XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 17.09.2011 20:44:29

iivetsa
Редови

Регистриран: 30.12.2010

Отг: Справка за носенето на хладно оръжие в България

Доколкото съм запознат,в момента няма забрана за носене на ножове в БГ!Единствено съм чувал,че в Бургас е забранено официално,но с някаква общинска наредба!В софия си нося навсякъде ножовете,и досега не съм имал проблеми!Обикновено имам поне 2-3 ножа в мен,и доста често 4-5 на клиенти в раницата wink !Един път ме разпитваха куките по друг повод,и единственото нещо което ме питаха,като изброиха 8 ножа в мен,беше за какво са ти толкова ножове big_smile !Аз им отговорих че са поръчки в процес на изработка(което беше самата истина),и накрая ме пуснаха!Разбира се не пропуснаха да се позаяждат и да ми губят времето,но за ножовете нищо не предприеха,защото явно нямат законово основание за това wink

[url]http://iivetsa.blogspot.com/[/url]
[url]http://www.youtube.com/user/iivetsa?feature=guide[/url]

Офлайн

0

#17 17.09.2011 21:27:02

Atanassovski
Редови

Регистриран: 02.09.2011

Пичове, току що един колега адвокат от испанския форум ми каза, че глобата която ме чака не е 200 а 800 евро....на нож......

Да видите за какви глоби става въпрос тука... neutral

''....в началото, бях вятър...''

Офлайн

0

#18 17.09.2011 22:11:17

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Накарай колегата-юрист да ти "копне" текста на забранителната разпоредба - ще е интересно как е формулирана, от закон ли е, от правилник или от общинска наредба и ще дискутираме по казуса.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#19 18.09.2011 17:16:36

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

По сега действащото законодателство в България няма ограничение в типа и размера на хладното оръжие с което можеш да се разхождаш - всичко от джобно ножче през брадва, катана и чак до двуметров скандинавски меч е напълно законно за притежание и носене на публични места. Също така и отверки, права лопата, мотика и всичко друго което те кефи да си го носиш.

Даже не съм сигурен че въобще в нашето законодателство някъде е дефинирано какво е туй чудо "хладно оръжие". Така че ако у нас те спрат полицаи, докато се разхождаш с любимото си мачете на кръста, просто ги попитай по силата на кой закон, член и праграф ти конфискуват ножа. Примерен диалог:

- Чшш, ей, къв е тоя нож ?
- Ами, господин полицай, ползвам си го да си остря молива
- Не е ли малко голям за острене на моливи ?
- Ами, големичък е, ама така съм си свикнал, още от дете. Бихте ли ми казали нормативният акт, който нарушавам като го нося ?

Ако решат да ти го конфискуват - задължително изискваш да ти се състави протокол (писмен) - какво ти е конфискувано (точно описание), по силата на кой нормативен акт, пълни данни на полицая/полицаите и т.н. Ако ти предложат да се разходите до районното - отиваш (иначе ще те цакат за неизпълнение на полицейско разпореждане), и там задължително си изискваш протокола. Ако в районното ти кажат - сори, станала е грешка, наистина имате право да си носите мачетето - право при шефа на районното, и пишеш оплакване от полицаите които са те спрели - бързал си за важна делова среща, поради превишаване на правата и непознаване на законодателството от страна на полицай Х и У си бил принуден от тях да дойдеш в районното. В следствие на горното си пропуснал деловата си среща, в резултат на което си понесъл имуществени (неосъществена сделка) и неимуществени вреди (стрес, уплах - полицаите са се държали агресивно към теб, нападали са те вербално и т.н.). Всичко това - писменно, и задължително с входящо номерче. След това тичкаш при някой читав адвокат и ги съдиш. Пари няма да им вземеш, ама поне ще им вгорчиш живота smile

П.С. Има някаква недомислена заповед на кмета на Бургас с някакви забрани, ама си мисля че при първо явяване в съда ще падне бързо-бързо.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#20 18.09.2011 18:26:01

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

а бе те тея кметове всякви своеволия....преди известно време мисля че за русе(има кой да каже) ставаше въпрос да не се карат мотори след 9 часа вечерта че вдигали шум  lol  и един пазач с едно мисля балканче се оплакваше че бачкал до 10 и не можел да се прибере с моторчето че има забрана...
та общо взето ако кмета има частен извор може да забрани питейната вода  wink  стига да не се стигне до господари на ефира  lol  lol  lol
пс значи не само в плд си ходим като първите хайдути а в цяла българия си е разрешено,
е то това е докато не наръгат някоя министърка щерка и се вземат крайни мерки  sad
ама то простия човек и камък да му дадеш пак ще направи някоя глупост
следва забрана на камъните  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#21 18.09.2011 18:42:03

windwarrior
Зла Гад

Бобъре,

те кметовете могат да забранят и френската любов в къщи под юргана, въпроса е доколко имат законово право на това smile

За да не бъда голословен, цитирам конкретния текст, от конкретната наредба приета от ОС на Бургас:

НАРЕДБА
ЗА ОПАЗВАНЕ НА ОБЩЕСТВЕНИЯ РЕД
НА ТЕРИТОРИЯТА НА ОБЩИНА БУРГАС

Приета с решение на Общински съвет-Бургас по т. 5, Протокол № 22 от 31.03.2005 г., изменена и допълнена с решения на Общински съвет – Бургас по т. 2, Протокол № 34  от 31.03.2006 г.;  по т. 13, Протокол № 39 от 29.09.2006 г.;  по т. 11 Протокол № 9 от 22. 05. 2008 г.; по т. 11, Протокол № 11 от 24. 07. 2008 г.; по т. т. 16 и 21, Протокол № 13 от 23. 10. 2008г.     

ГЛАВА ПЪРВА
ОБЩИ ПОЛОЖЕНИЯ

Чл.1. С наредбата се уреждат отношенията, свързани с обществения ред, с оглед осигуряване спокойствието и условия за труд и отдих на гражданите, на територията на Община Бургас.

Чл.2. С наредбата се създават условия за превенция на нарушенията на обществения ред и се определят санкции за техните извършители.

ГЛАВА ВТОРА
ОБЩИ РАЗПОРЕДБИ

Чл.3. Забранява се:
1. (Нова приета с решение по т. 11 от дневния ред на деветото заседание на Общински съвет – Бургас от 22.05.2008г.) носене или ползване на хладни оръжия на обществени места, освен когато се касае за културни и спортни нужди или за военни цели;

Дотук добре - забранява се и т.н. Звучи страшно и напълно законосъобразно.

Един малък детайл обаче - поне по моя информация, никъде в законодателството на Република България не съществува правна дефиниция на термина "хладно оръжие". Т.е. тъпите и прости бургаски общинари забраняват нещо, ама какво точно забраняват - и те не знаят. Все едно да забранят дръндовидния звездолет - какво точно представлява той - никой не знае.

Та - носенето на хладно оръжие е забранено. Само дето никой не е дефинирал какво е хладно оръжие smile Така че - смело си ги слагай на оная си работа, и като те спрат за проверка - веднага въпрос "По кой нормативен акт, това парче желязо с дръжка на кръста ми е класифицирано като хладно оръжие ?". И дотам, в най добрия случай ще почнат да мигат на парцали. В най-лошия ще почнат да те плашат "Ти ся отворен ли си, какъв си". Във втория случай - препоръчвам процедурата с ходенето до районното и подаването на жалба smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#22 18.09.2011 18:58:04

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

За да не губем време - действащото законодателство не третира притежанието, носенето и търговията с хладно оръжие. Като естевстевон последното понятие не е дефинирано. Това е.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#23 18.09.2011 19:02:10

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

до тук всичко ми допада.....само няма да си сложа нож на оная работа че кастрат ще стана  lol  lol  lol
значи плвдив не е по либерален от останалите "държави" в българия  sad

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#24 19.09.2011 08:48:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Атанасовски, като е забранено да се носят ножове, как си носите ножовете в планината? И защо сте си поръчали от форума такива големи ножове? tongue  Ако е разрешено да се носят извън града какво правите - телепортирате ножовете до планината или как? tongue

При изземването на ножовете дадоха ли ти някакъв документ? А за глобата? Ако не са значи не са ги конфискували, а просто са ти ги откраднали...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#25 19.09.2011 09:27:35

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

windwarrior написа:

......
Дотук добре - забранява се и т.н. Звучи страшно и напълно законосъобразно.

Един малък детайл обаче - поне по моя информация, никъде в законодателството на Република България не съществува правна дефиниция на термина "хладно оръжие". ....

Това, което е написал Wind, е самата истина. Термин "хладно оръжие" в Българското Законодателство не съществува. Нито в законите, нито в правилниците за прилагането им. Според действащите закони оръжията се делят на "огнестрелни" и "неогнестрелни". В закона ясно са дефинирани и двата термина. Ето ви извадка от ЗОБВВиПИ

Чл. 4(1). Оръжия по смисъла на този закон са огнестрелни и неогнестрелни оръжия.
..........
Чл. 4(5). Неогнестрелни оръжия са пневматични и газови и сигнални оръжия.

Закона е в сила от 17.09.2010г и е обнародван в ДВ бр.73 от 17 Септември 2010г., изм. ДВ бр.88 от 9 Ноември 2010г., изм. ДВ. бр.26 от 29 Март 2011г., изм. ДВ бр.43 от 7 Юни 2011г.

Във всеки случай, ако направите беля с резалото си, полицаите хич няма да ги е еня "хладен" ли ви е ножа или "неогнестрелен"  lol

Офлайн

0

#26 19.09.2011 21:17:15

Atanassovski
Редови

Black Wolf написа:

Атанасовски, като е забранено да се носят ножове, как си носите ножовете в планината? И защо сте си поръчали от форума такива големи ножове? tongue  Ако е разрешено да се носят извън града какво правите - телепортирате ножовете до планината или как? tongue

При изземването на ножовете дадоха ли ти някакъв документ? А за глобата? Ако не са значи не са ги конфискували, а просто са ти ги откраднали...

Колега ами извън населените места по принцип няма проблеми както бях споменал. Мене ме спряха на пъпа на центъра на Мадрид и направо ми съдраха кожичката в буквалния смисъл на фразата...

Начи ножа по принцип или ако искаш сабята можеш да си ги носиш или по точно да ги пренасяш лъм гората примерно на дъното на раницата или в багажника на колата грижливо прибрани, да не се видят много много. Има един детайл при нас, на самият агент на полицията, горски, гвардеец и всеки подобен му е дадено правомощие сам да преценява по свое мнение освен закона дали да конфискува или да не конфискува.

Ако полицая прецени, че на истина си пренасяш ножа към баиря нищо няма да ти се случи и ше ти каже само приятна разходка, но примерно ако си облечен с дънки, обувки, ризка, лачени обувки Пиер Карден и си носиш каракулака на колана.....друго яче ше стоят  нещата...  smile  Общо взето освен самия закон, полицая има пълното право да прецени на своя глава как да действа, тука се има голямо доверие на полицията и в голяма част е абсолютно заслужено. Полицаите в България не са и на 1% от нивото на испанските служби за сигурност във всяко едно отношение.

Писаха си ми актчета, имам си тъкмо 2чки на брой няма да са по 800 ами по 600 евро всяко едно + още едничко по-евтинко само 200 кинта за дето не съм минал преглед на колата на време ами съм я забавил със цели 5 дни!!!  smile Така стоят нещата тука и всичко е въпрос да ти земат колкото се може повече пари, скоро ще има глоби и за след бобов обяд, заради вторичните силно експлозивни ефекти при някой любители на бобовите изживявания, при които се отделят огромни количества газове спомагащи парниковият ефект....... за такива неща ше има глоби скоро, аз съм сигурен, вече има за хвърлена хартийка през прозореца на колата - 350 кинта + 2 точки.......  smile

Офлайн

0

#27 19.09.2011 21:22:42

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Яко са те "натоварили"! Да не би да е щото си чужденец, или за всички е така?  roll

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#28 19.09.2011 21:32:26

Atanassovski
Редови

Мен тука ме нямат за чужденец, а не ми и личи че не съм роден в Мадрид  smile  За всички е така, едно и също за всеки

Офлайн

0

#29 19.09.2011 21:39:20

windwarrior
Зла Гад

Тцъ, по мои впечатления даже чужденците първия път можете да минете с предупреждение (един вид - не познаваш закона, и ти правят само забележка). Иначе нещата са много прости - има правила, и о чудо !, тези правила се спазват. Ама от всички без изключение. И глобите са жестоки. И има ред smile

Идва ония с излъсканата униформа, козирува, обяснява ти как и защо си в нарушение, шибва ти ХХХ евро глоба, прави кръгом и си тръгва. И всичко това - усмихнато, възпитано, почти дружелюбно.

Май съм споменавал и преди - във Виена една комшийка се обадила в полицията (!!!), че изхвърлям цветно стъкло (бирени бутилки) в контейнера за бяло стъкло. Часа е 6 сутринта, аз съм махмурлия (почиствам след купон) и ме мързи да тичам между двата контейнера (говорим за 60-70 празни бутилки - едни цветни, други прозрачни). Как и откъде ме е видяла - представа си нямам (пенсионерска им работа, будят се рано).

Та бухам си аз бутилките в единия контейнер, и смътно чувам полицейски сирени. 30 секунди по-късно до мене спират 2 патрулки, с включени лампи и сирени и отвътре изскачат 4-ма юнаци. Викам си, станало е некво престъпление и ся ще ме разпитват - да си виждал тука някой съмнителен или нещо от тоя род. Нъцки ! Оказа се че аз съм главно действащо лице в екшъна. Защото съм си позволил да наруша Федералния Закон За Разделно Събиране На Отпадъците в Република Австрия !!! С такъв апломб го казаха, че чак се притесних дали ше мина само с глоба, или ще се наложи да полежа в районното. Поразговорихме се, разбраха че съм чужденец, излезнаха разбрани момчета. Но ме предупредиха повече да не си позволявам волноста да извършвам престъпление, като хвърлям цветни бутилки в контейнера за прозрачно стъкло.

Ordnung muss Sein !!!

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#30 19.09.2011 21:42:09

Atanassovski
Редови

Е тука чак така не е.....  smile  ама нещо подобно.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff