XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 21.11.2011 19:20:02

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: Мит: Алкохолът, който сгрява...

Галимунди написа:

Бе той и риванола става за промиване на рани, ама не става за пиене. Обаче за първи път разбирам че в алкохола има захари, вредни или не.

Абе не съм много наясно с химията. Който разбира повече да ме поправи. Така го запомних (профанизирах). Глюкозни съединения някакви.

Във филма е обяснено като за хора които разбират.

Знам само, че за да се получи алкохол е нужно някакви неща да ферментират. Предимно пием някакви сладки работи ферментирали - плодове като Грозде, Сливи, Кайсии, т.н. Та по същество голям процент от съединенията дето изграждат алкохола би следвало да са сладки. Не зная причината, но за да стане по-силна ракията се добавя захар. Явно нещо свързано с бацилчетата (дрождите) дето предизвикват ферментацията. Алкохолът е отпадъка който се получава след като бацилчетата се налочат със сладкия сок. Или това, или екскрементите на дрождите предизвикват ферментацията... Не помня.

Офлайн

0

#17 21.11.2011 19:28:13

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Абе айде да не демонизираме толкоз нещата smile Някой ако не ни познава ще рече че около огъня вечерно време пием фрешове и минерална вода. Така че за вредата от алкохола - по добре да не се почваме на тая тема (справка - подписа ми).  Големи хора сме, трябва да си знаем мярката и възможностите, а също така и да мислим с главата си :-X

Въпросът на Жу беше - води ли до реално затопляне приема на алкохол в студено време и дали може (и трябва) да се ползва при наближаваща или настъпила хипотермия - отговора и на двата въпроса е едно голямо НЕ, както стана ясно и от горните постове. По време на преход (дори и лятото) - също твърдо НЕ - забавя реакциите, нарушава координацията и способноста за преценка.

Вечер -  в лагера около огъня, или в хижата пред камината - твърдо ДА.

BPetrov написа:
Галимунди написа:

Бе той и риванола става за промиване на рани, ама не става за пиене. Обаче за първи път разбирам че в алкохола има захари, вредни или не.

Абе не съм много наясно с химията. Който разбира повече да ме поправи. Така го запомних (профанизирах). Глюкозни съединения някакви...

Мда, сещам се за вица за студента на изпит по биология:
- Какво е Рак
- Ами това е малка червена рибка, която плува назад
- Браво колега ! Като изключим факта, че не е червен, не е риба и не плува назад - всичко останало е 100% вярно.

Алкохолната ферментация е сложен биохимичен процес, предизвикан от специфични организми, при които захарите (монозахаридите) се превръщат в етилов алкохол и CO2. При този процес се образуват в малки количества и няои други продукти и се отделя топлина.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#18 21.11.2011 19:29:46

BPetrov
Хун

*DRINK* smile
Наздраве за веселите пиянки smile
Другите дето не могат да пият - да търсят помощ...

ПП. Благодаря за инфото!

Последно редактиран от BPetrov (21.11.2011 19:31:48)

Офлайн

0

#19 21.11.2011 19:54:03

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

ех че ми беше интересна тая тема
с биричка в ръка и пиноли..под формата на пуканки  tongue

напълно подкрепям жоро в мисленето му  wink
пиене само в лагера  *DRINK*

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#20 21.11.2011 20:28:38

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Винаги си нося спирт и/или люта ракия, поне 65 градуса. За сгряване - дали в примус или консервена кутия си топли достатъчно добре.  smile Също и за компрес на гърлото с черен пипер, аспирин и спирт.
Алкохол (само бира за мен) по време на поход - твърдо не!

Офлайн

0

#21 21.11.2011 23:34:04

BPetrov
Хун

smile Е помня, че като малки ни разтриваха краката и тялото с ракия (първак) при настинка, ама това беше само външно приемане на пиячката... Но човек и през кожата поема малко алкохол - уж. И след това мощно обвиване с вълнени материали...

Офлайн

0

#22 22.11.2011 00:59:08

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

xenos написа:

Консумацията на алкохол увеличава риска от хипотермия в ролята си на вазодилататор

Вярно. И все пак на тези дето не издържат да се напият бих им препоръчал да го направят като си оставят ръцете по-слабо изолирани отколкото торса ( с елек например),защото вазоконстриктните (обратното на вазодилатация) механизми на организма се включват много по-рано когато тялото почувства,че ръцете са студени. Описано е в книгата "Хипотермия" на д-р Уилям Форги.  *CRAZY*
И всеки се напива на своя собствена отговорност,не подтиквам никой към безотговорни действия! Ама ако не му ударим едно червено вино в студа,за кво живеем бе?  *DRINK*

Офлайн

0

#23 22.11.2011 08:38:43

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Momchil написа:

И всеки се напива на своя собствена отговорност,не подтиквам никой към безотговорни действия! Ама ако не му ударим едно червено вино в студа,за кво живеем бе?

Предполагам говориш да ударим едно червено вино вкъщи, или в хижата. wink Така и аз дори правя. Но тук мисля, че за друго ставаше въпрос. wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#24 22.11.2011 13:54:36

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Само една поправка, аз не съм питала за алкохола в случаи на приближаваща хипотермия. Питах за качеството му да стопля въобще. Питам се,например, при студено време с риск да измръзнат крайниците, не е ли полезна глътка алкохол? Не знам какво вие разбирате под хипотермия, за мен основна опасност в зимните условия в които се движа е по-скоро настинка. Какво е действието на алкохола за предотваратяване настинка? И за лекуване на започнала вече такава в хижата?

Офлайн

0

#25 22.11.2011 13:57:31

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Чай с ром сгрява .:P

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#26 22.11.2011 14:21:31

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

slu4ajna написа:

Питах за качеството му да стопля въобще.

"Качеството" му да стопля, е чисто и просто измамно - затопляне на рецепторите в кожата. Отпуска ти съдовете, те загряват кожата, заедно с рецепторите в нея, и ти си викаш "Брех, колко топло!!"... че почваш и да се потиш чак! smile А всъщност температурата ти си е все една (е, освен ако вече не си почнал да я качваш де, когато подобно отпускане на периферните съдове може да помогне за по-лесното й сваляне). За лекуване... хм... тук идва въпроса дали алкохола е по-ефективен от медикаментите, измислени специално за тази цел, както и тегловно и обемно как са съизмерими медикаментите и алкохола, достатъчни да свършат въпросната работа (нали все пак и за мъкнене става дума!) smile

А иначе то тялото си знае какво да прави. Като му е нужна топлината вътре - изтегля кръвта от крайниците. Като прегрееш - пуска я там. Да си играеш с тия функции не е особено добра идея. smile

П.П. Ако все пак искате да се сгрявате с напитки - горещи напитки (чайове), и висококалорични такива (например по-сладички). Гарантирано са по-добри!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#27 22.11.2011 19:51:44

windwarrior
Зла Гад

slu4ajna написа:

Питам се,например, при студено време с риск да измръзнат крайниците, не е ли полезна глътка алкохол?

Глътка - да, особенно ако е в комбинация с топъл чай.

slu4ajna написа:

Какво е действието на алкохола за предотваратяване настинка?

Никакво, даже наопаки - започваш да се потиш по-обилно със всички произтичащи от това последици

slu4ajna написа:

И за лекуване на започнала вече такава в хижата?

Освен за компреси - никакво, максимум глътка-две и пак с топъл чай.

П.С. За доказателство - на Странджа си простинах като пич, въпреки че бях спиртосан през 2/3 от времето (познаваш ме  big_smile )

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#28 22.11.2011 20:05:47

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

П.С. За доказателство - на Странджа си простинах като пич, въпреки че бях спиртосан през 2/3 от времето (познаваш ме  big_smile )

Нема простуди, има вируси бактерии и лош имунитет. Аз първата сутрин, да речем, се събудих чисто гол в спалния чувал /пардон с чорапите на Галин/ и нищо на...

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#29 22.11.2011 20:29:09

windwarrior
Зла Гад

Може, то аз съм последния човек в този форум дето ще тръгне да проповядва трезвеност. Не за друго, ама има риск някои колеги да получат колики, докато ме четат.

Но въпреки всестранният си, обширен и интимен (почти лИбовен) опит със дестилираните и недистилирани ферменти - стоя на позицията си - алкохол в планината или пущинака (освен глътка твърдо или една бира) - само вечер в лагера.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#30 22.11.2011 20:50:08

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

А бе да видим сега на х. Чавдар каква рапсодия ще засвириш  *JOKINGLY*

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff