XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#16 22.03.2011 13:43:08

velio
Bushman

Регистриран: 17.02.2011

Отг: Градушки и оцеляване при мълнии

дотук поне се успокоих, че ако светне и съм жив, да не се плаша от гърма  smile
иначе това за типовете облаци е интересно, но ще е добре, ако може и снимков матрЯл малко да се покаже  smile
аз единствено мога да различа купести и перести, от там нататък разните вариации са ми неясни

някой може ли да ми каже какви са тея облаци (освен, че са тъмни) и какво може да се очаква от тях?

IMG_2322.jpg

IMG_2312.jpg

IMG_3007.jpg

IMG_3033.jpg

IMG_3073.jpg

IMG_3077.jpg

Офлайн

0

#17 22.03.2011 13:46:24

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Мдаа.. от тия купести облаци може да се формира хубава "наковалня" (даже тук там виждам наченки), и да затрещи и завали доста подобаващо! wink Но то не само от вида им зависи, има значение и температурата, и влажността, и силата на вятъра... На снимки може да изглежда едно, а реалната ситуация да вещае съвсем друго. smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#18 22.03.2011 13:48:20

samotniq valk
Дразнител

Регистриран: 10.04.2010

За да се предпазите от мълнии, стойте близо до мен. Дядо ми е починал от мълния и по теория на вероятностите е почти невъзможно да се случи на друг член на семейството. Та действам като предпазител.
А сега сериозно. Правилата представени от зосо са точно такива и са общоприети. Интересното обаче при случая с дядо ми е, че се е намирал на най-ниското място на терена - на дъното на пресъхнал язовир. Не е имало никакви дървета около него, нито ел. стълбове и т.н. Напълно гола местност. Вярно, карал е колело, но пък в същото време някакви други хора на колелета са били на високото, под дървета, в близост до ел.стълбове. Но мълнията е ударила долу в ниското. Та явно мълниите не се подчиняват на никакви правила и закони и падат където си искат. Но все пак е добре да се спазват посочените правила

Но когато наближава гръмотевична буря, във въздуха се носи една особена миризма. Не мога да я опиша. На село казваме "Мирише на колендро". Не ме питайте това какво е, не знам. Вероятно по другите краища си има друг израз, но миризмата е много характерна. Вероятно всеки я е усещал.

Онези, които са готови да се откажат от основна свобода, за да си купят малко преходна сигурност, не заслужават нито свобода, нито сигурност.

Офлайн

0

#19 22.03.2011 14:00:25

velio
Bushman

xenos написа:

Мдаа.. от тия купести облаци може да се формира хубава "наковалня" (даже тук там виждам наченки), и да затрещи и завали доста подобаващо! wink Но то не само от вида им зависи, има значение и температурата, и влажността, и силата на вятъра... На снимки може да изглежда едно, а реалната ситуация да вещае съвсем друго. smile

без първите 2 снимки, останалите са от едно качване до връх Каменица, при което на слизане ни хвана гръмотевична буря  smile 
3 и 4 снимка са снимани по време на качването, 5 и 6 са снимани от върха. Час и половина след това затрещя здраво.

Офлайн

0

#20 22.03.2011 14:01:13

vanjo
Редови

Регистриран: 07.12.2009
Уеб-сайт

Релакс хубава статия,....

Ми не знам какво повече да кажа, моля да ме извините не е заяждане а приятелско отношение.

Но когато наблизажа гръмотевична буря, във въздуха се носи една особена миризма. Не мога да я опиша. На село казваме "Мирише на колендро". Не ме питайте това какво е, не знам. Вероятно по другите краища си има друг израз, но миризмата е много характерна. Вероятно всеки я е усещал

Това е "миризмата" на озон.

ПП
Ако модераторите решат, че се заяждам или нещо подобно да трият за да няма сърдити или недоволни.

[url=http://www.bushcraftbg.com/forum/index.php]BushcraftBG[/url]

Офлайн

0

#21 22.03.2011 18:26:58

Ийон Тихи
Редови

От: под Шуменското плато
Регистриран: 02.02.2011

@zoso  За Минчо Спасов не знам, но май по-скоро не си Минчо Празников  lol
Към модераторите - това е приятелско, не е заяждане. Плийз, не ме трийте повечеееее roll

В основата на бушкрафта стои изучаването на Природата и на нещата, които тя може да ни даде.

С нарастването на знанията и уменията ти в бушкрафта, ти ще се нуждаеш от все по-малко и по-малко екипировка. Не от все повече и повече.

Офлайн

0

#22 22.03.2011 18:51:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Преди 15 год. вървяхме с един приятел през гръмотевична буря. През самата буря, защото бяхме високо и практически облаците не бяха над нас, а около нас... tongue Вървяхме през облаците. Не го пожелавам на никого. Светкавиците се виждаха на... не знам колко - 15-20 м. максимум, някои бяха, с чувството, че са на 5 м. cool
Не е истина... Обаче на около беше равно,  само камъни... нито да се спреш, нито нищо...

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

0

#23 22.03.2011 18:53:26

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Ето малко интересна информация от днешния брой на в-к."Труд" за щетите и пораженията, които може да предизвика това непредсказуемо явление:

"20.03.11  Пожари след мълнии в Пазарджишко
.......Мълнии предизвикаха пожари в Пазарджишко по време на извилата се страховита буря в петък привечер. Градушка падна в няколко селища, а отделни къщи и сгради бяха наводнени от излелия се дъжд, съобщиха от ОДМВР - Пазарджик.

Гръм удари и подпали стопанска постройка във велинградското село Драгиново. В пожара са унищожени 100 кв. м покривна конструкция и 50 бали фураж. Екип огнеборци е спасил от стихията съседната сграда.

Панагюрище бе обгърнато в пламъци - този път не заради Априлското въстание, а пак заради капризите на природата. Мълния овъгли елтабло на складово помещение в града, собственост на частна фирма. Огнеборците са овладели пожара и спасили сградата и 10 т царевица. Пак в средногорския град пламнал бившият Младежки дом в близост до кооперативния пазар. Пламъците са потушени, но преди това унищожили складираните мебели и оборудване. Предполага се, че отново мълния е причинила пожара. Огън вилня и в отпадъци, изхвърлени на площ от 60 кв. м в град Ветрен. Няма материални щети.

В резултат на излелия се силен дъжд пък е било блокирано двойното захранване на градската пречиствателна станция за отпадни води на Пазарджик. Това поставило под заплаха от измиране бактериите, които разграждат отпадъците. За около 20 минути дежурните екипи успели да овладеят положението, съобщиха от ВиК. Проблеми имало и в помпената станция на Овчеполци и Тополи дол, но водоподаването не е спирано.

Силната гръмотевична буря причинила проблеми и в автоматизираната система за управление на водоподаването в Пазарджик. Някои от захранващите блокове били повредени от мълнии. Екипи работиха вчера до края на работния ден, за да поправят пораженията.

Градушка падна в селата Добровница, Пищигово и Черногорово.

Необичайното за сезона явление продължило близо час и въпреки че ледените късове не били с големи размери, нанесли поражения на насаждения в дворовете на местните жители....."

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#24 28.03.2011 15:29:47

velio
Bushman

28032011.jpg
28032011001.jpg

това ли е въпросното издължаване на купести облаци? Наковалня няма още, но постоянно се раздуват нагоре  smile

Офлайн

0

#25 28.03.2011 18:30:39

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Velio, показаните от теб облаци са от т.н. вид - Кумулус - Cumulus (Cu)
от латински - купест.
"Единични плътни облачни масиви с плоска основа - база, и куполообразна бяла набъбваща горна част. Появяват се като неголеми бели кълбета, образуват хоризонтална основа и продължават развитието си във височина. Кумулусите, запазващи закръглените форми чак до върха си, не отличаващи се с голямо вертикално развитие се наричат Облаци на Хубавото Време - Cumulus humilis (Cu hum)"   Информация - mitky.dir.bg

Ето как изглеждат купесто дъждовните облаци - "наковалня" и малко допълнителна информация за тях:

022865439-big.jpg?r=0

Кумулонимбус - Cumulonimbus (Cb) - купесто-дъждовен.

"При липсата на термични задържащи пластове (изотермии, инверсии) вертикалното развитие на кумулус конгестус (Cu cong) може да достигне до границата на ледените ядра и кристали, и да прерасне в кумулонимбус (Cb). Горната му част продължава да расте във височина и водните капки и ледените кристали, съставляващи облака, достигат много голяма маса.
Скоростта на вертикалните движения вътре в него достига до 25 м/с. В следствие на тези процеси, върхът на облака се вледенява, образувайки Incus - "Наковалня" и се разпада, като се образуват още видове - цируси (Ci), алтостратуси (As), алтокумулуси (Ac) и т.н. - истинска фабрика за облаци."
  Информация  - mitky.dir.bg

Всички данни с много подробни обяснения и красиви снимки: Тук

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#26 09.04.2011 19:10:18

gavra74
Редови

От: от 01.07. - кореняк варналия
Регистриран: 24.08.2010
Уеб-сайт

samotniq valk написа:

За да се предпазите от мълнии, стойте близо до мен. Дядо ми е починал от мълния и по теория на вероятностите е почти невъзможно да се случи на друг член на семейството. Та действам като предпазител.

Сигурно и за "гръмоотвода" ще трябва да те хванем  tongue

Психолозите съветват, когато някой много те е нервирал да броиш до 10 наум... И после да му вкараш един между зъбите - тъкмо ще се е отпуснал и няма да го очаква

Офлайн

0

#27 27.06.2011 14:59:44

velio
Bushman

да ви кажа къде аз гледам прогнозата, която ме вълнува  big_smile

http://stormswatch.blogspot.com/

може и да го знаете сайта, но ако не сте се натъквали на него - много е добър, хората които го поддържат се стараят за всеки ден да дават прогноза, но понякога нямат възможност.

Офлайн

0

#28 27.06.2011 15:07:28

torah
Редови

От: София
Регистриран: 23.06.2011

velio написа:

да ви кажа къде аз гледам прогнозата, която ме вълнува  big_smile

http://stormswatch.blogspot.com/

може и да го знаете сайта, но ако не сте се натъквали на него - много е добър, хората които го поддържат се стараят за всеки ден да дават прогноза, но понякога нямат възможност.

Супер е ще го ползвам редовно.Благодаря ти за инфото. big_smile

Офлайн

0

#29 27.06.2011 15:43:08

zoso
Гъба отровна

Регистриран: 08.06.2010

gavra74 написа:
samotniq valk написа:

Сигурно и за "гръмоотвода" ще трябва да те хванем  tongue

Щом имаш мерак... tongue

Офлайн

0

#30 03.08.2011 15:05:55

velio
Bushman

http://befsa.com/?q=taxonomy/view/or/25

секция за времето на сайта на БАССЕС - седмична прогноза за по-големите планини в страната + връзки към различни уебкамери

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff