XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 09.02.2012 21:10:50

csiik
Редови

Регистриран: 09.02.2012

Юрта

Юртата

Защо точно сега и защо юрта, ще кажат някои?! Малко ли са ни проблемите, че да си губим времето с излишна информация и архаизми?
    Забързалото се човечество все по-често обръща поглед назад, към натуралното, към неподправената красота на природата, към спокойствието и иска да избяга от убийствената динамика на урбанизирания свят, от бетона, пластмасата, изкуствените храни, стреса, болестите и т.н.
     Заливат ни от интернет, от екрана, от печатните издания с качествени и недотам качествени, а в повечето случаи, откровено комерсиални предавания и публикации. Вменяват ни кое е вредно, кое е полезно, колко тежки метали има в храните ни, колко нитрати, а сега пък нови стандарти за хляба, млечните и месните продукти ... Всичко това за обикновените хора като мен, предизвиква объркване, съмнение в собствената ми интелигентност и усещането ми за вина, че не съм живял правилно, че нещо съм пропуснал, че съм „тровил” близките си със своята „некомпетентност” и неспособността ми да им осигуря най-доброто, най-правилното и здравословно съществуване.
    Решението е просто. Хората още в древността са се старали да живеят в хармония с природата. В процеса на адаптация към екосистемата и създаване на по-прагматичен стопанско–културен тип, номадските народи са създали шедьовър на световната цивилизация – юртата.
    Първите сведения за това гениално човешко изобретение датират от времето на късната бронзова епоха. Юртата е  ярко доказателство за натрупания опит от човека, за осъзнаването му на собственото жизнено пространство и разбиране на природата, за стремежа му към хармония и съвършенство.
    Превърнала се в символ на номадските народи, юртата, се отличава със своята обикновеност и ефективност и отговаря напълно на понятието в древното китайско изобразително изкуство „изискана простота”.
    Това е алтернатива на всички познати досега форми на туризъм и многократно ги превъзхожда откъм опазване на природата. Това е и изпълнен дълг към идните поколения, за да запазим природа и за тях. Туризмът е възприятия, усещания и преживявания. Какви чудни гледки и аромати на свежест и чистота има страната ни, които „плачат” да бъдат видени, вдишани, но и запазени. Натуралните аромати на бял бор, кожа,чист памук и вълна на юртата ни карат да се отворим и да дишаме с пълни гърди. Усещането в юртата е неповторимо, защотото тя има собствен микрокосмос и собствена душа. Невероятно преживяване в един съвършено друг свят. Няма ъгли и прегради, създава позитивно енергийно пространство и усещане за директна връзка с Космоса. Отделена от природата с тънки, само от естествени материали, стени, юртата формира свое собствено пространство, като същевременно дава уюта и защитеността на „лоно Аврамово”.
     Юртата се изработва от напълно екологични материали (дърво, кожа, памук, вълна, лен), функционална е,  мобилна,  бързо се сглобява и разглобява (за час, два). В юртата няма бетон, няма метал, няма химикали и препарати. Не изисква изминаване на дългия бюрократичен път и процедури при строителството или поставяне на дървени къщи и спестява предварителните разходи за изработване на набора от проекти, изисквани от ЗУТ.
    Може да се постави на всяко място – в гората, планината, в равнината, до реки, езера, морета и то без да се нарушава екосистемата и да вреди на природата. Може да се постави на труднодостъпни места, на пресечена местност, където нищо друго не може да се постави. Най-интересното е, че няма проблеми за поставяне в паркове, резервати, земи от „Натура 2000” (както показват добрите Еропейски и световни практики), разбира се, в периодите когато не е размножителния период на животинските обитатели.
    От икономическа гледна точка е много по-изгодно, по-щадящо природата, а и по-атрактивно, е да се създаде селище от юрти отколкото да се вдигат бетонни кули. А колкото до цената на юртата, ако я сравним с аналогичната площ на сглобяема дървена къща, то юртата излиза около два пъти по-евтино. Това е една прекрасна възможност за развитие на малък и среден бизнес в алтернативния туризъм.
    Юртата не пропуска дъжд, студ и горещина. Юртата диша като жив организъм. При подходяща изолация запазва сравнително постоянна вътрешна температура при атмосферна температурна амплитуда от -400С до +400С. Няма аналог като сеизмична устойчивост и теоретично няма земетресение, което би могло да разруши добре направена юрта. Юртата издържа на ураганни ветрове с близо 1,5 пъти повече в сравнение с дървените къщи.
    Да не забравяме, че това е било основно жилище на прадедите ни. Да почерпим от тяхната мъдрост!

Последно редактиран от csiik (09.02.2012 21:12:44)

Офлайн

0

#2 09.02.2012 21:32:05

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Юрта

csiik написа:

При подходяща изолация запазва сравнително постоянна вътрешна температура при атмосферна температурна амплитуда от -400С до +400С.

вЕрно ?  За - 400 С не знам, ама ако си навитак да пробваш +400 С докато си вътре в юртата - може ли да ме викнеш да гледам ?  *ROFL*

А за лагеруване в паркове и резервати, извън определените за целта места, си има определен проблем - независимо дали си в юрта, землянка или в къщичка с кокоши крака. Една голяма част от участниците в този форум най-редовно се сблъскваме с този проблем smile Вкл. и с индианско типи в ПП Странджа преди само 3-4 месеца. Та май е време да си опресниш източниците, поне що касае добрите европейски и световни практики за лагеруване в ПП и НП.

@Black Wolf - поправи ме ако бъркам, но и на вас ви се налага да искате разрешение от парковата управа за ежегодните си сбирки ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 09.02.2012 21:35:08

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

печатна грешка  wink
не е единствената
но ми е интересно с каква цел е качено,като идея,производител

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#4 09.02.2012 23:39:34

Gotti
Редови

От: Плевен
Регистриран: 13.09.2011

Грешката с градусите е "вярна" ... получава се заради шрифта.Прави сте НЕ трябва да има и работа без мисъл.

П.П. "Оригиналния текст" може да се прочете ТУК ... има и илюстрации  *THUMBSUP*

Спасителят в ръжта.

Офлайн

0

#5 09.02.2012 23:55:22

LIONSIO
Редови

От: Бургас
Регистриран: 04.02.2012

Дали думата юрта има общ корен с юрган?
Добре юрта, но една юрта се пренася с 15 коня или 3 Жипки- по добре на хотел?

Последно редактиран от LIONSIO (09.02.2012 23:56:04)

Риба отровна ... с острие...

Офлайн

0

#6 10.02.2012 00:10:52

csiik
Редови

LIONSIO написа:

Дали думата юрта има общ корен с юрган?
Добре юрта, но една юрта се пренася с 15 коня или 3 Жипки- по добре на хотел?

Юрта означава сив дом. Заради покривалото, което в повечето случаи е сиво. Колкото до градусите... от шрифта е. И оригиналния текст си е мой. Правя публикация, защото от юрта до юрта има голяма разлика. Може да тежи от 15 кг. до 1 тон, че и повече:)) Има сгъваема- походна /българска/, която се разгъва или  сгъва за 40 секунди.

Последно редактиран от csiik (10.02.2012 00:20:14)

Офлайн

0

#7 10.02.2012 02:24:30

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Колега покажи. Дори да си търговец ще се радваме да прочетем и видим, просто поста ще е на различно място, ако сметнат модераторите за необходимо.
И аз обмислям варианта за живот на село в Юрта, но идва въпроса - какво правиш, ако докато си някъде другаде някой злонамерен човек ти повреди "временното жилище". Оставаш с удоволетворението, че е естествен материял (който с всеки изминал ден става по-рядък и по-скъп) и не замърсяваш природата.

Последно редактиран от BPetrov (10.02.2012 02:24:58)

Офлайн

0

#8 10.02.2012 08:38:27

torah
Редови

От: София
Регистриран: 23.06.2011

BPetrov написа:

Колега покажи. Дори да си търговец ще се радваме да прочетем и видим, просто поста ще е на различно място, ако сметнат модераторите за необходимо.
И аз обмислям варианта за живот на село в Юрта, но идва въпроса - какво правиш, ако докато си някъде другаде някой злонамерен човек ти повреди "временното жилище". Оставаш с удоволетворението, че е естествен материял (който с всеки изминал ден става по-рядък и по-скъп) и не замърсяваш природата.

Toва ще ти е най-малкия проблем.

Офлайн

0

#9 10.02.2012 08:45:00

slaf40
Редови

Регистриран: 15.08.2010

csiik написа:

Има сгъваема- походна /българска/, която се разгъва или  сгъва за 40 секунди.

Е те тука вече ме заинтригува, тва искам да го видя на живо  . 
ПП Или пак от шрифта нещо ?

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#10 10.02.2012 08:50:15

csiik
Редови

BPetrov написа:

Не съм търговец, по смисъла на закона, който се занимава с юрти, но дай боже да стана:))), на този етап съм направил различни юрти само за себе си и за едни приятели. Занимавам се,  по-скоро, с интелектуална дейност, но повече от две години разработвам и изследвам този въпрос за произхода, построяването и приложението на юртите  и могат ли да съществуват у нас. Да, могат да са "временно жилище", но могат и да са постоянно. Могат да се сложат в двора на къщата като допълнително пространство, но могат да се поставят и в къмпинги, паркове, земеделски земи и т.н. По - добре са от бетоните, токсичните изолации, по - щадящи природата, по - комфортни, екзотични и прагматични. Все пак, по отношение на сигурността в България, каквото и да оставиш без надзор има възможност да бъде откраднато или повредено, но това не е аргумент, че юртите не могат да съществуват - има си начини. Въпросът е: щом толкова обичаме природата, защо продължаваме да я замърсяваме?! Защо не ограничим замърсяването?, а юртата е просто един от начините, наред с къщите от пръст, слама и др. Да не говорим, че би могла да стане началото на съвсем нова визия на екотуризма, културно - историческия и селски туризъм, а и ново отношение на Българите към природата.
[merge_posts_bbcode]Добавено: 2012-02-10 09:50:15[/merge_posts_bbcode]

slaf40 написа:
csiik написа:

Има сгъваема- походна /българска/, която се разгъва или  сгъва за 40 секунди.

Е те тука вече ме заинтригува, тва искам да го видя на живо  . 
ПП Или пак от шрифта нещо ?

Каква площ и с какво предназначение Ви интересува?

Офлайн

0

#11 10.02.2012 09:02:46

slaf40
Редови

Регистриран: 15.08.2010

Бе  човек, интересува ме как ще вдигнеш юрта , пък била тя и походна за 40 секунди !?

Последно редактиран от slaf40 (10.02.2012 09:03:24)

Защо не си спомняме бъдещето ?

Офлайн

0

#12 10.02.2012 09:07:51

PECAsarvivor
Редови

От: Стара Загора
Регистриран: 02.02.2012

идеатя ми харесва

Офлайн

0

#13 10.02.2012 09:08:56

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

При студове като сегашните (-20гр. по Целзий) колко е топло вътре в юртата ? Ако е само един слой стена малко ме съмнява тая работа . Пишеш , че се прави подходяща изолация . Каква и как се прави ? Стени , под - дай по-подробно , моля!

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#14 10.02.2012 09:12:00

csiik
Редови

slaf40 написа:

Бе  човек, интересува ме как ще вдигнеш юрта , пък била тя и походна за 40 секунди !?

Ами много просто, сгъва се  и се разгъва като чадър. Разработил съм 2 вида. Един, висок около 2 метра с диаметър на юртата 2,4 м и друг, с височина на юртата около 1,2 м с диаметър 2 м. В походно състояние, първият вариант представлява цилиндър с височина 1, 6 м, диаметър 0,3 м и тегло около 25 - 30 кг, а при втория вариант- цилиндър с височина 1,2, диаметър  0,3 м и тегло около 10 кг.

Офлайн

0

#15 10.02.2012 09:23:38

csiik
Редови

anjsan написа:

При студове като сегашните (-20гр. по Целзий) колко е топло вътре в юртата ? Ако е само един слой стена малко ме съмнява тая работа . Пишеш , че се прави подходяща изолация . Каква и как се прави ? Стени , под - дай по-подробно , моля!

При - 20 не съм я пробвал, но при -10, -12 навън,към 13 часа, вътре температурата е около 15-16 градуса. Една малка печка за 20-30 мин. прави вътрешната температура около 25-28градуса и я държи. Подходяща изолация ли? Ами понеже моята разработка е се състои от 4 бр покривала от Български материали, мога да кажа, че същественото е вълненото покривало. За да е подходяща изолацията /за целогодишно ползване/ то трябва да е минимум 1кг. чиста вълна на кв.м. /една по-голяма юрта от 35 кв.м. има площ на едно покривало 180-190 кв.м/. Разбира се, че когато е за постоянно трябва да има и под - правя го от дърво /дюшеме/ изолирано от долу с обикновена вата или друга изолация 8-10 см.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff