XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 14.10.2010 12:42:00

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Компактни и бързи походни храни

duvi

Във чата започнахме една тема за компактната храна (MRE - Meal Ready to eat) На пазара има 3 вида такава храна:
Военни MRE
Цивилни MRE
Домашно направени

Идеята е ако някой има готови рецепти или сам си прави такава храна нека ги сподели, а аз се надявам скоро да мога да взема поне по 1 пакет от истинските MRE-та и да ги тествам кое как и защо.

Ето първата рецепта от мен:

Галета+ядки настъргани+стафиди+настъргано на ситно филе елена всичко това ситно настъргано и прибрано в торбички според порционите които сте решили. Може да се консумира сухо или с топла вода като кашичка

Добър апетит !

vanjo

една рецепта и от мен: обикновени бисквити (или други) (добавят се толкова бисквити че да стане максимално гъсто), течен шоколад (или домашно сладко за предпочитане) и ядки по избор цялото се пасира и готово

Hobo

Отделно пластмасово бурканче пчелен мед и торбичка орехи или бадеми. Ядките се ядат с мед или сол според настроението. И двата вида ядки са еднакво калорични, но почистените бадемови ядки са много дълготрайни, стават за дълги експедиции. Орехите гранясват бързо. Но за десетина дена няма проблем.

Meze

варените яйца влизат ли? аз съм си правил печени филии със сирене и яйце, но не са толкова компактни, не минават за концентрат храна.

anjsan

Лятото в жегата при по-дълго съхранение яйцата ще се развалят.
Тук се говори за калорична,компактна и бързо приготвяща се концентрирана храна ...предполагам.

mechkolis

Ядки, сушени плодове, корнфлейкс смесен с ония шоколадови топченца и овесени ядки. Всичко омешано в едно. Приготвят се с каквото си искаш - мед, вода, кис. мляко, прясно мляко, кафе, чай, може и сухи.
Сланина и мас - това е пък най-добрия концентрат за мен [:mrgreen:]

npopov

Веднага се съгласявам с mechkolis за овесените ядки. Това е предпочитаната храна при завоевателни походи на римските легиони.

purulent

Скоро гледах един филм с алпинисти от 30-те години на миналия век и там основното им меню беше пшеничена супа...не бих искал да я опитвам,но явно има някакви предимства които на мен като на медицински работник са мистика [:oops:]

mechkolis

Същото се отнася за мен и с житото с мед... Ама като се замисли човек е по-добро от на Беъра менюто.

Meze

на жито с мед съм изкарвал 10 дена, бях се подложил на строга диета. на 3 яденета на ден изяждах по една пластмасова кафена чашка варено жито с 1 лъжица мед, 2-3 ореха и една ябълка - напълно достатъчно за да имаш енергия и да вършиш всички нормални дейности. но първите 3-4 дни беше зора - главобол, отпадналост, мускулна болка, после се оправих и не ми правеше впечатление.

anjsan

Преведох си MRE - Meal Ready to eat и гугъла каза "Храна готови за консумация". Какво означава това? Коя храна влиза в категория MRE ? То всяка може да е такава.

mechkolis

Друго за което се сещам - шепа ориз и ти е готрово яденето, ама зависи и от сезона и надморската височина. Особено сега по ниското има лапад, коприва, див лук, чесън. Ориз да има и супичката е лесна smile

duvi

anjsan МРЕ-то са тия военните храни компресираните, които дават максимално калории и тн в минимално количество на храната. Примерно пликчето с кюфтенца с червен сос седи в един плик после го слагаш в друг плик с реактив които го стопля и така ядеш походна храна която издържа доста. Но мисля че си има и доста химия за да издържа толкова. ето ти едно примерно меню на МРЕ

Chili w/Beans
Mexican Style Corn

Crackers
Jam
Dairy shake
Candy III
Red Pepper
Accessory Packet A
(Coffee
Sugar
Creamer
Salt
Chewing Gum
Matches
Toilet Tissue
Towelette)
Spoon
Flameless Heater
Hot Beverage Bag

Това ти е менюто за 1 ден и е с размери на компактен плик.
ето линк с още различни менюта http://www.mreinfo.com/us/mre/menus-xxviii-2008.html

hiron02

Мисля ,че всичко зависи от това на какви изисквания трябва да отговаря храната.Дали ще ядем само нея с някой чай, кафе или бульонче в добавка или ще си готвим а може и на базата на продукти от природата.За колко време и при какви околни условия и натоварвания.Колко багаж можем да носим.

slu4ajna

Това лято, при краткото ми скиторене от една седмица насам-натам ядох основно следната храна:
Овесени ядки
Печена соя
Лешници
Сухари от пълнозърнест хляб- собствено производство

Слагам по малко от всичко в една чашка с превес на соя и овесени ядки и забърквам с вода. Ако се намират наблизо някакви диви плодове - добавям ги.

Струва ми се това съчетание на белтъчини, въглехидрати и мазнини се оказа удачно, също така храната ми беше напълно неуязвима за жегата.

В интерес на истината, носех също ябълки и някакво сирене по едно време, но те едва ли спадат към компактната храна.

Мога да кажа, че се чувствах добре, сита и изпълнена със сили. Но едва ли калоричността и е била достстатъчна за студено време и по-дълги периоди. За лятото и за седмица беше ок.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#2 14.10.2010 12:47:08

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

Отг: Компактни и бързи походни храни

gavra74

За какво са ви американските, тип военни? Във всеки хипермаркет (например - голям, червен, името започва с К) има предостатъчно храна - селска супа, френска супа, картофено пюре, вкусна чаша. Има също така и сушени плодове - банани, кайсии, стафиди (за последните съм чувал, че били много енергийни). След дълъг преход порция кус-кус със микс за соцно пиле няма ли да ви се услади? Има и кафета две в едно - кафе и захар, за тез които не харесват сметани. 10-тина десертни блокчета също няма да са излишни
Ако съдбата ти обърне гръб - не се отчайвай! Просто я изчакай да се наведе!

Hobo

Gavra74, аз не бих препоръчал храни пълни с канцерогенни подсладители и Е-та, както и всякаква химия.

В сместа на Случайна, пък, няма баланс между белтъчини, мазнини и въглехидрати, които трябва да са в отношение 1:1:4. Калориите са малко. Бедна е на витамини. При тежки и продължителни преходи това бързо ще доведе до изтощение на организма със съответните последствия.

Ето нещо истинско:
http://www.bushcraftbg.com/docs/energii … index.html

Невероятно вкусно. Балансирано като отношение белтъчини, въглехидрати и мазнини.Съдържа и достатъчно витамини. Само където мазнините са растителни, но пък е подходящо и за вегетарианци. Аз бих добавил и една тегловна единица смляни на трохи самоделни сухари.

Hobo

Нещо от опита на дядовците ни. Солена сланина с повечко хляб и глава лук. Който му се играе да изчислява отношения, калории и витамини ще остане поразен колко балансирано е всичко. Може да се яде на всяко ядене достатъчно дълго време, стига да не ви втръсне. Не напразно това са носели със себе си нашите дядовци при тежка работа извън къщи.

slu4ajna

Според мен човек трябва да отчита особеностите на собствения си организъм, както и времето от годината и тежестта на пътешествието си.
Има "бавни" и "бързи" въглехидрати. Първите се преработват бавно и отделят енергия продължително време по малко. Такива са пълнозърнест хляб, овесени ядки, ако са сурови, плодове и зеленчуци. Бързите са такива, които дават взрив на енергия, за кратко време. Такива са захарта, бял хляб, всякакви шоколади и вафли, сушените плодове също.
Струва ми се че свареният ориз и макарони са някъде по средата, в зависимост доколко са сварени- колкото по-твърди, толкова по-бавни:)

За витамините - Овесените ядки са много богати на витамини от група Б, които са важни при физическа преумора. Освен това помагат на перисталтиката на червата - иначе казано предпазват ви от запек, докато ядете суха храна по баирите.
Ядките - бадеми, лешници,орехи, обикновено са богати на вит А, както и на ненаситени мазнини, които са важни за метаболизма. Обаче трябва да се дъвчат добре, за да се усвоят добре.
Соята, както знаем има белтъчини. Белтъчините участват в синтеза на антитела в имунната система, така че не трябва да се пренебрегват.

Плодовете - са много важнни. Сушените малко губят от витамините си,особено ако са купени, изпозлва се сяра при сушенето и може да се появи главоболие от тях. Пресните са за предпочичтане. Боровинки и малинки от храста... мммм. Също в ниското е пълно с джанки, круши, сливи:) Аз си помъкнах и няколко ябълки, понеже не мога без тях:)

Но това се отнася, разбира се за лятото. Сланината с лук на дядото на Хобо според мен в раницата ми на онзи пек щеше да стане на нещо много гнусно.

windwarrior

Не я слушайте Жужа, тя е провокатор [:lol:] Като се вземе предвид, че е половината на моите килограми, лесно и е да кара на шепа ядки на ден + малко боровинки [:(] От друга страна е странно, явно има ефект, имайки предвид че раницата и беше тежка почти колкото моята. Но на мен ако ми се наложи да преживявам на соя и чайчета, ще опъна петалата още на първия ден. Или ще се застрелям от самосъжаление. Не че не опоскахме бадемите за мезе де...

Hobo

slu4ajna написа:
    Сланината с лук на дядото на Хобо според мен в раницата ми на онзи пек щеше да стане на нещо много гнусно.

Нищо няма да и стане на добре направената солена сланина дори и в най-големите жеги.

Белтъчини, витамини, фибри, перисталтика... Въобще сместа на Случайна може да е добра за диета за отслабване, но не и за храна на турист тръгнал да прави дори леки преходи седем дена подред.

Организмът е една съвършена химическа лаборатория. Когато има храна в излишък той я складира във вид на мазнини. Когато храна няма, преработва складираната мазнина и си произвежда липсващите му мазнини, белтъчини и въглехидрати. Запасите си той съхранява в така наречените масни депа.

В случая Случайна изглежда е тръгнала на седем дневен поход с добре заредени масни депа. Точно затова не е имала видими проблеми и не е изпитала узтощение въпреки оскъдната си и небалансирана храна. Даже напротив. Чувствала се е по-лека изпразвайки масните депа.

Този начин на изхранване по време на продължителни походи не е препоръчителен. За да се избегнат проблеми възникващи в резултат на неправилно хранене човек предварително трябва да си е съставил правилното и балансирано меню за похода. Това не е лесна работа. Иска много познание. По-добре е човек да се довери на проверени менюта. В това отношение руснаците са незаменим источник на знание. Братушките имат огромен опит в многодневни походи както като любители туристи, алпинисти, спелеолози, така и като професионалисти ловци, географи, геолози и т.н. За щастие в Интернет са публикувани много техни специализирани книги и статии по въпроса

windwarrior

Hobo, сланината (с лук или без лук) не е подходяща поради една много проста причина - после трябва да изпиеш литри вода. Повярвай ми, цялото си детство, на полето, го изкарах на печена сланинка за обяд - е няма такова локане на вода после. И ако водата е кът, изпадаш в кофти ситуация...

За мен извода е че няма общовалидна рецепта, на всеки явно му понасят различни неща - на едни плодове и ядки, на други (като мен) основно въглехидрати (макарони, спагети, крем супи), на трети - месо и т.н.

П.С. За сланината - едно от любимите мъчения на Гешев (по възрастните се сещат за кой говоря) е било да дава на затворниците сланина или осолена риба (един вид - пратка от роднините) и след това да не им дава вода с дни.

Hobo

windwarrior написа:
    Hobo, сланината (с лук или без лук) не е подходяща поради една много проста причина - после трябва да изпиеш литри вода.

Да! Добро уточнение. Действително за усвояване на мазнините от сланината се иска повече вода, но това съвсем не я прави неподходяща за храна по време на походи. Да не забравяме, че е богата и на белтъчини. Не съм забелязал нуждата от повече вода да е проблем. България не е като да сме в пустинята. Вода има навсякъде. Колкото и сланина да се изяде, повече от 2-3 литра вода не са необходими за организма за цялото денонощие, като основното количество трябва да се пие сутрин и вечер, а тогава по правило бивака е до вода. Тези, които пият повече по време на поход го правят рефлекторно, но това е друга много интересна тема.

windwarrior

Хобо, проблема на сланината не е в разграждането на мазнините, за които така или иначе трябва вода (независимо дали са приети във вид на сланина или не), а във факта че тя е осолена (и то силно осолена), за постигането на по-добра трайност. Ако пък не е осолена (прясна сланина) се връщаме на това което каза slu4aina – след 2 дена в спарената раница, сланината ще прилича на нещо трудно пригодно за ядене [:)]

За водата пък съвсем не си прав – нито я има съвсем навсякъде, нито можеш да изкараш с 2-3 литра на ден (при среднотежки натоварвания на слънце човек отделя до 5 л пот на ден). И за двете си твърдения имам съвсем пресни примери , но това е вече друга тема.

Стоян Стоянов

При последната си разходка за около 12 часа изпих около 4 литра вода. Почти през цялото време ходих, почти не съм ял (2 сандвича), имах багаж само около 4-5 кг да речем. Беше малко влажно и задушно, но не съм се потил обилно. Интересно, че за цялото това време не ми се приходи нито веднъж по "малка нужда", а вечерта вкъщи, съдейки по цвят и количество, излизаше, че вече съм в начална фаза на обезводняване. [:)] С две думи - 2-3 литра въобще не са достатъчни, и вода трябва да се пие дори по-често, отколкото се сещате.
Но това наистина е друга тема, по-добре е да не я разискваме в тази. [;)]

Black Wolf

Сланината през лятото грянясва (колкото и добре да е приготвена). Аз лично вземам пастърма, ама я изядам много бързо. [:P] Аз и иначе си вземам по 100-200 гр. пастърмица и си я изядам. Не съм забелязал да пия повече вода от обикновено.

Това със солта е интересно. По принцип организма губи много сол при изпотяване. Затова на носачите в Африка са им раздавали ежедневно дажби сол.
Аз като малък много обичах да ближа сол. Вземах една бучка и я ближех...

Във водата е добре да се сложи малко оцет - на 1 л. една кафеена лъжичка примерно. Пробвал съм го 1-2 пъти само и като че ли има полза от тази работа. По не ожъдняваш. Римляните приходи са си слагали по малко оцет във водата. Таратора нали е на същия принцип? А понякога таратор викат само на вода и оцет. [:wink:]

windwarrior

Факт е, че организма губи много соли заедно с потта, и за това се пият изотоници, които да възстановяват солният баланс. Gatorade световен бизнес направиха от това [:)]

А оцета във водата мисля че има друга функция – да не „жабясва” водата.

Hobo

Black Wolf написа:
    Сланината през лятото грянясва

Това не е вярно! Само не трябва да и се маха солта докато не дойде момента да се яде. Така издържа продължително време и в най-големи жеги.

windwarrior

И в допълнение – приемането на сол наистина променя осмотичното налягане, така че човек не се поти толкова, респ. не се дехидратира.

Но от друга страна не трябва да забравяме, че потенето е естествена реакция на тялото за намаляване на телесната температура, т.е. подтискането на потенето също не е много полезно.

slu4ajna

Ето някои данни за калоричност и съдържание на различни хранителни продукти.
http://www.eadvise.info/?art_id=117&id=40&page=show_art

Това пък е линк за съдържащите се в овесените ядки вещества.
http://www.slantcho.com/bg/fini_oveseni_qdki.html

Това е за ядките.
http://www.menumag.bg/articles/view/123

Това е за соята.
http://hanlin.hit.bg/soya_bul.htm

За тези на които не им се рови - Овесените ядки са малко по-калорични от ориза и макароните, а имат повече витамини и най-вече - лесни са за приготвяне - достатъчно е да се накиснат във вода, дори студена. Може да се хапват набързо при всяка почивка. Енергийна стоност за 100 гр - 394ккал.

Лешниците ги няма в таблицата, но са около 700ккал за 100 гр.

Соята е около 400ккал за 100гр.

Сухарите - също около 400ккал за 100 гр.

Захарта според таблицата е 410ккал за 100гр.

Медът е малко по-малко.

Както вече казах, много е важно всеки сам да си направи преценка къде и как ще ходи. Аз имах леки натоварвания, бях на море, на планина, ходене с раницата - между 2 и 5 часа на ден. Миналата година - една седмица в планината, преходи от по около 4-6 часа, включително качване на Ботев и един 10 часов, здраво ходене. Все такава ми е била храната, с разнообразяване със супа леща и боб по хижите и един шоколад за 10 часовия преход.

Както отбеляза Хобо, имам достатъчно мастни депа и не се страхувам да ги изпозлвам. Никога не съм изпитвала слабост, единствен проблем ми е бил липсата вода. Забелязала съм, че изпивам около 5 литра на ден през лятото.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#3 14.10.2010 12:49:46

xenos
Modern Abo

Уеб-сайт

zdravkokomitov

http://www.spiralata.net/booklist.php?L … Letter=%C1 Ето нещо много важно за водата и солта. Книгите на Батманжелидж! Ще ви обърнат понятията, гарантирам! Така поне се случи с мен, а съм човек който е експериментирал дъъъъъълго със себе си. Включително имам и 33 дневно гладуване. И друго важно нещо за солта: ако нямам достатъчно консумирана сол през деня, а натоварванията на краката ми не са били от нормалните за мен, задължително вечер получавам схващания, болезнени и неочаквани, дори съм падал от легло, докато не разбрах връзката със солта. Боях се че имам скрити разширени вени и какво ли не, а то било простичко нещо. Вече от години всичко е решено, а от февруари съм на вода с морска сол и дори химиотерапията ми беше в много по различен вариант от миналата година. Прочетете! Жалко че я няма книгата за диабета и раковите заболявания в тази библиотека!

NomadRz

Върнах се от тридневен поход в Стара Планина с багаж около 13-14 kg (дрехи, храна, спален чувал и рейки за палатка, посуда) и храната която ядох беше основно консерви боб, сухари, ядки, някаква луканка, бисквити и шоколад и се чувствах добре, но ден-два преди това хапвах стабилно разнообразна храна именно с идеята да позапълня малко гликогенните депа. Водата която изпивах по време на похода беше около 2 до 3 литра, но и водата която отделях не беше много не се потя много по принцип единствено там където ме спарваше раницата, но и "другото" отделяне си беше малко. А относно електролитния баланс споменатия вече Gatorade не е никак удачен пример, по добре да се закупи от аптека или да се направи вкъщи рехидрин..поне според мен.

Hobo

Сухарите са изсушен хляб. Запазвайки хранителните качества на хляба те са наполовина по-леки и много по-дълготрайни от него. Това ги прави изключително подходящи за многодневни походи. Ако някой се интересува как може да си ги приготви сам, ето нещо за него:
http://www.bushcraftbg.com/docs/suhari/index.html

zdravkokomitov

Ето и от мен любимата ми рецепта за кротони. Носил съм ги и в горещо време по турнета и за десетина дни не е имало проблем. Нарязва се една препълнена тава хляб на дребни кубчета (но все пак да могат да се бъркат без да се изсипват във фурната) Слагат се във фурна на много слабо и периодически се разбъркват докато започнат да им порозовяват (запичат) крайчетата. преди всяко разбъркване им се прибавят подправки: черен пипер,червен пипер, чубрица, кимион и се пръскат с олио и сол. Всичко е въпрос на личен вкус. Стават от всякакъв изостанал хляб, но може и с пресен. Не тежат, но са обемни! Не е проблем всичко да се сложи в началото, но тогава трудно се разпределя равномерно. Вкусни са прибавени към всякакво ядене и бульони, но може да се консумират и самостоятелно. Брускети марети ряпа да ядат! Една от любимите ми подправки е ЧИМЕН (ЧУВЕН) Това са смлени на прах семената на Рогатата чубрица. Опитайте и нея, самардала и тнт.

Black Wolf

Да, сухарите са отличен вариант. Майка ми прави поне 1-2 пъти в месеца сухари (режи ги обаче на по-дребни кубчета), защото само такива си слага на попара. Седят в един панер понякога до 10-15 дни докато свършат.
Аз оставям там и обикнавени неизпечени филии, които изсъхват и дори така повече ги обичам.

Между другото, наистина се ронят много. Във въпросния панер понягота остава 1 пръст дебел слой трохи. Тях периодично с една лъжица изяждам. [8)]

windwarrior

Като едно истинско дете на бетонените джунгли, се поразтърсих и намерих съвсем прилични сухари, на поносима цена в един от софийските супермаркети. Има и финландски ръжени сухарчета, които са м-м-м-м-м... много вкусни. Ето какво със сигурност ще добавя в багажа си на следващия поход.

zdravkokomitov

Изпробвах в домашни условия Енергийната бомба за туристи и велосипедисти за която е дал линк Хобо и съм много доволен! Сместа беше направена доста свободно (без да спазвам 1 към 1) от стафиди,бадеми, орехи,сушени кайсии, слънчогледово и тиквено семе мед и смлени чаени бисквити. Всичко смлях поотделно, разбърках и тогава прибавих меда, но ми се видя редичко, може би меда беше повече и прибавих бисквитите. 2 супени лъжици сутрин вместо закуска ми стигат до около 14 часа, когато обикновено обядвам. Забравих да спомена пшеничните трици и овесените ядки.Другия път ще прибавя и домашно приготвено и отцедено покълнало жито. Сигурен съм в трайността на сместа без хладилни условия след като е ползван мед!(стига да не е нагряван!!!) Благодаря ти Хобо, когато не се дрънкаш цена нямаш! А с понягата направо ми реши проблема с раницата за сбирката!

Офлайн

0

#4 30.01.2011 23:13:10

zik7777
Новодошъл

Регистриран: 10.10.2010

Нещо скоростно и лесно се обитах да си спретна прехода не беше тежък та сутринта ми се прияде кус кус съответно в едната кутиика отиде с малко шоколад, лешници, масло и мед другата беще с накълцано полешко от вечерта, масло и подправки на вкус и за късмет си забравих лъжичката smile

Офлайн

0

#5 30.01.2011 23:16:56

iSHOOTER
Редови

Регистриран: 27.01.2011

MRE - прочетох малко по нагоре за meal ready to eat , и искам да разкажа моите впечатления от този тип храна.Имал съм възможност да имам достъп до този вид храна доста време. Представлява кашон от 16 пакета , 16 пакета са 16 различни менюта , в един пакет има пликче с предястие , основно ястие , десерт , пликче с бонбонки , дъвка , табаско, сол , пепер захар , кафе , и печка.Двете храни предястието и основното са в светлоизолирани пликове които са в картонена кутия.Печката представлява найлонов плик дебел с 3 плочки карабид ,има пунктир до каде да се сипе вода , карабита с взаимодействието с вода започва да ври и отделя голяма температура.Тук идва ролята и на картонените кутии-отваря се кутията и в нея се вкарва печката , след като прецените че се е стоплила храната вадите печката и чак тогава вадите и плика с храната.В пакета има прибори за хранене, салфетки , кибрит и мокра кърпичка.Храните са най различни , телешко , свинско , пиле по мексикански , и още видове разни манджички картофи и др. има и за вегетариянци ориз , зеленчуци , за десерт има какаови десерти , компот , сокове във всеки пакет има и по  една бисквита без захар нещо като сухар. Вкуса на храната е горе долу еднакъв на всички ястия, има един специфичен дъх най вероятно от силните консерванти.Но истината е че пакета наистина е добър и високо калоричен с близо 4000 калории общо.Единствен недостатък според мене е обема му приблизително 40х35 см и около 7-8 см дебел , всичко това е в картонена кутия и запечатано в много як найлонов плик.
...а сега и една лехенда която Американските пехотинци разказваха на майтап де.
...докато разминирали едно от минните полета открили труп на Американски войник , дошли експерти и установили при първият оглед че смъртта е настъпила ден два по рано , малко по късно обаче се оказало че той е загинал и погребан още 90-те при първата война в Ирак.Войникът се хранел само с МРЕ и от консервантите в нея немогъл да се разложи lol

Офлайн

0

#6 30.01.2011 23:35:14

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Черен хумор, ама сигурно е вярно! Някой би казал - " ......баси консервантите...."

П.С. iSHOOTER - тази храна вкусна ли е или я гълтахте  като "пуйчета" само защото знаехте, че е калорийна и ще ви спаси от глада? Въпросът ми не е риторичен, защото сме гледали как Бат^Беър лапа червеи и обяснява за протеините които имат и помагат за оцеляването.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#7 30.01.2011 23:46:22

iSHOOTER
Редови

Добра е наистина ,но нали писах има един специфичен дъх от консервантите иначе е ок , мене ме кефеше като и сложех табаско ставаше супер , добра си е храната но не е за всеки ден , писва бързо , например имаше картофки които бяха уникални , сега пуснаха такива подобни и тук едни много тънки пръчици има ги по шеловете и много им се кефя.А бонбоните бяха май скитълс и Американските пехотинци ги изхвърляха не ги ядяха щото било на кофти късмет -техни си вярвания.

Офлайн

0

#8 31.01.2011 09:27:38

Yavor
Редови

От: София
Регистриран: 14.10.2010
Уеб-сайт

Ние с Дуви ядохме MRE "меню свински ребра"(обезкостени) и бяха хубави. Освен че бяха обезкостени, бяха и смлени като русенско варено. а на вкус си бяха баш русенско варено. Като им сложихме кетчуп и табаско стана чудно. Сега си ям русенското с кетчуп и съм доволен от откритието, взимам си кетчуп в пакетчета от макдоналдс big_smile

Един е Айляк и Мохабет е негов пророк!

Офлайн

0

#9 08.02.2011 14:50:00

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

То пре тебе друже нямаш май глям избор имаики предвид с кво си вадиш хляба. Все пак душичка трябва си манджа. Иначе калорийте за този обем са много добри. Жегна ме българскато може ли докото си топлиш паржолката с карбидната печка и някой пушещ на близо да ти я качи на дървото. За ацитиланчето става въпрос, има ли предохранителни мерки. Какви са? Предполагам никой няма да си рискува армиата за подобна простотийка.

Офлайн

0

#10 08.02.2011 15:04:59

Yavor
Редови

Уеб-сайт

iSHOOTER със сигурност ще ти отговори по- добре, но докато се появи, да ти кажа аз какво видях и пробвах:
IMG_5787.JPG

Вдясно зеления плик е "печката", има упътване колко вода да се сипе( то наистина се слага съвсем малко), даже се вижда как е разчертан плика, как да се сложи после в картонената кутия, приблизително колко да изчакаш... Не видяхме някъде да пише за опастност от запалване, сигурно защото се предполага, че онези не пушат, де да знам  lol Ама може да е имало де.
Изобщо упътване имаше за всичко: кое първо да изядеш като огладнееш, как да го ядеш, на коя страна да дъвчеш, после къде да се почешеш... Не е истина направо! big_smile

Офлайн

0

#11 08.02.2011 15:11:00

Yavor
Редови

Уеб-сайт

То па сега не се четат надписите. На големия пакет пише, че "безпламенните печкит" е забранено да се превозват на граждански самолети, освен ако не са запечатани в оригиналните си опаковки.

Офлайн

0

#12 08.02.2011 19:46:24

iSHOOTER
Редови

Съмнявам се че може да стане такова нещо при положение че е иамло доста пушешти около нас и всичко е било ок.Но се сетих за една интересна случка.
...2002 година крайбрежието на Балтийско море, след дълъг преход бяхме стигнали до район за действие /съвместно обучение със ССО NATO/,вечерта имахме директна акция по прочистване и задържане на група барикадирала се в една сграда.Два дена снайперските двойки наблюдавахме сградата с хората в нея и давахме инфо в центъра.Няколко часа преди акцията се бяхме прибрали в района където беше лагера ни , дадохме подробна информация и на момчетата от двете групи.Едни дремеха и чакаха , други си говореха шепнепнешком , беше направо параноична тишина в гората.Изведнъж се чу силен гръм и всички налягаха в кръгова отбрана , НО!!!...........нямаше никой.
....Един лейтенант новобранец в ССО ,но с вирнат нос си беше налял вода в печката и беше подгънал свободният горен край след което сложил печката в картонената кутия.Ясно какво беше станало след като налягането беше пръснало найлона , картона и манджата се беше разхвърчала наоколо.

Офлайн

0

#13 08.02.2011 20:29:44

Arshinkov
Редови

От: Самоков
Регистриран: 04.12.2009

022348724.jpg?r=0

Инстантно картофено пюре,вчера си взех 10 пакетчета, 0.35 ст е пакетчето за една порция.
Разтваря се в 200мл. гореща вода изчаква се 5 мин. и е готово добавя се сол на вкус. Хареса ми.
Гъстотата си е на пюре съдържа 400 ккал.

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#14 15.02.2011 12:35:23

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Компактни и бързи китайски гъби. cool

Продават се изсушени и пресовни в една кутийка, малко по-голяма т кибритена. Накисват се във вода и за ок. 10 мин се "разпускат", при което се получават два доста големи съда (прим. с големината на българско войнишко канче) с гъби. Те са нарязани обикновено на ленти.
След това могат да се варят, пържат или там каквото ще се правят.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#15 16.02.2011 10:10:17

Plamen
Редови

От: Veliko Tarnovo
Регистриран: 09.03.2010
Уеб-сайт

Хора, кажете още нещо, подобно на енергийната бомба, дето Hobo е дал линк . Мисля, че ще е добре, ако знаем и подобна рецепта и за някаква солена храна, че след дълъг глад от сладкото може да му прилошее на човек smile Личен опит! След гладуване- хапвал съм нещо сладко, получавам си енергията, но имам едно неприятно чувство в стомаха. smile

УЖАСЪТ е това, което прави хората ИСТИНСКИ - WHO DARES WINS

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff