XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#1 04.01.2019 10:39:50

Black Wolf
Бял индианец

Регистриран: 04.12.2009
Уеб-сайт

Една поучителна история

През последните дни в медиите се върти една история, която е много занимателна...
По форуми, фейсбуци и квартални кръчми се въртят най-различни коментари - от "тези от заслона са пълни изроди" до "жалко, че тъпите абдалчета дето са тръгнали по нова година по върховете не са измрели".
Аз лично ще се въздържа от коментар.
Ето я и историята:
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2019/01 … erni_vruh/

От там нататък из мрежата стотици коментари (може и да са вече хиляди).

Ще вметна само едно - според правилника на БТС и договора за наемане на обект се осигурява целогодишен непрекъснат достъп на туристите до обекта.

To strive, to seek, to find, and not to yield

Офлайн

2

#2 04.01.2019 14:10:41

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Отг: Една поучителна история

Слушах репортажа по БТВ сутринта по радиото докато пътувах към работа. Цялата случка е едно олицетворение на обществото ни в момента. От една страна тоталната простотия на хората от заслона/няма да се учудя ако ползват тази чайна като вила в планината за 1200 лева на година/, алчни и бездушни малоумници, от другата страна виждаме едни наглед интелигентни хора, кото обаче никак не са си направили сметката. Този Кирил има ли акъл в главата? Да, разбирам че всеки иска да се доказва, и да привежда в действие всяка една глупост която му дойде наум/напоследък това става все по- често явление/, но здравият разум винаги трябва да надделява. Представете си ситуацията аз да се яхна на мотоциклета и да се юрна със 200 в града. И да пищя че всички са длъжни да ме пазят, щото съм много печен моторист и не трябва да се съобразявам с нищо. И единствено адмирации за младежите от ПСС. И още нещо ми се върти наум- ами ако Кирчу въобще не беше стигнал заслона, ами да пази господ го беше хванала хипотермията и беше измръзнал някъде там.. Кой щеше да е виновен?

Последно редактиран от Tzekov (04.01.2019 14:11:44)

Офлайн

0

#3 04.01.2019 18:19:43

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Tzekov написа:

Този Кирил има ли акъл в главата? Да, разбирам че всеки иска да се доказва, и да привежда в действие всяка една глупост която му дойде наум/напоследък това става все по- често явление/, но здравият разум винаги трябва да надделява.

Не съм съгласен със теб колега. Ако нямаше такива хора, нямаше да има Армстронг, Гагарин, Тесла, Глилей, Архимед, Колумб и много-много други(едва ли мога да изброя всички, но сханахте идеята). Нямаше да има покорени върхове, иновации, технологии, а щяхме вечер да търкаляма камъка на входа на пещерата и да гризем кокъл от мамут примерно .... Тук става въпрос за човещина, а не кой какъв и как е тръгнал, и какво доказва. Освен това, ползуването е законово регламентирано черно на бяло. И това нямаше да се коментира и да бъде новина, ако някой беше проявил малко човещина. Айде толкова........ , че ми идва да псувам.

Офлайн

1

#4 04.01.2019 19:09:43

Seeker
Редови

Уеб-сайт

п.п Това е. Който ходим нощем по планините е малоумник. Нямам думи...........
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- … urist.html

Последно редактиран от Seeker (04.01.2019 19:10:49)

Офлайн

0

#5 04.01.2019 19:38:00

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Добре аз да попитам, ако Кирето се беше разминал във времето и пространството.:rolleyes: И изобщо не беше пристигнал на хижата заслона или там керемидката, а се беше озовал със счупен крак Ф трънака. Кой щеше да е виновен, доказвай каквото искаш. Пред когото искаш НО мисли трезво. Тъмно студено и сняг, на светло терена се променя от снеговалежа. Камо ли за нощно бягане. Каквото и светило да имаш, нашето Укото не е пригодено за нощен терен!
Насе тези дето ги изброи знайни и не толкова знайни са хора на времето си. Те са си премерили банана на г........ сега има фанатизъм, модни тенденции и / няма да казвам простотии/ чудатости. Аз не мога да си представя ТРЕЗВО мислещ човек да тръгне гол зимъска и да се надява другите да се погрижат за него.
пп Бря и ПСС-арите мислили като мене. big_smile

Последно редактиран от Okdalf (04.01.2019 19:40:26)

Офлайн

2

#6 04.01.2019 19:57:41

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Да Влади, разбирам. Но човека е стигнал там жив и здрав. Просто е трябвало някой да му отвори. И най вероятно, щеше да се прибере по същия начин. И продължавам да твърдя, че ако нямаше хора които рискуват да бъдат откриватели и пионери, щяхме да сме назад във времето. Пример- Защо Джеймс Кук не си е седял в къщи на топло а е отишъл да го изядът туземците . Ми то скоро Петър стойчев счупи рекорд на Антрактида, ми той що не си седя в къщи ми се кисна там.

Последно редактиран от Seeker (04.01.2019 20:08:20)

Офлайн

0

#7 04.01.2019 20:07:04

Tzekov
Редови

Окдалф, успя да ми прочетеш мислите....
Хайде наистина трезво да огледаме случката. Може би да я разделим на 2 части- техническа и моорална гледни точки.
От техническа гледна точка Кирчу абсолютно неадекватно се е метнал по екипче за бягане в парка да качва планината. И, ако че твърди че е бил много добре подготвен/гледах му интервю/, щом ПСС го спасяват значи не е. Сам в планината, през зимата/аутдор форум сме, всеки поназнайва нещо за живота на открито../, надявал се е че хижата ще работи...
От морална и етична гледна точка....е много по- сложно. Както написах по- горе, за мен случката отразява цялата ни действителност. Хижарите са абсолютни изроди и простаци. Кебапчии, държащи чайна високо в планината, но нямащи отношение към нея. Те са ясни. С една дума- идиоти.
За мен са по- интересни хората като  Кирчо. Те са пълна противоположност на първата група. Но си приличат по едно единствено нещо- абсолютна безкритичност. Тоест всееки си мисли че е прав и че светът трябва да се върти около него. Което напоследък е станало епидемия.
Непонятно ми е, как тези момчета, които за малко да направят беля в планината навръх нова година не намериха една капка вина у себеси. Всеки друг е виновен, но не и те.
Сиикър, не се ядосвай, погледни нещата от всяка една страна и ще се убедиш че не са толко прости.
Поздрави на всички...

Офлайн

3

#8 04.01.2019 20:09:06

Tzekov
Редови

И още нещо- сравняваш Кирчо с откриватели и учени, но не съм убеден че сравнението е коректно. Ако още от появата ни като вид се държахме като него, досега да бяхме изчезнали. Именно заради "изклюителната" му преценка....

Офлайн

1

#9 04.01.2019 20:27:57

Ludipipo
Редови

От: Бургас
Регистриран: 31.03.2011

Абе, не че нещо съм велик планинар, бегач или полски свирач, ама що така, никога до сега не са ми отказвали да ме пуснат в хижа, заслон или подобно, пък и все с приятелски отношения се разделяме после със стопаните? Това и в Рила, в Пирин, Стара Планина, Родопите,... Да не казвам, че и на хижаря на Чакъра съм задължен завинаги, че ме донесе до хижата, като я бях окъсал много яко. smile Та за диалог трябват две страни. Ние сме гости там, а дали ще се разделим, като приятели или като недоволни клиенти зависи само от нас. wink

Офлайн

5

#10 04.01.2019 20:47:42

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Tzekov написа:

И още нещо- сравняваш Кирчо с откриватели и учени, но не съм убеден че сравнението е коректно. Ако още от появата ни като вид се държахме като него, досега да бяхме изчезнали. Именно заради "изклюителната" му преценка....

Добре де, може и да не коректно сравнението. Може и да е постъпил много-тъпо Кирчо.Аз си признавам, че не бих постъпил така. Но човека се е озовал пред врата и е трябвало да го пуснат. И пак повтарям. Това нямаше да е новина и да се коментира, ако го бяха пуснали да се стопли.

Офлайн

0

#11 04.01.2019 20:50:02

Okdalf
Сръчко

Регистриран: 10.08.2010

Насе, има премерен и не премерен риск. Има и работа в екип. В тоя случАй, аз екипна работа НЕ виждам. Правили са ми спасителна акция и аз съм правил такава. Победителите никой не ги съди, но продължавам да твърдя. Планината не прощава на никого. Спирам да пиша, няма смисъл да си чешем езиците.
пп Ако Ботев беше с каска, а Левски с ботуши. Историята щеше да има друг характер.

Офлайн

1

#12 04.01.2019 21:02:46

Ludipipo
Редови

На Ботев му е трябвала бронежилетка, че са го опукали изотзад, ако се вярва на последните излязли писаници, ама нейсе... smile
Утре тръгвам по джапанки и вратовръзка за Мусала, ще викна и екип да ме снима и записва разговорите с метеоролога  там... big_smile

Офлайн

0

#13 04.01.2019 21:17:30

Seeker
Редови

Уеб-сайт

Добре, прави сте. Сам си е виновен щом е постъпил идиотски, да мре като не е мислил.

Офлайн

0

#14 04.01.2019 21:20:39

пацо
Редови

От: София
Регистриран: 08.03.2015

Значи , ето и моите 5 стинки!
Това е поредния пример , как самонадеяноста взима животи ,много бързо и лекомислено.Гледах интервюто и като оставим липсата на морал на хижарите ,този въпросния младеж си е  вярвал повече от необходимото.Той бил разчитал , че в хижата имало човек! Аз бих му отговорил ,че на нова година много хора не разчитат дори в "ПИРОГОВ" да им обърнат внимание.

Офлайн

2

#15 04.01.2019 21:29:04

Ludipipo
Редови

Seeker!
Ето ти един цитат:
"...
голият бегач:

-Аз дълго време след като пристигнах очаквах, че някой ще отвори и всичко ще е наред и се занимавах с това хората да разберат, че има някой и дори не се облекох, мислейки за това, как да влезнем вътре. Подгълнат от тази мисъл, аз първоначално не облякох дори една дреха, прекъснах си концентрацията и си наруших дишането (при вече спряло движение). Бях подготвен за екипировката, бях подготвен за преодляването на студа, бях подготвен за времето, но това за което не бях подготвен, е че някой ще иска да празнува в собствен кръг, вместо да отвори вратата на просторната столова за няколко човек да се сгреят за кратко на връх Новата година. Досега никога не бях изненадван от планината, но бях изненадан от човешката природа, което разфокусира вниманието ми и вместо да се погрижа за собствените си нужди за сгряване и да не изпадам в такива неприятни ситуации и да въвличам който и да е, аз се ангажирах съвсем излишно с мисли за влизане в една сграда наречена "заслон на БТС". В изумлението от поведението на тези хора пропуснах да използвам моите warming pads, които бях взел и щяха съществено да облекчат ситуацията пред входа.

Коментар:
Шизофрения, амфетамини, комбинация от квото дойде?!?
Ами някак не се връзват нещата, но ... както и да е. smile

- От логореята на тоя нахалник става ясно, че не се облякъл ЗАЩОТО Е БИЛ РАЗСЕЯН ОТ ТОВА, ЧЕ НЕ ГО ПУСКАТ НА ТОПЛО И КОЛКО НЕЧОВЕШКИ ПОСТЪПВАТ!!!"

Офлайн

3
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff