XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 21.11.2011 13:40:40

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Мит: Алкохолът, който сгрява...

Аз,както знаете, не пия. Но, практиката е показала, че студът се преживява по-лесно с няколко глътки алкохол.
Чувала съм, че някои видове алкохол стоплят, други разхлаждат. какво знаете вие по въпроса? Кой алкохол е подходящ за стопляне в студено време - при нощуване на открито, или при преходи в снежни и ветовити условия? Как точно действа алкохолът, за да се получи ефектът на стопляне? Вярно ли е, че усещането за топлина е само субективно и може да се разболееш заради липсата на усещане за студено?

Офлайн

0

#2 21.11.2011 13:49:50

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Отг: Мит: Алкохолът, който сгрява...

В места със студен климат проблемът с обезводняването е малко по-различен. Тогава имате склонност да не пиете вода, просто защото не се чувствате жадни. Всъщност малко е вероятно да умрете от обезводняване в студени условия, но това не е за успокоение, тъй като веднъж обезводнено, вашето тяло загубва ефективността си да запазва топлината, като по този начин значително увеличава вероятността за хипотермия и измръзване на крайниците. Традиционният „лек“ за проблеми със студа – глътка алкохол, макар да ви възвърне някаква чувствителност, само ще ви обезводни допълнително, усложнявайки нещата още повече!“

Източник: Рей Миърс, „The Survival Handbook“

Да си прочел много книги и публикации обаче, има своята лоша страна. Ако знаеш как ме е яд, че сега не мога да се сетя точно къде съм чел за тоя мит с алкохола и сгряването, и да цитирам проведените експерименти. За съжаление не запомних и подробностите, но поне извода си го направих - "Никакъв алкохол!" smile Ще се понапрегна още малко, да се надяваме, че ще се досетя къде е било. smile
[merge_posts_bbcode]Добавено: 2011-11-21 13:49:50[/merge_posts_bbcode]

А, ето кратък цитат (за жалост не цялото изледване sad ):

Alcohol consumption increases the risk of hypothermia via its action as a vasodilator. It increases blood flow to the body's skin and extremities, making a person feel warm, while increasing heat loss. Between 33 to 73% of cases of hypothermia are complicated by alcohol.
-----------------------
Консумацията на алкохол увеличава риска от хипотермия в ролята си на вазодилататор ("Нерв или медикамент, който предизвиква релаксация на гладката мускулатура на съдовата стена и води до разширяване на кръвоносните съдове, напр. нитроглицерин, АСЕ инхибиторите и др."). Той увеличава притока на кръв към кожата и крайниците, предизвиквайки у човек усещането за затопляне, докато реално така се увеличава загубата на телесна топлина. Между 33 и 73% от случаите на хипотермия са усложнени заради консумацията на алкохол. (превод: Стоян).

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0

#3 21.11.2011 13:55:19

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Аз алкохол не близвам, ама да си дам моите 5 стотинки по темата...

Алкохола разширява кръвоносните съдове, респ. повишава притока на кръв към кожата, ръцете и краката (там където мръзнем най-много), от там и чувството на затопляне. Този ефект обаче е сравнително краткотраен, след това ефекта е точно обратен - тялото изстива доста бързо поради повишеното топлоотдаване. Да не говорим за другите странични ефекти - загуба на преценка за ситуацията, прекалена еуфория и т.н. Така че алкохол по време на преход - твърдо НЕ (освен ако не е една биричка лятото за разхлаждане, и то пак с много условности)

Виж около лагерния огън, преди пъхване в спалния чувал, или ако влизате замръзнали в хижата - даже си е за препоръчване за зачервяване на бузките и отпускане на мускулите.

В дългогодишната си практика на алкохолик не съм срещал алкохол, който да разхлажда smile Ако говорим за твърд алкохол де... Дори ледено студена водка от хладилника си има незабавен затоплящ ефект.

П.С. Явно Стоян пише по бързо от мен, пък на експлодъра не ми работи опцията за редакция (тъкмо ще пробваме опцията за сливане на постове wink )

Още нещо - както е загатнал и Стоян, алкохола отнема доста вода при разграждането си (затова махмурлиите пият вода като обезумели), което допълнително сговнява ситуацията при ниски температури. Затова още веднъж - в ситуации с потенциална хипотермия - никакъв алкохол.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

1

#4 21.11.2011 14:06:44

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Да добавим и хипогликемията, която се предизвиква също от алкохола.

АБЕ ЗАБРАВЕТЕ ГО ТОЯ АЛКОХОЛ!!! Аз много пъти съм казвал, че няма място за него при хойкането из пущинаците (особено в неприкосновени запаси от по 300-500 мл, без да се броят "прикосновенните"!). Изключенията, които някой може да посочи, са леснозаменими с други медикаменти и субстанции. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Онлайн

0

#5 21.11.2011 14:19:18

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Начи аз да си лекувам диабета с пийване? big_smile Алкохолът стопля, ама когато влезеш на топличко wink

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#6 21.11.2011 14:31:06

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Чайче, майка! wink Едно време из тайгата и тундрата не са удряли пърцуци да се топлят и освестят, 'ми чайчета. smile Алкоолъ само по глътка вечер в палатката. ... и то ако го има! smile

Онлайн

0

#7 21.11.2011 14:49:23

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Из опита на дядо ми (вкл. три войни - Балканска, Междусъюзническа, ПСВ) - не пийте ракия, а вино. От ротата им имало случаи на замръзнали, които са пили ракия, но никога - такива, които са пили вино. wink

Последно редактиран от Black Wolf (21.11.2011 14:50:33)

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#8 21.11.2011 14:56:15

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Абе едно време, че и сега, в тайгата в избушките винаги имаше бутилка с водка(или просто спирт, ставащ и за пиене). И никой не го пипа- той е за спешни случаи, а който му се пие за кеф- носи си. Като знам какви алкохолни петна бяха местните, винаги сме се чудели с баща ми как не посягат на водката в избушката.
А аз за диабета питах, не за премръзването big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#9 21.11.2011 15:29:24

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Освен това алкохола понижава кръвното налягане.
Вреден е и води до пристрастяване, ако се употребява системно.
Прекаляването води до преебаване на черния дроб и нервната система.
В умерени количества (напръстник за твърд алкохол, кафена чашка за вино, водна чаша за биричка) може и да подейства отпускащо.

Офлайн

0

#10 21.11.2011 15:46:54

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

А откъде идва легендата за санбернарите с бъчонки коняк на врата? Алкохолът няма ли калории?

Офлайн

0

#11 21.11.2011 15:56:28

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

slu4ajna написа:

А откъде идва легендата за санбернарите с бъчонки коняк на врата?

Ами там е работата, Жу, че това е само легенда, тръгнала от една картина, и от историите, плод на розовите сънища на разни драскачи. smile

78166.jpg

Тези кучета никога не са носили такива бъчонки. Сега мисля, че им слагат понякога контейнери, но те съдържат разни други неща от първа необходимост, и в никакъв случай алкохол!!!

slu4ajna написа:

Алкохолът няма ли калории?

Има калории, разбира се, но те въобще няма да ти помогнат за нищо. smile Топлината, която ще почувстваш, няма да е от разграждането на алкохола, а заради затоплените рецептори за студ в кожата, следствие на увеличения приток на кръв към нея. И тая топла кръв като се охлади в периферните съдове, познай какво те очаква след това... wink

Онлайн

0

#12 21.11.2011 16:49:17

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Можете да гледате Захарта - Горчивата истина. Sugar - the bitter truth.
Там се обяснява колко вредни са глюкозо-фруктозните сиропи, но също обясняват и сравняват тяхното въздействие с това на алкохола. Правят го с нагледни схеми, не че ги разбирам, но съм склонен да се съглася.

За простолюдието "храните" се опростяват до Мазнини, Протеини, Въглехидрати, Витамини, Минерали, Фибри, Соли и разни други неща, които химически се разделят на различни типове и са с различна структура и състав. И реално не всички мазнини, не всички протеини, не всички въглехидрати, витамини, минерали, соли и тн... са здравословни и подходящи за непрекъсната консумация.

Това което помня беше, че захарите които се приемат от алкохола са изключително вредни и токсични. Част от тях са трудно, ако изобщо, разградими. И колкото и калории да имат, ако организма не може да ги усвои, тяхната калоричност няма реална енергийна стойност.

Офлайн

0

#13 21.11.2011 18:41:55

Green
Редови

АБЕ ЗАБРАВЕТЕ ГО ТОЯ АЛКОХОЛ!!! Аз много пъти съм казвал, че няма място за него при хойкането из пущинаците

всъщтност алкохолът може да е полезн в пущинака за промивка на рани.Това лято срещтнах доста стари туристи които носиха алкохол именно с такава цел.

Офлайн

0

#14 21.11.2011 19:01:54

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Бе той и риванола става за промиване на рани, ама не става за пиене. Обаче за първи път разбирам че в алкохола има захари, вредни или не.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#15 21.11.2011 19:03:00

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Green написа:

всъщтност алкохолът може да е полезн в пущинака за промивка на рани.Това лято срещтнах доста стари туристи които носиха алкохол именно с такава цел.

Знаем ги ние старите туристи! wink Аз имах един колега от общежитията като бях студент, дето пишеше на баба си да му изпраща силна ракия за разтривки, че било много студено в стаите. Ако знаеш как сме се разтривалииии...  *DRINK*  :!  big_smile

За дезинфекция има къде по-ефективни и компактни средства, айде сега!  big_smile Оправдания...

Онлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff