XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 02.06.2011 16:25:59

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Древната техника на номадите за ловуване

Едно интересно филмче:

http://vbox7.com/play:aba4d5d0

edit windwarrior: Поправих линка. @Black wolf, проблема беше че се опитваш да тагнеш целия линк, а всъщност при Вимеото и вибокса се тагва само адреса на клипа (това което съм подчертал)

http://vbox7.com/play:aba4d5d0

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#2 02.06.2011 16:49:26

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Древната техника на номадите за ловуване

Както е ставало въпрос за 100-24 се изминават 100 километра за 24 часа БЪРЗО ХОДЕНЕ,
а тоя 8 часа да тича... бая мъкнене го чака към селото.  big_smile

Добра възтановка, като изключим ножа, маратонките и тубата с вода.  smile

И аз един път се пробвах да кача филмче така, ама не се справих и се отказах.
Не са ми силна страна тея компове!  smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 02.06.2011 17:19:18

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

bobber написа:

...бая мъкнене го чака към селото  big_smile

Напомняш ми за вица за чукчата, белия ловец и бялата мечка.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#4 02.06.2011 18:11:37

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

Истинско и покъртително.

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#5 02.06.2011 21:31:12

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Да де, то и аз от тоя виц... , само че тука белия ловец е с тен, а мечката е с рога...  big_smile

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#6 02.06.2011 22:49:11

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Корави типове, само това мога да кажа. Да гониш антилопа (8 часа) в пустинята, докато антилопата припадне от изтощение... за*би.

Аз съм бивш плувец, плувал съм дълги дистанции. Във всеки ендюрънс спорт има едно понятие - СТЕНАТА, ако някой се е занимавал с маратон, биатлон или други подобни спортове - ще ме разбере за какво говоря. Момента в който кръвта блъска в ушите, едвам дишаш и ти се струва че ей сега ще припаднеш и ще умреш, и не можеш да мръднеш нито метър напред. И въпреки това правиш още едно загребване, и още едно, и още едно - и така до финала. Та в сравнение с тия хора (бушмените) всеки средностатистически маратонец е жалък лигльо. За 8 часа тичане в пустинята, това момче е срещало СТЕНАТА поне няколко пъти - и това само днес. А след няколко дни ще трябва пак да излезе на лов.

Абе както казах - корави типове с невероятна воля.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#7 03.06.2011 05:24:07

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Подобен епизод, само че с използване на лък и стрели има в една от сериите на "Планетата на хората" (Human Planet). Това е една поредица на BBC, която с голям интерес изгледах.

http://en.wikipedia.org/wiki/Human_Planet
http://www.bbc.co.uk/programmes/b00llpvp

Със субтитри на български може да се намери в Колибката, а иначе в Замунда.  wink

Иначе за лова на бушмените - да, много е интересно... И други народи по света в миналото са използвали лов с преследване, докато животното... падне. Племета в Африка, както и в Сев. Америка. Чел съм, че това се дължи на различния начин на движение. Животните бягат неравномерно - след известно разстояние спират, за да се огледат и после пак хукват, докато ловецът тича с еднакво темпо и си регулира дишането, телесната температура и пр. Било е въпрос на оцеляване - трябвало е да се яде... tongue  cool

Офлайн

0

#8 03.06.2011 08:05:40

GOART
Редови

От: БГ/SE
Регистриран: 05.01.2011

Дължи се също и на различния метаболизъм при тревопасните и месоядните.
Тревопасните трябва да си набавят енергия през цялото време, докато при нас не е така.
За това  бушмените не ги оставят да си починат , а ги преследват докато се изтощят.

Tри неща никога не се връщат обратно: време, дума, възможност.
Три неща никога не трябва да се губят: спокойствие, надежда, чест.
Три неща са най-ценни в живота: любов, убеждения, приятелство!

Офлайн

0

#9 03.06.2011 08:14:29

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Не, по-скоро си е прегряване. Животното, особено добре развит мъжки, има достатъчно складирана енергия, за да бяга много повече, от който и да е човек. Но това само, ако тялото му е в подходящи условия, за да може адекватно да се охлажда. В такава жега и слънце тези едри животни избягват да стоят на открито, или поне да се движат, защото не могат да се охлаждат лесно. Принуждавайки ги да бягат, те прегряват, и тялото им просто отказва. Това не е точно оная умора от бягане, която си мислим. То животното и без да бяга ще откаже, ако е някаква супер жега. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#10 08.08.2011 09:31:13

Linderman
Редови

От: Добрич
Регистриран: 24.10.2010
Уеб-сайт

Незнам обаче евала на хората ... big_smile ние иначе типични съвременници , на думи и на акъл много ги знаем big_smile мнения са дават , теории са отхвърлят , проблеми няма  lol

Най - голямо впечатление ми направи уважението към животното, личното отношение ...

Офлайн

0

#11 08.08.2011 15:37:08

phoenix
Редови

Регистриран: 29.05.2011

Преди известно време гледах това клипче по телевизията , може би по Дискавъри , не си спомням точно.Само че това тук е доста орязано.Става въпрос за следното: Човекът поради липсата на окосмение по тялото и наличието на потни пори се охлажда по бързо от животните.
Антилопата бе подгонена в най горещата част на деня в пустинята и през цялото време тя не можеше да се скрие на сянка или да пие вода за да се охлади.Преследващия човек /Бегача/ се включва в заключителния етап на лова и носи вода за охлаждане.Преумората , горещината и липсата на вода докарват животното до състояние на шок / циркулаторен / и поради това то не може да бяга повече.Този шок няма нищо общо с психическия шок.

Офлайн

0

#12 08.08.2011 16:35:42

Black Wolf
Бял индианец

Уеб-сайт

Linderman написа:

Най - голямо впечатление ми направи уважението към животното, личното отношение ...

Практически всички "ловни" народи (живеещи от лов и исъбирачество) са се отнасяли с огромно уважение към животните. Много често са ги смятали за роднини, за хора.
"Те също са хора, само дрехата им е друга" е казвал Дерсу Узала, ловец, прекарл целия си живот в дебрите на тайгата.

Индианците също са наричали животните "нашите роднини" и често добавяли "които ни даряват телата си, за да живеем".
Не случайно у ловните народи след лова обикновено се провеждали специални церемонии (понякога много сложни), в които се благодаряло на животните и се молела прошка от духовете им.

Офлайн

0

#13 08.08.2011 20:42:49

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Black Wolf написа:

...Не случайно у ловните народи след лова обикновено се провеждали специални церемонии (понякога много сложни), в които се благодаряло на животните и се молела прошка от духовете им.

И в наше време явно са се запазили тези традиции. Гледайки френският канал за лов и риболов /Chasse & Peche/ - съм се удивлявал, когато преди и след лов се изпълняват специални ритуали от духови оркестри и се отдава нужната почит на животните!

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff