XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 10.04.2011 00:48:24

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Армейски примус - "Индивидуален подгревател за храна"

Днес, съгласно предварителната уговорка с нашият домакин, посетихме изложението на животни в Шумен. Първоначалните ми очаквания не само се оправдаха, но дори и бяха надминати. Множество от 10-15 000 човека - тълпи от пристигащи и заминаващи си хора, беше допълнено от силният вятър ~ 15-20 м/с, разнасяща натрапчива миризма на съмнителни кебапчета, курешки и чуждоземна реч...

Около 10.45 вече бяхме при големият Стоян - съпругът на Dakota, който хитроумно беше заел най-подходящото място - прикрит от возилото си от силният вятър. Около щанда с майсторски ножове, лъкове и стрели нямаше място дори и за зяпачите. С неприсъщият си хъс Стоян беше завлядал вниманието на всеки посетител, дори и с празни джобове...

На изложението - нищо особено за хора като нас - с различни от това интереси. Много и различни гълъби, пъдпъдъци, яребици, фазани, пауни, рошави кокошки, декоративни птички .... Включително и търговия с яйцата им. Предложиха ни заплодени яйца от щраус на цена 20 лв., които само трябвало да си излюпим!  big_smile

От останалите животински представители имаше също пълна гама - зайци гиганти, много породисти кученца, аквариумни рибки, малки мишлета, таралежчета, чинчили и един щанд с влечуги - игуана и два вида питони /единият албинос/.

Лошото време, множеството от блъскащи се хора и търгашеският дух на "мероприятието" бързо ни насочиха в посока "кръгом". Щом и Румбата - малкият палавник на Xenos задържа вниманието си не повече от 20 мин. - всичко за нас вече беше ясно - не сме за там!

В цялата животинска палитра се откроявеше един представител на търговията със стари /и нови/ военни дрехи, пособия и атрибути. Хит бяха маскировъчните дрехи, за които се тълпяха необорудвани делиормански ловджии. Между всякакви стари военни лопатки, манерки, колани и каиши, забелязах странна, кръгла, метална кутийка, която предизвика любопитството ми. На въпроса какво е това, получих отговор: "...... ами това е, като си в окопа, да си стоплиш консервата...." След кратко разглеждане и сумата от 3 лв. кутийкта беше вече в джоба ми!

Не се стърпях, и тази вечер направих първият тест. Здрава и дебела метална кутийка с винтова капачка и плътно закрепена външно, стойка. Това е общият вид:

022998337-big.jpg?r=0

При отварянето, с изненада открих и лист А4, с подробни инструкции, който ще покажа по-късно:

022998338-big.jpg?r=0

Във вътрешността имаше кръгло платно от азбестов материал и под него азбестова вата /сякаш/:

022998340-big.jpg?r=0

Съгласно инструкциите, това е правилният начин за експлоатация:

022998342-big.jpg?r=0

50 ml денатуриран спирт /може и бензин/, и палим:

022998348-big.jpg?r=0

Теста направих с войнишко канче, в което имаше 500 ml студена вода:

022998344-big.jpg?r=0

Първите ми впечатления - стабилен, но ниско активен пламък в домашна среда /хола в нас/, който се поклаща и при най-малкият полъх на течение. При по-екстремни условия едва ли ще удържи! Водата достигна степен на стопляне до състояние, че започна да "пуши", но кипене нямаше. Появиха се само малки мехурчета на дъното на канчето:

022998345-big.jpg?r=0

Това стана около двайстата минута на горенето и до края се поддържаше това състояние. Общото време до крайното изгасване на примуса е 37.55.1 мин.:

022998351-big.jpg?r=0

А ето я и инструкцията за експлоатация, в която има някои доста интересни съвети!:

022999420-big.jpg?r=0

Крайнто ми впечатление от уреда е в разрез с очакванията ми. Нестабилен пламък, ниско КПД, и ниска енергийна ефективност. Верно, че е определен само за затопляне на консерви, готови храни, инстантни супи, чай и кафе, но аз лично очаквах повече. Ще направя тест и с бензин, и ако и там резултатите са същите, смятам малко да го модифицирам с отвори по крайната окръжност на стойката, зада се увеличат огнените езици.

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

1

#2 10.04.2011 08:31:18

bobber
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 17.12.2010

Отг: Армейски примус - "Индивидуален подгревател за храна"

мен ми се струва че стойката закрива голяма част от отвора
valenti681 има подобни и най-добре може да ти каже защо е ниско КПД-то

Най-добрия нож за оцеляване е този , с който разполагаш в критичния момент -slaf40

Офлайн

0

#3 10.04.2011 10:34:56

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ами хора то си пише " Подгревател за храна" тоест консерва. За три лева какво искате, дюзи на реактивен самолет. tongue Язък само за минимализацията.

Офлайн

0

#4 11.04.2011 08:13:44

slu4ajna
Редови

От: Русе
Регистриран: 26.12.2009
Уеб-сайт

Ахахаха, дюзи за реактивен самолет:)))

Офлайн

0