XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 10.02.2012 09:31:06

slaf40
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 15.08.2010

Отг: Юрта

Моля да извините невежеството ми, не знаех , че и чадърите се броят за юрти .  :[

А тези се вдигат за 10-15 секунди  *YAHOO*   *ROFL*
MY-1(1).jpg 
MY-6.jpg

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#17 10.02.2012 09:32:15

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

ами тва колко голямо ще стане.с кола ли го носиш.колко тежи

Офлайн

0

#18 10.02.2012 09:37:56

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Една идея мога да ти дам аз в тая насока за изолацията . Направи стените двойни и така въздухът ще  подобри изолацията . Предполагам си има колове отвътре , така че лесно ще стане . Разбира се за постоянно жилище зимата , става въпрос .

Нещо обаче като цяло не проумявам идеята ти . Какво предлогаш точно с юртата ? Всеки да си направи такава и да живее в нея ли ? Защо? Как ще убедиш градски човек да си изостави панелката и да живее в юрта ? Дори и да приемeм , че стане , ще има ли място за всички хора от едно село,град,държава ,а? Как си ги представяш тия работи, много ми е любопитно ? толкова въпроси скоро не бях писал . big_smile

Последно редактиран от anjsan (10.02.2012 09:38:45)

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#19 10.02.2012 09:41:05

bobber
Редови

Регистриран: 17.12.2010

колега,юртата си е точно определена конструкция
един чадър никога не може да бъде юрта,може да прилича визуално но не е
андрю,изолацията на юртата е от плъст,кече дебело 2-3см и повече(традиционно)
в днешно време ги правят по-тънки
дори при -40 вътре може да е +30 защото е кръгла и и се затопля равномерно(като типито)
печката е в средата...на юрта 6м печката е на 3м от стената
всички знаем как излъчва едно чудо на 3м дори и в голяма стая,представете си в юрта как е
разликата от типито е че няма постоянно течение което да отвежда топлината навън
и е топло наистина,и аз съм влизал в юрта зимно време,при минус вънка,вътре седим по потница(е не беше палена от предната вечер

колега,дай ликове към твоите юрти,че и аз имам план да правя тая година...

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#20 10.02.2012 09:59:12

csiik
Редови

Регистриран: 09.02.2012

bobber написа:

колега,юртата си е точно определена конструкция
един чадър никога не може да бъде юрта,може да прилича визуално но не е
андрю,изолацията на юртата е от плъст,кече дебело 2-3см и повече(традиционно)
в днешно време ги правят по-тънки
дори при -40 вътре може да е +30 защото е кръгла и и се затопля равномерно(като типито)
печката е в средата...на юрта 6м печката е на 3м от стената
всички знаем как излъчва едно чудо на 3м дори и в голяма стая,представете си в юрта как е
разликата от типито е че няма постоянно течение което да отвежда топлината навън
и е топло наистина,и аз съм влизал в юрта зимно време,при минус вънка,вътре седим по потница(е не беше палена от предната вечер

колега,дай ликове към твоите юрти,че и аз имам план да правя тая година...

Показаната, по-горе, е детска юрта за деца от3 до 8 год. . Сгъваемата е на принципа на чадъра, но не само. И не е чадър:))) Ами имам профил във Фейсбук и се казва "Български юрти".Колкото до всички мнения и съвети  - приемам , независимо, че почти всичко съм опитал за две години, вкл. и плъст как се прави и много други работи, и се получиха:))) Именно за това започнах разговора понеже много хора говорят за юртите, но при всичките ми опити да видя и пипна не успях и за това си направих. И съм поставил юртата на едно поле и следя как се държи на дъжд, вятър, студ, сняг, слънце и т.н. Нали трябва да сме сигурни какви са силните и слабите страни, а не само от теорията:)))

Офлайн

0

#21 10.02.2012 10:07:23

csiik
Редови

anjsan написа:

Една идея мога да ти дам аз в тая насока за изолацията . Направи стените двойни и така въздухът ще  подобри изолацията . Предполагам си има колове отвътре , така че лесно ще стане . Разбира се за постоянно жилище зимата , става въпрос .

Нещо обаче като цяло не проумявам идеята ти . Какво предлогаш точно с юртата ? Всеки да си направи такава и да живее в нея ли ? Защо? Как ще убедиш градски човек да си изостави панелката и да живее в юрта ? Дори и да приемeм , че стане , ще има ли място за всички хора от едно село,град,държава ,а? Как си ги представяш тия работи, много ми е любопитно ? толкова въпроси скоро не бях писал . big_smile

Ами юртата е философия, начин на живот, не е за всеки. Не  всеки да си направи юрта, но е начин да съхраним природата, да опитаме нещо ново, да получим нова възможност и ако щеш да прецакаме системата, получавайки пълна независимост от енергоразпределителни и водни дружества, от данък сгради, от общинската администрация и други такива.

Офлайн

0

#22 10.02.2012 10:11:08

bobber
Редови

Регистриран: 17.12.2010

браво колега,разгледах....добра работа   *THUMBSUP*
явно не гониш автентичност,от гледна точка на това че
правиш съвременна монголска юрта,а би следвало прабългърската да прилича
на киргизка(предвид открития огън вътре)

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#23 10.02.2012 10:20:28

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

А живеете ли в нея или само я наблюдавате?
http://www.yurt.bg/ - това ли е вашият бизнес?
Фейсбук не ползвам, предполага има и други като мен които не ползват тази социална мрежа.
Интересува ме как човек поддържа хигиената си когато живее в юрта.
Отделна юрта за баня и тоалетна ли ми трябва? smile Или се връщаме на къпане веднъж годишно като се размрази рЯката smile

В момента Юртата (Гер-а) и всеки вид походно жилище може да служи само като екстра, за практичност не можем да си говорим. Палатките са много по-практични, защото заемат много малко място и тежат много по-малко.
Юртите могат да са ефективни, ако говорим за семеен излет, но при цена равна на панелно жилище... smile

пп. Дано не ме разбирате грешно... Абсолютно подкрепям идеята и ми харесва мисълта все повече хора да се върнат към природосъобразният начин на живот, безотпадното производство и т.н.

Офлайн

0

#24 10.02.2012 10:25:08

PECAsarvivor
Редови

чичо борка,така си написал мнението си че дори немога да го коментирам.
супер +

Офлайн

0

#25 10.02.2012 10:27:19

csiik
Редови

bobber написа:

браво колега,разгледах....добра работа   *THUMBSUP*
явно не гониш автентичност,от гледна точка на това че
правиш съвременна монголска юрта,а би следвало прабългърската да прилича
на киргизка(предвид открития огън вътре)

Има голяма разлика от монголската - като размери, материали, лукс и е съобразена с нашите народопсихологически и антропологични особености. Ако забелязвате Българската юрта може да стои и без подпори (макар, че всяка юрта с диаметър над 6 метра има подпори). Подпорите са сложени, защото не знам какъв сняг ще навали, независимо, че е изчислена на половин метър сняг. В тази юрта също може да се пали открит огън, но малко мирише на пушек... после. Все пак сме 21 век. Ако спазваме всичко, то тогава и покривалото трябва да е едно, от плъст от непрана вълна-кой ще влезе в такава юрта, ама си мирише....направо вони на овца:)))

Офлайн

0

#26 10.02.2012 10:37:54

csiik
Редови

BPetrov написа:

Фейсбук не ползвам, предполага има и други като мен които не ползват тази социална мрежа.
Отделна юрта за баня и тоалетна ли ми трябва? smile Или се връщаме на къпане веднъж годишно като се размрази рЯката smile

В момента Юртата (Гер-а) и всеки вид походно жилище може да служи само като екстра, за практичност не можем да си говорим. Палатките са много по-практични, защото заемат много малко място и тежат много по-малко.
Юртите могат да са ефективни, ако говорим за семеен излет, но при цена равна на панелно жилище... smile

пп. Дано не ме разбирате грешно... Абсолютно подкрепям идеята и ми харесва мисълта все повече хора да се върнат към природосъобразният начин на живот, безотпадното производство и т.н.

Може да се организира баня и тоалетна както в основната юрта, така и в отделна. Банята е с бойлер на дърва и въглища, а тоалетната е еко тоалетна /такива се използват напр. в яхтите/. Да палатката си е палатка, но няма нищо общо с юртата, като уют, удобство, изолация, усещане, екологичност и мн. други. Колкото до цената на юртата, ако я сравнявате с панелка е несъпоставимо нито като потенциални ползватели, нито като цена, нито като усещане за свобода и независимост и неща от този род. И най-грозната панелка е поне 2-3 пъти по-скъпа от юрта, но да не спорим, кое как се поддържа и колко струва, там разликата е в геометрична прогресия:))

Офлайн

0

#27 10.02.2012 10:42:33

csiik
Редови

csiik написа:
BPetrov написа:

Може да се организира баня и тоалетна както в основната юрта, така и в отделна. Банята е с бойлер на дърва и въглища, а тоалетната е еко тоалетна /такива се използват напр. в яхтите/. Да палатката си е палатка, но няма нищо общо с юртата, като уют, удобство, изолация, усещане, екологичност и мн. други. Колкото до цената на юртата, ако я сравнявате с панелка е несъпоставимо нито като потенциални ползватели, нито като цена, нито като усещане за свобода и независимост и неща от този род. И най-грозната панелка е поне 2-3 пъти по-скъпа от юрта, но да не спорим, кое как се поддържа и колко струва, там разликата е в геометрична прогресия:))

Не е основен бизнес. Занимавам се с разработване на европроекти, а това съоръжение е полезно за хора, които имат места до язовири, частни гори, селски имоти, до резервати, в Натура, буферни зони и т.н. и искат да развиват различен от познатия, до този момент, бизнес.

Последно редактиран от csiik (10.02.2012 10:51:12)

Офлайн

0

#28 10.02.2012 10:46:10

PECAsarvivor
Редови

имам един вапрос колко души сабира

Офлайн

0

#29 10.02.2012 10:56:30

csiik
Редови

csiik написа:
anjsan написа:

Ами юртата е философия, начин на живот, не е за всеки. Не  е за всеки да си направи юрта, но е начин да съхраним природата, да опитаме нещо ново, да получим нова възможност и ако щеш да прецакаме системата, получавайки пълна независимост от енергоразпределителни и водни дружества, от данък сгради, от общинската администрация и други такива.

[merge_posts_bbcode]Добавено: 2012-02-10 11:56:30[/merge_posts_bbcode]

PECAsarvivor написа:

имам един вапрос колко души сабира

Въпросът е некоректен, все едно да зададете въпроса колко души събира една къща?! Зависи от площта. Може да се направи юрта 100кв.м и дори 200, че и повече.

Офлайн

0

#30 10.02.2012 14:34:46

csiik
Редови

BPetrov написа:

Някои хора смятат, че бушкрафтът са уменията, необходими за да оцелееш в негостоприемна среда, или в извънредна ситуация. Разбира се, че някои от тези умения могат да ви помогнат да го направите, но за повечето хора това е много малко вероятна причина да изпитват нуждата да ги усвояват.
По-голямата част от хората, които днес посещават диви места, го правят като част от своята почивка или ваканция. Моят начин на мислене е, че бушкрафтът е начинът да пътуваш до тия диви места, и да бъдеш сред природата, без да нараняваш и без да се конфронтираш със същият този дух на Дивото, който вдъхновява всички ни, когато за пръв път ги посетим!

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff