XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#46 25.10.2011 17:22:57

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Отг: Сгъваемите триони

Чакам си бичкията за да я тунинговам. Мисля, че намерих качественна лента. Но само опита ще покаже.

Офлайн

0

#47 25.10.2011 17:51:16

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

ний даже на два пъти запалихме огън без да исаме докато рязахме мокрите дърва  tongue
аз тази бичкия си я ползвах с лист ножовка за в нас
но в комплекта имаше такъв лист който не бях ползвал,след като слави направи чапраза
наистина почна да реже като хала(особено  изгнилите  wink )
а бе иска си чапраз тва е!
не налагам мнение ама от практиката знаем че най елементарните неща са най сполучливи
така се бачка от векове и си върши работа,новите технологии без чапраз не ги знам
ама и аз с моя викс не съм рязал кой знае колко дебели дървета че да направя разлика
то с тва трионче 6см би вършил същата работа като и с кухненси назъбен нож  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#48 25.10.2011 18:34:28

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

да ма прощавате, 'ма повечето от тез' сгъваеми (като ножка) триончета им пише, че са за храсти smile)) Внимавайте при избора smile
Ако въобще има за дървета де.. моите и двата им пише "храсталак" :-( за туй и не съм тествал втория. Но за всичко, което не мога да счупя с ритник(или заклинено м/у две дървта) ми е най-удобно с ръчния верижен трион smile дори и да са 5 санта сух клон закачен още на на дърво :-) може да е лично предубеждение навнесено от влюбеноста ми във верижното трионче. подозирам, че сгъваема бичкия ще е най-злостно за рязане, ама си немам толкоз преносима че да тествам smile

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#49 25.10.2011 18:53:16

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Аз снимка на моя трион (който явно е копие на тоя на Пилана), няма да слагам, но направих едни измервания, които показват има ли чапраз, или не:

дебелина на листа - 1 мм
разстояние от върха на ляв до върха на десен зъб - 2.25 мм

wink

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#50 25.10.2011 19:41:55

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Вместо да спорите за глупости, аз да ви кажа, че си взех сгъваем трион от пазара за 6 кинта. На форма е абсолютно същия като тоя дето Миро го е показал, но зелен.
Въобще не разбирам от чапрази и такива дивотии, но сряза, който триона прави е по-широк от дебелината на триона.
Но най-важното от всичко е, че триончето си реже. Ползвах го доста последния месец, включително и за сух 17 сантиметров изсъхнал корен от отрязан орех. Вече си е избил парите  smile

Офлайн

0

#51 25.10.2011 20:14:43

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Пак за дръжки на ножета материал търсим май?

Щом сряза е по-широк от листа на триона, значи ма чапраз. Чапраза може да не е толкова ясно изразен както на едновремешните бичкии, на които зъбите се изкривяваха с клещи настрани. Достатъчно е съвсем малко да е по-широк канала за да се реже без проблеми. Ако започне да заклинва триона, причината обикновенно е в задтрионното устройство.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#52 25.10.2011 21:25:43

Okdalf
Сръчко

Дабе да, качи се на 15 метрова топола. Стъпал в нищото вързан иди доиди и твърди , че задбичкийното у-во е проблемно. Ако не верваш на пролет имам поръчка за две тополи. Едната ти я подарявам.

Офлайн

0

#53 25.10.2011 21:41:01

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Няма да коментирам псевдобичкията с дръпнати очички която донесе на Странджанската среща. На нея проблема и беше, че не е изпъната и се усуква. Не чапраза. Ако триона има минимален чапраз, Няма причина да заклинва. Зарежи от долу, режи здраво отгоре и колона сам ще си отвори процепа. Тези тривончета, дето ги показвате и имат древни аналози с които съм рязал лозето, така че не ми разправяте, че заклинвали. Едва ли са по кофти от боклуците които сме купували напоследък. С дървените дръжки и пр. Манекени с манекените му. Ако не струва 150 лв значи не става.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#54 25.10.2011 22:01:21

Okdalf
Сръчко

Май усещам нота жлъч.  roll Глътни лъжица сода. tongue  Ама без лъжицата, че трудно излиза. wink Бъзик братко. Изобщо не броя тази измишльотина. Предлож ти реална изпитана ситуация. На пролет ще те поканя да съборим тополите. Надявам се да ръзбареш за какво иде реч.

Офлайн

0

#55 26.10.2011 05:34:47

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

bubachco написа:
Momchil написа:

На клиповете от Странджа мернах един трион май беше BAHCO Laplander,ако е такъв чий е и какви са отзивите? Чел съм добри неща за този трион.

мое е ВАНСО-то smile . имам го повече от година. носил съм го на всичките срещи на форума, а и на няколко други разходки. не съм забелязал видимо да се е затъпил или да се е влошило рязането му.

Мерси за инфото,аз смятах да си го купувам ама са нахаплярих с триони дето не ползвам,викам аре сега ще се оправим и с по-скромен.
Последно си взех този на Фискарс,за ~$10,щото предишният ми го оставих в БГ:

Folding-Pruning-Saw-7_product_main_large.jpg

Офлайн

0

#56 22.01.2013 14:52:57

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Да ви се похваля .... От преди малко (и неочаквано) станах горд собственик на ей тоа убавец:

laplander%2520012222.jpg
                                 laplander%25200133.jpg

laplander%25200077.jpg

laplander%25200066.jpg

Неочакван подарък от колега от форума, който се оказа твърд като кремък wink  в намерението си да ме изненада приятно ...

Изказах благодарностите си лично, но искам да го направя и тук !!!  *YES*  *BRAVO*

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#57 22.01.2013 17:18:10

Okdalf
Сръчко

Тамън реших, че си забогатял. Ха със здраве да си го ползвъш. Дълги години.
Пък ние скромно ще завиждаме и подсмърчаме.  :[

Офлайн

0

#58 25.01.2013 01:25:25

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Евала на Тео  *THUMBSUP*

Гальо - чакаме тестове и ревюта... и без тва нямаш вече зимнина (щот нали Волдемар... Шумен.. бахур..), няма що да се мотаеш из къщи.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#59 28.01.2013 11:12:06

Mohera
Редови

Регистриран: 02.02.2012

mastodont написа:

да ма прощавате, 'ма повечето от тез' сгъваеми (като ножка) триончета им пише, че са за храсти smile)) Внимавайте при избора smile
Ако въобще има за дървета де.. моите и двата им пише "храсталак" :-( за туй и не съм тествал втория. Но за всичко, което не мога да счупя с ритник(или заклинено м/у две дървта) ми е най-удобно с ръчния верижен трион smile дори и да са 5 санта сух клон закачен още на на дърво :-) може да е лично предубеждение навнесено от влюбеноста ми във верижното трионче. подозирам, че сгъваема бичкия ще е най-злостно за рязане, ама си немам толкоз преносима че да тествам smile

Аз под храсталак разбирам нещо .... ъъъ дето ще го стрижеш с някоя ножица.
До колкото знам това са овощарски триончета. Ами няма как да очакваш да режеш трупи с него, виж диаметър на половина на острието си го яде доста бързо. И като цяло са доста удобни. За горски дейности да се кръцне някой и друг кол за нещо са перфектни, а вероятно и по бързо от брадвата wink

Офлайн

0

#60 28.01.2013 14:47:41

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

[video][/video]

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff