XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 03.01.2013 01:47:13

Неандерталец
Редови

Регистриран: 14.11.2012

Отг: Едно малко проучване за ползата от използването на щеки в туризма.

Аз също съм за сопата - прабаба ми (лека й пръст) навремето, все с карбонови щеки е ходила по планината, та и до 90-и-няколко годишна възраст. smile

Освен това, една здрава тояга, донякъде решава и проблема с кучетата smile

Любимата ми дължина за тояга е някъде докъм рамото. Така и човек може да се подпре на нея, докато почива (който е виждал как дремят овчарите прави, знае за какво говоря. smile )

Офлайн

0

#32 03.01.2013 01:58:48

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Неандерталец написа:

Аз също съм за сопата - прабаба ми (лека й пръст) навремето, все с карбонови щеки е ходила по планината, та и до 90-и-няколко годишна възраст. smile

Прабаба ми (по майчина линия, лека и пръст, имам откъслечни спомени с нея) не беше виждала цветен телевизор, кво остава за компУтер. Пра-пра-баба ми е видяла електрическа крушка за пръв път някъде след 60-тата си годишнина. Дядо ми е качвал Юмрукчал по опинци и бризентова ловна раница.

В този ред на мисли - трябва ли и аз да ходя по голяма нужда на двора, или е ОК да ползвам вътрешната тоалетна на апартамента ? В смисъл - да не земе да ми падне рЕзко реномето на корав бушкрафтър, ако се възполвам от клекалото в къщи ? И най-паче - позволено ли е да ползвам тоалетна хАртия ? Щото пра-баба ми все с тоалетна хартия си е бърсала дирника, ша знайш...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#33 03.01.2013 02:37:47

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

Освен това, една здрава тояга, донякъде решава и проблема с кучетата

миии, всъщност само трябва да избереш дали искаш да ги бодеш с лекия край или да ги млатиш с дръжката. Дори алуминиевите са достатъчно здрави да ги ползваш за такива цели. И в сгънато и в разгънато положение :-) Честно казано среден захват с малко чалъм ти дава и двете опции, то да го изгониш е идеята, не да го утепваш приципно :-) Ся погледнах и другите ми щеки, е те са си като бухалчица, 290гр всяка, с гумено-пластмасова ръкохватка:) Халуминките са 220гр. коркова дръжка.
П.П. боденето дава по-добър ефект
ама не бива да с еправим на сабльорчета и рапирчета.. с две леви ръце здрау са дръжи щеката и боц-боц ;-)
П.П.П. Всеки си избира, но ние сме кашкавал туристи в сравнение с тия 2 поколения преди нас, дето са вървели цял живот из пущинака.. требе да съобразим таз разлика wink И е по-удобно да разпределлиш тежеста си на 2 клечк/щеки, от колкото на 1 дряновица :-)
П.П.П.П с щеки също се почива по наклон: просто подпираш на гърдите/раменете дръжките им а острия край, както си требе: у зимьътъ ;-)

Последно редактиран от mastodont (03.01.2013 02:42:48)

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#34 03.01.2013 09:32:39

bgpanev
Редови

Регистриран: 18.08.2012

И аз съм за щеките,щото нали тряа да си улесняваме живота.От друга страна поради професионално изкривяване може би,не ми допада идеята да съм ходещ гръмоотвод.Ако има някви от пвц съм навитак.Друг вариант е бамбукови самоделки,само трябва да се измисли начин за сгъване.

Офлайн

0

#35 03.01.2013 10:38:21

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Може да съм я казвал вече таз овчарска приказка... АМа от дядо си я знам...

"СеднАл - ЛегнАл, ЛегнАл - ЗаспАл, ЗаспАл - Умрял."

Офлайн

0

#36 03.01.2013 11:17:56

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Да не говорим че дръжките са доста по удобни отколкото тоягата - не че не съм бил   и с тояга, но предпочитам щеките.

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#37 03.01.2013 15:58:57

Flint
Редови

Регистриран: 27.07.2012

mastodont написа:

ама не бива да с еправим на сабльорчета и рапирчета..

А, нема лошо и в рапирата. Аз се сдобих с един sword cane на Cold Steel. Туристическа щека, сопа (с тая стоманена глава нема лабаво - пробвано) и рапира 3 в 1.

[video][/video]

Офлайн

0

#38 28.01.2015 16:15:13

Репичка
Редови

Регистриран: 18.03.2014
Уеб-сайт

Лично мнение.
Щеките са абсолютно ненужни.
Още дон Хуан го е казал, че когато вървиш ръцете трябва да са свободни.
Извинете за сарказма, ама да тръгнеш по планината с нещо като патерици ми се струва абсурдно.
ИМКО.
smile

"Ученико, как звучи пляскането на една ръка?"
Запитал Мъдрия Учител.
"Ето така Учителю." отвърнал ученика и му отвъртял един шамар....

Офлайн

-5

#39 28.01.2015 16:58:11

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Тоа дон Хуан е със здрави колена май ... Хич не е абсурдно и си има своя смисъл . Помага при ходене и това няма как да се отрече - всеки , който е пробвал го знае . Прати много поздрави на дона ти Хуана !

Донту Ориби Хапи

Офлайн

1

#40 28.01.2015 18:27:01

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Така си е. А удобните обувки и чорапи пък, са супер излишна гъзария!
Това дон Педро го е казал.

Последно редактиран от Yavor (28.01.2015 18:29:21)

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

3

#41 28.01.2015 21:18:21

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Щеките са изключително удобна вещ в планината. За мен недостатък на карбоновите е единствено цената. Дали са гръмоотвод... алуминиевите не са ли? Или да забраня на жена ми която е с оперирано коляно да ги ползва щот дон Педро или който и да е било е казал нещо..

Офлайн

1

#42 29.01.2015 09:43:51

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Чшшш, не с лошо за дон Педро, ей! 231.gif
Колкото това дали са гръмоотвод: През 2009-та, ако не ме лъже паметта, една мълния удари малка полянка, отвсякъде заградена с високи борове. Точно в средата на полянката тресна, ушите ни пищяха сигурно 5 минути след това. А ние точно събрахме багажа и бяхме тръгнали да се изнасяме далеч от дърветата. Напук на всички теории и статистики ни изненадА. Така че щом сериозни борове не можаха да станат гръмоотводи, мисля че щеките също няма да успеят. Аз без да съм с оперирани колена, на слизане съм като инвалид, ако не са щеките съм жив зян.

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#43 29.01.2015 21:07:40

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Да не говорим, че щеките са животоспасяващи в терени, където ти трябват поне 3 опорни точки, при силен вятър на някой скален ръб, при сипеи, фирновани участъци, умора, змии, проверка на дълбочината на скрити локви и т.н. И това освен необходимото облекчаване на колената и кръста и равномерното развитие на гръбната и бедрена мускулатура. И безценното държане на кучета на разстояние. И опъване на тарпове и платнища. Да продължавам ли? Без щеки в планината е като да плуваш без крака - може, но нещо ти липсва. Или като скара без бира.
А на раницата щеките е добре да се носят с дръжките нагоре, точно за да не си гръмоотвод.

Офлайн

2

#44 29.01.2015 22:09:17

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Абе не е като да не можеш да си отрежеш пръчка в гората, ама както и да е. Обаче пък пръчката със сигурност не е удобна като щеката. Значи е въпрос на удобство не на необходимост. Но пък ако можеш да си го позволиш защо не? - Само защото ще ти викат найлонковец? Ми майната им. Аз пък ще им викам неудачници, дето не могат да си позволят двайсет кинта за една щека.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#45 29.01.2015 23:59:44

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Примоция от днес в една голяма търговска БГ верига с анти-шок система - 29.99 за двете ...

%25D0%25B1%25D0%25B5%25D0%25B7%2520%25D0%25B8%25D0%25BC%25D0%25B5.jpg

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff