XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 10.01.2012 20:49:27

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: ЯХБЗ - Ядрена, химическа и биологическа защита

Пациент след операция се събужда и пита.
- Докторе ще могали да свиря на цигулка?
- Ама разбира се какъв е проблема?
- Браво бе докторе страшен си. Ми аз преди това изобщо не можех да свиря на цигулка.

Стига шегички сега на темата: въпросът е достатъчно сложен за да се отговори на момента. Това, че колеги са реагирали достатъчно бързо макар и шеговито не значи нищо. Тук не се делим на знаещи и не знаещи. Нека оставим нещата да се развият, всеки да прочете, спомни и сподели. Спомнете си за бакелитовата кутийка и писанията покрай нея.  *OK*

Офлайн

0

#17 10.01.2012 21:24:42

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

windwarrior написа:

Галимунди е разпознал хлора, ама не се брои щото на него му е професионално задължение smile

Мамка му мислех, че съм заслужил някоя червена точка, а то ...

Мога утре да погледна какво пише в инструкциите по въпроса. Ако се абстрахираме от действията и задълженията на длъжностните лица (тези които бягат в грешната посока, като газоспасителите) може да има нещо полезно. Общо взето няма адекватно действие при мащабна атака с БОВ. Дори противогаза не е в състояние да ни спаси за неограничено време. Майката му е бягането. Посоката вече я обясних.

От друга страна Винда не е много прав (еретична мисъл), защото можем да се окажем в критична ситуация не само поради военни действия, а и при производствена авария. В такъв случай тези знания могат да се окажат животоспасяващи.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#18 10.01.2012 22:58:08

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

Окдалф, като каза бакилитова кутийка се сещам ,че имах приятел ,чийто баща беше полковник и из техният гараж се подмятаха една ,две бакилитови кутийки ,които бяха някъв набор за първа мед помощ или нещо подобно .Там ако се нелъжа имаше едни страни крушовидни спринчовки пълни с "лекарство" ,тогава ако си спомням добре полковника ни обясняваше ,че тва е адреналин ,който би трябвало да се инжектира в сърцето или нещо такова. Интересна беше и формата на спринцовките ,вече казах крушовидна ,без квото и да е бутало просто пластмасата беше мека ,отпред игла ,лекарството си беше вътре в самата спринцовка ,стерилно-бодеш и стискаш.
Имаше и още доста видове хапове ,сега от дистанцията на времето ми е трудно да кажа какви бяха ала тогава ми правеше впечатление ,че всички бяха непознати за мене (естествено бях лапе ала всеки си има предства как изглежга що годе дом аптека ,аспиринче,аналгинче ала бала)
Е такива нямаше или поне не помня да е имало.
Отделно се сещам за швейцарската армия ,чиито запасняци се задължават да държат храна във вид на консерви за няколко денонощия и да следят за срока на годност сиреч ако е изтекъл са длъжни да си ги подменят с нови.
Дреболии такива дето е винаги добре да имаш ако ти потрябват у дома ,въпреки ,че някой по горе спомена ,че и да имаш противогаз у дома едва ли ще ти се наложи да го ползваш точно у дома.

И тук един въпрос към знаещите относно филтрите на противогазите ,та те имат ли си някви срокове на годност ,т.е. ако са твърде стари може ли да не са ефективни?

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0

#19 10.01.2012 23:32:43

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Да имат срок на годност. Пише го на филтъра. Утре ще снимам. Тъкмо днес ги проверявахме. Моя изтича през 10.2012, а на колежката на 03.2012, та скоро трябва да го сменя. Мисля, че срока е три години, ама зависи от филтъра и вида на противогаза. ТО всъщност нашите не са противогази, а маска за дихателна защита.

П.П. За кутийките и спринцовките сме коментирали другаде, ама сега не ми се търси. Опитай да намериш темата.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#20 11.01.2012 10:11:28

Gotti
Редови

От: Плевен
Регистриран: 13.09.2011

Ето ТУК има стока  big_smile  (не съм очаквал да немаря такива неща  *DONT_KNOW* )

Спасителят в ръжта.

Офлайн

0

#21 11.01.2012 10:23:25

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Е що? Не като да няма фирми, дето продават противогази. Ние изнамерихме в един от складовете до нас стари медицински чанти и противогази още от соц. времето(било е шивашка фабрика преди това и за всяка шивачка е имало предвиден противогаз), та сега подмятаме из офиса един "хобот", който ходи към Лукойл Нефтохим го взима, че там не пускат иначе. smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#22 11.01.2012 12:45:14

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Преди време гледах документален филм за Чернобил и по-точно за главния инженер ме изуми . Издръжлив човек е бил . Преди време пак е бил подлаган на свръхдоза радиация . След последната авария оцелява и после умира от старост след доста години . Повечето хора умират почти веднага , но такива като него си живеят "нормално" . Явно зависи от самият човек .  Това го споделям само като пример за изключение от правилата .

Няма да се впускам в обяснения какво трябва да се прави и какво не при ЯХБЗ, защото ще проличи само незнанието ми по въпроса . Мисля си , че човек е добре да разпечата някакво ръководство за действие при подобни ситуации и да го сложи в екипировката . Примерно в чантата с противогаза . Само трябва да е жив човек за да стигне до него .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#23 11.01.2012 14:12:17

homedreamer
Редови

Регистриран: 11.12.2011

Мисля, че реалната опастност не е открит конфликт с ясно изразени "ядрени гъби" на хоризонта, звукови сигнали "химическа атака" и прочие, а актуалните в днешни времена "мръсни бомби...
Но нека не си мислим, че може да пострадаме от "мръсна бомба" благодарение на терористичен акт. Възможно да станем жертва и на чисто човешката лакомия и безразсъдство...
Преди мнооого години, една позната, работеща в Институт по ядрена физика към БАН с изумление (!!!) разбра, че колегата и идиот държи в шкафа си колба с радиоактивни изотопи... И всичко става като на филм - съвсем случайно. Познатата се прибирала от лаборатория, носейки Гайгеров брояч, минала покрай нейната стая, а уреда "препукал", отчитайки някакво излъчване. Момичето си казало: "б@хси дъртия брояч, кво му става, нещо се е объркал".. и отминала.. Да, ама съвсем същото се случило след няколко дена, с друг уред... Какво следва? Влиза познатата с брояча и почва да търси.. Намира въпросната колба... Вика колегата си и го пита: "Какво е това !?".. Пича се опитва да "овладее" положението и предстоящия скандал и и изръмжал да си тряе.. Да, ама познатата не е от тия... Грабнала телефона и му казала: ей сега се обаждам на полицията, хем ще дойдат баретите да те спукат от бой, хем ще те изхвърлят на улицата... Оня идиот кандисал, ударил го на уговорки... Станало скандалче пред шефа на Института. Оказало се, че нашия човек правел врътки с изотопите, който се ползвали от някаква фирма за контрол на изработка на някакви отливки... Познатата после ходила на изследвания - никакви отклонения.. Естествено, че скоро след това напусна БАН (сега е в някаква комисия към ЕС и бачка "навън")...
Мисълта ми е, че застраховка от човешка глупост няма за съжаление...
Другото, което разпитах преди време бе за един кабинет по лъчелечение... Представлява отвън стая с дебела стоманена врата, плъзгаща се на релси.. Разгледах вътре - зад ламперията има доста, ама доста олово на листове... За да не будя подозрения подпитах как се случват нещата... Лекарката, която бачкаше в отделението разказа, че когато имало пациентка (накакви женски проблеми се лекуват) - ставало като филм (отново тоя пример). Района се отцепва от полиция,  идва спец. автомобил, ескортиран от патрулки, който кара контейнерите с материалите,  подписи, документи, измервания... Не разбрах, дали някой пази, докато изотопите са "заредени"... По принцип това ми вдъхна доста доверие, че нещата се правят наистина...
Успокояващ момент е, че по границата и на други ключови места по основните пътища, има скенери, които писукат някъде, на някой контролен пулт, когато мине превозно средство, от което се засича радиационно излъчване....

Офлайн

0

#24 11.01.2012 14:34:11

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

@ windwarrior при цялото ми уважение към теб , мисля че сам трябва да си преместиш постовете в ушаф-а.

Ядрената защита не е само от гъби на хоризонта. Гъбата ако я видиш , сигурно и до 10 няма да може да преброиш и ще си щастливец с бърза смърт,но това си е доста краен вариант , дано не се случва. По реална ситуация се случи наскоро в Япония. Там както и в Чернобил нямаше гъба, само обикновени взривове с ужасяващи последици. При толкова много АЕЦ и толкова много религиозни фанатици въпрос на време е да се случи нещо, да не споменаваме Иран и Китай. Така че опасността си е напълно реална.

Ще следя темата с интерес, ако може някой да съпостави различните противогази ще ми е интересно - цена, филтри, срокове.

Последно редактиран от efond (11.01.2012 14:34:43)

Офлайн

0

#25 11.01.2012 15:16:10

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Бях се зарекъл да не пиша повече по темата, ама... Та първоначалната тема беше за:

sika написа:

,а аз се надявам да резвием темата по-скоро в подръчни методи за оцеляване при евентоална ядрена криза.
Сиреч всеки ,които има познания по въпроса как може да се предпазим от радиацията без воени средства ,а само с подръчни ще е добре да го напише.

Наличието на противогаз и други средства за ЛПС поне аз не го броя за подръчно средство. И да сравняваме японската ГЗ с нашата е меко казано неудачно  smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#26 11.01.2012 16:54:20

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Аз преди време работех в една фирма , за снимане заварки за дефектоскопия пак с един уред излъчващ радиация , мисля че бяха алфа лъчи . Имаше си спецове , аз само помагах . При работа слагахме на около 15м табела "внимание опасност от радиация" за да не идват други хора , ала самите ние си работихме край него . Има определена стойност за деня която човек може да понесе и е допустима при подобни дейности . Мереше се с някакъв уред като писалка - гледаше се през нея . Естествено някои от спецовете бяха с по-големи стойности от допустимото , защото постоянно са край него и работеха по повече от 8часа с цел повече пари , понеже се плащаше на метър шев . Живеят си хората нормално и сега , което нищо не означва щото може впоследствие или на децата да има проблеми . В Украина е подбна ситуацията на доста места , години след аварията в Чернобил .

Проблема беше че самият уред при транспорт и съхранение трябва да стои в един железен сандък , с оловни плочи отвътре . Плочата на капака я нямаше , а ние даже си седяхме нормално върху него . Радиацията влияе пряко върху потомството на мъжете . Ето до какво може да доведе незнанието или безхаберието .
Добре , че рядко ме пращаха на обекти и че после смених работата .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#27 12.01.2012 13:43:41

efond
Редови

Регистриран: 29.04.2010

В духа на темата ето новина от вчера:

Пожарът в "Оргахим" е потушен

windwarrior в Япония се случи същото като при Чернобил - пълно медийно затъмнение. Впрочем облака мина и над Европа, макар и доста разреден.

Офлайн

0

#28 12.01.2012 18:47:00

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Потвърждавам казаното от Anjsan, относно влиянието на радиацията върху репродукцията и аномалии в поколенията след това, за съжаление от личен опит.

По времето на Чернобилската авария, първо в БГ се разбра много по-късно и второ - информацията беше толкова мъглява и непълна, че уж нищо не е станало...

По същото време съпругата ми беше бременна с първата ни дъщеря. Нормално износване, нормално раждане, здраво дете. Когато малката беше вече на 3 год. последователно претърпя две операции на китките на ръцете, като диагнозата беше "щракащ пръст", става въпрос за палците на двете ръце - стесняване на костните канали, през които минава сухожилието на палеца. Не че е рядко това "заболяване", но според хирурзите, сатистиката на този вид увреждания сочи, че стават бум при родените след Чернобил.
Още нещо, за което лекарите ни увериха, че е вследствие от аварията, е аномалия при глъдката или гълтача (онова нещо, което виси в гърлото, м/у сливиците), именно то е раздвоено в нашият случай, като върха на езика при влечугите.

Така че, няма-няма, ама си има отражения, дори и на толкова километри от тази авария, ама не е изгодно може би, явно и гласно да се обявяват такива информации.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#29 12.01.2012 19:38:17

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Gotti написа:

Ето ТУК има стока  big_smile  (не съм очаквал да немаря такива неща  *DONT_KNOW* )

Тези одавна не се ползват при нас . Сега ползваме на фирмата Дрегер. Колегите влизаха та чистиха един материял и филтрите на Дрегер не им помагаха че ги цепеше глава. ПОлзваха зелените правоъгълни руски филтри. КОйто ги е виждал знае за какво говоря. Те ги спасиха. Всъщност има значение какъв е филтъра. Взлизате в сайта на 3М или на Дрегер и четете. Надявам се никога да не ви се наложи да ползвате такива  средства или пък да работите с тях тежка дейност че белия дроб се вакумира smile докато се опитваш да си вземеш въздух.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#30 12.01.2012 23:47:08

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Дрегери-мрегери... братушките казват: - Водка! По едно малко много пъти. wink

Офлайн

0