XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 13.08.2011 01:56:48

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

И отново за водата...

Днес дойдоха да ми погостуват родителите ми, и се заприказвахме с майка ми за баири и преходи. От дума на дума стигнахме и до водата.

Тя ми каза че на нея за 5-6 часа преход напълно и стига 0.5 литрово шише (от минерална вода). И то без да изпитва някакъв особен дискомфорт. Може да носи и повече вода, но предпочита спестеното тегло да го замести с храна.

Аз от друга страна имам някаква фобия да не остана без вода и в повечето случаи мъкна 3-4 литра със себе си (3 л кемълбек + минимум една манерка). Забележителното е че за един средно дълъг преход (4-6 часа) успявам да изпия по-голямата част и да я изкарам на пот.

Много сме се дъвкали на тази тема, но все повече се убеждавам че явно си е до индивидуални особености на организма. Дали има някаква разлика мъже - жени (Жу също съм я виждал да ходи с 2 половинлитрови бутилки цял ден)? Какъв е вашият личен опит ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#2 13.08.2011 02:06:43

Momchil
Редови

Регистриран: 19.08.2010

Отг: И отново за водата...

Ми не си споменал при какви условия,в жегите нали се сещаш... Аз тръгнах на една разходка в жегите тука 12 мили общо разстояние с въпросната половинлитрова бутилка и не ми стигна до половината даже. Добре,че братята американци се бяха погрижили за това с една ръчна помпа насред нищото,където пишеше че трябва да помпиш 10 мин преди водата да стане с нормален вкус за пиене,та помпих аз ама водата така и не стана с нормален вкус,ма нали утолих жаждата wink
Въпросната помпа:
04082009004e.jpg

Офлайн

0

#3 13.08.2011 02:19:23

windwarrior
Зла Гад

Ами тя визираше конкретен поход - ранната есен, нищо екстремно, 90% от времето вървене през гора - неуспешен опит за качване на х. Плевен от с. Черни Осъм. Загубват се и се налага да се върнат в селото, и се е наложило част от водата да я даде на учениците, та за това било малко тегаво. Но твърди че при нормални обстоятелства не би имала проблеми.

То разговора тръгна от там че предложих да и подаря един 3 л. кемъл бек, а тя каза че няма нужда от него. И от там се заговорихме кой колко вода пие.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#4 13.08.2011 07:00:12

Momchil
Редови

Аз съм ЗА вземането на повечко вода,освен ако не е сигурно че по маршрута ще има много източници на питейна вода. Колкото до индивидуалните изисквания - сигурно е така. Бе в таз малката България,кой е умрял жаден бре? wink Тука пустини,каньони,ала-бала...намерил си за какво да се притесняваш wink

Офлайн

0

#5 13.08.2011 07:09:13

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Много зависи и от психическата нагласа за прехода. Когато се качвам из "Стенето" или нагоре, към Купена и Кръстците нося 2,5-3литра. А когато изляза в по-ниското, за гъби примерно, и за 4-5 часов преход не нося дори и капчица... може би защото зная, че на края ще стигна до колата и там имам вода...

Memento mori

Офлайн

0

#6 13.08.2011 08:08:17

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

аз като напълня повече вода - почти не пия. Като взема 1 бутилка 0,5л се скъсвам да се наливам и да я пълня от където намеря  smile
В последно време взимам 2 бутилки по 0.5л от минерална вода и ги пълня с чай, подсладен леко с мед или захар и ако ми се намира под ръка - слагам и малко лимон. Много добре утолява жаждата и по принцип стига.

Офлайн

0

#7 13.08.2011 08:31:33

Dip4ikov
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 12.01.2010

Значи аз успях да направя 7 часа поход с 1 литър, но в след дъждовно време  (хладно) и с бързо темпо.Предишният ден бях пък на 3 литра за 6 часа в жега.Обаче осъзнах, че въпреки това, че изпотявам огромни количества пот, колкото по-малко пия, толкова по-малко се потя и изморявам.Гледам да си ограничавам количеството вода, защото при раница 23 килограма и 3-те литра вода имат значение smile

"небезизвестният датчик за температурно регулиране"

Офлайн

0

#8 13.08.2011 08:38:02

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Dip4ikov написа:

раница 23 килограма

я кажи какво носиш в 23 кила, че ми стана интересно  smile

Офлайн

0

#9 13.08.2011 10:12:01

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Напоследък измервам колко вода пия на ден. Ами излиза от 500 до 800 мл. дневно. Всъщност пия не повече от 3-4 чаши вода (нормални водни чаши) на ден... В планината пия също толкова. Обикновено не нося вода със събе си.
В края на крайщата без вода... Нищо няма да му стане на човек, ако не пие един ден вода.

Веднъж на 4-5 дена пия повечко вода (ок. 2 л.) и това е...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#10 13.08.2011 10:23:47

Momchil
Редови

Black Wolf написа:

Напоследък измервам колко вода пия на ден. Ами излиза от 500 до 800 мл. дневно. Всъщност пия не повече от 3-4 чаши вода (нормални водни чаши) на ден...

И какво правиш през деня,че толкова малко вода пиеш? Стоиш на климатик в някой офис пред компютъра?

Black Wolf написа:

В края на крайщата без вода... Нищо няма да му стане на човек, ака не пие един ден вода.

Особено вярно при висока физическа активност при температури над 30 градуса по Целзий

Надявам се,че поста ти е шега?

Офлайн

0

#11 13.08.2011 10:44:44

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Ами нямаме климатик, така че става бая жегичка в стаята.

За другото... На човек няма да му стане нищо 3-4 дни без вода. Няколко човека сме правили постене (без храна и вода) по 4 денонищия, вкл. и в "градски условия" - с ходене на работа и всички нормални активности.
Един мой приятел даже си ходеше на тренировките по карате...

До третия ден е сравнително поносимо. На четвъртия става тегаво и вече се чувстваш поотпаднал. Ама съвсем не си на умирачка...

Това за обезводняването и пр. според мен са пълни глупости

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#12 13.08.2011 10:55:13

Momchil
Редови

Нещо не ти вярвам,ама кой знае,всякакви ги има. Дори и да приемем,че си някакъв хардкор йога или нещо от сорта,все пак мисля,че силно преувеличаваш.

Офлайн

0

#13 13.08.2011 11:30:45

Dip4ikov
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 12.01.2010

Velio - 3 л вода, 2 кг храна, 5 кила нейде са ми палатката, шалте, чувал, одеало, имам 1 зимно яке, 1 ветровка, съдове, тенджери, газов котлон, дрехи вълнени и тениски, резервни обувки и стават към 20-тина кила.Общо взето все ненужни работи smile

"небезизвестният датчик за температурно регулиране"

Офлайн

0

#14 13.08.2011 20:59:49

windwarrior
Зла Гад

Momchil написа:

Аз съм ЗА вземането на повечко вода,освен ако не е сигурно че по маршрута ще има много източници на питейна вода. Колкото до индивидуалните изисквания - сигурно е така. Бе в таз малката България,кой е умрял жаден бре? wink Тука пустини,каньони,ала-бала...намерил си за какво да се притесняваш wink

Ще помоля Сребрин от Русе (който знам че чете форума, но не пише) да сподели своята история за един няколко дневен поход из Родопите, при който сериозно са закъсали за вода. Бях впечатлен от неговия разказ, ако трябва да го цитирам "След два дена без вода, бях готов да пия и от крайпътна локва, ама и локви нямаше"

Black Wolf написа:

Това за обезводняването и пр. според мен са пълни глупости

Абсолютно не съм съгласен с теб ! За негативните последици от дехидратирането мога да говоря много, и то изцяло от личен опит.

Че различните организми могат да деянят с различно количество вода - тук съм съгласен. Както се вижда дори родната ми майка (предполага се сходни гени и т.н.) има различно отношение към количеството вода, което поема.

Аз също в "цивилния" живот пия под литър вода на ден. Но от друга страна, най тежкото усилие в ежедневието ми е да се замъкна от офиса до служебния паркинг. При тежки преходи, при висока температура и с много багаж съм стигал до 4-5 литра на ден.

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#15 13.08.2011 21:08:08

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Преди две седмици се изнесох от дома за няколко часа в балкана че напрежението в мене взимаше върхови стойности smile. Та за целия следобед изпих около 2 литра вода и ми беше тежко естествено ама и бая пот хвърлих.    Нося вода в тези съдове като най често я мъкна в сгъваемата че е най лека. Като се разхождах в жегата я пълних и изпразвах няколко пъти до половината. DSC00128.JPG

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff