XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 23.04.2012 19:04:35

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

Отг: За митовете в бушкрафта :)

Още един вълчак във форума...
Канис - случайно да се занимаваш с реконструкции?

Ветре - а това как поема и отдава влага - това не зависи ли от типа памучен плат? Има много и разнообразни... Имам един памучен панталон уникално бързо съхне.

Офлайн

0

#32 23.04.2012 19:06:49

canis_lupus
Блокиран

Регистриран: 23.04.2012

BPetrov написа:

Още един вълчак във форума...
Канис - случайно да се занимаваш с реконструкции?

Ветре - а това как поема и отдава влага - това не зависи ли от типа памучен плат? Има много и разнообразни... Имам един памучен панталон уникално бързо съхне.

Благодаря за поясненията за памука.
С реконструкции вече не се занимавам.
Писна ми да се карам с лизачи на руски задници...

Дето ази и да трая -
за теб мисля и горя,
в теб родих се и желая
в теб свободен да умра.

Офлайн

0

#33 23.04.2012 19:08:00

BPetrov
Хун

Регистриран: 07.12.2009

smile Знаем се от друг форум - Бага-тур. Ти и там нещо се ядосваше... :

Офлайн

0

#34 23.04.2012 19:34:05

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

BPetrov написа:

Борка, честно казано не съм специалист, и говоря главно от личен опит. Случвало ми се е памучна тениска да не може да изсъхне буквално два дена (хем нощно време я прибирам в палатката да не я мокри росата). Термо-тениските и вълнените ми чорапи изсхват буквално за 10 минути - само да ги вейне вятъра и са готови.

Отделно че памука веднъж намокрен спира да попива потта, и след 15 минути плуваш в собствен сос, което не е никак приятно. Термотениските отвеждат до голяма част потта от тялото, и така се избягва горната ситуация. С тениска от мерино не съм пробвал, но съдейки по чорапите ми - ефекта ще е сходен (вълната попива страшно много влага).

П.С. Сега си загледах панталоните. Норт фейса е 100% полиестер, имам и едни други (някаква бау-бау марка, секънд хенд) -  рипстоп, 70% памук, 30 процента полиестер. Та може и да има нещо в обработката на памука, не знам...

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#35 23.04.2012 20:01:03

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

canis_lupus написа:

"Памука убива " ???
Това така и не го разбрах...
  *DONT_KNOW*

Чак да убива- не, ама определено като пробвах някои синтетични благинки, съм склонен да го зарежа, че дори го и правя полека- лека. В този файл http://dox.bg/files/dw?a=6b01d73a4d е упътването към един софтшел(панталон и яке), които имам. Конкретно в .пдф-а моето нещо е Level 5, но има описани и другите нива. PCU е съкратено от Протектив Комбат Юниформ, като в ниво едно са различни видове термобельо, по- нагоре нивата растат според това каква защита предлагат и кое с кое нива се комбинират. Обърни внимание на едно изречение в карето "Do's and don'ts", третото поред предупреждение wink

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#36 23.04.2012 20:23:55

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Относно разликата м/у дрехите давам един пример подкрепен с тест от туристи. Същото може да се приеме и за чорапи и за панталони и прочие. Статията е на английски който иска да чете който не има преводач from Google.  С теста който са направили хората продължително време са уточнили че: Вълната като е мокра по-топли от синтетиката но и съхне по-бавно но не мирише за разлика от синтетичните материали.  Статията е от 2006г. но за сега отзивите са същите за вълната и синтетичните облекла. http://www.backpackinglight.com/cgi-bin … thing.html

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#37 23.04.2012 21:08:32

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

колегата...новия вълк,от няколко форума го знам.радвам се че и ние му станахме интересни wink.без да си налагам мнението,вълната е идеален вариант...ако е и с кожичка отгоре за "хидро изолация"...

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#38 23.04.2012 21:53:13

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

С риск да стана досаден, пак питам, защо топли мократа вълна а мокрия памук не? До сега не получих сериозен отговор. Не подлагам на съмнение факта, ама и се иска да знам как се получава този феномен. Лично на мен вълненото бельо ми боде. В казармата под въшкарника носех памучни ризи, за което си имах проблеми. Обаче това е положението. Мога да нося вълнени чорапи, но не и вълнено бельо.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#39 23.04.2012 21:53:37

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

bobber написа:

колегата...новия вълк,от няколко форума го знам.радвам се че и ние му станахме интересни wink.без да си налагам мнението,вълната е идеален вариант...ако е и с кожичка отгоре за "хидро изолация"...

Престани!! Започвам сериозно да се притеснявам за твоето кученце wink

Memento mori

Офлайн

0

#40 23.04.2012 21:58:02

Галимунди

ilianlp написа:
bobber написа:

Престани!! Започвам сериозно да се притеснявам за твоето кученце wink

Аз пък се сещам за вица за чукчата, дето като му предложили да пробва да носи кожуха с космите на вътре, щото топли повече, той пробвал и след кратък размисъл заявил:
- Егати тъпата мечка, не знае как да си носи кожата.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#41 23.04.2012 22:13:48

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Галимунди написа:

С риск да стана досаден, пак питам, защо топли мократа вълна а мокрия памук не? До сега не получих сериозен отговор. Не подлагам на съмнение факта, ама и се иска да знам как се получава този феномен. Лично на мен вълненото бельо ми боде. В казармата под въшкарника носех памучни ризи, за което си имах проблеми. Обаче това е положението. Мога да нося вълнени чорапи, но не и вълнено бельо.

Ванка, като изпотиш няколко пъти като пор-вдовец с девет малки порчета, ще проносиш вълнено бельо, даже и партизански песни ще пееш  big_smile Както вече казах, усещането за собствената ти пот, която ти се стича в цепката на г@за, не е никак приятно, особенно ако си тръгнал на поход и трябва да го търпиш няколко дена подред. А и както стана ясно не е задължително да е вълна - има доста полиестери, които вършат добра работа.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#42 23.04.2012 22:27:36

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Галимунди написа:

Ванка, имам собствена теория за вълната защо топли, и ще я споделя. Дано не греша!

Поради факта, че е съставена от естествени животински косъмчета, които имат жилава структура се получава "боцкането", за което споменаваш. Но тези косъмчета са с куха структура и представляват един вид изолация, което качество памучните влакна не притежават.

На следващо место, самата жилава структура на вълнените косъмчета създават минимално триене от дрехата (чорапа) по кожата, което триене създава топлина. Затова дори и мокри, вълнените материи топлят. Затова дефекта - боцкането, се превръща в ефект.

Най-предпочитаните материи за чорапи затова са от различни видове животински вълни, и колкото е по-фина вълната, толкова по-добре топлят. Имам от най-популярните известни вълни - от мерино, вълна от различни видове зайци и последните, с които се сдобих за 2.50 лв. - от Киргистан са от вълна на тибетски як...(ячая жересть)

Именно на това са заложили и при съвременните технологии за пълнежа на супер леките и топли спални чували - пълнят ги с голямо количество миниатюрни кухи, но синтетични влакна, като гонят определен обем на квадратен сантиметър. Пък за връхните дрехи, класиката е пълнеж от гъши пух, на който структурата на перушинките отново са кухи тръбички, но много-много фини...

Примерно, когато съм на лов (винаги нося вълнени чорапи на бос крак) и съм на снежна пусия 2-3 часа, краката ми започват да мръзнат. Тръгнем ли да се местим, т.е. има движение (триене в обувките) краката ми веднага се стоплят. Това ми е опита и обяснението ...

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#43 24.04.2012 02:20:27

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

windwarrior,
мерси за "спец"-а,ама чак пък... wink
Аз не съм убеден,че вълненият базов слой(бельо,тениски и изобщо дрехите които са ти в допир с кожата) е най-добрият вариант,не и за всички условия. Освен споменатите предимства на синтетиките,те са и по-здрави от вълнените дрехи ,а пък има и синтетични дрехи които не се вмирисват бързо,също като вълната(от малкото инфо което съм чел за тях е,че са с вградени сребърни нишки).От големите спецове по екипировка и големите планинари и тем подобни са разделени на два лагера относно кое е по-добро за базов слой - вълната или синтетиката. Например най-добрият височинен алпинист в света (най-добрият според Райнхолд Меснер),Стийв Хаус (Steve House) - позлва синтетичен базов слой. Друг пример,един от най-разбиращите от вълна в backpackinglight.com форума,Roger Caffin ,човек работил дълги години в австралийската вълнена индустрия,също не ползва вълна освен в чорапите.
Вече има и дрехи,смес от мерино вълна и синтетика за които се твърди че трябва да съчетават най-доброто от двете неща,но са сравнително отскоро на пазара и не е ясно още(вълната е повече от синтетиката в тях,примерно в съотношение 80%-20% или нещо подобно).
Аз имам от всички видове базов слой дрехи изброени по-горе,но не съм се подлагал на много сериозни изпитания с тях за да мога да дам крайна оценка. Общо взето ако се очаква супер обилно потене,избирам синтетиката.
И да повторя всичко това е за базовият слой,не смятам че за изолация(среден слой,втори слой,дрехата която ще те топли) вълната е подходяща - най-вече защото при доста по-малко тегло други материи топлоизолират по-добре.

Офлайн

0

#44 24.04.2012 08:46:49

mchervenkov
Редови

Регистриран: 17.12.2009

Понеже четох на Релакс теорията малко инфо от линка който бях дал по-горе но в снимки Първите две снимки са: в трите косъма са 2-та назъбени вълна  агладкия е синтетика.  Трета и четвърта снимка (малките) това са изкуствени влакна
Таблиците по-долу сами рзбирате какво са те са си с заглавиеcomfort-moisture-transport-wool-synthetic-clothing-2.jpg  comfort-moisture-transport-wool-synthetic-clothing-3.jpg  comfort-moisture-transport-wool-synthetic-clothing-4.jpg comfort-moisture-transport-wool-synthetic-clothing-8.png  comfort-moisture-transport-wool-synthetic-clothing-12.png
Това са заключенията на тестовите участници превода е през гугъл и вата да се чете като вълна.
Алън

А вълна върха служи като комбинация риза и слой основа за повечето пътувания. Вълна липсата на смрад и до комфорт на кожата (по-малко лепкава и се чувства по-топло, когато е мокра) са основните причини за неговия избор. Тази вълна е минимално преработен природен влакно, също се отправя призив към него.
    В torrentially влажни среди като тропическите гори от тихоокеанския северозапад или на Южния остров на Нова Зеландия, най-лекият синтетичен слой база като Capilene, ще бъде предпочитаният избор. Ниска абсорбция на вода и бързо съхнене пъти са основните причини.
    В сериозен студ алпинизъм време синтетичен върха като Патагония R1 качулка. Топлина, гъвкавост за различни условия, минимална абсорбция на вода и по-бързо изсушаване причини. Дори и в тесен алпинизъм палатка, смрад и до кожа Усети са отдалечени съображения.
    На по-кратки пътувания в много топли условия, синтетичен тънък слой база може да бъде избран. В пустинни условия тънък отгоре найлон като Приключенски Top RailRiders може да са най-предпочитани.

Дон

В хладно или студено, сухо време вата е предпочитаният избор.
    Около 80 ° F синтетични или вълна базови слоеве (плетени платове). Както на Алан той е по-склонни да носят тънка тъкана риза найлон (конвенционалната плат), като Приключенски Най RailRiders.

Ще

Няма да са оказали значително предпочитание между вълна и синтетични основни слоеве. Това може да подчертае факта, че при много условия, има само малки разлики в производителността между вълна и синтетични основни слоеве. Той може да бъде, който ще е сговорчив човек с няколко особености около петите му облекло. Или може да се окаже, че действително ще опере клоун риза няколко пъти по време на тестването. (В крайна сметка ще застава на страната с Smartwool не за неговото изпълнение, но и за неговото по-добро съответствие. Дълги ръкави и дължина на торса)

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#45 24.04.2012 08:49:26

Галимунди

Трябва да изследвам под микроскопа на щерката някоя вълнена нишка. Не знаех че са кухи. Направи ми впечатление обаче, че и Lionsio сложи вълнено бельо преди да се цопне в студеното море.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff