XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 12.10.2011 19:05:25

valenti
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Hobo stove, или Печката на скитника-кой как се е справил?

Тъй като не видях подобна тема, реших да споделя два модела на Хобо печката, единият от които си е ,,базов модел"  естествено видян тук от Уважаваният Стоян! smile Разликата е само в размера на кутите вътрешна и външна(моите са  по-високи) и стойката за съдинката.

Вижте как изглежда:

025165015.jpg?r=0

Втората печка е вариация на базовият модел със страничен отвор,който ,,сътворих" от консерва за котка. Дъното на кутийката е прорязано на две и сгънато, за да раздели отвора на две. Горната част е за поставяне на горивото, а долната част служи за влизане на по-голямо количество ,,свеж въздух". 
За да не стават сложни  моите обяснения, вижте как изглежда печката. По долу ще ви покажа и един от тестовите които проведох:

025165016.jpg?r=0

025165016.jpg?r=0

...средният отвор с прорязаният капак за гориво и въздух, като забравих да споделя че съм удължил тази средна планка с друга ламаринка която в централният отвор на печката е разпробита решетка ( свредло със диаметър -8мм)

025165018.jpg?r=0

Тестът:
1.запалване на печката (използвах сухи дръвца, които само нацепих на открито smile )

025165028.jpg?r=0

025165027.jpg?r=0

Долу горе на третата минута, като температурата в гората беше (- 6градуса)
025165026.jpg?r=0

Тука( мисля) е десетата мин. водата (количеството е 800мл.) вече ври!
Забравих да кажа че щипката която се вижда на снимката е моя идея за пренасяне на печката ако се наложи. big_smile

025165025.jpg?r=0

025165022.jpg?r=0

025165019.jpg?r=0

Офлайн

1

#2 12.10.2011 19:44:28

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Hobo stove, или Печката на скитника-кой как се е справил?

Вторият вариант е показван и правен мисля, че от колегата Кент, но той използва направо готов "Т"-образен елемент от кюнец, като този най-левият на снимката:

025302906-big.jpg?r=0

Незная чия е първоначалната идея (да не се обиди някой) wink, но при този от готовият кюнец по-доброто е, че е направен от по-дебела ламарина и има емайлово покритие, зада издържа на по-високи температури.

Иначе поздравления за изработката!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 12.10.2011 19:56:39

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Дръжката със скоба за затягане е много хитра. smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#4 12.10.2011 19:58:10

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

за кюнеца е моя /видях по сайтовете подобно нещо от консерви и се сетих че има готови кюнци/, щото е дебела и негорлива ламарина нали е кюнец. но не го доработих, сега зимата като се стои повечеко вкъщи - ще. мога да го зема на лагера, ако го намеря в къщи да помислиме заедно smile
п.п. релакс, купи ли ремарке за чорапите братчед big_smile  big_smile  big_smile

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#5 12.10.2011 20:13:33

valenti
Редови

Да не прозвучи като някакво оправдание, или пък че точно аз съм открил топлата вода- не зная кога много уважаваният от мен колега Кент е направил разработката на неговият модел. Моят (първият) си го правих в началото (около януари или февруари)  на далечната 2010г. big_smile, но за пръв път си показах ,,творението" след като се регистрирах във форума, и моето,, произведение" беше след това на Кент! smile  Но мисля че има една разлика във двете Хобо печки, моят модел е двустенен и работи(надявам се много по добре от едностенният на Кент) Казвам надявам се, защото не съм виждал работата на другият модел на живо! Нека той да изкаже своето мнение,ако желае. smile

Офлайн

0

#6 12.10.2011 20:14:09

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Кент, дай връзка към снимките на твоята печка и тук, че нещо немога да ги намеря. Твоята наистина заслужава също адмирации!

Пък за чорапите ....  mad , ми колко други работи съм намислил да донеса за колегите - толкоз бира немога да изпия  lol  lol  lol

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#7 12.10.2011 20:24:13

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

КК-10 big_smile , надявам се че скоро ще има ККМ-11 big_smile

http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php?topic=10.0

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#8 12.10.2011 20:36:39

valenti
Редови

Yavor написа:

Дръжката със скоба за затягане е много хитра. smile

Не бързай да ме хвалиш! Наистина и тази идейка си е напълно моя, но китайците не ,,спят"!
Сигурно в някой сайт вече се и продава,това приспособление! lol  Ами като не патентовам, така е! big_smile  big_smile  big_smile

Офлайн

0

#9 13.10.2011 10:52:02

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

Стойката върху която се слага съда за готвене защо е с ламарина ? По-добър ще е топлообмена , ако е открито (без ламарина ) и пламъка докосва директно съда .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#10 02.11.2011 19:50:06

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

http://imageshack.us/g/510/nokia4022.jpg/ това е последното ми умотворение  roll  .
Изработено е от сефер с две тенджерки. Долната е по-голяма и от нея направих печката. Горната събира 800ml вода.
На една от снимките се вижда колко съчки (10-тина трески от летва с размер на показалец) съм сложил - с тях горя 12 минути. За 6 минути 800ml водата стана средно между топла и гореща, но се наложи да махна тенджерката, т.к. пушеше адски много. След като огъня спря да гори и остана само жар отново сложих тенджерката и до угасването на жарта водата почти завря (образуваха се мехурчета). Това ме навежда на мисълта, че с толкова гориво спокойно щеше да кипне, ако провеждах експеримента на открито, а не на терасата - притесних се заради многото пушек някой да не викне пожарната  big_smile
По всяка вероятност в походно положение  долната тенджера (печката) ще си седи в багажа заредена с гориво - при необходимост само драскаме клечката, не се занимаваме с търсене и раздробяване на съчки. А в горната може да се съхраняват кухненски/готварски пособия (бульони, подправки, пакетчета кафе), прибори за хранене (ако са с подходящ размер).
Това което най-ми хареса е, че дръжката не я свалих от горната тенджерка и противно на очакването ми не се нагорещи - напротив, остана си хладна, дори и когато водата беше пред завиране.
А това което не ми хареса е многото пушене когато тенджерката се сложи върху печката. Ще трябва или да се прави поставка за да седи тенджерката на 4-6 пръста над огъня или да не обръщам внимание на пушека. Или пък да се ползва друго гориво  neutral

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#11 02.11.2011 19:59:50

gavra74
Редови

Уеб-сайт

anjsan написа:

Стойката върху която се слага съда за готвене защо е с ламарина ? По-добър ще е топлообмена , ако е открито (без ламарина ) и пламъка докосва директно съда .

Може да я ползва като грил  tongue   wink

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#12 02.11.2011 20:16:08

valenti
Редови

Много добра идейка gavra74 ,браво! Но наистина трябва да помислиш каква допълнителна стойка да направиш, за да работи печката както трябва. Една идея от мен- направи нещо като кръстачка, но така че поне 2см да е издигната над горният ръб на печката, така че да влиза достатъчно свеж въздух. Така печката няма да пуши.

Офлайн

0

#13 02.11.2011 20:29:17

gavra74
Редови

Уеб-сайт

valenti написа:

Много добра идейка gavra74 ,браво! Но наистина трябва да помислиш каква допълнителна стойка да направиш, за да работи печката както трябва. Една идея от мен- направи нещо като кръстачка, но така че поне 2см да е издигната над горният ръб на печката, така че да влиза достатъчно свеж въздух. Така печката няма да пуши.

Ще ми се да е нещо което да се сгъва/влиза навътре/надолу... Идеи?

Офлайн

0

#14 22.02.2012 18:39:58

Жорж
Редови

От: Хасково / Пловдив
Регистриран: 17.02.2012

Вдъхновен от тази тема, днес спретнах набързо едно пробно кюмбенце. Направено е от кутия за пурички и не е много дебела, за това и се чудя дали ще издържи. Палнах въпросното нещо и си горя нормално 20 мин с много малко дръвца. Опуших и терасата ама няма нищо big_smile
Размерите са 15см висока и 10см диаметър
DSC04233.JPGDSC04236.JPG

Природата е линк към свободата на мечтите!

Офлайн

0

#15 22.02.2012 20:53:23

Aloo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 18.03.2011
Уеб-сайт

То всичко хубаво ама много му остри ръбовете, ще вземеш да се порежеш. Иначе браво за ентусиазма!

[url]http://photo-cult.com/author.php?aut=aloo[/url]

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff