XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 07.06.2012 23:23:34

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Има ли място модерната екипировка в бушкрафта?

Повод за тази тема е един коментар в чата от колега,който ми зададе риторичният въпрос дали модерните палатки за които писах са в духа на форума.
В заглавието на форума е написано,че е и за туризъм и не е уточнено дали само с примитивна екипировка или може и с модерна. Аз лично се интересувам от всякакви екипировки,техники,знания и умения които според мен са практични и биха ми били полезни,независимо модерни ли са или не. Бих казал,че моето място е по-скоро в туристически форум,но обстоятелствата се стекоха така че попаднах в този,сприятелихме се виртуално с някои хора,научих някои работи и т.н. От друга страна българските туристически форуми които знам не можаха да ме грабнат и не свикнах да пиша там.
Знам,че има поне още няколко колеги които се интересуват от модерна екипировка,както и че Стоян няма нищо против да се това да се обсъжда. Малко или много модерни работи има всеки от нас и доколкото знам никой не го е подкарал абсолютно примитивно. Прогреса в екипировката е направил възможни много изследователски експедиции,покоряването на върхове и т.н.
Както вече съм казвал в разговор с колеги,намирам бушкрафта от форума за сравнително статично занимание и при по-висока активност веднага може да се види голямата разлика между примитивната и модерната екипировка в полза на втората.
Та това е общо-взето,нахвърлих малко мисли в отговор на някои примитив-хардлайнери.

Офлайн

0

#2 07.06.2012 23:36:20

кочевой
Редови

Регистриран: 17.02.2012

Отг: Има ли място модерната екипировка в бушкрафта?

Разбира се че има . Запазването и преоткриването на примитивните умения незначи отхвърлянето на модерното ,поне според мен .Ползваме ел фенерчета челници и ДСМи , някои от нас и навигация .Нещата вървят заедно.

Офлайн

0

#3 07.06.2012 23:42:24

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Модерна и демодерна според мен опира до кинти и за това за къде го ползваш. Аз съм пестелив чиляк и стиснат много, но уиндтсоперите ни ни спестяват много главоболия и
въобще негативни емоции, по скъпичките фенерчета също а заради самонадуваемно кече Ирена ме въдигна в ранг светец. Както е казал Мечо Пух...колкото...ко беше то big_smile
Но пък не е разумно да се разчита само на цената, че ще докара ценна екипировка. Зависи и как и за ко я ползваме най-накрая.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#4 08.06.2012 04:51:29

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Не се съмнявай че тази екипировка не  е за тука. Кво ме бърка да ползвам дъждобран, ветровка, челник, вълнени чорапи и вълнен потник тояга и щеки, патешка мас за обувките, да си направя дръжка, нож, гети и т.н. В крайна сметка целта е да се занимаваме с нещо което ни харесва. Да прав си скъпо е но никой не те кара да купуваш. Половината от форума са статично пребиваващи в природата другите са активни е й кво от това в кръчмата като влезеш само пияници ли има? За това са серазвили хората че се учат. Какво му пречи на някой по ръковит в ръцете да си оплете пуловер от вълна по дизайн, кройка на някой известен модел полар/блуза от туристическите екипировки примерно. Взимаш най доброто. Защо да е такъв модела ли ами защото в тези функционални дрехи е вложен умисъл в изработката да ти служи и защитава и ако в ситуация на оцеляване е лошо времето то няма да те бърка ако ти  е подходяща екипировката. В крайна сметка стига глупости нали си чешем крастата в тази връзка относно хигиената: Течния сапун на орифлейм е много концетриран верно 5 лв за 300мл. ама изкара около 2 месеца на мивката може и повече да е забравих вече (три членно семейство). В малка разфасовка е идеален за ходене на вънка.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#5 08.06.2012 07:53:46

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Momchil написа:

Повод за тази тема е един коментар в чата от колега,който ми зададе риторичният въпрос дали модерните палатки за които писах са в духа на форума.

Кой ли може да е този мръсник?

А дали и той не ползва някои модерни приспособления, като термобельо и туристически обувки с мембрана? И нож от RWL34 (дето още не го е разходил в гората). И разни други работи дето няма да ги споменаваме (щото жената още не знае за тях).

Мисълта ми беше не за модерната екипировка по принцип, а за свръхмодерната - като палатка за 25000000000000 мм воден стълб и чували за -30 гр. Неща, които са необходими само за екстремен туризъм.

П.П. И какви са тези тъжни постове дето ги пишеш? Оставам с впечатлението, че зад многото думи си написал: "Колеги дали съм за тука и дали не ви досаждам?".
Ако това е посланието аз лично мога да заявя своето твърдо нйе! За мен лично е удоволствие да контактуваме, а и информацията, която даваш е полезна за всички.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#6 08.06.2012 08:41:48

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Кво сте правили пак вчера в тоз чат, бе ей! wink Ше ви го спирам!  ]:->

П.П. Говорили сме много пъти на тая тема вече. Най-малкото - има си отделен субфорум, в който тия неща няма проблем да се обсъждат.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#7 08.06.2012 08:44:22

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Момчо пак се е депресирАл нещо  tongue

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#8 08.06.2012 08:47:07

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Momchil написа:

Аз лично се интересувам от всякакви екипировки, техники, знания и умения, които според мен са практични и биха ми били полезни, независимо модерни ли са или не.

*YES*

п.п. В допълнение на "казаното от мен"  big_smile  ще добавя , че всяко залитане в крайности не води до нищо конструктивно. *DRINK*

Офлайн

0

#9 08.06.2012 11:23:57

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Ми като ще е въпрос, защо да няма и сондиране на отговорите? Добавих анкета към поста на Момчил.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#10 08.06.2012 11:46:18

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

xenos написа:

Кво сте правили пак вчера в тоз чат, бе ей! wink Ше ви го спирам!  ]:->.

Това според мен не е лоша идея. Спирането де. big_smile
Ама тъй като аз даже не го зам къде е този чат ми е широко оло врата.  big_smile  big_smile  big_smile

Иначе ясно е, че на въпроса няма еднозначен отговор. Полезността на модерната екипировка е различна - в някои случаи има значителни преимущества, в други не чак толкова големи, в трети - може да има и минуси. Защото едни дрехи/обувки с мембрана като им се прецака мембраната в повечето случаи за нищо не стават, докато "обикновените" с "обикновена" поддръжка си карат почти вечно (ако са от качествени материали).

Но всичко зависи от конкретното "оборудване", конкретния момент и от това какво иска човек. Има групи, които си поставят за цел лагеруване и походи изцяло с "примитивни" технологии и дори някои не използват метални предмети.  wink

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#11 08.06.2012 18:37:35

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Аз нямам никакви скрупули да се възползвам от най-хипер-ултра-мега модерната екипировка, която мога да си позволя - дрехи, обувки, раница, екипировка и т.н. Ама било пластмаса - може, но върши работа. Като цяло еволюцията не сме я открили ние, и едва ли ние ще я закрием  wink

От друга страна - и аз, като Момчо, съм по-скоро "конвенционален" турист, отколкото бушкрафтър. То даже напоследък и турист не съм, ама това е една друга тема. Та мисълта ми е че търся на работата лекото, и на баницата мекото  big_smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#12 08.06.2012 20:01:30

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Според мен в случая МОДЕРНА не е правилната дума - СЪВРЕМЕННА е по-точно. Щото модерен означава по-скоро нещо дето се движи по някаква мода, независимо колко е смислена и ефикасна.

Туризъм - няма значение каква ти е екипировката, важни са мръвките и салатите (няма лошо, ако друго не може човек, нека само си прибират тарелките след мезенето от гората в града\селото от който\което са изпълзяли!)
Планинарство - определено има значение каква ти е екипировката.
Алпинизъм - само съм чувал, че е много важно да ти е добра екипировката...
Пещерняци - са тез дето се врат по дупки дето слънце не огрява - определено им трябва качествена екипировка.
Бушкрафт - примитивна екипировка която по възможност изработваме сами за себе си като упражнение за пресъздаване на примитивните умения на народите за ЖИВОТ (битуване и бивакуване - не оцеляване) в определена среда, като целта е хармония и единение с природата като ползваме това което тя ни дава (не гортекси и палатки).
Сървавълизъм - Само наличното без значение какво е
Овчарлък - потури и гега

Офлайн

0

#13 08.06.2012 20:04:21

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Борка, горните определения (за туризъм, планинарство, бушкрафт и т.н.) окончателни, безвъзвратни и истина от последна инстанция ли са или са само твоето виждане по въпроса ?

В смисъл - ако не съм съгласен с тях, тъп ли съм или просто съм на различно мнение от теб ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#14 08.06.2012 20:10:18

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

А аз тъп ли съм ако смятам така? Не съм искал да прозвуча като последна инстанция... Ама всъщност - това е моето виждане за бушкрафта. Всеки си има свое - нали тва е идеята на анкетата - да се провери кой как и защо мисли по този начин. Мога да се обоснова ако желаеш, но не съм сигурен, че ще напиша добре нещата които искам да напиша, понеже са много. Не претендирам за перфектна логика, но... В общи линии на мен визията за моята лична екипировка е по-скоро от естествени материали изработена от мен - Бобъра е мега готин тип и постига нещата които аз бих искал един ден да започна. Към момента не съм бушкрафтър, а прост пешеходец в гората.

Офлайн

0

#15 08.06.2012 20:20:16

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Да се таковам в тъпото копеле. Една изтървана приказка и кучетата се разлаяха. Правилно са казали хората: "Казана дума - хвърлен камък - убит човек".

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff