XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 26.10.2011 09:24:21

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Химични методи за палене на огън

Yavor написа:

Ами има различни видове антифриз, там където работя продаваме повечето от тях big_smile Че се се ползва концентрат ясно, но понеже не беше "обикновеният син" антифриз, нито "ъпгрейднатия" червен и т.н.... та реших да попитам. Ако е някакво гаражно производство, много е вероятно глицеринът да му е повечко и да е особено подходящ за палене на огън big_smile

П.П. Що така масово всички решават, че се разрежда с дестилирана вода?  smile

@Yavor, антифриза който използвах не е гаражно производство, а е руски закупен от бензиностанция на престижна фирма за петролни продукти. Ще потърся етикета и ще го снимам, без да искам правя реклама. Оригиналната съставка по етикет замръзва на - 85 градуса. Опита направих с разреден с дестилирана вода концентрат, който трябва да замръзва на - 38 градуса.  smile

П.П. И именно това тук е по-интересното и аз затова посочих "по-достъпни" средства. Важното е да се знае принципа и не да си носим антифриз в раницата, а в дадена ситуация да знаем кое как става и да търсим най-лесният изход.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#17 26.10.2011 10:01:20

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Вслучая при тези т-ри означава, че има повече глицерин или глюкол. За това става въпрос.

Офлайн

0

#18 26.10.2011 22:47:35

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Okdalf написа:

Галего, много ти трепкат кунките брат. От слабост ли или от страх. tongue  Шегата на страна аз много от давна ползвам този митод когато съм с децата. Но ползвам глицерин, пропорцията ми е на капачка от бира 2-4 капки. Според химията имаме гориво и окислител. Сега пробвай захар с калиев перманганат. Имаме участник сполучил. Остава да откриеш сам съотношението.

Гледай как хората решават проблема с тремора и сценичната треска. Първите 7.5 сек.

big_smile  big_smile  big_smile  big_smile
[video]![/video]

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#19 05.11.2011 16:17:36

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

Аз съм палил огън с глицерин и калиев перманганат без да спазвам някви пропорции. А за варианта захар+калиев перманганат някой да каже нещо?

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#20 05.11.2011 19:13:23

Okdalf
Сръчко

Нека Термостата да каже, сега!

Офлайн

0

#21 05.11.2011 21:08:59

Dip4ikov
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 12.01.2010

Еми пред 2-3 дена обясних на Релакс на лични wink Мисля, че той се справи и ако желае, той да напише нещо smile

HINT:Има търкане, когато е със захар big_smile

"небезизвестният датчик за температурно регулиране"

Офлайн

0

#22 05.11.2011 21:12:01

RELAX
Модератор

gavra74 написа:

... А за варианта захар+калиев перманганат някой да каже нещо?

Нещата стоят по такъв начин: срещал съм в нета три пропорции - калиев перманганат~захар в съотношение  1 х 1, 1 х 5, 1 х 9. Когато в сместа се капне капка вода, след няколко секунди същата става нестабилна, започва да кипи и отделя пушек, но до самозапалване не се достига. Когато на вече реагиралата смес се подаде искра или огън резултата е бурно горене, като огъня е с бял цвят и изгарянето е много бързо.
Правих и опити с обратното съотношение - в полза на калиевият перманганат ~ захар, примерно 3 х 1 и капка вода. Тогава при поднасяне на огън екзотермичната реакция е много вълнуваща, но трябва да се прави на открито място  big_smile.
Следващият опит ще бъде 50% калиев перманганат, 25 % захар, 25 % алуминиев прах и капка вода. При тази смес горенето обещава да е още по-активно, но ще видим. wink

Самозапалване на тази смес, без особено да бъдат спазвани точни пропорции, а приблизителните 1 х 1 калиев перманганат ~ захар - според човека, който го е правил, небезизвестният датчик за температурно регулиране  tongue, става при триене на двете съставки една в друга и никаква вода!
Тези дни просто не ми остана време да пробвам този метод и да го снимам, но надявам се и това ще стане.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#23 05.11.2011 22:16:49

Dip4ikov
Редови

Оказва се, че трябва да се намеся в темата smile

При паленето с КМnO7 и захар е необходимо Вие да предизвикате реакцията - поява на искра.След това всичко мисля, че е познато.Съотношението според мен има само теоретично значение - т.е. на Око!Калиев перманганат + захар на кристали на дървена подложка + дървена клечка - триене и поява на искра.Това е...
Захар + калиев перманганат:
025522357-big.jpg?r=0
Смесвате:
025522358-big.jpg?r=0

Търкате/триете:
[video][/video]

Резултат:
025522359-big.jpg?r=0
Мръсна работа!Но за да живееш, трябва да се изцапаш smile
025522360-big.jpg?r=0

Това е!

П.П. Може са ви е позната лъжицата big_smile big_smile big_smile

Офлайн

1

#24 05.11.2011 22:30:09

Okdalf
Сръчко

Галине това за алуминиевиа прах от къде го прочете? Нещо ми стана интересно.

Офлайн

0

#25 06.11.2011 11:49:14

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Браво, Ице. Истински пиробушмън  smile

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#26 06.11.2011 12:05:22

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

@Dip4ikov Пробвай да се почистиш с ампула течен витамин Ц wink
Алуминиевият прах никак не е добра идея!

Офлайн

0

#27 06.11.2011 12:52:44

Dip4ikov
Редови

Сутринта се събудих с чисти ръце!Не знам как е станало, ама изчезна всичко smile

Офлайн

0

#28 06.11.2011 19:40:19

Галимунди

Dip4ikov написа:

Сутринта се събудих с чисти ръце!Не знам как е станало, ама изчезна всичко smile

Абсорбирал си го  tongue

Ludipipo написа:

Алуминиевият прах никак не е добра идея!

Само да се държи по-далече и да не гледа в пламъка. Като ученик съм правил термити с калиев перманганат и алуминий. Само че добавях и барут. Не знам дали ще се получи със захар, че и вода ще има  hmm

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#29 06.11.2011 20:35:14

RELAX
Модератор

В праха от алуминий няма нищо лошо и страшно. Просто той е като допълнителна съствака към сместа и когато тя се запали, предвид високата й температура се пали и той, и пламъка на огъня става по-бял и по-искрящ.

Офлайн

0

#30 06.11.2011 20:44:55

Галимунди

И доста по-горещ. Мисля че около 2800 градуса. За това Павел казва, че не е добра идея. А и с тази вода вътре може да пръска. Може би ако направиш пътечка и в края сложиш алиминиевите стружки ...

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff