XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 05.01.2019 19:32:01

petergaitan
Редови

Регистриран: 27.02.2012

Реално използуване на екипировка в ситуации на оцеляване.

Говорим си за комплекти в други теми, но е интересно да се сподели опит за реалното, дребно ежедневно оцеляване. Това може да е от полза за някой.
Аз например тези дни съм в следната ситуация: карам ски със семейството и минаваме през горичките. Заради тези горички и една преживяна преди години ситуация на зачукване по един склон, от който трудно намерихме курорта знам, че и без да си търси белята, човек може рязко да изпадне в нужда. Тогава и джипа, и тежката раница в гардероба са далече.
Друга ситуация от вчера с помощ на непознат с разцепено чело от удар в дърво ми показа че курса по първа помощ и ски инструкторската тапия имат смисъл.
Затова най-лекия ми комплект за ски с леки забежки извън писта е:
- голям Викторинокс с ножичка, трион и другите бъзикни. Най-важна за оцеляването се оказва ножичката. Медицина, козметика, удобство, ремонти на екипировка-всичко.
- аптечка
- запалки
- въженце
- спасително фолио
- резервни ръкавици, шапка, полар
- едно от най-важните неща-телефон, зарядно, пауърбанк
- компас
- челник
- термос с чай
- нещо сладко
- друга специфична екипировка-каска, маска(очила), маска за лице, ръкавици и т.н.

Извинявам се ако това не си заслужава нова тема, може да се премести в "комплекти".

Офлайн

3

#2 05.01.2019 20:19:07

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Отг: Реално използуване на екипировка в ситуации на оцеляване.

Ако е за зимата и аптечката ти е на студено - тури и един "Каноконлит" от аптеката купен и една кислородна вода за промивка на раните, преди лепене с лепилото. wink

Офлайн

4

#3 05.01.2019 20:45:56

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Ludipipo написа:

Ако е за зимата и аптечката ти е на студено - тури и един "Каноконлит" от аптеката купен и една кислородна вода за промивка на раните, преди лепене с лепилото. wink

Това ми привлече вниманието и се поразрових за състава му. Илезе "Представлява тъканно лепило, съдържащо бутилов естер на цианакриловата киселина" . Думата "Цианакрилат" ме притесни и се зачудих. Как се исползва и има ли странични ефекти, които не трябва да се пренебегват ? От опит знам, че Цианакрилатните лепила се заграват силно при протичането на Атхезията. Ако може да помоля, някой да обясни как се ползва и за какво става въпрос.

Последно редактиран от Seeker (05.01.2019 20:46:35)

Офлайн

0

#4 05.01.2019 20:52:18

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

"Дозата прави отровата!" smile
Дори водата, в превишени дози води до удавяне. wink Ако те притеснява нещо - питай в аптеката, там ще  ти обяснят как и защо се ползва, или питай си личния лекар. wink  Каноконлит си ползвам и за сега ядове нямам. Не се спичай толкова. smile
ПП аДхезия се пише - професионално изкривяване на инж. химик... wink

Последно редактиран от Ludipipo (05.01.2019 20:54:41)

Офлайн

1

#5 05.01.2019 21:16:26

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Предишната ми провесия беше свързана с разане с макетни ножове и лепене с моментни лепила. Та често се случваше да се режа. Веднъж при поредното срязване, понеже ми бе писнало от бинтове и лепенки, просто грабнах лепилото и капнах две-три капки. Да ти кажа, бая ми загря пръста,чак пареше. Всъшност често си оставяхме кожата на пръстите когато хванехме там където е излязло лепило. Но колегите ме нахокаха и казаха, че е силно отровно и не трябва да се ползва на открити рани. После си помислих, че би трябвало да има такова и в медицината. Но на две-три аптеки ударих на камък. И се отказах да търся. Но сега ще пробвам пак да намеря.  smile

Последно редактиран от Seeker (05.01.2019 21:17:18)

Офлайн

0

#6 05.01.2019 21:26:39

windwarrior
Зла Гад

От: Трети Картофен Пояс
Регистриран: 09.12.2009

@Seeker - ако Каноколит Б те притеснява, може да пробваш с нещо от рода на целокс или руския гемостоп. Не съм ги ползвал лично (слава богу) твърдят че са страхотно средство за средно тежки и тежки обилно кървящи рани.

"All great things are simple, and many can be expressed in single words: freedom, justice, honor, duty, mercy, hope".

Sir Winston Churchill

Офлайн

2

#7 05.01.2019 21:41:00

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Супер. Благодаря за инфото. Мисля, че вече знам какво точно искам да добавя в аптечката. smile

Офлайн

0

#8 05.01.2019 21:57:37

biolander
Редови

От: Пловдив
Регистриран: 09.11.2011
Уеб-сайт

https://apteka.framar.bg/30000123/%D1%8 … 0%BB%D0%BE
Насе, има си баш медицински ЦА. Произвежда се в Пловдив.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън
http://tzilkovi.wordpress.com

Офлайн

2

#9 05.01.2019 23:04:20

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Точно с такъв медицински каноконлит лепиха аркадата на малкия келеш малко преди Коледа в спешното. Специално запитах сестрата какво е, и тя каза че е каноконлит, ама и нещо смутолеви, че се разтваря ли после от вода, което много ме учуди - все пак за циано-акрилат говорим?!

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#10 06.01.2019 06:53:24

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

Преди години ми се счупи зъб с пломба. Едната страна на зъба се счупи и пломбата падна. Бяхме на яз. Ивайловград и колата беше в разход. Имах обикновения каноконлит в рибарския такъм. Промих зъба с ракия подсуших и залепих пломбата. Изкара повече от колкото предполагах. Зъболекарят ми се накара после, че било опасно да се използва обикновения каноконлит. Нищо видимо ми нямаше.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

2

#11 06.01.2019 15:25:37

biolander
Редови

Уеб-сайт

По принцип не е водоустойчив ЦА-та.

Ти си длъжен да правиш добро от злото,защото то няма от какво друго да се прави - Робърт Пен Уорън

Офлайн

1

#12 06.01.2019 17:02:37

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Аз пък мислех, че е. То като пластмаса става.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

0

#13 06.01.2019 20:24:36

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

biolander написа:

По принцип не е водоустойчив ЦА-та.

И аз мислех, че е водоустойчиво. С него лепим плувките на гьола като се спукат или счупят.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

http://redrockbg.com

Офлайн

0

#14 06.01.2019 21:38:05

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Момци нали разбирате, че става въпрос за едно лепило НО с различна функция. Това с кУето се лепи кожата на пръстЪ и това за плувката са различи. big_smile
Аз лично доста често съм ползвал коноконлит за лепене на рани wink

Последно редактиран от Okdalf (06.01.2019 21:38:57)

Офлайн

0

#15 06.01.2019 21:58:00

biolander
Редови

Уеб-сайт

Оки, не е съвсем водоустойчив smile
При продължително излагане на вода отслабва, побелява... Иначе както се полира щеше да е перфектния финиш. Много пъти сме го обсъждали в ножарския, може да се поразтърся. По разни чужди моделистки форуми също съм попадал на това мнение.

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff