ако щеш - утопично-идеалистична картинка е да излизаме само с екипировка от естествени материали в гората, тогава няма как да замърсим природата съзнателно или не с забравена или изгубена екипировка. Това ще е признак също така, че сме заякнали достатъчно да я носим колкото и да тежи. Ще означава, че имаме мисъл за устойчиво развитие и бъдещето. Напълно съм наясно, че никой няма да тръгне с шаячните гащи и тем подобни. Аз самият също не го правя... Ще ми се да мога, но нямам възможността и времето да започна.

Не съм бушкрафтър, не съм турист, не съм планинар - обикновен гражданин на държавата си и единственото за което съм последна инстанция е, че ИСКАМ КОГАТО ИДА В ГОРАТА ДА Е ЧИСТО И ДА НЯМА СЛЕДИ ОТ ГРАДА, щото живея в град и като отида в дивото искам да не виждам същата мизерия която виждам по улиците!
[merge_posts_bbcode]Added: 09.06.2012 14:28:49[/merge_posts_bbcode]

Momchil написа:

Колкото юзъри,толкова и мнения във форума,проблема идва като почнем да се поучаваме и проповядваме.
Аз както не ги дразня колегите примитивисти(освен на майтап в чата),така и те могат да не са закачат   

Това като как да го разбирам - да не изказваме мнение и да не ти пишем в темите?

Офлайн

0

#25 09.06.2012 19:46:42

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Момчета, не се карайте, моля ви! И тоя спор не може да се реши еднозначно. Защо тогава да си тровим нервите?! wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#26 09.06.2012 20:46:23

BPetrov
Хун

Държа да подчертая че аз не споря - изказвам мнение - надявам се че това е форум и имаме право да го правим. Не съм целял да обидя никой освен хората които цапат природата. Те са прасета... smile
Ако някой обича да си оставя боклуците сред природата - да се чувства поздравен. Все си мисля, че тук сме мислещи хора с отношение към нещата как и защо се случват и как бихме искали да се случват. Напълно е нормално всеки да има свой път. Не се опитвам да наложа своя, просто се възплозвам от правото си да го споделя. Ако на някой не му харесва има правото, както на мен не ми харесват изкуственяците.

Офлайн

0

#27 09.06.2012 22:57:40

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

BPetrov написа:

Това като как да го разбирам - да не изказваме мнение и да не ти пишем в темите?

Не,не се изразих правилно,пък и беше в шеговита форма. И аз като уинда не искам да продължавам по темата щото виждам че отива наникъде и нямам нищо против да се затрие.

Последно редактиран от Momchil (09.06.2012 23:02:06)

Офлайн

0

#28 10.06.2012 16:17:13

BPetrov
Хун

В такъв случай - извинявам се че изказах мнение - другия път дори да ме питат ще си мълча smile вече и минусче имам - явно тука естествена екипировка е израз който е равносилен на обида към всички решили да бъдат модерни... Или поне те така го възприемат smile
Колкото до етикетите - всеки ги лепи. Въпрос на его е да докажеш на другия че ти си "прав". Аз не желая да бъда "прав", а учещ се... Ще се старая да пиша по-малко, за да не се засягат хората които дават пари за "модерна" екипировка...

Офлайн

0

#29 10.06.2012 16:28:35

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Момчилеееее, идва ми да ти напиша 10 минусчета, дето  изпокара хората без никакъв смисъл!

Офлайн

0

#30 10.06.2012 17:26:40

velio
Bushman

Регистриран: 16.02.2011

Нещо ми се струва, че много народ във форума са прекалено изнервени. Ебати - само сръдни и караници за глупости в последно време. Като некаква детска градина е станало. Един се обижда и се цупи за най-малкото нещо, друг вири нос и се кани, че повече нема да пише... ташак работа... Времето навън вече е хубаво, вместо да седите да пишете глупости - излезте малко на въздух. Дори 1 разходка в парка след работа добре действа. Даже много добре. Айде наздраве на всеки, който ще се почувства засегнат след като ми прочете поста  big_smile  *DRINK*

Последно редактиран от velio (10.06.2012 17:27:13)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff