XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 24.06.2011 14:45:41

bubachco
Редови

Регистриран: 16.08.2010

дребни хитринки

Малко предистория smile  преди години четох една книжка "дзен, или изкуството да се поддържа мотоциклет" /горещо я препоръчвам/. В общи линии става въпрос за следното: Преди да пристъпим към физическото изпълнение на каквато и да е дейност, първо трябва да я извършим в главата си или казано по друг начин - мислено. Така може да си спестим много главоболия при физическото изпълнение. Но стига толкова, че се отплеснах smile . Конкретният повод за отварянето на тази тема е: Седя и си гледам едно клипче, в което един пич показва т.н. батонинг с фолкнивен А1. По едно време фолкито се заклещи в цепеницата и пича няколко минути се мъчи да го извади, да не говорим за опасността от счупване на ножа. Веднага си помислих: ееее, тоя ако си беше направил дървени клинчета предварително, нямаше да има никакви проблеми.
Та хитринките при правенето на батонинг:
1. Подсигурете се срещу заклинване на острието /дървени клинчета, камъчета, обикновена пръчка и т.н./. Това със сигурност ще ви спаси острието wink
2. Не цепете големи трупчета през средата. Стремете се да ги "дялкате" от края към средата. Така усилията ще бъдат много по-малки, следователно и опасността от счупване на ножа намалява wink

п.п. Не мислете, че одобрявам батонинга, но понякога се налага smile  Наложи се даже и на един другар от форума lol
п.п.п. Хитринки или добри съвети могат да се дадат практически за всичко.

Офлайн

0

#2 24.06.2011 15:07:39

mastodont
Редови

От: София
Регистриран: 09.05.2011

Отг: дребни хитринки

хихихи баш тоя нож да се счупи е зорно, ама да си имаш резервен, с който да си издялкаш клинче в случей на нужда си е харно smile леко заострена достатъчно дебела за забиване клечка в цепката си е идеална smile
Като дялкате(цепите): носете си лепнки и пинсетка(може и 2 монетки с малко клонче м/у тях..туй н епомня в кой форум го бях намерил, извинявам се ако е от този).. и успокояваща музика, че много ще се псувате и ядосвате ако си забиете треска или се клъцнете като последен балък  lol  lol
Носете си верижен ръчен трион. По-лек от брадва и пообезсмисля батонинга в повечето случеи. И може да се правиш на нинджа с гарота с него покрай огъня  cool
Носи си шуше ракия... Може би за приложенията на шуше ракия трябва нова тема? мисля че ще има доста креативизъм, макар че някой от приложенията ще се водят в графа "разхищение" smile
А народа си го е казал отдавна: три пъти мери, един път режи smile
Нема толкоз адреналин, като фръглянето с рогите напред, ама.. води до по-малко главобол smile

P.S. кой ще отвори темата за ракията?

Аз съм шут, на служба при Съдбата.
What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#3 06.10.2011 17:45:16

mastodont
Редови

да не пущам нова тема... хитър трик за шведска факла:
[video][/video]
нема нужда от цепене на пън :-)  big_smile
мммм и ето едно интересно нещо, което даже не знам дали има място в форум за бушкрафт smile ама е идейно:
yo-yo fishing reel
[video][/video]

What we are is the sum of everything we've ever said, done and felt. All wrapped up in one unique tread which is constantly being revised and remembered. So to be yourself, you have to constantly remember yourself. It's full time job.It's how it works...

Офлайн

0

#4 07.10.2011 13:26:21

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

А, хареса ми това с шведската свещ:) Ама не е ли хитър тоя, свещички с картон си подложи:))

Офлайн

0

#5 07.10.2011 18:17:54

mastodont
Редови

тез свещички са си безумно полезни и можеш да си ги спретнеш в опаковката от чаена свещ smile а и не беше нацепил отвътре дървата, което позатруднява запалването им smile ама.. 'секи с стила и хитринките си  yikes аз без памух напоен с парафин не тръгвам, че ми е писнало да се мъча с мокри клечки smile))

Офлайн

0

#6 07.10.2011 21:09:21

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

а бе тоя номер съм го виждал май да го прави беъра
може да не е баш същото но заби 3-4 колчета в земята и м/у тях сложи подпалки
а върху коловете канчето, и си стопли бръмбарите  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#7 10.12.2011 00:12:22

mastodont
Редови

позачудих се де да споделя с вас този прекрасен трик за минаване на водни пространства:)) или за заигравка покрай язовира от скука:

http://vrazvedka.ru/training/uniform/13 … 46-07.html
material-02_01.gif
сиреч сал от плащ-наметало(може и найлон, кото душа сака.. пълни се със слама за обем и.. готово smile)

Офлайн

0

#8 10.12.2011 10:51:55

ilianlp
Балканджия

От: Троян
Регистриран: 18.04.2010

Бая слама ще трябва. Налага се да носиш и коса wink

Memento mori

Офлайн

0

#9 01.03.2013 15:40:55

The Dark Owl
Редови

Регистриран: 12.02.2013

Събрах малко смола..таа чудех се как се прави лепило и как се съхранява след това? smile

5935025N.jpg

Във всяко умение и изкуство има ритъм.
Има ритъм също така и в нещата, които нямат външна форма.

Офлайн

0

#10 01.03.2013 15:54:17

The Mechanic
Редови

Регистриран: 01.12.2012

The Dark Owl написа:

Събрах малко смола..таа чудех се как се прави лепило и как се съхранява след това? smile

5935025N.jpg

http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=808

Произходът на инстинкта няма отношение към употребата му.
Въпрос на избор е, колко да ти е трудно.

Офлайн

0

#11 03.01.2014 19:25:16

pe6o6410
Новодошъл

Регистриран: 02.01.2014

The Mechanic написа:
The Dark Owl написа:

5935025N.jpg

http://forum.xenos-bushcraft.com/viewtopic.php?id=808

пробвай с терпентин мисля че се разтваря и става течно,след това желаната форма ,оставяш да изсъхне демек да се изпари терпентина и си готов

Офлайн

0

#12 29.06.2014 08:45:18

ifoo
Редови

Регистриран: 12.04.2014

Ако е качвано вече - сори. big_smile
[video][/video]

Изделия от кожа
http://ifoostuff.blogspot.bg/

Офлайн

3

#13 27.09.2015 21:47:36

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Не че е някаква новост, отдавна се въртят подобни клипчета в мрежата, но реших и аз да го направя, а то взе че заработи ... wink

"Устройство", което спестява много енергия при цепене на дърва за огрев. То щади кръста на цепещия, защото не се налага да се навеждаш всеки път и да поставяш дънера отново и отново, цепениците не се разпиляват, а е щадящо и спрямо брадвата, понеже гумата обира част от остатъчната енергия след камшичният удар по дънера ...

Осем арматурки фи-6 набити в горната част на дръвника

P1000050.JPG

Стара автомобилна гума 185х70 R13 и "устройството" е готово

P1000051.JPG

След днешният осем часов непрекъснат краш тест се представи завидно ... wink

P1000061.JPG

P1000046.JPG

P1000054.JPG

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

8

#14 22.10.2015 14:48:09

mastodont
Редови

това.. нинам в коя тема е удачно. тука не ми се види пълен провал да е:)
"корда" от кора и  кука от пружинка от запалка

Flash required

Последно редактиран от mastodont (22.10.2015 14:51:27)

Офлайн

2

#15 22.10.2015 20:39:25

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Слончо Тригорий има доста сполучливи хрумвания. Благодарение на него се запалих по студеното пушене на мръФки. Вече имам добри резултати, да са живи и здрави дегУстаторите. Немош им насмогна на бири.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff