XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 15.03.2011 22:32:10

RELAX
Модератор

От: Шумен
Регистриран: 13.03.2010

Керамичен масат от термо-двойка

Скоро се надявам да бъда горд собственик на такъв самоделен керамичен масат:

022739457-big.jpg?r=0

Удобен инструмент за носене на колана и лесна употреба при нужда от фино заглаждане на остриетата:

022739458-big.jpg?r=0

Какво представляват съставните части:
- метална основа от неръждаем метал с кръгло сечение Ф-8 и резби в двата края ф-6.
- струговани метални калпачета /от месинг или подобен метал/ с вътрешна резба Ф-6 и външен диаметър ф-17;
- кръгъл месингов гард ф-30 с втулка ф-16;
- стругована дървена дръжка според вкуса;
- керамична тръбичка от термо-двойка Ф-17 външен размер, и ф-10 вътрешен.

022739460-big.jpg?r=0

Необходими са малко стругарска сръчност по естетическото оформление на металните части и дръжката и добър кожар /сарач/ за изработка на канията.

022739462-big.jpg?r=0

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

"... там където глупостта царува, разумът е безумие..."

Офлайн

0

#2 15.03.2011 22:48:26

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Отг: Керамичен масат от термо-двойка

То туй по-голямо от ножа бе, RELAX. Няма ли да е малко неудобно за мъкнене по баира ?

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#3 15.03.2011 23:40:10

RELAX
Модератор

Wind, ето за сравнение как изглежда професионален германски масат F.DICK, който масово се използва по месокомбинатите и този - керамичният:

022741014-big.jpg?r=0

022741015-big.jpg?r=0

Наистина може да се каже, че ако и това накичиш на колана може да се окаже малко множко, но за маняци е супер придобивка. А и в раницата може да намери място. Керамиката върши чудесна работа, дори и след няколко професионално направени движения с острието в/у нея. А за касаплък е незаменимо удобен....

self-made-man  ...Разликата между мъжете и децата е най-вече в цената на играчките!...

Офлайн

0

#4 16.03.2011 00:25:43

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

Имам един уж диамантен масат в къщи, даже не помня откъде съм го купувал. Мъчех кухненските ножове на него, ама не видях никва разлика и го захвърлих някъде по шкафовете. Явно това чудо си е със строго профилирана насоченост, или пък аз съм некадърен да боравя с него  big_smile

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

0

#5 16.03.2011 09:42:48

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Има техника разрови се из форума някъде е показна

Офлайн

0

#6 16.03.2011 12:14:44

RELAX
Модератор

За техниката на работа с масат мога да кажа следното: /поне така съм виждал и аз така го правя/ Масата се държи в лявата ръка, а в дясната ножа с острието към тялото. Следват само постъпателни движения от дръжката на ножа към върха, спазвайки сравнително еднакъв ъгъл на заход към повърхността на масата, като последователно се редуват лява и дясна част на ножа, докато се получи желаното заглаждане и острота.

Но искам да отбележа, че това се получава, само при заглаждане на вече заострено острие. Тъп нож, колкото и да го търкаш - нищо не става!

Офлайн

0

#7 16.03.2011 12:42:25

scrooge
Редови

Регистриран: 21.02.2011

RELAX написа:

За техниката на работа с масат мога да кажа следното: /поне така съм виждал и аз така го правя/ Масата се държи в лявата ръка, а в дясната ножа с острието към тялото. Следват само постъпателни движения от дръжката на ножа към върха, спазвайки сравнително еднакъв ъгъл на заход към повърхността на масата, като последователно се редуват лява и дясна част на ножа, докато се получи желаното заглаждане и острота.

Но искам да отбележа, че това се получава, само при заглаждане на вече заострено острие. Тъп нож, колкото и да го търкаш - нищо не става!

Имам точило на лански което се състои от две керамични пръчки и дървена поставка.Начина на заточване мнго прилича на заточването с масат,само разликата е че точилото е неподвижно.Та на него съм заточвал и доста затъпени ножове ,само че иска повече търкане.Мисля че и с масата ще стане само търпение трябва.Иначе керамиката се справя прекрасно с ножовете.

Офлайн

0

#8 16.03.2011 14:56:34

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Дий малко инфо от каква термо двойка е това. С тези размери ми прилича на голяма пещ, но може аз да греша. Има една стара техника за поддържане на бръснарски ножчета. Порцеланова чаша за чай от тези обикновенните цилиндрични, слагаш ножчето по дължина на чашата, придържаш с един пръст и започваш да търкаш в ляво и дясно - се едно миеш чашата. След време обръщаш обратно ножчето. Това са стари техники за поддържане на острието.

Офлайн

0

#9 17.03.2011 22:27:04

RELAX
Модератор

Okdalf написа:

Дай малко инфо от каква термо двойка е това. С тези размери ми прилича на голяма пещ, но може аз да греша....

Точно, керамичната тръбичка е от термодвойка с приложение в пещи за термична обработка на металите, представляваща температурен сензор. Високо температурните с обхват до +1600°C, са с контактор вътре от благородните метали Платина/Родий и най-високотемпературните, прилагани само във вакумни пещи до +2300°C от Волфрам/Рений. Те са  доста скъпи, предвид металите, които са използвани /родия е най-редкият и скъп преходен метал/. Ниско температурните са с контактори от Мед/Константант - до +350°C и Желязо/Константант до +750°C, и не са толкова скъпи. Но като цяло е за предпочитане снабдяването с вече изгорели термодвойки, които са излезли от употреба. Има ги в различни разновидности - по-дебели, по-тънки и в зависимост от производителя са по-грапави или по-фини външно. Най-качествените са на "PDF".

Обикновенно от единият край са затворени. Те също вършат работа за изработка на масат, като преди монтажа е необходимо да се напълнят с як силикон или епоксидни смоли и лепила,  след което се вкарва основата до упор. Нужни са не по-малко от 24 h. за фиксацията. Затворената керамична тръбичка лесно се изрязва до необходимта дължина с тънък диск - неметал.

Но този - показаният  вариант е по-елегантен. Получава се по-добра фиксация на тръбичката, чрез предната метална вложка, която се навива на резба към централната ос, а и прибора става по-практичен за обслужване - при нараняване, счупване или по други причини, керамиката лесно се подменя с нова.

Офлайн

0

#10 07.06.2011 22:17:35

RELAX
Модератор

Най-после намерих подходящата темо-двойка и се заех с направата на показаният масат. Стругарската работа е "подарък" мои приятели:

023808691-big.jpg?r=0

Керамичната тръбичка от термо-двойка е малко по-различна от "оригиналната" предвид това, че е малко по-грапава външно и сякаш доста крехка - виждат се отлюспвания по краищата:

023808692-big.jpg?r=0

Дръжката е от стругован дрян, какъвто материал имах от доста време.

"Канията" също е точно копие на оригиналната:

023808694-big.jpg?r=0

И това е крайният резултат:

023808695-big.jpg?r=0

Предвид по-грапавата повърхност на керамичното тяло, установих, че много добре се справя не само за заглаждане на остриетата, а и с добър успех с него се заточват и умерено захабените.  smile

Офлайн

0

#11 06.11.2012 22:26:46

ww2nt
Редови

Регистриран: 29.10.2011

пак го гледам този керамичен масат и се питам защо при мен не се получава заточването  *WALL* Колегата Okdalf отдавна ми изпрати керамичната тръбичка и при срещата с острието...... последното даде фира.

Не е като никога да не съм хващал масат, да не би да има някакъв специфичен ъгъл на приглаждането?

Последно редактиран от ww2nt (06.11.2012 22:27:29)

Офлайн

0

#12 07.11.2012 12:58:44

88
Редови

Регистриран: 16.07.2010

Това, реално,не е масат,само по форма наподобява такъв.Истинските масати не са абразивни и не отнемат метал,те освежават леко захабено острие или премахват косъма останал след заточване на груб камък на принципа на пластичната деформация.Керамичните 'масати' вкл. и тези от термо двойка всъщност са си точила,а не масати  и работят чрез отнемане на метал,макар че повечето са доста фини и не стават за сериозно затъпени ножове и оправяне на нащърбени остриета.Не гледай на 'масата' който имаш като масат,а като точило и го ползвай като такова.

Обяснението ти,че острието е дало фира е крайно неясно,ако искаш да получиш съвет,дай конкретна информация какви са били резултатите.Колко остър/тъп беше ножа преди да го минеш на керамиката,каквъв беше резултата след като го мина,по тъп ли стана,или нямаше промяна?

Последно редактиран от 88 (07.11.2012 13:06:14)

Офлайн

0

#13 07.11.2012 18:38:54

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Това за пластичната деформация малко не ми стана ясно. Ако изолатора който си получил ww2nt е като този на снимката - много са фини. Имам такъв става само за финиш. Имам обаче и по-груби, които стават за малко по-сериозно отнемане на материал. Но при всички положения за сериозно захабен нож не бих използвал подобно съоръжение.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0

#14 07.11.2012 20:30:05

ww2nt
Редови

Регистриран: 29.10.2011

прилагам снимки на тръбичката за да се изкажете, при мен не се получава заглаждането. Ще търся да закупя някой стар от месокомбинат ако на някой му се намира като този плоския показан по-горе или друг плосък- споделете!!
[merge_posts_bbcode]Добавено: 07.11.2012 21:30:05[/merge_posts_bbcode]

снимка

Офлайн

0

#15 07.11.2012 22:08:12

Галимунди
Незнайко в страната на чудесата

Регистриран: 29.03.2011

Мисля, че е същия като този който имам предвид. Само за финиш. Можеш да зачистваш замазаното с шкурка от време на време, но това няма да го направи по-груб.

Аз знам, че нищо не знам... като се замисля, даже кой го е казал и това съм забравил. - Димитър Шишманов

Аз, лично, от време на време, спирам да гледам картата, компаса и GPS-а, за да си погледна и в краката. smile - Неандерталец

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff