XENOS::BUSHCRAFT FORUM > Българският Бушкрафт Форум

Бушкрафт, Оцеляване, Примитивни технологии, Туризъм, и Живот с Природата...

Вие не сте влязъл.

#31 03.01.2019 11:04:01

Tzekov
Редови

Регистриран: 29.10.2012

Отг: Раница за оцеляване за 72часа

Имам един въпрос- на кой от вас му се е налагало да оцелява за 72 часа в близко време? Продължавам да смятам че това са измишльотини от интернет за да могат разни хорица да си продават партакешите. И това нашумя от няколко години. Я се замислете- тези раници си стоят у дома, а вие сте на работа. И ако тогава стане "нещото" ще тичате да вземете раницата в другия край на града? Или ще я мъкнете с вас на работа? Или ще си натъпчете багажниците на колите с боклуци, които надали някога ще употребите....

Офлайн

4

#32 03.01.2019 12:52:51

Кольо
КорифееЦ

Регистриран: 01.02.2013

+ на Цецо! Всяко вманиачаване е погрешна стратегия. Не е лошо да има човек "бойна готовност", но да си я държиш в мазето или в гардероба и в същото време да се уповаваш на нея е толкова неправилно, колкото и да я отричаш напълно (както съм аз). Но съм си мислел за това, че не е лошо да закопам един бидон с консерви, платнища и спални чували на Лозенска, пък от там на сетне Бог на помощ!

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

2

#33 03.01.2019 13:16:19

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Абе винаги е по-лесно, когато имаш нещо готово за грабване и хукване! Представете си примерно да обявят евакуация поради някакъв вид бедствие или друга причина. Време имаш, колкото да се прибереш и да вземеш нещо, но знаете как е, когато стягаш багажа примерно за няколко дни - това тука, това там, ха сега да се сетя къде беше и другото... и времето заминало! А накрая и половината неща си забравил. И разбира се, тук говорим за наистина полезни и необходими неща - документи, някоя дрешка, тоалетни принадлежности, лекарства и някое друго инструментче, фенерче, батерийки, прибори и т.н.

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

3

#34 03.01.2019 13:57:34

Tzekov
Редови

Принципно сте прави. Както съм казвал по- горе аз влача със себе си предимно лекарства. Те са ми единствената т.наречена "бойна готовност", включително и за дребосъка, ама там предимно жена ми взема участие. Фенерче винаги имам в мен, няколконожлета, мултитул....дреболии в колата, та ако щете и в касата на мотоциклета. Та организирането на специална раница.... малко ми идва в повече. Това което за мен е важно е човек да има по- скоро познания и хладнокръвие, отколкото да се накичи и накупи куп боклуци, които да седят в гардероба но да бъдат сървайвъл и тактикъл... Например, когато служех в казармата неофициално бях медика на мойта рота. Мама/мед. сестра/, ми беше дала една торба с лекарства, които знаех кое за какво е, бинтове, антибиотични пудри... Абе цирк. Нямах готовност само за първата бъбречна криза. Но за след това вече си знаех.
Колкото до консервите.... като се познавам ще съм изял половината още преди да ги закопая някъде....  big_smile

Последно редактиран от Tzekov (03.01.2019 13:58:28)

Офлайн

1

#35 03.01.2019 14:08:58

Kent
Wee Willie Winkie

От: Варна
Регистриран: 17.02.2010

Tzekov написа:

Принципно сте прави. Както съм казвал по- горе аз влача със себе си предимно лекарства. Те са ми единствената т.наречена "бойна готовност", включително и за дребосъка, ама там предимно жена ми взема участие. Фенерче винаги имам в мен, няколконожлета, мултитул....дреболии в колата, та ако щете и в касата на мотоциклета. Та организирането на специална раница.... малко ми идва в повече. Това което за мен е важно е човек да има по- скоро познания и хладнокръвие, отколкото да се накичи и накупи куп боклуци, които да седят в гардероба но да бъдат сървайвъл и тактикъл... Например, когато служех в казармата неофициално бях медика на мойта рота. Мама/мед. сестра/, ми беше дала една торба с лекарства, които знаех кое за какво е, бинтове, антибиотични пудри... Абе цирк. Нямах готовност само за първата бъбречна криза. Но за след това вече си знаех.
Колкото до консервите.... като се познавам ще съм изял половината още преди да ги закопая някъде....  big_smile

Като прегорат фигурантите, тея неща успешно се продават тук /дори се подаряват/.

77. Морските кончета винаги пътуват заедно - хванати опашка за опашка.

Офлайн

0

#36 03.01.2019 14:16:18

Кольо
КорифееЦ

Тяна, в голяма степен си зависи за какъв сценарии се готвиш. Едно е епидемия, гражданска война, или някакъв социален катаклизъм, съвсем друго е земетресение или катастрофа от типа на случващото се в Магнитогорск. Ако те изтреска случая и раницата ти е у дома и се срути блока, упражнението се обезмисля. Според мен.

"Когато хората убиват, за да се хранят или оцелеят, това е естествен подбор. Когато го правят за удоволствие и ловни трофеи - е преднамерено убийство."
Ръдиард Киплинг

Офлайн

1

#37 03.01.2019 14:44:11

xenos
Modern Abo

От: Дивдядово, Шумен
Регистриран: 06.10.2010
Уеб-сайт

Кольо написа:

Ако те изтреска случая и раницата ти е у дома и се срути блока, упражнението се обезмисля. Според мен.

А ако и ти си в блока - съвсем! Затова айде да не мислим в "ако"... smile

Бушкрафтът е най-първото от всички занимания на хората. И дори по Земята да стъпва последния човек, той ще бъде практикуван!

Офлайн

1

#38 03.01.2019 15:09:43

osobso
Сталкер

От: София
Регистриран: 27.05.2016
Уеб-сайт

Мен щото ме мързи да разнасям багажите, цялата къмпинг екипировка си стои в джипката. По- голяма раница не ми трябва smile

In vino veritas, in aqua sanitas.

Принципите нямат никаква сила, ако не си добре нахранен.
Марк Твен

Офлайн

2

#39 03.01.2019 15:24:07

Seeker
Редови

От: гр. Варна
Регистриран: 05.02.2017
Уеб-сайт

Това е един от недостатъците на свободно достъпна информация и стоки в интернет. Всяка тъпотия може да стане модерна и нужна. Всяка психоза и параноя в масова или глобална истерия. Зависи човек как приема и отсява нещата. Така де, ако ти е писано да паднеш, то няма да седнеш. И влизането в различни сценарии и филми, които те карат да трупаш вещи защото видишли това или онова, според мен е излишно. Затова е добре човек да ограничава нещата до нужното. Но и тук може да се залитене. Другото е, че без физическа и психическа подготовка, дори и оптимално подбраните неща, може да се окажат излишни. Да не говорим, че ще зависиш от един куп външни фактори. Всеки трябва сам да си намери златната среда и да носи толкова колкото му е комфортно и продължително.
А до случаите на извъредни ситуаци, би трябвало държавата и по-точно гражданска защита да имат грижата за хората. Това включва и да сведе до тях нужната информация. По време на комунизма се разиграваха сценарии и тренировки. А сега едва ли има много хора които знаят какво да правят в дадена сътуация на бедствие или авария.
За това, ежте, пийте и си носете новите неща и си ги ползвайте. Защото нищо се незнае.

Офлайн

3

#40 03.01.2019 15:42:05

kyshe
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Моята 72 часова раница седи празна. Аз с годините съм си създал навици и съм натрупал някакъв скромен опит. В раницата стоят постоянно челник, разпалки, ферород, ветровка и лепенки. Всичко друго стои в един шкаф с къмпинг оборудване. Там има и списък с вещи нужни според ситуацията. Дали на язовир, море, гора или други места. В колата си имам бензинов примус, трионче, брадвичка, лопатка и аптечка. И малко въже. Не се готвя за оцеляване в определена ситуация, защото възможните сценарии са безброй. Избирам какво да взема според ситуацията. Мога да се приготвя за минути. Стига някой от колегите да се обади и  съм готов да ходим да оцеляваме smile

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

4

#41 03.01.2019 16:25:53

Кольо
КорифееЦ

kyshe написа:

Моята 72 часова раница седи празна. Аз с годините съм си създал навици и съм натрупал някакъв скромен опит. В раницата стоят постоянно челник, разпалки, ферород, ветровка и лепенки. Всичко друго стои в един шкаф с къмпинг оборудване. Там има и списък с вещи нужни според ситуацията. Дали на язовир, море, гора или други места. В колата си имам бензинов примус, трионче, брадвичка, лопатка и аптечка. И малко въже. Не се готвя за оцеляване в определена ситуация, защото възможните сценарии са безброй. Избирам какво да взема според ситуацията. Мога да се приготвя за минути. Стига някой от колегите да се обади и  съм готов да ходим да оцеляваме smile

Баш! Твоят, на Ники и на Ошо вариантите са ми най-на сърце. И с Тяната сме на едно мнение ама не се разбрахме. Идеята ми е екзистенц минимум багаж на място дето няма да го затрупа панела ако рече Господ да го къпичне! А пък аз ако съм вътре и се срине, нищо нема да ми трябва вече... big_smile

Ръдиард Киплинг

Офлайн

2

#42 03.01.2019 19:56:34

Емос
Редови

От: Юпитер
Регистриран: 17.06.2016

Има един проблем. Как ще оцелее дивечът, когато милиони хора се спуснат на оцеляване в гората и когато имат пушки? Как ще опазим дивите животни и растения, когато няма какво да се яде? Това ще бъде вечният въпрос.

Най-добре светът да си остане същият. Така ще е най-добре за бушкрафтърите и дивата природа.

Направо филм на ужасите. Не ни са нужни такива сценарии. Само да си го помислим и  животът губи смисъла.

Можем да отглеждаме животни и растения, но когато има милиони хора..?

Може да е много трудно, но аз не се предавам.

Офлайн

0

#43 03.01.2019 20:08:33

BorislavBushcraft&Surviva
Новодошъл

Регистриран: 17.12.2018

В екстремна на ситуацията на оцеляване няма да те интересува изчезването на животните. Въпреки че да естествено е по- добре да няма такава ситуация и да опазим всички по възможност животни.

Последно редактиран от BorislavBushcraft&Surviva (03.01.2019 20:11:00)

Офлайн

0

#44 03.01.2019 21:42:21

kyshe
Редови

От: Русе
Регистриран: 15.03.2017
Уеб-сайт

Дивеча ще оцелее. Сега е модерно  и има доста вегани и вегетарианци. Освен това доста хора не знаят как се държи пушка и как се приготвя животно. Да не говорим, че и растенията не познават.

Достатъчен е един слънчев лъч, за да разсее много сенки.

Офлайн

1

#45 04.01.2019 09:30:16

Tzekov
Редови

Проблемът е кой ще контролира хората с пушките при едно голямо бедствие, когато редът изчезне.

Последно редактиран от Tzekov (04.01.2019 09:39:30)

Офлайн

0
Потребители в тази тема: 0 госта, 0 регистрирани потребителя

Board footer

Задвижван от FluxBB, Превод: Stoyan Stoyanoff