XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#61 28.05.2016 01:10:04

Fat_Jim
Редови

Регистриран: 21.05.2013

Отг: Химични методи за палене на огън

Кольо написа:

Става дума за взаимодействието на метала Литий с вода и дърво. Литиево фолио има в литиево -йонните батерии.
Прелюбопитно филмче с много интересна информация.

Ох... такива експерименти с литий хич не са безопасни. Това нещо хем гори с температура около 2000 °C, хем искри пръска, хем и с водата реагира. Една случайна искра като нищо може да прогори мускулите до костта, а може и по-лошо да е. Изобщо, някои химически методи за огън не са добра идея. hmm

Кортежът минава! Кортежът минава!
фанфари победни го в хор поздравяват,
лъщят доспехи и мечове, покрити със слава!
В желязо и злато, паладини в кортеж преминават!

Офлайн

2

#62 28.05.2016 10:06:54

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Иво, има логика в това, което казваш но говорим за информация, която би могла да ни е от полза в определена ситуация. Не знам защо се прие, като препоръка?
Питах Ludipipo защо не би се наел с отварянето на литиево-йонна батерия. Не разбрах това дали е свързано с някакъв риск?
А иначе и аз си мислех, че хвърчащите искри носят риск от изгаряне и пожар.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#63 28.05.2016 18:51:20

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

По принцип не е препоръчително да се експериментира с такива съединения , но Кольо е прав че колкото повече знаеш , толкова по лесно ще реагираш в екстремна ситуация ,тъй че е добре да се знае кое как се случва!

Офлайн

0

#64 29.05.2016 07:45:49

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

В екстремна ситуация обикновено съм изморен, разсеян, потен, мокър, щото вали или е валяло, студено ми е или пък е адската жега и миг невнимание с този литий може да ми докара съвсем нови преживявания...

Офлайн

3

#65 30.05.2016 13:21:52

Orlov
Редови

Регистриран: 03.05.2016

Отварянето на литева батерия е меко казано забранено.
Не се допуска изпускане на твърда повърхност или разпорбиване.
При късо съединение тока е толкова голям че действа като електрожен.
Литиево йонните пък са си направо бомба при висока температура.

Офлайн

2

#66 30.05.2016 14:29:54

Yavor
Редови

Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

От клипчето разбрахме, че не трябва да нагряваме ЛиЙон батерия до 170 градуса с газова горелка, като едновременно с това сме я "окъсили".

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

1

#67 30.05.2016 21:14:13

Orlov
Редови

Фенерите с литиево йонна батерия ги водят тръбна бомба.
Ако случайно попадне в огъня без да разбереш навреме ще има шрапнели като на граната.

Офлайн

0

#68 30.05.2016 21:30:07

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Не отричам, че трябва да се внимава с батериите като цяло, ама айде да не преиграваме. Не вярвам някой нарочно да си хвърли фенерчето или телефона в огъня, само за да види какво ще стане, а срещу изпускане никой не е застрахован. В такъв случай ЛиПо пакетите с които от години си "играя" трябва да са мини термоядрени бомби. smile

Офлайн

0

#69 31.05.2016 00:28:40

Orlov
Редови

Литиево полимерните батерии за безопасни. При висока температура ще потекат но няма да се взривят. Проблема им е че са на по ниско напрежение и два пъти по малък капацитет при един и същт обем. Цената им е подобна на литиево йонните. Това е Засега.   Очаква се подобрение.
Наскоро видях запален стринг ли йонки от късо. Овреме са ги угасили.
Друга лоша идея е да се държи фенер с ли йонка в колата лятото. Особено ако батерията е калпава и зареждана в калпаво зарядно.

Последно редактиран от Orlov (31.05.2016 00:31:46)

Офлайн

0

#70 31.05.2016 07:47:10

acero
Редови

Регистриран: 09.11.2013

Тези батерии са опасни. Тока също е опасен ако не знаеш какво правиш. Обаче всеки от нас е свързвал контакти и е все още жив. Опасното на батериите е лития, които при възплменяване гори бурно, като реагира и с останалите елемнти от батерията - бум! Отваряме батерията разредена, за да избегнем искра - шунтираме ако трябва. Не използваме запалка да си светим. Не работим под душа. Според мен от самосебе си лития няма да се запали и да гръмне. Ако пък случайно нещо започне да пуши и съска - хвърляме надалеч.
Някои рече по-горе, че не се допуска изтърване на твърда повърхност. Не виждам как това ще взриви батерията.

Офлайн

1

#71 31.05.2016 08:12:02

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Аз се отказвам. Само ще споделя по- предния пост пред един приятел моделист, да ни тръгне денят на смях. smile

Офлайн

0

#72 31.05.2016 11:18:20

Orlov
Редови

Понеже явно някой не е разбрал написаното давам конкретен пример. Смятам че примера ще е по-полезен на останалите от безмислените коментари.
Смятам да сменя сегашните Li-Ion 26650 батерии с тези от снимката които са далеч по-безопасни. Проблема е че заради по-ниското напрежение ще ми трябват 3 вместо 2 батерии.
ANR26650M1A-A123-Sys.jpg
Ето повече инфо:
Safety[edit]
One important advantage over other lithium-ion chemistries is thermal and chemical stability, which improves battery safety.[9] LiFePO
4 is an intrinsically safer cathode material than LiCoO2 and manganese spinel. The Fe-P-O bond is stronger than the Co-O bond, so that when abused, (short-circuited, overheated, etc.) the oxygen atoms are much harder to remove. This stabilization of the redox energies also helps fast ion migration.[10]

As lithium migrates out of the cathode in a LiCoO2 cell, the CoO2 undergoes non-linear expansion that affects the structural integrity of the cell. The fully lithiated and unlithiated states of LiFePO
4 are structurally similar which means that LiFePO
4 cells are more structurally stable than LiCoO2 cells.[citation needed]

No lithium remains in the cathode of a fully charged LiFePO
4 cell—in a LiCoO2 cell, approximately 50% remains in the cathode. LiFePO
4 is highly resilient during oxygen loss, which typically results in an exothermic reaction in other lithium cells.[6]

As a result, lithium iron phosphate cells are much harder to ignite in the event of mishandling (especially during charge) although any fully charged battery can only dissipate overcharge energy as heat. Therefore, failure of the battery through misuse is still possible. It is commonly accepted that LiFePO4 battery does not decompose at high temperatures.[9] The difference between LFP and the LiPo battery cells commonly used in the aeromodelling hobby is particularly notable.[c

Последно редактиран от Orlov (31.05.2016 11:31:35)

Офлайн

0

#73 31.05.2016 12:17:55

Yavor
Редови

Уеб-сайт

Човек, ти хем пишеш, хем не четеш какво пишеш. Правиш ли разлика между LiIon, LiPo и LiFePo? И упорито ми обясняваш как ЛиПо-тата са по- безопасни, как са с по- ниско напрежение и как са с по- малък капацитет. Още вчера разбрах че имаш предвид ЛиФеПо батерии, ама те оставих да се поправиш сам. Е да, ама не.
8 години се занимавам с такива батерии вече. Една торба пари за зарядни и балансьори съм дал, сума ти ЛиПо батерии съм подул, докато се науча за тия години. Неслучайно ЛиЙон има във всяко тъпо телефонче, че и деца си играят с тях, сигурно щото са безкрайно опасни?
А това знаеш ли за какво служи:

sku_45845_1.jpg

Подсказка: не е за ЛиЙон батерии wink
А, и още нещо: умната с бройките батерии, защото 2х3,7(а напълно заредени са 2х4,25в) не е равно на 3х3,3(а напълно заредени са 3х3,6-3,8в). Да не изгориш някое устройство без защита.

Офлайн

1

#74 31.05.2016 12:48:35

Orlov
Редови

Yavor написа:

Човек, ти хем пишеш, хем не четеш какво пишеш. Правиш ли разлика между LiIon, LiPo и LiFePo? И упорито ми обясняваш как ЛиПо-тата са по- безопасни, как са с по- ниско напрежение и как са с по- малък капацитет. Още вчера разбрах че имаш предвид ЛиФеПо батерии, ама те оставих да се поправиш сам. Е да, ама не.
8 години се занимавам с такива батерии вече. Една торба пари за зарядни и балансьори съм дал, сума ти ЛиПо батерии съм подул, докато се науча за тия години. Неслучайно ЛиЙон има във всяко тъпо телефонче, че и деца си играят с тях, сигурно щото са безкрайно опасни?
А това знаеш ли за какво служи:

http://img.dxcdn.com/productimages/sku_45845_1.jpg

Подсказка: не е за ЛиЙон батерии wink
А, и още нещо: умната с бройките батерии, защото 2х3,7(а напълно заредени са 2х4,25в) не е равно на 3х3,3(а напълно заредени са 3х3,6-3,8в). Да не изгориш някое устройство без защита.

Да го кажа в прав текст: Не ми харесва надменния ти начин на изразяване.
Убеден съм че на живо ще се държиш доста по-прилично. Не търпя хора с поведение като твоето. Не желая да си комуникирам с тях.
В този ред на мисли спирам да си губя времето.
Хубаво е че си се занимавал с батерии. Дано имаш инжинерно образование, а не си просто любител. Иначе тези дето запалиха стринга с батерии също имаха много опит.
И благодаря за сметките с напрежението. Нямаше да се сетя lol

Последно редактиран от Orlov (31.05.2016 13:03:22)

Офлайн

-2

#75 31.05.2016 19:16:24

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Друже не се пали щото има несъответствия в писанията ти, а и Явор е един от най - кротките сред нас.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff