XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 08.01.2012 21:08:21

sika
Блокиран

От: Гданск ,Полша
Регистриран: 27.11.2011

ЯХБЗ - Ядрена, химическа и биологическа защита

Ядрена, химическа и биологическа защита или начините да се справим до няква степен с радиацията при евентоална ядрена криза.
Тук един линк относно ЯХБЗ ,твърде военен и тнт http://himicheski-voiski.start.bg/article.php?aid=4888 ,а аз се надявам да резвием темата по-скоро в подръчни методи за оцеляване при евентоална ядрена криза.
Сиреч всеки ,които има познания по въпроса как може да се предпазим от радиацията без воени средства ,а само с подръчни ще е добре да го напише.

Високи сини планини!За сто години пет войни!
А пък реките, езерата!За сто години пет преврата!

Офлайн

0

#2 10.01.2012 17:30:21

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: ЯХБЗ - Ядрена, химическа и биологическа защита

По възрастните сигурни помнят че едно време имаше часове по НВО/ГЗ. Та черния хумор от тези часове твърдеше че при разцъфване на ядрена гъба на хоризонта трябва да правиш следните 2 неща:

1. Тъй като при ядрен взрив всичко живо и неживо се топи, то трябва да държим автомата с изпънати напред ръце. Като се разтопи - да не ни капе по обувките.

2. Намираме отнякъде бял чаршаф, увиваме се в него и бааавно тръгваме към най-близките гробища. Към гробищата ясно защо - като дойдат войски да рачистват останките, директно да си ни заровят на гробищата, вместо да се мъчат да ни транспортират от майната си. А вървим бавно, за да не си помисли някой че сме откраднали чаршафа, и по този начин да създадем паника сред околните.

А ЯХБЗ с цивилни средства и подръчни средства.... мхм. По-скоро едва ли.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 10.01.2012 17:57:08

sika
Блокиран

windwarrior написа:

По възрастните сигурни помнят че едно време имаше часове по НВО/ГЗ. Та черния хумор от тези часове твърдеше че при разцъфване на ядрена гъба на хоризонта трябва да правиш следните 2 неща:

1. Тъй като при ядрен взрив всичко живо и неживо се топи, то трябва да държим автомата с изпънати напред ръце. Като се разтопи - да не ни капе по обувките.

2. Намираме отнякъде бял чаршаф, увиваме се в него и бааавно тръгваме към най-близките гробища. Към гробищата ясно защо - като дойдат войски да рачистват останките, директно да си ни заровят на гробищата, вместо да се мъчат да ни транспортират от майната си. А вървим бавно, за да не си помисли някой че сме откраднали чаршафа, и по този начин да създадем паника сред околните.

Е ,не става въпрос да пукнеш при взрива ,тва с подръчни средства smile надали ,говоря за случая "отцелял" и как да се справиш с радиацията,замърсяванията на питейни източници ,чиста незаразена храна и тнт.
Сещам се ,че имаше няква врътка с Йод ала ми е едно мътно из главицата незнам дали се пиеше или се дишаше през напоен с йод парцал за да намилиш ефекта на радиация ,ей такива нещица smile

Офлайн

0

#4 10.01.2012 18:11:38

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Врътката е при заразяване конкретно с радиоактивен Йод. Пие се, ама не на капки, а на хапчета(въпреки твърденията в бг-мама  big_smile ) и общо взето не е хубаво да се импровизира, а да се слуша лекар. А дишането през парцал с йод...  *CRAZY*

Последно редактиран от Yavor (10.01.2012 18:12:01)

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#5 10.01.2012 18:21:57

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

wind, забрави да кажеш защо чаршафа е БЯЛ... wink
имаше нещо  че отразява по-лесно гама лъчите ли кво бешее

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#6 10.01.2012 18:22:05

windwarrior
Зла Гад

sika написа:

Е ,не става въпрос да пукнеш при взрива ,тва с подръчни средства smile надали ,говоря за случая "отцелял" и как да се справиш с радиацията,замърсяванията на питейни източници ,чиста незаразена храна и тнт.

Ако си достатъчно близо до епицентъра - справянето с всичко това ще ти струва 0.60 ст с ДДС. Горе-долу толкова върви един патрон 9х18. Зареждаш, лапваш дулото и дърпаш спусъка. Така поне ще се спестиш усилията да си изповръщаш червата (буквално) в следващите няколко дена, и масивните изгаряния по кожата ти да се инфектират и да си завъдят симпатични бели червейчета. Ако си относително далече от епицентъра, и АКО има кой да ти окаже КВАЛИФИЦИРАНА помощ - може и да избуташ още няколко години.

Със замърсяването на храната и водата също е лесно - като в оня виц за английската ливада. Само трябва да почакаш няколко стотин години та да могат всички радиоактивни г@вна натъпкани в бомбата да се разпаднат до безпасна концентрация smile

И въобще, май съвета с чаршафа е най-работещ, ако видиш това на хоризонта:

images?q=tbn:ANd9GcQIzNM9PiPQRyf8A9h_h-AXTfJvkzJ1vErs8xYGZ793NoiPlPuWyaKLx7gZPQ

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#7 10.01.2012 18:32:12

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Побъзикахме се доволно, ама за химическа защита при аварии все нещо може да се каже де. Да си помогнем сами, докато дойдат от ГъЗъ и ни спасят под светкавиците на журналистите. smile

Офлайн

0

#8 10.01.2012 18:44:47

windwarrior
Зла Гад

Едва ли. Ти поне си ходил в казармата и знаеш защо. Освен ако не си квалифициран специалист в областта, знаеш какво точно е съединението отделено при аварията (малко вероятно, а при сериозна авария едва ли ще е само едно) и случайно разполагаш с доста добре снабдена аптечка. Та пак се връщаме на чаршафа smile

Айде да не съм голословен - става авария, изтича някакъв газ. Дишаш затруднено, отпаднал си, храчиш в зелено и имаш остра болка в гръдния кош, повишена температура. Въпрос -  какъв е газът с който си се надишал, и как ще се излекуваш с подръчни средства ?

П.С. Нарочно съм избрал газ, който се отделя в много промишлени произодства, и е съвсем вероятно да стане голяма авария с негово участие. Същият се е използвал и като БОВ.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#9 10.01.2012 18:53:56

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Те там където стават промишлените аварии, живущите наоколо все имат представа какво може да изтече и накъде да бягат, най- малкото защото това е единственото работещо предприятие в околията и ги(e) храни(ло) big_smile Но все пак обърната цистерна с амоняк, разсипан живак, изтичане на пропан- бутан или метан, задимена среда при близък пожар... такива неща се случват чат- пат, а бая народ не ги е учил или ги е позабравил.

Офлайн

0

#10 10.01.2012 18:59:14

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Мисля, че по-често се изпускат серни съединения отколкото хлор. Нали работя в завод с повишена опасност от загазоване, минаваме периодично през инструктаж за действия по време на авария с изтичане на газ. Не мисля, че като усетиш симптомите трябва да легнеш и да умираш. Без да навлизам в подробности слагат се ЛПС (противогаз, маска за дихателна защита и др.), при липса на такъв мокра кърпа на носа и устата. Ако посоката на вятъра е от източника към теб бяга се косо срещу вятъра в страни от източника. В противен случай срещу вятъра.  Из целия завод има поставени ръкави, по които може да се определи посоката и силата на вятъра. Всичко това  ако не работиш в газоспасителната служба. Тогава е точно обратно.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#11 10.01.2012 19:07:55

sika
Блокиран

Windworrior @,Yavor@, То и аз съм ходил в казарма имали сме РХЗ ,обличал съм за нормативи плащ,ръкавици,чорапи и противогаза ала тва не ми дава нужните знания за справянето с разните му там химикали и радиации . Затова и пуснах темата за да си подскажем един на друг ,"кво ако еди си кво?"

Офлайн

0

#12 10.01.2012 19:16:55

windwarrior
Зла Гад

Галимунди е разпознал хлора, ама не се брои щото на него му е професионално задължение smile

Айде сега да си вдигнат ръцете тези, които:

1. Биха разпознали в горните симптоми отравяне с хлор
2. Знаят как трябва да реагират
3. Разполагат подръка с работещ противогаз или други средства за ЛПС

Което пак ни връща в квадратче 1 - трябва да си добър специалист за да разпознаеш заплахата (или някой достатъчно кадърен да ти каже каква е), да си подготвен/обучаван как да реагираш, и да разполагаш с необходимите защитни средства (ама до теб, а не у вас в шкафа). Т.е. или да си част от армия/полиция/ГъЗъ, които поне се предполага да имат идея, или да работиш в някакво предприятие със съответната степен на опасност, респ. дълго и напоително да си обучаван в тази насока.

@sika - това, което се опитвам да кажа е че тука няма атом в ляво, атом в дясно, "плащ, ръкавици и чорапи". Както и да е, аз спирам да пиша по темата - честно казано не виждам добавена стойност в нея.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#13 10.01.2012 19:32:47

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

windwarrior написа:

2. Намираме отнякъде бял чаршаф, увиваме се в него и бааавно тръгваме към най-близките гробища. Към гробищата
ясно защо - като дойдат войски да рачистват останките, директно да си ни заровят на гробищата, вместо да се мъчат да ни транспортират от майната си. А вървим бавно, за да не си помисли някой че сме откраднали чаршафа, и по този начин да създадем паника сред околните.

... имаше и нещо за гофрирания маркуч на тогавашните противогази - като ти отхвръкне главата, да знаят на кое тяло е wink

Memento mori

Офлайн

0

#14 10.01.2012 19:35:02

sika
Блокиран

Имаше един лаф ,няма не мога ,има неискам. Или аз ще го преифразирам така всичко може да се направи стига да има достатъчно желание. Днес може да нямам опит за да разпозная хлор ала утре да съм домашен химик.
Темата не е пусната за да споря с някого (ако така си ме разбрал се извинявам!!!) темата е за това за да може хората с опит като тебе да споделят с нас ,които нямаме опит и знаем само атом от ляво ,атом от дясно.

п.п. един от проблемите на БГ форумите е ,че знаещите ,поглеждат от "високо" на незнаещите и едва ли не им се карат ,че питат ,та моля те не ме карай да се убеждавам в това още веднъж.

Офлайн

0

#15 10.01.2012 19:46:03

windwarrior
Зла Гад

@sika - съвсем погрешно си ме разбрал. Аз в ЯХБЗ имам толкова знания, колкото и във половия живот на дивите червеноглави токачки.

Но дори и моят минимум от знания, ме кара да мисля (без да натрапвам това мнение на другите), че темата е прекалено обширна и специфична за да бъде обхваната с 20-30 поста във форума. Горе - долу по същия начин би ми прозучала тема "Как да направим сърдечна трансплантация в полеви условия и с подръчни средства". Може и много да искам, ама...

Прочее - ако мислех че темата няма място във форума, вече отдавна да е отлетяла в небитието. Просто казах, че поради гореизборените причини, лично за мен тя няма добавена стойност, и затова не възнамерявам да пиша в нея smile Нищо лично.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff