XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 17.09.2011 16:45:50

Atanassovski
Редови

Регистриран: 02.09.2011

Справка за носенето на хладно оръжие в България

Здрасти колеги!

Отварям тази тема първо за да ви се оплача. Снощи ми конфискуваха 2 от ножовете, които най-много ползвам. Кудемана и една много красива ножка на Муела (на около 20 години). Кудемана е като този тук (белия), един от любимите ми ножове дал ми най-добри резултати в гората.

cuchillos-cudeman-tacticos.jpg

на такава Муела не мога да намеря снимка в нета, от лимитирана серия е и е произведена преди около 20 години. Снощи малко позакъснях и слезох от гората по-късно от обичайното. Както предполагате барабар с цялата екипировка... Всеки ден ходя да вземам приятелката ми от работа (от самия център на Мадрид) и после се прибираме заедно понеже след работа тя трябва да предаде големи суми пари в централата, та аз я придружавам. Спря ме общинската полиция, ей тия красавци от снимката само че със скутерчетата дето щъкат баш из самия център

policia2.jpg

понеже бях спрял колата за малко на място, на което по принцип не може да се паркира въпреки, че приятели от самата полиция бяха казали, че може. Последва пълно пребъркване, преджобване и прочие. Взеха ми ножа и ножката и ми написаха 2 акта за тях. Странното е, че за големия нож не ми писаха глоба а за ножката ме удариха с 200евро.

Какъв е законът за притежаване и носене на хладно оръжие в България? Тук примерно, може да се ножи ножка с острие не по-дълго от 4 пръста  smile  или 11см. Ако съм си на село в предградията няма проблем за ножката или ножа освен ако не го размахвам или не го нося на кръста в случай, че е ловен или боен, ако е прибран в колата по принцип не правят проблеми. В планината ако искаш може и с катаната да ходиш, пак няма проблеми. Мен обаче ме оцелиха баш на центъра на Мадрид и там вече проблема е голям...

В понеделник заминавам за генералната дирекция на Guardia Civil да регистрирам сичко що не е регистрирано...така ше си имам по-малко проблеми ако пак забравя за сваля ножовете и ида до центъра на Мадрид...

Как стоят нещата от БГ страна?

Поздрави.

''....в началото, бях вятър...''

Офлайн

0

#2 17.09.2011 17:04:33

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Отг: Справка за носенето на хладно оръжие в България

Атанасовски,сигурно ще ти се стори невероятно,но и на мен са ми конфискували нож в центъра на Мадрид в далечната 1994. И не,не съм криминален тип. Имат ли право да те преджобват ей така на общо основание?
Съжалявам за случилото ти се и си търси правата!
Що се отнася до БГ,отдавна не следя какво може и какво не може щото тъпотиите никога няма да спрат,нося си каквото преценя аз. Или както са казали едни умни хора "По-добре да те съдят 12 човека,отколкото да те носят 6-има."

Офлайн

0

#3 17.09.2011 17:17:39

Atanassovski
Редови

Момчиле верно ли бе? Хехехехе  lol  big_smile  И на тебе ли са ти вземали железата тук? На мен ми се случва за пръв път между другото. По принцип като ходим някъде по горите винаги минаваме през гвардейците или общинската полиция и предупреждаваме, че носим ножове. Така няма проблем но в самата столица и то на центъра има... smile  Ич не питат, направо ти казват да слезеш от колата и те почват от горе до долу... не е като едно време вече, след атентатите всичко се промени преди не беше така. Имам много приятели полицаи и ги знам общо взето кое може и кое ''по принцип''не може да ти правят но в самият момент нищо не можеш да направиш, защото ако се изрепчиш едно че ше ядеш бой със сигурност друго, че глобите са космически...

"По-добре да те съдят 12 човека,отколкото да те носят 6-има."

Ей тука си много прав... Аз в България не знам по закон как стоят нещата с хладното оръжие иначе си нося по някога включително и огнестрелно оръжие когато съм на село или някъде по хижите и изобщо не си поплювам да го използвам, вече съм го използвал срещу циганин крадец (стоп патрони).

Интересно ми е примерно ако те спрат на проверка в центъра на София и ти намерят нож какво може да се случи. Не че ходя постоянно с ножове като кавказец, просто ми е интересно  smile

Офлайн

0

#4 17.09.2011 17:28:05

Momchil
Редови

Atanassovski написа:

Момчиле верно ли бе? Хехехехе  lol  big_smile  И на тебе ли са ти вземали железата тук?

Да бе,много глупава история.Бяхме на ученически разменни начала там и към края на престоя бяхме останали без пари. Тогава имаше улични телефони с монети и най-голямата монета която можеше да се използва,не си спомням колко песети ама се равняваше на 3-4 американски долара. Та разхождайки се една вечер с един приятел видяхме една такава монета заседнала в един автомат на отвора за пускане и решихме да се пробваме да я извадим,като ползвахме един нож който си бях купил от Толедо.Та някой ни видял че ровичкаме нещо,обадил се в полицията и така...  wink

Офлайн

0

#5 17.09.2011 17:32:59

Atanassovski
Редови

Хехеххеххе  big_smile  Те понеже паисаносите изобщо не са плашливи... обади ли се много ясно особено ако са чули чужда реч... Интересна историйка  smile Говориш ли испански? Ако си бил тука на разменни начала може би го знаеш.

Офлайн

0

#6 17.09.2011 17:39:31

Momchil
Редови

Atanassovski написа:

Говориш ли испански? Ако си бил тука на разменни начала може би го знаеш.

Ми в интерес на истината не,разменните начала бяха за деца на служители на "Балкан",които говорят испански или френски и аз бях с френски. После се оказа,че испанците са очаквали само испаноговорящи,ама защо така е станало не знам,може би е нямало достатъчно бройки испаноговорящи. Иначе знам малко говорим испански,нали и тука в щатите латионосите са навсякъде wink

Офлайн

0

#7 17.09.2011 18:34:37

Atanassovski
Редови

Momchil написа:
Atanassovski написа:

Говориш ли испански? Ако си бил тука на разменни начала може би го знаеш.

Ми в интерес на истината не,разменните начала бяха за деца на служители на "Балкан",които говорят испански или френски и аз бях с френски. После се оказа,че испанците са очаквали само испаноговорящи,ама защо така е станало не знам,може би е нямало достатъчно бройки испаноговорящи. Иначе знам малко говорим испански,нали и тука в щатите латионосите са навсякъде wink

И това го има да, то в съединените ционистки... аааа тоест американски щати латиносите са мнооооого както и тук  smile 

Как стоят нещата там с носенето на хладно оръжие?

Офлайн

0

#8 17.09.2011 18:42:31

Momchil
Редови

Atanassovski написа:

Как стоят нещата там с носенето на хладно оръжие?

Във всеки щат е различно,нашият(Ню Джързи) е от най-строгите откъм носенето на всякакви видове оръжия,разрешени са джобни ножки които не се отварят автоматично,но забравих до колко см беше.
Всякакви електрошокове,боксове,палки и каквото се сетиш са забранени тук. Дори и на полицията е забранено да използва Тейзър електрошока,което много ме кефи,защото в другите щати ченгетата те "разтрисат" за щяло и нещяло като си непослушен.

Офлайн

0

#9 17.09.2011 18:56:33

Atanassovski
Редови

Мхм, значи при вас е малко по цивилизовано от колкото в други щати  smile Тука полицията за тейзъри говори само по форумите, няма тука такива неща, но примерно каталунската автономна полиция има много лоша слава а и тук като видиш патрулки или микробуси с надпис UIP по-добре бъди на щрек щото много лошо бият без да питат...

Офлайн

0

#10 17.09.2011 18:57:09

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

ми лично аз в българия съм си винаги с нож на кръста и не са ми правили проблеми,даже и в банка влизах да плащам на пътното таксата за нашия събор но може би като ме видяха с гърба се усетиха че идвам с мир  big_smile
единствено един път в в мола  big_smile  охраната ми каза да го скрия малко че се плашили хората,това е
може и да има някъв закон(то имаше и тема за това)но аз не го знам  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#11 17.09.2011 19:08:50

Atanassovski
Редови

bobber написа:

ми лично аз в българия съм си винаги с нож на кръста и не са ми правили проблеми,даже и в банка влизах да плащам на пътното таксата за нашия събор но може би като ме видяха с гърба се усетиха че идвам с мир  big_smile
единствено един път в в мола  big_smile  охраната ми каза да го скрия малко че се плашили хората,това е
може и да има някъв закон(то имаше и тема за това)но аз не го знам  smile

Верно ли бе колега? Хехахаха  big_smile  Навсякъде ходиш с нож? Тука ако в мол се види, че носиш нож на кръста...малейййй, кралската гвардия ше дойде даже  lol

Офлайн

0

#12 17.09.2011 19:23:58

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

аз за това си седя тука  big_smile
може би в другите градове е различно но в пловдив не правят толкова проблеми
даже и моторите рядко с каски ги караме  big_smile а в софия ще те побъркат

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#13 17.09.2011 19:34:19

Gotti
Редови

От: Плевен
Регистриран: 13.09.2011

Според мой приятел (полицай) щом го продават в магазина - значи имаш право да го носиш.Естествено не и в дискотеки, гари и летища (разбира се съдебни зали и други институции).С две думи - в България забрана няма.Остава само човешкия фактор (заяждането) и злоупотребата със служебно полужение (полицейски произвол), но това е неизбежно.

Спасителят в ръжта.

Офлайн

0

#14 17.09.2011 19:36:07

Atanassovski
Редови

Аз съм се убедил многократно, че нашата Татковина не е България ами е Страната на Чудесата дето всичко е възможно и нищо няма лимит  hmm  smile

Офлайн

0

#15 17.09.2011 20:22:50

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Колега Atanassovski, разгледай тази тема - има 131 поста с доста интересни мнения, а аз ще потърся в момента действащите законови разпоредби в тази насока, защото май никъде нищо не пише за наличието на такава забрана към момента в "Татковината ни".  wink

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff