XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 12.05.2011 15:19:28

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Как да поправя пода на палатката си?

Имам палатка Кечуа, двуслойна. Подът на вътрешната палатка е от нещо като тъкан от сезалови нишки. (Те май всички палатки имат такъв под. Имаше едни таакива огромни грозни пазарски чанти от същата материя. ) Нишките са черни, но при дългата употреба става бяло там където се е търкало и може би съм я оставяла твърде дълго на слънце да съхне и да се проветрява. Проблемът ми е, че в момента подът буквално бълва черни малки люспички от черното покритие, които приличат на ситни къси и дебели косъмчета и цялата палатка е пълна с тях. Опасявам се че не е много добре да се вдишват.
Моята първа идея беше да ги изтъркам колкто мога и после да налепя смело отгоре от прословутата "хоби лента" , но се опасявам, че така палатката ще стане по-тежка, а и решението ще е твърде нетрайно.
Някой имал ли е подобен проблем и имате ли идеи как мога да се справя?

Офлайн

0

#2 12.05.2011 23:38:07

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Отг: Как да поправя пода на палатката си?

Жу, дано не бъркам, ама мисля, че проблема е сериозен. Знам ги тия палатки - повечето в последно време са направени от същият материал. Здрав и олекотен. Това с "лющенето" е нова тема и се чудя и аз какво може да се направи. С хоби лентата ще стане, ама ще се утежни доста, пък и гъвкавите и компресационни свойства ще се намалят. Ако дъното е още достатъчно здраво и само има повърхностно лющене, можеш да не предприемаш нищо генерално, а само да постилаш някакъв супер лек и тънък плат в/у дъното, зада "затиснеш" този процес за през нощуването.

Генералното решение е, разшиване и смяна на цялото дъно с ново покритие за под - и това е, ако палатката си заслужава. Много трудно се постига компромис м/у здравина, лекота и дълготрайност. Винаги едното е за сметка на другото.

И аз на Мадара мъкнах сгъваемото походно легло на гръб, с изпъкнали вени на челото и нещастно овесена мандибула, ама после спах като пич на матрак и дори чакалите избягаха... wink

Трябва да разузнаеме за подходяща нова материя за дъно.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#3 13.05.2011 08:20:06

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Абе не знам дали има такова нещо, ама ми се върти нещо из главата "силиконов спрей", или друг някакъв такъв "гъвкаво-лаков" (абсолютно съзнавам, че такива думи не съществуват! wink ) аерозол, с който да се направи тънък, гъвкав, и съхраняващ филм върху повърхността. Нека който разбира от такива работи да каже, дали има нещо, което да свърши тая работа.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#4 13.05.2011 08:51:57

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

по принцип се продават подове за палатки

http://www.tashev.bg/shop/product_info. … ticles=360

но както е в описанието:

Предназначен за  предверия без под, за удължение на съществуващ под, за покриване на произволни площи вътре или извън палатката.

ми се струва, че не е точно за подмяна на пода. А и предполагам, че палатката е лепена, та става още по-сложно. Друг е и въпроса дали въобще си струва, при положение, че е 22 лв без доставката тоя под  smile

RELAX написа:

И аз на Мадара мъкнах сгъваемото походно легло на гръб

neutral  neutral  neutral
питам от чисто любопитство - колко тежи това нещо и толкова ли ти е неудобно само на шалте да спиш, та са си струва да мъкнеш подобно нещо на гърба?

Офлайн

0

#5 13.05.2011 09:03:37

mchervenkov
Редови

Регистриран: 18.12.2009

Жу, превземай магазините! Може и да си купиш по-лека палатка!

Мързелът е подсъзнателна мъдрост.

Офлайн

0

#6 13.05.2011 09:05:11

Miro
НещоНамирач

Регистриран: 04.12.2009

Преди да тръгнеш към смяна на дъното отиди на автомивка, там с пароструйка "изпери" дъното от двете страни.  smile  След това прецени дали останалото е все още дъно на палатка или прилича на "рибарска мрежа". Ако е първото добре, може би ще си го почистила за известен период от време, но ако е второто темата става сложна.  sad  При това положение вариантите, които ти решават въпроса по-дългосрочно са:
1. Ново дъно от полиетиленово платнище или някаква друга материя (напр. полиестер), която би могла да импрегнираш.
2. Купуваш си подобна, евтина палатка, на която използваш дъното или я обзавеждаш с покривалото на Кечуата.

Успех!

Офлайн

0

#7 13.05.2011 09:43:27

anjsan
Пущиняк

От: Пущинака
Регистриран: 04.01.2010

С хоби лента ще стане добре и здраво , но тя е скъпа . Някакво лепило трябва да се намаже според мен , гъвкаво да е . Трябва проби отделно да се направят и си проличава какво ще стане .

Донту Ориби Хапи

Офлайн

0

#8 13.05.2011 13:11:36

slu4ajna
Редови

Уеб-сайт

Благодаря за отзивчивостта и съветите. Ще я мисля. Аз имам друга, по-лека палатка, но тази я харесвах заради много добрата устоийчивост на дъжд. Може да изпозлвам само покривалото в комплект с другата палатка.
Ех, няма нищо вечно. Затова трябва да се скита, че палатките остаряват и трябва да ги скъсаме от употреба, а не от седене по гардеробите:)

Офлайн

0

#9 13.05.2011 15:27:25

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

slu4ajna написа:

Благодаря за отзивчивостта и съветите. Ще я мисля. Аз имам друга, по-лека палатка, но тази я харесвах заради много добрата устоийчивост на дъжд. Може да изпозлвам само покривалото в комплект с другата палатка.
Ех, няма нищо вечно. Затова трябва да се скита, че палатките остаряват и трябва да ги скъсаме от употреба, а не от седене по гардеробите:)

Жу един мой познат буквално беше изгладил подобна материя със стара ютия, но доста по-малка площ и за известно време това му върши работа.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#10 13.05.2011 15:34:57

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Жу това което мога да те посъветвам е следнота: Закарваш палатката на пароструика по- томно на автомивка. Със силна струя вода да се свали всичко възможно. После исушаваш дъното, вземаш лепило Ц200 разреждаш с 2/3 -ти вода разпъваш палатката на двора или в хола и намазваш дъното тънко. Полученото покритие пропива в нишките, запечатва ги и частично импригнира материата. То е тънко и еластично, най-важното е че, е лестно поравимо. С тента на стара палатка импрегнирана по този начин сме искарали доста време. Разбира се най- лестно е на магазина, но както знаеш от Бачо две добри се срещат само в чистия брич. smile Надявам се да съм ти бил полезен.

Офлайн

0

#11 13.05.2011 17:38:32

slu4ajna
Редови

Уеб-сайт

Владо, за лепилото 1 част лепило 2 части вода ли да смеся? До нас има автомивка, ще взема пък да пробвам:)

Офлайн

0

#12 13.05.2011 17:49:30

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Да Жу по принцип може да експериментираш. Правиш 50/50 вземаш едно стъкло и разнасяш лепилото. Като исъхне се получава прозрачен филм. Като го отлепиш вниматилно ще ти направи впечатление че, е приятен на допир, еластичен и някак си странен като винил. После разреждаш 2/3-и или 1/3 ползваш това което те устроива по принцип колкото по-тънко е нанесен слоя толкова по-добър е ефекта.

Офлайн

0

#13 13.05.2011 19:37:20

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Подкрепям Okdalf за С200 (С300 каквото намериш), но за пасоструйката (най-вероятно ще е водоструйка, защото отдавна не съм виждал пароструйка) не. Има опасност силната струя да разкъса отслабения под на палатката. Ако не ти се пере в банята опитай да го намажеш на 2 ръце. Първата с по рядко лепило за грунд, а втората с по-гъсто. Не бих се нагажирал с пропорции, предлагам да поекспериментираш - по лошо няма да стане. И успех!!!

П.П. А бе няма ли да стане с латекс?
П.П.П Честит Ви петък 13. Весел и безавариен!!!

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#14 13.05.2011 19:45:22

Arshinkov
Редови

От: Самоков
Регистриран: 04.12.2009

Жу имам една идея. За слепването на пластовете на тоалетната хартия и кухненските ролки ползваме в нашата фабрика лепило на силиконова основа разрежда се с вода. Още утре ще пробвам дали ще стане и ако стане ще ти изпратя една кофичка. Като изсъхне лепилото става като силикон разтяга се и мисля че ще ти свърши работа, само да пробвам и пак ще пиша

„Природата не е враждебно разположена към човека, но той, като не я познава и разбира, сам се ограничава и отделя от нея, като иска да я победи, да я завладее, да й господарува. В Природата съществуват разумни закони, които управляват цялото Битие.”

Офлайн

0

#15 13.05.2011 20:57:16

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

velio написа:
RELAX написа:

И аз на Мадара мъкнах сгъваемото походно легло на гръб

neutral  neutral  neutral
питам от чисто любопитство - колко тежи това нещо и толкова ли ти е неудобно само на шалте да спиш, та са си струва да мъкнеш подобно нещо на гърба?

Тежи общо 2.7 кг. - не е малко, но го носих около 1.4 км /нали бяхме с колата  wink /.  Исках да го тествам, защото за пръв път ползвам такова, разглобяемо. Наистина останах много доволен. Сега ще си правя по-олекотен вариант.  tongue

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff