XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 20.07.2019 15:50:49

dev
Новодошъл

Регистриран: 20.07.2019

Кои са оцелелите в този форум?

Преди малко се регистрирах. И напълно нормално е първото ми нещо е да проуча как стоят нещата тук. Относно съдържанието четох тук там и имам някаква представа, но най-важното естествено е да знам колко човека четат активно, за да знам дали си струват изобщо опитите ми "да се впиша в средата". Ако може поне по един отговор от наличните, макар и формален.

Между другото оставам с впечатление, че bushcraft-ът е по-скоро спорт, отколкото нещо реално смислено. Спортуваш, за да измисляш начини на поведение и начин за служене с предметите. От друга страна ако решиш да го прилагаш на практика се превръща в спортен вид начинание, което естествено е съпроводено и с трениране на психиката. Моите интереси са малко по-различни и не съм сигурен, дали bushcraft е точно за мен. По-скоро ми е интересно да проектирам сложни предмети, които в последствие да ти помагат в оцеляването. Не говоря за еднодневки от вида "направи си сам", а за по-сложни неща, които ако се направят вероятно ще трябва употребата на фабрични машини.

Между другото при регистрацията ми беше зададен въпрос:
Моля, отговорете с цифра на следният въпрос: Колко е шест по две?
Ами няма как да се отговори с цифра в случая, защото се нуждаех от число. Е въведох го и го прие.

Офлайн

0

#2 20.07.2019 19:35:57

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Отг: Кои са оцелелите в този форум?

Символите, с които се изписват числата, се наричат цифри...

Офлайн

2

#3 21.07.2019 11:31:43

kyshe
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Определено си струва да се впишеш. Тук има доста активни и стойностни хора от цялата страна и от тях може да се научат доста полезни неща, които можеш да прилагаш и в ежедневието си. Това става в повечето случаи по сбирки, които се организират. Това само ако ти идва отвътре. Бушкрафт е основната, но не единствена страст, която ни събира тук.

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

1

#4 21.07.2019 11:34:02

dev
Новодошъл

Ludipipo написа:

Символите, с които се изписват числата, се наричат цифри...

Това е вярно само за до десетично представените числа, но в случая някак две цифри математически погледнато не можеш да ги изпишеш със само една, както се иска ("цифрА")...

Иначе ежедневието ми е доста скучно и еднообразно, за да имам неща които да ми трябва да науча. Гледам нещо да променя, но не в емоционален план, а в интелектуален. Затова искам да измислям неща, (но не бързо скалъпени самоделки или предмети на изкуството), които евентуално да са полезни функционално за нещо.

Последно редактиран от dev (21.07.2019 11:38:14)

Офлайн

2

#5 21.07.2019 13:35:27

kyshe
Редови

Уеб-сайт

Би ли споделил с нас някои от нещата, които си измислил? Може да са полезни за колегите от форума.

Офлайн

0

#6 21.07.2019 17:08:30

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

dev написа:

........... По-скоро ми е интересно да проектирам сложни предмети, които в последствие да ти помагат в оцеляването. Не говоря за еднодневки от вида "направи си сам", а за по-сложни неща, които ако се направят вероятно ще трябва употребата на фабрични машини........

Я дай пример за ползването на сложните машини в оцеляването, че ми стана интересно.
пп Пък и не е лошо да кажеш едно: Добър ден или здравеЙте.:)

Офлайн

0

#7 22.07.2019 09:12:26

dev
Новодошъл

kyshe написа:

Би ли споделил с нас някои от нещата, които си измислил? Може да са полезни за колегите от форума.

Подробно ще опиша нещото, което ми се върти в главата, но в друга тема. Това да е полезно ... да не преувеличаваме.

Okdalf написа:

Я дай пример за ползването на сложните машини в оцеляването, че ми стана интересно.
пп Пък и не е лошо да кажеш едно: Добър ден или здравеЙте.:)

Здравей,

Веднага ще ти дам пример, който е свързан с това което пиша по-горе. Да приемем, че имаме химическо или биологично заразяване там къде си. Естествено си имаш противогаз и го слагаш, но след това... Къде отиваш и какво търсиш. Където отиваш дали мястото не и то заразено? Ако отиваш просто в държавно скривалище - добре! Но ако например си прекарваш лятната почивка в къщата си на село и съответно скривалище няма? Трябва да се изолираш в даден контейнер, заедно с нужното за оцеляването оборудване (включително и за прекарването на времето), което вече спокойно може да се причисли към сложните машини.

Поздрави

Офлайн

1

#8 22.07.2019 10:30:37

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Ахааа разбрах, носиш си портативен контейнер за Оцеляване в раницата. Е ние тук сме още на тема: канчета и кремъци.

Офлайн

1

#9 22.07.2019 10:44:27

dev
Новодошъл

Okdalf написа:

Ахааа разбрах, носиш си портативен контейнер за Оцеляване в раницата. Е ние тук сме още на тема: канчета и кремъци.

Не бе, инсталираш си такъв в къщата на село където прекарваш голяма част от времето си. Тези канчета и кремъци са за едно отминало време, когато ще ти бомбандират града, но изобщо няма да се сетят да ти пръснат биологично заразяване в широките му околности. Все пак говорим за оцеляване, а не за правилната туристическа екипировка. А най-добре е да говорим чисто хипотетично - тогава и съдържанието на подобен контейнер са задача за решаване (дори и ако сме абсолютно сигурни, че няма да започне война докато сме живи), а и съдържанието на раниците за оцеляване също е смислено.

Последно редактиран от dev (22.07.2019 10:45:12)

Офлайн

0

#10 22.07.2019 16:44:09

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Привет,
Заинтересува ме това с контейнера за оцеляване, който те изолира от околната среда. Как смяташ да осигуриш кислород за дишане в съоръжението? Моето лично виждане за подобна ситуация клони по-скоро към изнасяне от опасната среда.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

1

#11 22.07.2019 17:01:29

kyshe
Редови

Уеб-сайт

И аз съм за изнасяне от опасната среда. Не мисля да си правя бункер на село със стени от 50см. бетон. Бутилки като на водолазите, за да има какво да дишам, палвам колата и се изнасям. Това само ако има кола и пътища.

Офлайн

0

#12 22.07.2019 21:48:37

Странджалия
Редови

Регистриран: 28.11.2011

Здрасти dev!
Би ли споделил с какво се занимаваш и имаш ли някакъв предходен опит с разработването на друг вид изобретения и от какво естество са?

"Истинският бушкрафтър не e само умения, това е вътрешно състояние." - GoldenRatio

"Общото е, че всички си имаме странности и трябва да ги уважаваме, защото те ни правят индивиди. Ако искаме да се събираме и да общуваме в аспекта на това което ни свързва, трябва да пренебрегваме това което ни разделя."- Галимунди

Офлайн

0

#13 22.07.2019 23:26:10

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Здрасти dev! От написаното оставам с впечатление, че човекът очевидно не се интересува от бушкрафта като изграждане на умения за опосредстване на средата и близки взаимоотношения с природата а се готви да оелява в апокалипсиса в неговите вариации. Тази връзка с бушкрафта ми е далечна и някак чужда. Ако не проявим интерес към сферата която го вълнува, не мисля, че ще му е интересно сред нас и нашите баши, платнища, огънчета, чакмаци и кукси. Човекът си го влече сървайвинга и лошо няма. Форумът само печели от разнообразието на интереси и умения, но ми се струва, че не сме неговите хора.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

0

#14 22.07.2019 23:55:01

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Идеята за контейнер за ЗОМП е интересна, но на първо четене виждам някои сериозни предизвикателства.

Примерно - деконтаминацията може да отнеме дни и дори седмици. Т.е. контейнера ще трябва да осигурява автономност от външния свят минимум за няколко дена. Храна, вода, ФВУ със съответните енергоизточници, санитарен възел. Това като минимум. За зимата - и отопление. Отделно - площ поне за 4 членно семейство. И вече отиваме на един 20 футов контейнер обем. Демек - обемисто. Ще е сериозен проблем да го за караш някъде извън асфалта. А също така - скъпо. ИМХО.

П. С. Нямаше ли ЯХБЗ служили във форума? Лудипипо?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#15 23.07.2019 03:42:14

fathersteve
Редови

Регистриран: 15.12.2018

dev написа:

Между другото оставам с впечатление, че bushcraft-ът е по-скоро спорт, отколкото нещо реално смислено.

Не бих се съгласил. Бушкрафта е широко приложим и познанията за него може да ти помогнат в ежедневието. При повечето спортове не е така. Пък да не говорим, че бушкрафта не е едно нещо, а по-скоро съвкуппост от интереси към дадени умения и знания. Като чуеш шах, плуване, или футбол, автоматично знаеш по-какво си пада дадения човек, от до - при бушкрафта не е така, не е строго дефинирано, няма правила. И то в това му е чара. Тук не е надпревара, няма съдии, няма позволено и разрешено. Това си е наука за живота, остави ти спорт, в никакъв случай.

Офлайн

1
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff